Biológiai óra

Egy kis biológia: rendszertan, anatómia, genetika, és minden más, nem csak szakértőknek

Moderátor: spuc

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.03.23. 00:21

Szentgyo oszd meg velünk légyszíves, hogy a hőmérsékleten kívül milyen tényezők vannak még, amitől mondjuk 4-5 napnál többel eltérhet 2 anya szülésének a gyakorisága, vagy egyéb biológiai ciklusa és akkor ezeket is oda lehet írni ezekhez a bejegyzésekhez, hogy akár hasznos lehessen valakinek.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2012.03.23. 09:43

Vízkeménység, PH érték, fény mennyisége, milyen faj, stb... Ezek mind mind befolyásolják
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.03.23. 10:00

szentgyo írta:
Frettner írta:De amikor lekerült a pete a potroha alá, onnantól mindig 28 nap.


Ez nem igaz! Ilyet nem lehet kijelenteni, hogy mindig x nap! Ezt sok tényező befolyásolja, a hőmérsékleten túl is. De 19 fokon és 28 fokon teljesen más lesz a kelési idő!


NEm mondtam, hogy mindig. Majdnem mindig, kb., cca., nagyjából, átlagosan, az esetek többségében, jellemzően.... ahogy a gyerek is a 9. hónapra születik.
Csak a 19 nap tűnik kevésnek, tekintettel arra, hogy ÁLTALÁBAN 28 nap után úsznak el a kicsik. Amúgy a Taiwan még mindig petés. Immáron 33 napja. Nem semmi túlhordás.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2012.03.23. 10:42

Frettner írta:De amikor lekerült a pete a potroha alá, onnantól mindig 28 nap.


szentgyo írta:Ez nem igaz! Ilyet nem lehet kijelenteni, hogy mindig x nap! Ezt sok tényező befolyásolja, a hőmérsékleten túl is. De 19 fokon és 28 fokon teljesen más lesz a kelési idő!


Frettner írta:NEm mondtam, hogy mindig.


Vagy mégis...

Frettner írta: Majdnem mindig, kb., cca., nagyjából, átlagosan, az esetek többségében, jellemzően.... ahogy a gyerek is a 9. hónapra születik.
Csak a 19 nap tűnik kevésnek, tekintettel arra, hogy ÁLTALÁBAN 28 nap után úsznak el a kicsik. Amúgy a Taiwan még mindig petés. Immáron 33 napja. Nem semmi túlhordás.


Nyugodtan lehet 19 nap. Ajánlom figyelmetekbe ezt a táblázatot:

http://shrimpsider.wordpress.com/2011/0 ... p-berried/
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.03.23. 12:23

Fasza. Akkor felfűtöm a medencét 30 fokra és kéthetente lesz egy csapat garnim. :lol:

Amúgy meg:
szentgyo írta:
Frettner írta:De amikor lekerült a pete a potroha alá, onnantól mindig 28 nap.




Frettner írta:De amikor lekerült a pete a potroha alá, onnantól mindig 28 nap. Majndem.


Így azért pontosabb az idézet......
PS.: Majndem = Majdnem
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.03.23. 12:34

a teljesség igénye nélkül pár:
- a stressz szint
- a megvilágítás milyensége és hossza
- a vízben oldott ásványi és szerves anyagok mennyisége anyagonként(!)
- a rendelkezésre álló táplálék mennyisége és milyensége

Ezek és az elôzôk többféle módon befolyásolhatják, változattól függôen (oh, van egyedi hajlam is) a szaporodást, a teljes blokkolástól (legritkábban) a negligálható hatásig (leggyakrabban). Pontosat (és az egyedi variancia miatt az se lesz szentírás) csak nagyszámú, nagyon pontos vizsgálatból lehetne nyerni.

Nyilván mint a legtöbb természetes folyamat, ez is Gaussos, tehát mondjuk a hômérsékletbôl és egy TDSbôl viszonylag jó közelítésû ökölszabályt lehet kihozni.
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.03.23. 12:37

Kössz Szentgyo a linket, hasznos pl. crs-nél.

Szóval írtad, hogy:
Vízkeménység, PH érték, fény mennyisége, milyen faj, stb... Ezek mind mind befolyásolják

Hozzá lehet még írni a Hold állását, a gazda lelki állapotát aki eteti őket, és mi a helyzet a víz csersavszintjével,?.. :lol:

Én elhiszem, hogy ennek a nagy része hat a biológiai "periódusokra", habár, mivel más fajokról, fajtákról van szó, gondolom használható adat, hogy melyik garnéla fajta egy pár egyéb adat függvényében mondjuk mennyi idő alatt hordja ki a petéket.
Ez olyan, mint hogy az ember kb. 9 hónapig hordja ki a gyerekét, egy gibbon anya y ideig, egy kutya meg megint más ideig, viszont mindegyikre nagyjából ugyanazok a tényezők hatnak, mindegyik szárazföldi, emlős, stb.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2012.03.23. 12:41

szentgyo írta:http://shrimpsider.wordpress.com/2011/0 ... p-berried/


Érdekes kis táblázat. Köszi ;) Ez kb nálunk is megfigyelhető a 20-22 fokos akikban.
Azért felpöckölni nagyon (25 fölé) nem merném, jobb a békesség ;)

De biztosan vannak a vízparaméteren kívűl más tényezők is.
Pl most simán megfigyelhető, hogy a tavasszal sokkal több a petésedés és szaporulat, mint a télen volt.
Pedig paraméterek, hőmérséklet stb azonos. Ugyanezt láttam múlt évben is.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.03.23. 12:53

Frettner le tudnál írni pár vízparamétert a rilis akváriumodból? Talán valami nagyon eltér nálad és nálam.
Nekem a rilik ivarérésük előtt egy növényes akváriumban éltek, ott nem is mértem a hőmérsékletet, de nem volt fűtő bent, szobahőmérséklet +amennyit a led világítás fűtött rajta, még tápoztam is nem túl megfontoltan, tetrával, amiben valami réz szerű anyag van, nem emlékszem h pontosan mi, de csak később jöttem rá, de nem lett bajuk, és itt a vízkeménységet sem mértem, de csak gyári ioncserélt víz ment be az akváriumba, más nem is.. Később átkerültek egy fűtött mattenes akváriumba, ahol kicsit keményebb volt a víz, de kis idő után beállítottam 5 gh-kh körülire, és az igaz, hogy a kezdetben 25 fokon ment a fűtésük, már nem emlékszem, hogy mikor vettem le 22-23 fokra, de a peték kelése előtt. Nitrátszintet csak később mértem, vízcsere előtt 5 ppm volt, de minden héten cseréltem ebben az akváriumban vízet, sőt az előző helyükön is, volt párszor amikor gyakrabban. Mivel kezdő vagyok, szerintem túletettem (most is), ezért is lehet, hogy ilyen gyorsan kikeltek, mert mindig van táplálékuk?..
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.03.23. 13:00

Ja és elfelejtettem, hogy a pH általában 7 fölött van nálam.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

ElőzőKövetkező

Vissza: Biológia

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron