Külső szűrő megosztása

A szűrőkkel, szűréssel kapcsolatos témák

Külső szűrő megosztása

HozzászólásSzerző: imi » 2010.08.31. 10:32

Sziasztok!

Én most indítok 3db 25 literes garnélás akváriumot.
Szeretném elkerülni, hogy minden akváriumhoz külön szűrő legyen.
Van egy Atman at 3335 külső szűrőm
Kép
de ennek csak 1-1 ki és bemenő ága van.
A kérdés az, hogy ezzel a szűrővel megoldható lenne a 3 kis akvárium szűrése ha elosztom a csöveket?
Ha igen, akkor mi a garancia rá, hogy egyenletes lesz az áramlás mindhárom akváriumban és nem csordul túl egyszer csak az egyik?

Üdv:Imi
imi
Hinomaru
 
Hozzászólások: 144
Csatlakozott: 2010.08.31. 10:19

Re: Külső szűrő megosztása

HozzászólásSzerző: taksoft » 2010.08.31. 11:06

Szerintem nem megoldható.

De hogy ellentmondjak magamnak, itt egy megoldási javaslat: mindhárom akváriumhoz kell egy-egy ablauf (vagy meg kell furatni õket) =túlfolyó, és kell egy gyûjtõtartály alájuk, ahova mindhárom túlfolyója befolyik. Ez akár egy rövidebb darab álló PVC csõ is lehet. Innen szív a külsõ szûrõ. A nyomóágat simán el lehet osztani, aztán az elindítás után figyelni, hogy mindhárom akváriumba jusson a vízbõl, ezt legegyszerûbben a csövek elszorításával lehet megtenni.

Szerintem jobban jársz, ha veszel 3 db szivacsszûrõt, és egy közepes légpumpát. Van a szivacsszûrõkbõl nem porlasztóköves, hanem csöves megoldású, azok halkabbak. Vagy építesz mindháromba mattent (ugyanaz, mint az elõzõ, csak még nagyobb), és ugyanúgy légpumpával hajtod meg.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Külső szűrő megosztása

HozzászólásSzerző: imi » 2010.08.31. 11:35

taksoft írta:Szerintem nem megoldható.

De hogy ellentmondjak magamnak, itt egy megoldási javaslat: mindhárom akváriumhoz kell egy-egy ablauf (vagy meg kell furatni õket) =túlfolyó, és kell egy gyûjtõtartály alájuk, ahova mindhárom túlfolyója befolyik. Ez akár egy rövidebb darab álló PVC csõ is lehet. Innen szív a külsõ szûrõ. A nyomóágat simán el lehet osztani, aztán az elindítás után figyelni, hogy mindhárom akváriumba jusson a vízbõl, ezt legegyszerûbben a csövek elszorításával lehet megtenni.

Szerintem jobban jársz, ha veszel 3 db szivacsszûrõt, és egy közepes légpumpát. Van a szivacsszûrõkbõl nem porlasztóköves, hanem csöves megoldású, azok halkabbak. Vagy építesz mindháromba mattent (ugyanaz, mint az elõzõ, csak még nagyobb), és ugyanúgy légpumpával hajtod meg.


Köszi, akkor azt hiszem marad a 3 szivacs.
imi
Hinomaru
 
Hozzászólások: 144
Csatlakozott: 2010.08.31. 10:19

Re: Külső szűrő megosztása

HozzászólásSzerző: Emperor » 2010.08.31. 11:36

Esetleg úgy lehet, hogy ha egy magasságúak. Azonos a vízszint mind3ban.

A legelsőbe (1) teszed a szívóágat, a legutolsóba (3) a visszafolyó ágat. Átemelők vannak a 1-2 2-3 között, olyan átmérőjű csővel mint a visszafolyó ág. Próbáld ki ha még üresek.

Ez csak elmélet, de elvileg mennie kell a közlekedő edények törvénye miatt.
Emperor
Új tag
 
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.08.28. 22:34
Tartózkodási hely: Pilisjászfalu

Re: Külső szűrő megosztása

HozzászólásSzerző: Dzsolo » 2010.08.31. 12:11

Emperor írta:Esetleg úgy lehet, hogy ha egy magasságúak. Azonos a vízszint mind3ban.

A legelsőbe (1) teszed a szívóágat, a legutolsóba (3) a visszafolyó ágat. Átemelők vannak a 1-2 2-3 között, olyan átmérőjű csővel mint a visszafolyó ág. Próbáld ki ha még üresek.

Ez csak elmélet, de elvileg mennie kell a közlekedő edények törvénye miatt.


egy ilyen akváriumot nem szívesen hagynék magára, már én is agyaltam rajta, mert nekem is jó lenne egy használható ötlet :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Dzsolo 2010.08.31. 12:17-kor.
Avatar
Dzsolo
Mosura
 
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2010.08.23. 14:44
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Külső szűrő megosztása

HozzászólásSzerző: Emperor » 2010.08.31. 12:16

Tesztelni kell, az kétségtelen :) .

taksoft ötlete (megfúratás) is működőképes.
Emperor
Új tag
 
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.08.28. 22:34
Tartózkodási hely: Pilisjászfalu

Re: Külső szűrő megosztása

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.08.31. 15:26

Én is egyfolytában ilyenen töröm a fejem. Méghozzá azért mert jelenleg 6 akváriumban vannak CRS-CBS garnélák.
És amikor szelektálom, rakosgatom, minden alkalommal órákig szoktatom át egyikből a másikba. Jobb lenne, ha mindegyikben ugyanaz a víz lenne. Én valamilyen úszószelepen gondolkozom, ami a vízoszlop magasságának függvényében felváltva nyitja és zárja a kimenő illetve bejövő ágakat. Mint a WC-tartályban. Ha alacsony a vízállás, a kifolyót zárja el, ha magas, a bejövőt. A két meghatározott végállás között nyitva van mind a kettő.
Persze lehet, hogy elég lenne egy sima wc tartály töltőszelep A bejövő ágra.....
Kép
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Külső szűrő megosztása

HozzászólásSzerző: taksoft » 2010.08.31. 15:52

Ezzel az a baj, ha feltételezzük, hogy az 1. akváriumban (de lehetne az bármelyik) a legkisebb a szívócsõ vesztesége, akkor onnan áramlik a legtöbb (összes) víz. Így ott kinyit a töltõszelep és szépen visszaengedi bele a vizet. Miután a többi akváriumnál nem fogy a szint, így oda nem is enged be új vizet.

Olvass utána az "ablauf"-nak. Azzal, és egy kis szivattyúval meg tudod oldani a szinttartást.
Vagy csak (ha egymás mellett vannak) sorba kötöd õket lefelé fordított u alakú csövekkel (amikbõl kiszívod a levegõt, hogy mûködjön a közlekedõ-edény hatás), és az utolsóból az elsõbe átdobod a vizet egy pici pumpával. 1-2cm szintkülönbséggel így is kell számolnod majd a csövek vesztesége miatt.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Külső szűrő megosztása

HozzászólásSzerző: imi » 2010.09.03. 15:29

Kicsit gondolkodtam a dolgon és szerintem ez lenne az egyik legmegbízhatóbb módja, hogy 1 külső szűrővel ellássunk "3" akváriumot:
A képen egy nagy, mondjuk 112 literes 80x35x40-es akvárium van 3 részre osztva, 2db üveglappal, amik az akvárium tetejétől 10cm-el alacsonyabbak.
A kimaradt részt valami háló félével lehetne pótolni ami a vizet átengedi, de a garnélákat már nem.

A képen csak a szívó ágat rajzoltam be, de persze a visszafolyó ágat is ugyanígy 3 részre kell osztani, a víznek pedig az elválasztó lapok fölé kell érnie.

Kép
imi
Hinomaru
 
Hozzászólások: 144
Csatlakozott: 2010.08.31. 10:19

Re: Külső szűrő megosztása

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.09.03. 20:47

Nekem az akváriumom ugyan ezzel a megoldással van kettéosztva. Viszont nem értem,hogy miért is kell ide a külső szűrő? És azt miként fogod megoldani,hogy mind a 3 szívó és nyomó ágon ugyanannyi víz áramoljon át? 3 szívóág egy közös ágra csatlakoztatva?! Szerintem teljessen reménytelen vállalkozás. Megéltem már pár évet a szivattyúk világában de ilyent még sosem láttam. Persze ez nem jelenti azt,hogy nincs! :)
Szóval ha kisérletezni akarsz akkor a visszatérőt kösd rá egy esőztetőre ami mind a 3 rekeszt közrefogja. Így legalább a visszatérő tuti működőképes lesz.
Viszont egy normális külső szűrő árából rengeteg másfajta szűrőt lehet beszerezni.
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Következő

Vissza: Szűrés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron