Vedlés

Egy kis biológia: rendszertan, anatómia, genetika, és minden más, nem csak szakértőknek

Moderátor: spuc

Vedlés

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.03.12. 19:51

A vedlés

Kezdő garnélatartók gyakran megijednek, hogy újdonsült állataik elpusztultak. Aztán ahogy némi tapasztalatra tesznek szert, rájönnek, hogy kedvenceik csak kinőttek kabátjukat és azt egy-az egyben levetették. A következőkben ennek a folyamatnak az élettani hátteréről, valamint szabályozásáról szeretnék írni.
Kép
Aki nem látott még vedlő garnélát (ritka esemény), annak íme egy videó:
http://www.youtube.com/watch?v=FaK1TZovE_I&feature=player_detailpage
Mielőtt azonban el elmerülnék a „miként” kérdéskörben tekintsük át a rákok kültakarójának szerkezetét:

A kültakaró

A rákok (így a garnélák) páncélzata alatt egy erős alapi membránon (membrana basalis) egyrétegű hengeres sejtekből álló sejtréteg (hypodermis) helyezkedik el. Tulajdonképpen ez a kültakaró. E sejtek terméke a kitin tartalmú kutikula réteg, melyet a hengeres sejtek a külvilág felé választanak ki. A kutikula tömegének jelentős része (kb. 40%-a) szerves molekulákból: fonalas fehérjékből, és hálózatos szerkezetű aminocukrokból (=kitin) áll. Ebbe a szerves vázba épülnek bele a szervetlen vegyületek, a kalcium és magnézium karbonátok. Az így létrejövő kitinpáncél külső vékony része többnyire erősen megkeményedik, de szelvények, ízek találkozásánál puha és rugalmas marad, lehetővé téve így a mozgást. A belső, de vastag rész szintén viszonylag lágy, itt találhatók a színsejtek (kromatofórok) is. Ehhez a külső vázhoz (exoskeleton) tapadnak végül is az állat vázizmai is hámsejtek közvetítésével.
A hengeres sejteket tartalmazó hámban mirigysejtek is találhatóak, melyek feladata, hogy vedlés előtt a régi páncél szervetlen vegyületeit visszaszívják a testbe, vedlés után pedig ugyanezeket visszapumpálják az új vázba. Más mirigysejtek olyan, emésztőenzimeket tartalmazó váladékot termelnek, mely a szervetlen sók páncélból való kioldását és a régi páncél leválását teszi lehetővé.

A vedlés folyamata

A vedlés három szakaszra bontható. Az első ún. proecdysis (ecdysis (gör.) =vedlés) szakaszban a rák befejezi a táplálkozást, nyugodt helyre vonul, nem is táplálkozik. Ilyenkor az emésztő-szervrendszer egy tápanyag tároló szervéből, a hepatopankreaszból szabadítja fel a szükséges energiaforrásokat. A hypodermis mirigysejtjei elkezdik termelni az emésztőenzimeket tartalmazó váladékukat, melynek hatására a páncélból elkezdenek kioldódni a szervetlen vegyületek. Ezt a már említett mirigysejtek az állat keringési rendszerébe pumpálják. A szervetlen karbonátok a hemolimfában (~vér) raktározódnak, vagy a gyomorban, vesekőhöz hasonló formátumban kicsapódnak. A proecdysis végén megkezdődik a az új kutikula fehérjéinek, kitin építőelemeinek termelése.
Kép

A vedlés második szakaszáman az ecdysisben a rák leveti régi páncélját. Garnéláknál rendszerint a fejtor hátulsó részén U vagy V-alakú rés keletkezik, amin az állat egyszerűen kibújik, mint egy hátulgombolós kabátból. Az új vázelemek szintézise ebben a fázisban fejeződik be, azonban a megszilárdulása még nem történik meg. A vedlés ebben a szakaszában a szervezet intenzív vízfelvétele ily módon lehetővé teszi, hogy az állat kifeszítse új kutikuláját, és így egy mérettel nagyobb kabátot szabjon magának. A még meg nem szilárdult páncél másik következménye, hogy a frissen vedlett állat igen csak védtelen. Páncélja puha, sérülékeny, ráadásul az izomtapadási helyek is rugalmasak még, ezért ezek a rákok még eléggé mozgáskorlátozottak is.
Kép

A vedlés harmadik szakaszában, a metecdysisben történik az új váz megszilárdulása. Ilyenkor a szervezetben raktározott szervetlen sók visszakerülnek a kutikulába, továbbá az kutikula fehérjéi és kitin építőegységei is kapcsolódnak egymással, térhálós molekulaszerkezetet létrehozva. A szervezet vízfelvétele leáll, sőt vízleadás is történik, ezért az új páncél kicsit nagyobb lesz, mint az állat, így a növekedéshez még marad hely. A külső váz megszilárdulása után a rák táplálkozni kezd, feltölti tápanyagtároló szerveit.
Kép


A vedlés szabályozása

A vedlés hormonálisan szabályozott folyamat, mely nagymértékben függ a külső ingerektől is. Például a vízparaméterek változása bizonyos esetekben vedlést tud előidézni. A vedlési ciklusért két, ellentétesen ható hormon felelős. A vedlést az ekdizon (vedlési hormon) idézi elő. Az ekdizon hormon koncentrációja vedlés előtti napokban drasztikusan megnő, ami a régi páncél levetéséhez vezet, ezután pedig elősegíti az új páncél megszilárdulását. E hormon fejtor elülső részén, a kültakaró eredetű Y-szervben termelődik. E folyamatokat követően egy másik hormon, a juvenil (fiatalító) hormon lép akcióba, melynek elsődleges hatása az, hogy gátolja az ekdizon termelést, ezáltal megakadályozva a vedlést. A juvenil hormon a szemkocsányban található idegi eredetű hormontermelő szervből, a színusz-mirigyből szabadul fel. Ez a hormon valójában a szinusz mirigy közvetlen szomszédságában elhelyezkedő idegsejt csoportból, az X-szervből származik.
Kép

A juvenil hormon hatását két egyszerű kísérlettel igazolták. Egyrészt, ha kiirtották a rákok X-szervét, akkor az állatok folyamatosan vedlettek. Másrészt, ha folyamatosan az X-szerv váladékával kezelték őket, akkor a vedlés nem következett be, a rákok nem növekedtek, törpék maradtak. Ezeket a kísérleteket elvégezték az Y-szervvel, illetve annak váladékával is, és ellentétes hatást tapasztaltak: az Y-szerv eltávolítása vedlés hiányát, míg az ekdizonnal való kezelés folyamatos vedlést idézett elő.

Források:
Összehasonlító Anatómiai Praktikum I, Nemzeti Tankönyvkiadó 1998, Zboray G. Sass M.
The endocrine mechanisms of Crustaceans, Journal of Crustacean Biology, 7(1): 1-24, 1987, Fingerman
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Vedlés

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.03.12. 20:07

Köszönjül, imádom az ilyeneket olvasni. :idea:
Hasznos egy kis háttértudást elszedni mindenkinek.
Nekem amúgy már sikerült egy-két vedlést megfigyelnem, érdekes, pillanatok alatt "kipattan" a régi kabátjából.... :)
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Vedlés

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.03.12. 20:25

Szívesen, én is sokat tanulok így!
Most szerencsére sikerült beszereznem egy kis irodalmat, abból kifutja még pár ilyen iromány :D
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Vedlés

HozzászólásSzerző: Ati » 2011.06.19. 14:25

Arra lennék kíváncsi, hogy egy teljes vedlés mennyi idő alatt zajlik le, tehát a három szakasz? Nyilván nem azt kérdezem, hogy amit látunk vedlés mennyi idő alatt zajlik le, hanem mennyi idő múlva történik az új váz megszilárdulása pl a régi elhagyásától számítva? Vagy akár a szakaszokat időben felbontva? Ez persze csak érdekesség, a cikkért így is köszönet! ;)
Erre ha találnál esetleg valamilyen infót... végül is nem másodpercre pontosan vagyok rá kíváncsi, csak hogy mégis 1-2 óra, vagy pár perc?
Ati
Yellow fire
 
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2010.09.03. 00:22
Tartózkodási hely: Vác, Budapest

Re: Vedlés

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.06.21. 16:39

Szia!
Igazság szerint tegnap már elkezdtem a válaszírást, de aztán annyira belefeledkeztem itt valamibe, hogy elfelejtettem elküldeni. Nehéz pontosan megmondani a pontos időket, de aki meglehetősen sokat ül az akvárium előtt, talán pontosabb válaszokat is tud adni.
Maga a vedlés szerintem percek alatt lezajlik. Néhány órát vehet igénybe, míg a garnéla teljesen regenerálódik, megkeményedik a váza, izomtapadási helyei rendesen megszilárdulnak. Természetesen közvetlenül a vedlés után is tudnak mozogni, de még sérülékenyebbek. A váz teljes megszilárdulása (szervetlen sók beépülése talán napokig is eltarthat. Az első szakasz szintén napokig tarthat. Nagyságrendileg szerintem körülbelül ez lehet, de pontos erre vonatkozó információt nem találtam.
Laci (spuc)
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Vedlés

HozzászólásSzerző: Ati » 2011.06.24. 18:59

spuc írta:Szia!
Igazság szerint tegnap már elkezdtem a válaszírást, de aztán annyira belefeledkeztem itt valamibe, hogy elfelejtettem elküldeni. Nehéz pontosan megmondani a pontos időket, de aki meglehetősen sokat ül az akvárium előtt, talán pontosabb válaszokat is tud adni.
Maga a vedlés szerintem percek alatt lezajlik. Néhány órát vehet igénybe, míg a garnéla teljesen regenerálódik, megkeményedik a váza, izomtapadási helyei rendesen megszilárdulnak. Természetesen közvetlenül a vedlés után is tudnak mozogni, de még sérülékenyebbek. A váz teljes megszilárdulása (szervetlen sók beépülése talán napokig is eltarthat. Az első szakasz szintén napokig tarthat. Nagyságrendileg szerintem körülbelül ez lehet, de pontos erre vonatkozó információt nem találtam.
Laci (spuc)


Szia!

Ugye mi emberek szabad szemmel "gyorsnak" látjuk a vedlést (ahogy írtad is, vagy láthatjuk videókon, ki-ki élőben is), de azért ez nem csak annyiból áll. Pl.: "megkeményedik a váza, izomtapadási helyei rendesen megszilárdulnak" stb. Pont ezekre gondoltam én is, amiket nem láthatunk, csak tudunk róla és ez is hozzá tartozik a vedléshez, regenerálódáshoz. Köszi a választ, valószínűsítem, hogy több dolog miatt sincs pontos adat. 1. ez már egy részletkérdés, nem érdekel annyi embert... 2. lehet, hogy vannak olyan tényezők, amik befolyásolják a vedlés folyamatát (pl. hőmérséklet, kh, gh... stb.) 3. az is valószínű szerintem, hogy a különböző fajoknak más-más ideig is eltarthat. Összevetve együtt is sok minden befolyásolhatja, bár lehet, hogy nagyságrendileg nincs nagy különbség.
Ati
Yellow fire
 
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2010.09.03. 00:22
Tartózkodási hely: Vác, Budapest

Re: Vedlés

HozzászólásSzerző: perec » 2011.07.20. 08:25

Sziasztok

Milyen időközönként vedlenek? Van ennek valami ciklusa? Leszámítva az egyéb tényezőket, tehát ha minden azonos és nem változik (hőmérséklet stb..)
perec
Új tag
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.07.17. 08:52
Tartózkodási hely: Őrbottyán

Re: Vedlés

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.07.20. 10:29

Hát szerintem ez elég sok tényezős dolog. Nálam például az RC a nyári melegben elég aprócskák, ritkán vedlenek. A dolog függ a vízparaméterektől is gondolom: keménység, hőmérséklet; a kajátó; a garnéla korától (kis korban gyakrabban, mert nőnek). Szerintem kb. havi vedlés lehet a normális, de csak megmondja már egy tapasztaltabb garnélapásztor :D
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Vedlés

HozzászólásSzerző: Nya » 2011.09.05. 17:00

Nállam a víz jelenleg állandó 26-27fokos,tegnap óta összesen 7 kis red ugrott ki a ruhájából,3 este,4 meg valamikor napközben,de sajnos egyiket se sikerült megfigyelnem.
Nya
Hinomaru
 
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2011.09.05. 09:23
Tartózkodási hely: panzer4@mailbox.hu

Re: Vedlés

HozzászólásSzerző: LGA » 2011.09.06. 11:54

Lehet, hogy frontérzékenyek ;)
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Következő

Vissza: Biológia

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég