Egy Eheim 2013-as (2213) szűrő hiányzó részeinek pótlása

Tippek, ötletek a házi készítésű felszerelésekhez, eszközök

Egy Eheim 2013-as (2213) szűrő hiányzó részeinek pótlása

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.01. 08:55

Sziasztok !

Nemrég hozzá jutottam egy Eheim 2013-as akvárium külső szűrőhöz.
Ez lényegében a 2213-as egy korábbi verziója. Alapvető különbség a kettő között lényegében az, hogy
míg a 2013-asba közvetlenül az alsó rácsra öntjük a szűrőtérbe a szűrőanyagot.
A 2213-asnál pedig van erre a célra egy külön kosár, amelyet egyben emelhetünk ki a szűrőből.
Tehát az utóbbi praktikusabban tisztítható.
Így néz ki az összes tartozékával együtt gyárilag.
Kép

A kép jobb fölső részén lévő szűrő kivételével sajnos az enyémhez egyetlen csap, cső, könyök sem került elő. :shock:
Felmerül a kérdés, hogy akkor hogyan lesz ebből szűrő. Sehogy ! :cry:
Az egész új ára:
-dupla csap és szűrőtöltet nélkül: 12eFt.
-dupla csappal és szűrőtöltettel: 20eFt
Kell bele kb. 2 liter siporax illetve egy szűrő szivacs, valamint egy kevés perlon vatta, bár az annyira nem lényeges.
Akinek van pénze bőven, az fölhívja a szívéhez legközelebb lévő akvarisztikai üzletet és megpróbálja lerendelni a hiányzó részeket.

Nézzük akkor a piszkos anyagiakat a hiányzó alkatrészek figyelembe vételével:
-szívó oldali "gumi" cső 12/16mm átmérőjű 1,5m 750Ft
-nyomó oldali "gumi" cső 9/12mm átmérőjű 1,5m 600Ft
-tapadókoron fogókengyellel 3pár 2000Ft
-kifolyó cső esőztetőnek vagy diffúzor vég 1000Ft
-U alakú merev szívócső 1500Ft
-szívó kosár 1200Ft
-3 db 90 fokos könyök a nyomóághoz 1500Ft
-2 db dupla csap 6000Ft (besírsz) 6000Ft :lol:
-korong alakú szivacs 500Ft (2db ennyiért)
-2 liter szűrőanyag (siporax) 6000Ft 8-)

Akkor számoljunk: 21.000Ft

Azt kell mondjam ez öngól. Jobban járok ha veszek egy újat mindenestől és az enyém megmarad pótalkatrésznek. :D
Szegény ember vízzel főz vagy hogy van ez a mondás. Rájöttem én nem halastól fogom ezeket megvenni. :lol:

A továbbiakban alkalmanként azt fogom leírni, hogy mennyire tudom lefaragni a költségeket találékonysággal, internettel és
a két kis kezem erejével.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Egy Eheim 2013-as (2213) szűrő hiányzó részeinek pótlása

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.04.01. 09:08

remélem nem sokat fizettél érte!
Érdekes lesz ez a topikod is! várom a fejleményeket!
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Egy Eheim 2013-as (2213) szűrő hiányzó részeinek pótlása

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.01. 09:39

Már találtam egy vas műszaki vegyi árú kereskedést, ahol a a "vipolan" fantázia nevű cső métere 210Ft, így 630Ft-ból megvannak csövek.

A szívókosár az azért fontos, hogy az idétlenebb halakat se szívja be a szűrő és egyetlen szállingózó levél ne dugíthassa el a szívó csövet.
Ezt tegnap megcsináltam egy műanyag lapból és 2 kupakból.
Egy 2mm vastagságú műanyag lapot 3mm távolságra bevonalkáztam és minden második csík egy részét tapéta vágóval eltávolítottam.
Kép

Forrásban lévő vízbe mártottam pár másodpercre majd kesztyűben rátekertem egy műanyag csőre és ragasztó szalaggal rögzítettem míg ki nem hűlt.
Kihűlés után megőrzi a hengeres alakját.
Végül két kupakot ragasztottam FBS rakasztóval az aljára és a tetejére és ismét ragasztó szalaggal rögzítettem a száradás végéig.
A fölső kupakra fúrtam egy akkora lyukat, amibe szorulni fog majd a szívó cső vége. Végül kapott egy enyhe színezést, amelyet használat előtt majd
részben kiáztatok belőle.
Kép
Tudom hogy nem egy gyönyörűség, de majd ha az alga felüti a fejét rajta, már nem is lesz annyira rossz.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Egy Eheim 2013-as (2213) szűrő hiányzó részeinek pótlása

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.04.01. 10:36

Szeretem az ilyen topicokat, ahol a kreativitás is megjelenik. Hát igen, ha az ember nincs teljesen tudatában, hogy a szűrő nem csupán a készülékből áll, akkor könnyen bele lehet rohanni, az "olcsóbb sokszor drágább" effektusba. De ha ugyanez az ember találékony, akkor a mérleget helyre lehet állítani. ;)
Jó az ötlet amit eddig kitaláltál, finomítani mindig lehet.
Én a merev csövezésre mondanék egy tippet. Megrendeltem egy plexivel foglalkozó cégtől a kellő méretű plexi csöveket. Ebből hajlítottam meg a pipa részt is, illetve ebből vágtam le az esőztetőt is amit végigfurkáltam. Sokkal jobban mutatnak mint a gyáriak, még a fotózásnál se zavarja a képet. Ehhez értelem szerűen kell némi kézügyesség, de az eredmény nagyon hatásos. Ha ezzel a témával kapcsolatban van kérdésed, szívesen válaszolok.

Bár ezt a képet már feltettem ha jól emlékszem, de itt is jó helye van:

Kép
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Egy Eheim 2013-as (2213) szűrő hiányzó részeinek pótlása

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.01. 11:53

Köszönöm a tippet.
Nagyon jól mutat. Nálad láthatóan az összképre is nagy súly kerül.
Én annyira nem törekszem az esztétikára. A funkcionális működés az elsődleges.
Bár lassan már kezdem összekötni a kellemest a hasznossal.
Az a baj vidékkel, hogy Budapest körzetében szinte bármit be tudsz szerezni egy kis kocsikázással közvetlenül a forgalmazótól vagy attól aki
előállítja, míg nálunk minden holmiba bele kell számolni a posta költséget is. Ha pedig egy közeli városba megyek érte, akkor az utána járás
lesz túl költséges.
Ez nagyban megdrágítja a kivitelezést.
Így marad a rézkönyök, a locsoló cső, a slagtoldó és az egy ezer mester kreatív képessége, kisebb esztétikai kompromisszumokkal. :?
Például múlt héten vettem 3 darab Jager automata fűtőt 1 darab ezresért, próba nélkül piacon. Jó üzlet volt. 25W, 75W, 125W. Érdekes darabok.
Tiszta zöldek és van rajtuk hőfokszabályzó, de nincs skála egyáltalán, csak egy + / - jelzés. :D
A hőmérsékletet míg be nem lövöd ellenőrizni kell mit produkál.
Egy 20 literes vödörben forgattam a vizet egy szűrővel és a 3-ból kettőt be is tudtam állítani 26 fokra.
Sajnos a 75W-os kakukkos. Nem kapcsol le a termosztátja és nem is világít a visszajelzője, de főt mint az állat. Megoldottam egy külső analóg termosztáttal.
Ha szükségem lesz erre a fűtőre, akkor majd ez a termosztát fogja kapcsolgatni.

Az Eheim-nél már nagyjából mindenre van elképzelés. Úgy tűnik még a dupla csaphoz is hozzá jutok ingyen.
De ha nem sikerül, akkor valószínűleg így oldom majd meg:
Kép
A képen látható 16-os kúlos csapnak 460Ft darabja. Ebből kell kettő összesen.
A két piros pedig sima mezei slag toldó hollander (125Ft /db. Azért nem fogok dupla csapot csinálni, mert ha a két hollandert pont egy magasságba helyezem és fölöttük elzárom a csapokat, akkor a 2 piros hollandert szétcsavarva, egymás mellett tartva már csak minimális víz csorog ki a szűrő felől míg elsétálok vele a fürdő szobáig.
Miután kitakarítottam pedig egyszerűen föltöltöm a csapnál a szűrőt vízzel, majd a hollanderek rögzítése előtt egy fél kancsó vízzel légtelenítem a hollanderek szintjéig.
Összetekerem, visszanyitom a csapokat és mehet is.
A könyököket pedig réz hűtéstechnikánál használatos könyökökkel oldom meg vagy ha találok akkor műanyaggal.
Kép
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Egy Eheim 2013-as (2213) szűrő hiányzó részeinek pótlása

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.02. 14:17

Ma ezeket sikerült beszereznem, kivéve a szívó kosarat.
Eddig 940Ft-ba van.
Kép
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Egy Eheim 2013-as (2213) szűrő hiányzó részeinek pótlása

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.04.02. 17:24

Killer81 írta:Ma ezeket sikerült beszereznem, kivéve a szívó kosarat.
Eddig 940Ft-ba van.
Kép

A D.I.Y nagymester! :D Nagyon leleményes vagy!
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Egy Eheim 2013-as (2213) szűrő hiányzó részeinek pótlása

HozzászólásSzerző: belaba » 2011.04.03. 19:40

Szia! Én is vettem classic 2211-est, a végén többe lett mint egy új! De nem is erről szeretnék szólni, hanem a szívókosárról! Nálam a cső végén egy 30-as szivacs van, kicsipkedtem a szivacsdarab belsejét, és egyszerűen rá húztam a cső végére! Több medencémben ezt használom, azóta nincs garni a szűrőimben tisztításkor! Sőt, vízcserénél is ilyet húzok a leszívócső végére! Szivacsdarabot a pamüfeld-nél vettem fillérekért, még a szűrőbe is!
belaba
CRS C
 
Hozzászólások: 74
Csatlakozott: 2011.01.04. 19:51
Tartózkodási hely: óbuda

Re: Egy Eheim 2013-as (2213) szűrő hiányzó részeinek pótlása

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.03. 21:21

Nem rossz ötlet, de ez kimondottan sügeres akváriumhoz lesz.
Ha már elkészítettem, föl is használom.
A "pamüfeld" céget pedig rögzítettem. Köszönöm az infót.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Egy Eheim 2013-as (2213) szűrő hiányzó részeinek pótlása

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.17. 01:12

Elkészült az oxigén diffúzor is. Azért nem esőztető, mert végül is halas akváriumba megy.
300Ft. műanyag slagtoldó hollanderből, filctollból és fecskendő tűből van :)

Kép

Kép

Kép

Kép

Kép

Az animációmon jól látszik a kis szűkítő, vízáram megvezető cső jelentősége. (az animáción piros cső, a képeken fekete)

Kép
Kép

És végül akcióban: http://www.youtube.com/watch?v=tGxbP3KV8ZM
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Következő

Vissza: D.I.Y - Csináld magad

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron