"Pamacs" a garnélán

Minden ami az egészséggel, betegséggel kapcsolatos

Re: "Pamacs" a garnélán

HozzászólásSzerző: Bara » 2012.02.19. 12:20

Igen, nálam is az első képeden lévő cucc van, másik kérdésnél csatoltam is képet: http://www.garnelaforum.hu/viewtopic.php?f=28&t=578&start=30
De akkor ez ellen mit használjak?
A Gfancsi által írt pamacs is szerintem ez lehet, de a malachitzöldre azt írta, nem használt, a protazol viszont igen. Nem tudom mitévő legyek...
Avatar
Bara
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.01.30. 21:13

Re: "Pamacs" a garnélán

HozzászólásSzerző: Moszat » 2012.02.19. 16:28

Scutariella ellen a planáriairtó cuccok hatékonyak mint a fenbendazol és a praziqantel. Az utóbbi a tremazol és a gyrodol hatóanyaga. Fenbendazolt tudok adni, vettem egy zacskóval, ami 25 kg macskának elég. Akváriumra átszámolva ez jó pár ezer liter, azt se tudom mit kezdjek vele. A protazol fő hatóanyaga malachitzöld, legfeljebb a segédanyagokban és a sűrűségében különbözik a neptun malachitzöld nevű termékétől.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: "Pamacs" a garnélán

HozzászólásSzerző: Bara » 2012.02.19. 17:41

Én is arra jutottam, hogy ha az örvényes férgek osztályába tartozik, akkor vmi csillós paraziták elleni szer kell, így kipróbáltam a Xantakridint (ez volt itthon), igaz az előírt mennyiség 65%-ával, mert bár a Sera baktopurra (aminek ez az egyik összetevője) azt olvastam, hogy a garnik túlélték, jobb az óvatosság. Levegőztetés maxon van, hőmérsékletet emeltem 2 fokkal. Egyelőre nem látok változást.
Ha nem válik be, mindenképp megkereslek priviben! Az én akim csak 20 liter, nem kell bele sok cucc :)
Avatar
Bara
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.01.30. 21:13

Re: "Pamacs" a garnélán

HozzászólásSzerző: Moszat » 2012.02.20. 08:37

Ez egy rossz gondolatmenet. Az örvényférgeknek ugyan vannak csillóik, de "csillós parazita" alatt a csillós egysejtűeket értjük, a Ciliophora törzset. Az egysejtűek és a férgek ellen eleve teljesen más szerek hatnak! És egyébként a Scutariella nem is örvényféreg, hanem a Rhabditophora osztályba tartozik, az örvényférgek pedig a Turbellaria osztály tagjai. A nyakamat nem tenném rá, de valószínűleg a Scutariellának egy darab csillója sincs, mivel jellegzetes araszoló mozgással halad. A planáriák szinte maguktól csúsznak előre, mert nem látjuk a csillók mozgását.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: "Pamacs" a garnélán

HozzászólásSzerző: Bara » 2012.02.24. 23:08

A parazita számomra élősködőt jelent, nem egysejtűt :roll: a rendszertanát itt olvastam, eszerint a turbellaria az osztály, de biztos igazad van, én nem értek hozzá: http://eunis.eea.europa.eu/species/96680
Egyébként a rákok bírták a Xantakridint, kukacok kevesebben vannak, még aktív szenes szűréssel próbálkozok, hátha csak egy utolsó löket hiányzik nekik :)
Avatar
Bara
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.01.30. 21:13

Re: "Pamacs" a garnélán

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.02.25. 00:30

Moszat írta:Scutariella ellen a planáriairtó cuccok hatékonyak mint a fenbendazol és a praziqantel. Az utóbbi a tremazol és a gyrodol hatóanyaga. Fenbendazolt tudok adni, vettem egy zacskóval, ami 25 kg macskának elég. Akváriumra átszámolva ez jó pár ezer liter, azt se tudom mit kezdjek vele. A protazol fő hatóanyaga malachitzöld, legfeljebb a segédanyagokban és a sűrűségében különbözik a neptun malachitzöld nevű termékétől.


Nekem a Fenbendazol jött be, de csak a hydra ellen. Viszont a Sera tremazol használt a Vorticella ellen... planáriára egyik sem jó.....
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: "Pamacs" a garnélán

HozzászólásSzerző: aquadiloj » 2012.02.25. 02:07

Hogy olvasom a cikket az a kérdés fogalmazódott meg bennem hogy ez a kor hogyan v. mivel hurcolható be az akváriumba?
Pisti esetleg te tudc rá választ?
minden egyes akvárium maga az üvegbe zárt csoda
Avatar
aquadiloj
CRS C
 
Hozzászólások: 67
Csatlakozott: 2011.11.16. 13:34
Tartózkodási hely: főldes

Re: "Pamacs" a garnélán

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.02.25. 02:11

Szerintem ez olyan, mint a herpeszvírus. Jelen van minden akváriumban, és ha a körülmények, vizparaméterek, vagy a garnik legyengült immunrendszere hagyja, akkor aktivizálódnak....
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: "Pamacs" a garnélán

HozzászólásSzerző: Moszat » 2012.02.25. 17:43

A csillós kifejezés a csillós egysejtűeken ragadt rajta, ez a csoport elfogadott neve: Ciliata, magyarul csillósok. Ebben a szövegkörnyezetben legalábbis semmiképpen sem vonatkozik egyéb élőlényekre, amiknek mellesleg csillója is van(mint a planária, vagy éppen az ember). A tesóm macskája is mindent megrágcsál, mégsem rágcsáló. A réti sas ragadozó életmódot folytat, mégsem tartozik a ragadozók rendjébe, ami az emlősök egy csoportját jelöli. Az óriás panda viszont ennek a rendnek a tagja, pedig csak bambuszt eszik. Tehát nagyon nem mindegy, hogy egy tulajdonságról vagy egy névről beszélünk, amit egy konkrét csoport visel az adott jellegzetes tulajdonság alapján.

Ha gyógyszert keres az ember, akkor a legtöbb szer csak egy szűkebb csoport ellen hatékony. Az egysejtűek és a férgek között hatalmas rendszertani szakadék van, ezért nagyon kevés általános hatású szer van, ami mindegyiket irtja. És ott van még az a probléma is, hogy az ízeltlábúakat és a férgeket ehhez képest viszonylag közeli rokonság fűzi össze. Ezért nehéz olyan szert találni, ami a férget irtja, de a garnélát nem. A csigáknál még rosszabb, mert nagyon közel állnak a laposférgekhez, így a legtöbb féregirtó kivégzi őket is.

A rendszertan elég sokat változik mostanában, itt pl. nem örvényférgek a scutariellák(nincs igazi jelentősége a kérdés szempontjából): http://www.marinespecies.org/aphia.php? ... &id=484098

A fenbendazol a legelterjedtebb és legjobban bevált planáriairtó garnélás akváriumokban(panacur tabletta formában). Nálam is bevált, csak sajnos irtja a csigákat is.

A scutariella az utóbbi években kezdett elterjedni az ázsiai tömegtenyészetekben és szépen az egész világot körbefertőzték vele. Nagyon könnyen észrevétlen marad, ezért nehéz követni, hogyan terjed és nem véd ellene a karantén sem. A jelenléte viszont mindig problémákat okoz, akkor is, ha nem tudod lebuktatni. A kártételük sokszor tűréshatáron belül marad, ezért nem kezd az ember gyanakodni. Szaporodni csak a garnélán tud, de simán elmászkál a talajon is, saját szememmel láttam. Szerintem nem csak élő garnélával, hanem garnélás akváriumokból származó növényekkel is terjedhet.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: "Pamacs" a garnélán

HozzászólásSzerző: Bara » 2012.05.04. 18:49

Végül a só volt a megoldás. Kemikáliák nem nyújtottak végleges megoldást.
Tengeri sót használtam, 1ek/10l víz, 1-2 nap múlva látható is az eredmény, 2 hét telt el, és még mindig tiszta a "levegő". :)
Avatar
Bara
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.01.30. 21:13

ElőzőKövetkező

Vissza: Egészség, betegség

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron