DIY nano külső szűrő a legolcsóbban, legegyszerűbben

Tippek, ötletek a házi készítésű felszerelésekhez, eszközök

DIY nano külső szűrő a legolcsóbban, legegyszerűbben

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.08.15. 09:24

Ez előző leírás látványos ugyan, de sokan nem rendelkeznek az elkészítéshez szükséges anyagokkal és szerszámokkal.
Számukra is van megoldás olcsó és könnyen elkészíthető külső nano akvárium szűrésre.

Hozzávalók:
-egy két literes lapos talpú üdítős flakon, lehetőleg az erősebb fajta
-olló és tapéta vágó
-villanyszerelő boltokban kapható kábelvezető 13,5 mm átmérőjű cső (100Ft / szál / 3 méter)
-a csőből melegen hajlítható 90 fokos könyök, de ha nem tudod megcsinálni akkor 4 db könyök is kell (120Ft / db)
- FBS ragasztó
-levegő cső és 1db könyök hozzá
-levegőztető kompresszor

Az elkészítés egy darabig megegyezik a videón lévő úriember munkájával.
http://www.youtube.com/watch?v=9h02dIBLVQ8

Az alapvető különbség, hogy a középre ragasztott csőnek nem lyukas a vége, hanem 2 db könyökkel visszavezet az akváriumunk túlsó végébe.
Valamint, hogy a szűrő nem az akváriumban van hanem a mögött a talpán, így nem rontja az összképet.
Itt az elvi rajz.

Kép

Aki tudja értelmezni a rajzot az el is tudja készíteni azt, ezért külön magyarázatot nem fűzök hozzá.

Fontos, hogy a flakonunk olyan magasra legyen vágva, amilyen az akvárium magassága, így biztosítjuk azt, hogy a víz ne juthasson az akváriumon kívülre.
A sárga csövön gravitációs elven megérkező víz áthalad a perlon vattán, majd a szűrőszivacson és végül a "kavics" szűrő rétegen, majd a a középső csövön át levegő átemelő meghajtással vissza megy az akváriumba a hosszabb csövön.
Ha a szűrés eldugul, akkor sincs baj, mert a kiegyenlítő (sárga) cső biztosítja, hogy túlfolyás helyett csak leálljon a víz körforgása.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: DIY nano külső szűrő a legolcsóbban, legegyszerűbben

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.08.15. 10:58

Killer81 írta:Ez előző leírás látványos ugyan, de sokan nem rendelkeznek az elkészítéshez szükséges anyagokkal és szerszámokkal.
Számukra is van megoldás olcsó és könnyen elkészíthető külső nano akvárium szűrésre.

Hozzávalók:
-egy két literes lapos talpú üdítős flakon, lehetőleg az erősebb fajta
-olló és tapéta vágó
-villanyszerelő boltokban kapható kábelvezető 13,5 mm átmérőjű cső (100Ft / szál / 3 méter)
-a csőből melegen hajlítható 90 fokos könyök, de ha nem tudod megcsinálni akkor 4 db könyök is kell (120Ft / db)
- FBS ragasztó
-levegő cső és 1db könyök hozzá
-levegőztető kompresszor

Az elkészítés egy darabig megegyezik a videón lévő úriember munkájával.
http://www.youtube.com/watch?v=9h02dIBLVQ8

Az alapvető különbség, hogy a középre ragasztott csőnek nem lyukas a vége, hanem 2 db könyökkel visszavezet az akváriumunk túlsó végébe.
Valamint, hogy a szűrő nem az akváriumban van hanem a mögött a talpán, így nem rontja az összképet.
Itt az elvi rajz.

Kép

Aki tudja értelmezni a rajzot az el is tudja készíteni azt, ezért külön magyarázatot nem fűzök hozzá.

Fontos, hogy a flakonunk olyan magasra legyen vágva, amilyen az akvárium magassága, így biztosítjuk azt, hogy a víz ne juthasson az akváriumon kívülre.
A sárga csövön gravitációs elven megérkező víz áthalad a perlon vattán, majd a szűrőszivacson és végül a "kavics" szűrő rétegen, majd a a középső csövön át levegő átemelő meghajtással vissza megy az akváriumba a hosszabb csövön.
Ha a szűrés eldugul, akkor sincs baj, mert a kiegyenlítő (sárga) cső biztosítja, hogy túlfolyás helyett csak leálljon a víz körforgása.

Ez is szupi,és olcsó is!Mi az amit nem tudsz elkészíteni?
Algamágnes? :lol:
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: DIY nano külső szűrő a legolcsóbban, legegyszerűbben

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.08.15. 17:13

ügyes szerkezet! nagyon tetszik! lehet nekiállok egy hasonlónak... éppen mókolgatok az új garnélásom szűrésével de egyenlőre csak 1 pipás megy benne, de ez az elmés kis cucc tetszik... egyetlen bajom hogy a kis garnik belemásznak a szűrőbe...
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: DIY nano külső szűrő a legolcsóbban, legegyszerűbben

HozzászólásSzerző: nickwaren » 2011.12.11. 10:04

Killer81 nagyon köszi, hogy megosztottad ezt a remek ötletet, kiválóan működik megépítve.
Én egy 5 l-es flakonba csináltam meg a 30 l-es Amano lárvás akváriumhoz. Jól szabályozható a teljesítménye. Kb 3 és fél liternyi kerámiagyűrű és lávakő került bele, a tetejére finom szűrésnek pedig perlon vatta, így pl a fölösleges Liquizell-t is kitudja szűrni.
A lárvák beszívása ellen a szívó ág végére egy nagy méretű apró lyukú szivacsszűrő került.
Legnagyobb teljesítményen a flakonban lévő víz szintje az akvárium vízszintje alá kerül, ettől először kicsit megijedtem, de alaptalanul, mert nem tudja kiszívni maga alól a vizet, hogy leálljon.
nickwaren
Yellow fire
 
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2011.07.21. 23:10

Re: DIY nano külső szűrő a legolcsóbban, legegyszerűbben

HozzászólásSzerző: nagyjani » 2012.01.16. 17:54

Hali. Én is meg szeretném csinálni ezt, már nagyjából be is szereztem a hozzávalókat, viszont egy valamit nem rétek.
Azt értem, hogy hogyan megy ki a bubik segítségével a víz a szűrőből, csak azt nem értem hogy mi biztosítja azt, hogy a sárga csövön folyamatosan után pótolva legyen a szűrőben a víz. :roll:
köszi
nagyjani
Red cherry
 
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2012.01.04. 21:15

Re: DIY nano külső szűrő a legolcsóbban, legegyszerűbben

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.01.16. 22:19

nagyjani írta:Hali. Én is meg szeretném csinálni ezt, már nagyjából be is szereztem a hozzávalókat, viszont egy valamit nem rétek.
Azt értem, hogy hogyan megy ki a bubik segítségével a víz a szűrőből, csak azt nem értem hogy mi biztosítja azt, hogy a sárga csövön folyamatosan után pótolva legyen a szűrőben a víz. :roll:
köszi


Hát izé.... a közlekedő edények elve..... nem rémlik általánosból?
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: DIY nano külső szűrő a legolcsóbban, legegyszerűbben

HozzászólásSzerző: nagyjani » 2012.01.17. 09:32

Arra gondolsz hogy az akvárium vízszintje és a szűrőben lévő víz mindig arra törekszik hogy egy magasságban legyenek? Ez elég a szívóhatáshoz?
A másik kérdésem az, hogy mennyire legyen tömött, sűrű ez a szűrő réteg? Arra gondolok hogyha túl űrű akkor lassabban csorog le mint ahogy szívják ki a bubik az átemelőn. :roll:
Mindenesetre ma megveszem a szükséges anyagokat és a napokban összerittyentek valamit. :)
nagyjani
Red cherry
 
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2012.01.04. 21:15

Re: DIY nano külső szűrő a legolcsóbban, legegyszerűbben

HozzászólásSzerző: nickwaren » 2012.01.17. 19:23

Arra figyelj, hogy a szívócső átmérője belső átmérője nagyobb legyen, mint a kimenőé. Pontos arányt nem tudok mondani neked, de nekem pl a kimenő 10-es a szívó pedig 16-os, viszont teljesen ráadva a levegőztetőt, elég gyorsan fogyott a tartályból a víz. Megkerestem egy egyensúlyi állapotot, de még így is az akvárium vízszintje alatt volt a tartály vízszintje.
nickwaren
Yellow fire
 
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2011.07.21. 23:10

Re: DIY nano külső szűrő a legolcsóbban, legegyszerűbben

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.01.18. 11:53

nagyjani írta:Arra gondolsz hogy az akvárium vízszintje és a szűrőben lévő víz mindig arra törekszik hogy egy magasságban legyenek?

Pontosan. Ezért kell légteleníteni a szívó ágat.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: DIY nano külső szűrő a legolcsóbban, legegyszerűbben

HozzászólásSzerző: nagyjani » 2012.01.18. 14:17

Hali.
Ma megvettem a csöveket. Nagyon jól jártam.
13mm 2.5 m és 16mm-es 2.5m volt összesen 130 ft. :)
Tulképpen minden megvan, már csak le kell ülni és összeállítani. :)
nagyjani
Red cherry
 
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2012.01.04. 21:15

Következő

Vissza: D.I.Y - Csináld magad

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron