Artemia salina nevelde

Triops, Aegla és minden más élőlény

Artemia salina nevelde

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.03.23. 09:40

Úgy gondoltam esetleg valakit érdekel, hogy ez a kis élőlény hogyan nevelhető föl és mi lesz belőle ha nagy lesz. ;)
Sok mindent nem írnék le róla. Szerintem mindenki tudja miről van szó.
Megpróbálom végig kísérni a folyamatot. Kicsit rendhagyó lesz a leírás, mert a munkahelyemen nevelgetem Őket és
rögtön egy hosszú hétvégével vette kezdetét a projekt...
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Artemia salina nevelde

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.03.23. 09:45

úúú izgi!

Én is elkezdtem sórákozni, viszont mivel nem volt pénzem tápokra (liquizell stb) sztem éhenhaltak. meg a felét megették a halak :P:D
most az ablakban van még kb 4-5 darab egy üvegben... vegetatív életmód.

remélem megmutatod a helyes utat, hogy lehet felnevelni ezeket a pöttömöket!
várom a részletes (már megszokott) beszámolókat

üdv,
Dávid
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Artemia salina nevelde

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.03.23. 10:38

2011.03.09. START
Egy hat literes kis akváriumba öntöttem 5 liter ásványvizet és szórtam bele 5 x 30 gramm akvarisztikai tengeri sót. Kever-kavar...
Kép
(Erre a célra megfelelő az ozmó víz vagy a tiszta esővíz is.)
Ennél kisebb aksiba ne tegyük, ha csak nem kikelés utáni föletetésre szánjuk, mert az már vetekszik egy állatkínzással.
Levegőztetés nem szükséges, de ha van rá lehetőség egy csövön pötyöghet benne lassan a buborék.
Kivettem a sós vízből egy 3 decis pohárral és abba szórtam egy nagyobb csipet artemia petét.
Ez azért hasznos mert kikelés után egy fecskendővel össze tudjuk szívni a kikelt artémiákat a peteburkok
nélkül és így tesszük át őket az 5 literbe. A pohárból a vizet pedig egy szűrőnek használt vattakorongon keresztül öntöm
vissza a nagyobb piklibe. Ezáltal nem terhelem a vizet a peteburkok és a kikeletlen peték bomlástermékével.

2011.03.11.
A kikelésnek még nyoma sincs. Elég hűvöske az irodám, de ami késik nem múlik.

2011.03.12-15. Hosszú hétvége.

2011.03.16.
A 4 nap megtette a hatását. Nagy a hemzsegés a pohárban. Összeszívtam a srácokat egy fecskendővel és mentek az 5 literesbe.
Még nagyon parányik. Úgy 1,5 mm.
Kb. így néznek ki.
http://www.youtube.com/watch?v=czngNMkHbDY
Aprók mint egy golyóstoll hegye. Körülbelül kikeléstől számítva még 4-5 napig nem is táplálkoznak.
A testükben lévő fehérjét élik föl ez alatt.
A maradék vizet egy szivacslapkán át még hozzájuk öntöttem a maradék kosz kiszűrése végett.
Szerintem 03.12. környékén keltek ki ráérek holnap is etetni őket.

TIPP !!! Az akvárium tetejét fedjük le valamivel a kipárolgás csökkentése végett. A vízszintet jelöljük meg filcel.
A kipárolgott vizet sima tiszta édes vízzel pótoljuk.
Lehet hetente 1-2 liter vizet cserélni. Egy porlasztó kő segítségével könnyen le lehet szívni a
cserélendő vízmennyiséget a rákocskák nélkül. ;)
Természetesen a friss vizet is sózzuk föl 30 gramm / liter arányban !
Óvjuk az akváriumot a közvetlen napfénytől. 24-28 C fok között nincs gond.
Ha mindent jól csinálunk akkor is elhullik a végére a rákocskák egy harmada. Ez természetes.


2011.03.17.
Jöjjön némi eleség. Aki megteheti vegyen Liquizell alga cseppet és egy tégely Mikrozell port.
Aki nem szeretne ennyi pénzt invesztálni bele az készítse el magának.
Recept:
Vettem egy ilyet. (7-800Ft egy tégely)
Kép
Gondolom jó sima akvarisztikai spirulina tabletta is, de nekem ez vált be erre a célra.
Egy nagykanálba teszel 2 szemet és egy kávéskanállal porrá dörzsölöd.
A port egy 50 milis fecskendőbe öntöd (125Ft) és fölöntöd tiszta vízzel, aztán szépen simára rázod.
Ebből kell napi 5-8 csepp !!! a vizükbe, amit lassú kevergetés mellett csöpögtetsz be.
Ne etess túl, mert a vizük akár egy fél nap alatt is megromolhat és akkor a nitrát lesz az utolsó
amivel megismerkednek.
Kb. egy hétig esznek ilyesmit, mert túl kicsik ekkor még, hogy mást magukba tömjenek.
Később már lehet közvetlenül a port is szórni nekik, csak módjával. Kicsik és keveset is esznek.
Nagyon gyorsan fejlődnek. Ha kimarad 1-2 nap etetés az nem gond, csak előző nap kicsivel több kaját kell nekik adni.

2011.03.23.
Eddig naponta etettem őket 5-8 cseppel. Pénteken 10-el, mert a hétvége kimarad.
A kezdeti 1 pár parányi úszó láb egész evező flottává módosult és megjelent a klasszikus háton úszás és a farok.
Kép
A mobilom pocsék videót rögzít közeli dolgokról, de holnap hozok egy fényképezőt és teszek föl róluk tűrhetőbb videót.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Artemia salina nevelde

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.03.24. 11:05

2011.03.24.
Ezek olyan 11 nap körüli artémiáim.

Kép

Kép

Kép

Kép

Kész van egy videó is. Majd később linkelem.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Artemia salina nevelde

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.03.24. 11:46

Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Artemia salina nevelde

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.03.24. 14:56

Király :)
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Artemia salina nevelde

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.03.24. 15:07

Nagyon jó! Eddig mindig csak döglötten láttam őket táblába fagyasztva.
feca101
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.08.25. 00:52
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Artemia salina nevelde

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.03.24. 20:32

;)
Meglátjuk meddig lehetséges őket életben tartani...
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Artemia salina nevelde

HozzászólásSzerző: dobti » 2011.04.01. 08:43

Nagyon tetszik a kísérlet! :) Mi a helyzet most velük?
"the grand nature in a glass"
Avatar
dobti
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.10.10. 22:45
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

Re: Artemia salina nevelde

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.05. 12:37

Üdv.
Úgy tűnik a csapat nagy része elérte az ivarérett kort és a végleges méretet.
Itt lényeges megjegyezni, hogy az artémiák mérete és színe nagyban változhat a begyűjtés helyétől.
A sósabb tavú élőhelyről begyűjtött petékből általában kisebbek és pirosas színűek kelnek és nőnek föl, míg a kisebb sókoncentrációjú tavakból fakóbb barnás sárgás színű nagyobb méretet elérő példányok lesznek. Az én petéim jelenleg Ocean Nutrition forgalmazásából származnak és gőzöm nincs honnan pecázták össze.
Itt köszönném meg a debreceni kereskedőnek, aki a kedvemért megbontott egy konzervdoboznyit, hogy adhasson egy pohár petét. :o
De a múltkori peték, amiket tasakban vettem Vateráról, azok nagyobbak és virgoncabbak voltak már kikeléskor és nagyobbra is nőttek.
Ezek sokkal kisebben kelnek ki és elég erőtlenül úsznak 2-3 napos korukig. Viszont az ivadék halaknak ez jobban kedvez. Könnyebben tudják őket enni.
Most hétvégén kezdődött el náluk a párzási őrület. Egészen eddig a fényesebb sarkokban tolongtak nagy csomókban.
Ma már fölbomlottak a csoportosulások és szétszóródtak a kis aksiban.
Párzás közben szinkron úsznak. Ez azt jelenti, hogy az elöl úszót szorosan követi a mögötte jövő és próbál vele tökéletesen egyformán úszni.
Nem vagyok benne biztos, de úgy tűnik, mintha a hátsó egyed az előtte úszó hátának a közepébe kapaszkodna a szájszervével.
Némelyiknél már a leghátsó úszólábak tövében megjelent a 2 petecsomó. Olyan mint 2 tasakocska.
Beindítás óta nem volt vízcsere. Lassan időszerű lenne a felét frissre cserélni és ezalatt leszívni az aljzaton összegyűlt bomlástermékeket.
Holnap megpróbálok valami fotót és videót is prezentálni.
Ehhez a fiamnak elő kéne kerítenie az elszórt GameBoy elemeket. Ilyenkor persze mindenkinek amnéziája van. :x

Aki ki szeretné próbálni az írjon bátran és ha sikerül beszereznie egy 5 literes befőttes üveget vagy egy kis aksit és a sót, annak küldök borítékban petét és kaját.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Következő

Vissza: Minden más

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég