Theodoxus - bödöncsiga fajok

Csigákkal kapcsolatos témák

Theodoxus - bödöncsiga fajok

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.07.22. 18:36

Theodoxus fluviatilis

A folyami bödöncsiga egy helyes, 1 centis, fekete alapon fehér pöttyös algaevő csiga.
Kép
http://pflbau.boku.ac.at/private/wf/Bil ... is_web.jpg
Külföldi fórumokon gyakran olvasok sajnálkozó bejegyzéseket, mert a Theodoxus fajok kihalófélben vannak és védettek, pedig milyen príma kis akváriumi csigák. Nálunk viszont előfordul a Theodoxus fluviatilis (folyami bödöncsiga), ami egy nem őshonos, terjedőfélben lévő és a ritka fajokat veszélyeztető bevándorló. Így ennek az egy fajnak a begyűjtése nálunk nem illegális. Tőlünk nyugatabbra ez a faj is védett.

A Theodoxusok a Neritidae családba tartoznak, és mint a névből is látszik, a népszerű zebracsiga (Neritina natalensis) rokonai. Formára annak kicsinyített változatai, és a szokásaik is hasonlóak. Csak kemény felületeken mászkálnak és legelik az algát, a növényekre rá se mennek. Ezért praktikus algaevők kis méretű akváriumokba, ahol a zebracsigák már túl ormótlannak hatnak.

Eddig 4 különböző csapvízben tartottam őket. Az egyikben(Leányfalu) 2 napon belül elhullottak, kb. 1/5-ük tért magához más vízben. Egy másik vízben(BP. VII ker, ahol a garnélás problémáim voltak a réz miatt) elég inaktívak voltak, de eléldegéltek. A Bp. II. és XII. kerületi csapvízben meg probléma nélkül élnek, virulnak és szépen szaporodnak. Mind a 4 csapvíz dunai vízbázisról származik és körülbelül azonos keménység és pH értékekkel rendelkezik. A halálos leányfalusi vízben nem volt kimutatható réz. Az egészből azt szűrtem le, hogy ha az ember szerencsés helyen lakik, akkor egyáltalán nem ördöngösség tartani ezeket a csigákat, még az ammóniára és a nitrátra sem érzékenyek különösebben.

A Duna vízrendszeréből begyűjthetők. A lelőhelyeket a parton található nagy mennyiségű csigahéj alapján lehet felismerni. A csigahéjak általában a dunai bödöncsigához tartoznak, ez világos alapon vékonyan rajzolatos. Ez a faj védett és sajnos jobbára átvette a helyét a T. fluviatilis. Fontos, hogy a két fajt biztosan meg tudjuk különböztetni egymástól. A dunai háza minden esetben világosabb,fehérestől a barnáig terjed, a rajzolatok teljesen hiányozhatnak is róla. Az állat teste fehéres, csak a szemei sötétek. A folyami bödöncsiga háza minden esetben fekete alapú, különböző mértékben fehéren pöttyös. A teste fehéres, de a felső oldala szürke rajzolatos. A vadon gyűjtött példányok háza kopott és gyakran szürkés bevonat borítja.

Kép
Theodoxus danubialis - dunai bödöncsiga

Ha a vízminőség megfelelő nekik, akkor könnyen szaporodnak, bár nem raknak sok petét és a növekedésük is elég lassú. Vajsárga petéiket szilárd felületre ragasztják, az akvárium sarkába vagy más csigák testére. A peték pár hét alatt kelnek, áttetsző burok marad utánuk. A kicsi csigák 2 hónapos korukban alig 3-4 mm hosszúak, viszont a házuk ragyogó fekete és az első pöttyeik is nagyon szép kontrasztosak. A felnőttek színét feltehetően a Duna sodrása meg a hordalék koptatja ki.
Összességében ajánlom minden kísérletező kedvű csigatartónak. Különleges kinézetű és hasznos kis csigák, amik a legkisebb akváriumban is színesíthetik a látképet. Nem bántanak semmit és a halak piszkálódását is jól tűrik.

Saját csigáim egyike:
http://www.youtube.com/watch?v=u6z7nT3me1k
http://www.youtube.com/watch?v=J7mbyLEk ... re=related
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Theodoxus - bödöncsiga fajok

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.07.24. 20:41

http://www.youtube.com/watch?v=WAq6zKD2tks
Egy videó a szaporulatomról, kedvcsinálónak. Érdekes módon megjelent egy csomó új minta, amit nem hogy az eredeti állományomban, de még soha nem is láttam vad csigáknál. Van vajsárga alapú, és csíkos-pöttyös kombináció is. Talán a körülmények teszik, vagy a természetben ezek a kombinációk hamar ebédként végzik.
Kép
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Theodoxus - bödöncsiga fajok

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.07.25. 11:30

Moszat írta:http://www.youtube.com/watch?v=WAq6zKD2tks
Egy videó a szaporulatomról, kedvcsinálónak. Érdekes módon megjelent egy csomó új minta, amit nem hogy az eredeti állományomban, de még soha nem is láttam vad csigáknál. Van vajsárga alapú, és csíkos-pöttyös kombináció is. Talán a körülmények teszik, vagy a természetben ezek a kombinációk hamar ebédként végzik.
Kép

Nagyon jól néznek ki!Köszönjük a hasznos leírást.Sajnos itt nálunk nem hiszem hogy tudok szerezni bárhonnan is.Sokan nem szeretik a csigákat,nekem nincsen bajom velük,csak a barnacsigával.Most is tele van az aki ,saját szaporulatból sárga almacsigával és most keltek ki a rózsaszínü postakürt csigáim,maláj tornyos az meg csak úgy terem nálam,gondolom másnál is.Gondolkodtam az akim leírásánál át kellene írnom a nevet csigatanyára! :lol:
Ha egy pár darabtól megválnál...................... :D
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Theodoxus - bödöncsiga fajok

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.11.04. 19:33

Kiderült, hogy lágy vízben nem jó tartani őket. Elkezdi feloldani a házukat, kifakul, aztán fehéredni kezd. Pedig a pH mérhetően nem ment 7 alá. A továbbiakra nem vagyok kíváncsi, inkább visszamentem a kísérleti példányokat kemény vízbe. A viselkedésüket viszont nem befolyásolta a dolog, szorgalmasan legelték az algabevonatokat. Ez a faj kizárólag a kemény felületeken lévő alga és baktériumbevonatokkal táplálkozik, ami elég hasznos tulajdonság egy csigánál. És megtudtam azt is, hogy brakkvízben is jól érzi magát. Ebben a hasznos kis írásban megemlítik ezt a fajt is(az akváriumi csigák lajstromba vétele kissé rágós biológus-nyelven):

huveta.univet.hu:8080/dspace/bitstream/123456789/280/1/HorvathZsuzsannaSzakdolgozat.pdf

Mivel most alacsonyan van a Duna, nagyon könnyű gyűjteni ezt a csigát. Nemrég jártam Esztergomban, a kövek között marokszámra lehetett volna szedni.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Theodoxus - bödöncsiga fajok

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.11.04. 21:55

Nagyon érdekes csigák!

Tehát ezek szerint nálad is születtek kis csigák? Gondolom ezek nem elevenszülők? Petecsomót raknak le?

Tudsz róluk saját képeket mutatni?
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Theodoxus - bödöncsiga fajok

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.11.04. 22:03

Nem elevenszülők, egyenként rakják le a petéket, kemény dolgokra meg egymásra. És váltivarúak, a változatosság kedvéért. Ha megnézed a lentebbi linkeket, akkor van köztük videó a saját szaporulatomról meg felnőtt csigákról is. Fotó sajnos nincs, túl picik, nincs makroobjektívem. Ha találok egy ideális méretű példányt, majd besuvasztom a mikroszkóp alá, de a jelenlegi kicsik már túl nagyok ehhez.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Theodoxus - bödöncsiga fajok

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.11.05. 19:54

sokan ismeritek a zebracsigákat meg ahhoz hasonlókat, azoknak a rokonai ezek a jószágok (gondolom... :D)! hasonlóan szaporodnak, a sót is megtűrik, jó kis csiguszok lehetnek!

ha nagyobb csigatartó lennék, beszereznék párat, jól mutatnának a garnik mellett.... de már így is elszaporodtak a csigáim.. van már mindenféle. maláj, postakürt, hólyag, tányér... zebra

itt pesten nem tudod hol lehet ilyent begyűjteni? vagy itt túl mocskos a Duna

a korábbi videóid is nagyon érdekesek voltak róluk
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Theodoxus - bödöncsiga fajok

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.11.05. 20:22

brutalmonk írta: itt pesten nem tudod hol lehet ilyent begyűjteni? vagy itt túl mocskos a Duna

Pont ma néztem meg a Margit híd lábánál, a szigetnél. Pár tucat követ felforgattam, de csak két satnya példányt találtam. Szóval nem lehetetlen, de nem is egyszerű feladat. Leányfalu viszont jó vadászterület, és nincs vészesen messze.

És igen, a zebracsigák közeli rokonai. Csak a Theodoxusok petéi ki is kelnek akváriumban.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Theodoxus - bödöncsiga fajok

HozzászólásSzerző: villosa » 2012.01.25. 21:32

És mi a tuti még?
Áramló, oxigéndús víz? Milyen hőmérsékleti tartományban vannak nálad?
villosa
Red cherry
 
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.01.22. 23:24

Re: Theodoxus - bödöncsiga fajok

HozzászólásSzerző: Moszat » 2012.01.29. 12:06

Az áramlást biztosan szeretik, mert kifejezetten ehhez alkalmazkodtak a természetben. Fűtetlen akváriumban vannak, max. 23 fokon. Egy ismerősöm akváriumába telepítettem a fajból, nála alig van áramlás, az oxigénbeoldás sem a legjobb, vizet cserélni sem szeret, mégis szebben szaporodnak a csigák mint nálam.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Következő

Vissza: Csigák

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron