Teljesen tudományosan nem tudom kifejteni - szóval egyetlen egyenlet sem lesz.
Kezdjük a visszájáról, ha egyébként nem iszol belőle (rendszeresen), csak mondjuk hétvégenként egy leves készül belőle és egyébként mondjuk tejet meg gyümölcslevet iszol, akkor zéró hatása és kockázata van.
A szervezet a vizelettel és izzadással folyamatosan, jelentős mennyiségű ásványi sót veszít. A desztillált víznek nincs sótartalma, így a leggyakoribb módon, a vízzel bevitt sópótlás nem történik meg. A vízből hiányzó anyagok pótlása a legritkább esetben történik meg, akik ilyen tisztított vizet isznak, már eleve sószegény stb. diétán vannak. Ezeket amúgy speciális sókkal lehetne teljes egészében pótolni. Szilárd táplálékból, tablettákból nem ugyanúgy és ugyanolyan hatékonyan szívódnak fel.
Ennek eredménye lehet a szervezet ionegyensúlyának - vagy nevezzük ozmotikus egyensúlyának - felborulása. (Ha megnézed, itt is és máshol is, a halak, rákok beszoktatásánál a legnagyobb problémát az esetleges TDS sokk jelenti. Minden mást, például hirtelen hőmérsékletváltozást az élőlények jól kezelnek.) Nyilván mértékétől függő arányban káros, mivel azonban a szervezet minden formájú működését befolyásolja, akár halálos is lehet. Ehhez persze kicsit rá kell gyúrni a dologra, nagy fokú vízveszteség, izzadás, kiszáradásos tünetetek mellett kell sok desztillált vizet inni. Azt gondolom, hogy hétköznapi körülmények között ez nem kivitelezhető. Ugyanakkor ennek - a "mérgezésnek" enyébb verziója könnyebben elérhető, pláne gyerekeknél. Az emberi test cirka 2/3-a víz, tehát mondjuk egy 80kgs felnőtté 50-55l (ugye ezt drasztikusan elbalanszírozni kitartó ivást feltételez
), de egy 5 éves, 15kgs gyereknél 10-11l, ezt bizony már hamar fel lehet borítani.
Magának a mérgezésnek a tönetei fáradtság, levertség, gyengeség súlyosabb esetben fejfájás, izomgörcsök, szívritmus zavarok és végül vegetatív vezérlési problémák és szívmegállás.
Hosszabb idejű kálciumban és magnéziumban szegény víz fogyasztása mellett nő a szív és érrendszeri megbetegedések kockázata.
És végül, nem egészségügyi érv, de a desztillált víz kis híján tényleg íztelen (szerintem még a levegőnek is van íze, így sokakkal nem értek egyet
) így elég ramaty íze van, ráadásul a szubjektív szomjoltási értéke is kisebb.
És utóutó irat, mivel nem magához közvetlenül a desztillált vízhez kapcsolódik, de a témakörhöz, a víztisztításhoz:
A legtöbb víztisztító, akár megfelelő használat mellett is - anélkül meg pláne - drasztikusan növeli a fertőzések kockázatát. Azzal, hogy kikerül a beoldott klór a vízből, azonnal elkezd nőni a csíraszám. Ez különösen ott veszélyes, ahol további csövön keresztül jut el a víz a "pohárig", de nyilván minden hosszabb ideig nedvesen lévő felületre igaz.
Ezen kívül több víztisztítóból - Brita és hasonló marketingretkek - számos egyéb anyag oldódik ki, például csecsemőkre kifejezetten káros mennyiségű ezüst, ammónia, nitrit(!).