Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

Minden ami az egészséggel, betegséggel kapcsolatos

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Gabo » 2011.05.17. 07:59

Elith írta:...Ebben az akváriumban csinálnak olyat a rákok, hogy az akvárium sarkában folyamatosan úsznak felfelé, mintha ki akarnának úszni az akváriumból...


Nálam ott szokták ezt előadni, ahol a szűrőtől induló áramlat megtörik az elülső üvegnél, és főleg íváskor teszik próbára magukat az árral szemben. Nem lehet, hogy nálad is ez lehet a dolog mögött?
Gabo
CRS C
 
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2011.02.23. 18:18
Tartózkodási hely: Dunakeszi - Budapest

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.05.17. 08:30

Elith írta:Lecseréltem a víz felét, és rendeltem shrimp tonicot, elvileg ma érkezik.
Viszont észrevettem valamit.
Ebben az akváriumban csinálnak olyat a rákok, hogy az akvárium sarkában folyamatosan úsznak felfelé, mintha ki akarnának úszni az akváriumból.
Ez normális, vagy vízminőségi problémájuk van, és menekülnének?
A többiben nem csinálják ezt.


Igen, ezt akkor csinálják, amikor valami nem tetszik nekik. PH, kH, nitrát, ilyesmi..... Az RO vizet hogyan csinálod?
Érdemes lenne megmérni, mielőtt beteszed az akiba. Lehet, hogy esedékes lenne egy szűrőcsere, és nem elég lágy a víz. Vagy éppen túl savas/ lúgos....
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Elith » 2011.05.17. 22:12

RO készülékkel készítem, olyan GH3, PH6,6 körül a víz.
Nitrátot és ammóniát még sosem sikerült mérnem, bár lehet hogy a teszt a rossz. (Red sea fresh lab deluxom van)
Amúgy arra eddig azért nem gyanakodtam, mert a víz térfogatának a 15%-a van biológiai szűrőközegnek, 10X forgatással, kb. két hónapos az akvárium,
és az elején sem pusztultak a garnélák, amikor bejáratós volt a szűrő. Semmi mulm, kristálytiszta víz.
Ja, és a másik kettőben sincs semmi bajuk, ugyanilyen körülmények között.
Na mindegy, rendeltem shrimp tonicot, meg liquid mineralt.
Próbálkozzak még esetleg valami méreganyag megkötővel is?
Elith
Új tag
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.05.13. 08:58

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Norman » 2011.10.11. 12:46

Sziasztok!

Új vagyok a fórumon és a garnélázásban is,de sajnos egyből ide kell írnom.Vásároltam 13db vegyesen red cherry és egyéb neocaridina fajokat.Sajnos napi szinten szedem ki az elpusztult egyedeket,a tünetek a következők:valószínűleg vedlés után színtelenség(volt amelyik nem vedlett és akkor is ezek a tünetek) és majd heves rángatózás az aljzat közelében és kimúlás,előtte annyit láttam,hogy nyugtalanul úszkáltak körbe az akváriumban és nem esznek,az érdekes az,hogy a red cherry-ket eddig abszolút nem érinti a dolog,csak a többi neo fajt,ami beteg volt kivettem,hogy ne egyék meg a többiek,mert olvastam,hogy így terjed pár betegség amire ezek a tünetek jellemzőek.
A paramétereim a következők:23l,eheim 2032 külső szűrő seachem purigen szűréssel,heti 2x30% vízcsere,mivel növényes akvárium így tápozom és easy carbo-t is adagolok,de szigorúan a gyári adagolás szerint,Ph:7.6 és csak ada teszt eredményt tudok írni ami szerint a TH:50,tehát elég lágy,de nem vészesen.Tebang levelet használok vízkezelés céljából és vízelőkészítőt is adagolok a vízcseréknél.Eddig sera garnélatáppal etettem,mindenki falta is.Az akváriumom beállt baktériumkultúrával rendelkezik,kivártam minden időt amit kellett,sőt sokkal többet.Esetleg a csapvízzel hozható összefüggésbe vagy csak "simán" egy betegség terjedt el közöttük.Ha betegség akkor fertőleníteni kell vagy egyszerűen szerencsétlen voltam a vásárlásnál és telepíthetek be új egyedeket?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Üdv: Norman
Kép
Avatar
Norman
CRS C
 
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2011.10.11. 12:19

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.10.11. 13:11

Vagy a csapvíz - nem állt eleget, és nem szellőzött ki - vagy a tápozás.
Garnélás akváriumba az Easy carbo előirt adagnak csak a fele, de inkább a negyede ajánlott.
Tápot meg olyat kell venni, amiben nincs réz és nitrát.
És abból is csak keveset.
Ha idegesen úszkálnak, és rángatózva pusztulnak el, akkor az mérgezés.... vagy a vízparaméterekel lehet összefüggésben, de akkor abban a pillanatban - vagy ár perc után- elkezdenek "szaltózni", ahogy betetted őket a vízbe.....
Szerintem nem betegség....
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Norman » 2011.10.11. 16:06

Értem,köszönöm a választ!A carbo-t szerintem el is fogom hagyni teljesen, a tápozás egy ada tápozás ami köztudottan elég visszafogott adagokban van mérve és a gyárit adagolom,réz és nitrát tuti nincs benne,egyszer adagoltam pár napig nitrátot és foszfort,de azóta 4 vízcsere volt szóval nem hiszem.Vas az van az ada tápjában,elképzelhető hogy az?De ha mérgezés akkor nem minden garninak kellene "rosszul lennie" és elpusztulnia,nem csak napi egynek esetleg kettőnek?Úgy tudom elég arzénos a vízünk és magas a vas-oxid tartalma ezért elég sárga,de ezt a purigen kiszedi mert kristálytiszta lesz a víz ezen szűrőanyag használatával.Olyat csinálnak még a garnélák,hogy forognak egy helyben mintha örvénybe keveredtek volna,majd rángatóznak és vége. :?
Kép
Avatar
Norman
CRS C
 
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2011.10.11. 12:19

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.10.11. 17:43

Hát ezt nem tudom, szerintem ez az egyedi érzékegységüktől is függ. Ha mérgezés, előbb-utóbb mind elpusztul.
Szedd ki őket egy üres akváriumba, amiben állott ( legalább 2-3 napos) csapvíz van.
Szűrés nálkül is elvannak pár napig, ha nincs benne növény, aljzat és kaja.
HA megnyugszanak, akkor oké. Ha nem, akkor a csapvized alkalmatlan erre a célra.
Akkor csak ozmóvíz, és kész. Kicsit felsózod mondjuk Sera mineral salz-al, kogy keményebb legyen.
Ja, CO2 megy az akiban?
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Norman » 2011.10.11. 17:48

Értem,szerintem a víz lehet a ludas,sokan carbo-znak meg tápoznak ennél érzékenyebb garnélákkal és semmi bajuk :? Nem használok nagynyomású co2,ezért adagoltam a carbo-t,mondhatjuk,hogy low-tech a dolog de ez azért nem teljesen igaz:)
Egyébként nyugodtak és esznek,csak a semmiből jön egy ilyen és elkezd körbe úszkálni majd lenyugszik és elveszíti a színét és vége miközben a többi vígan matat az aljzaton.Ion cserélt vízzel mi a helyzet?Ha keverném a csapvízzel?Annyira megkedveltem őket,hogy szerintem felhagyok a növényes részével és lecserélem jávai mohára a bokrokat,csak nem tudom,hogy milyen vízben,ozmo most sok lenne nekem,de az ioncserélt olcsón elérhető lenne nekem.
Kép
Avatar
Norman
CRS C
 
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2011.10.11. 12:19

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.10.11. 19:19

"Az ioncserélt vizet ipari, valamint közlekedési eszközökben történő felhasználásra készítik olyan módon, hogy a víz keménységét meghatározó, általában karbonát ionokat valamilyen sóra cserélik ki. Az inocserélt vízben nátrium ionok vannak, oldott kálcium és magnézium helyett."

Akvarisztikai célra nem alkalmas. Ettől függetlenül a REd cherryknek jobb a kemény csapvíz, mint az ozmó....
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Segítség! Sorban pusztulnak a garnéláim!

HozzászólásSzerző: Norman » 2011.10.11. 22:31

Frettner írta:"Az ioncserélt vizet ipari, valamint közlekedési eszközökben történő felhasználásra készítik olyan módon, hogy a víz keménységét meghatározó, általában karbonát ionokat valamilyen sóra cserélik ki. Az inocserélt vízben nátrium ionok vannak, oldott kálcium és magnézium helyett."

Akvarisztikai célra nem alkalmas. Ettől függetlenül a REd cherryknek jobb a kemény csapvíz, mint az ozmó....


Értem,köszönöm!Kipróbálom,hogy mi történik ha elhagyom a carbo-t egyelőre..
Kép
Avatar
Norman
CRS C
 
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2011.10.11. 12:19

ElőzőKövetkező

Vissza: Egészség, betegség

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég