Násztánc.

Egy kis biológia: rendszertan, anatómia, genetika, és minden más, nem csak szakértőknek

Moderátor: spuc

Násztánc.

HozzászólásSzerző: xman » 2011.03.03. 21:52

Sziasztok!

A násztánc, elég könnyen észrevehető, a szokatalanúl sok úszálás és cikázásból.
Úgy tudom, hogy ez annak a hatására következik be, ha a nöstény, valami anyagot enged magából a vízbe.
A kérdés az, hogy ezt a vedlés előtt teszik e meg, és minden násztánc eredményeképp, kéne történnie megtermékenyítésnek?
Tapasztalatom szerint nem, de mi is itt a helyzet valójában.?

Köszi: Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Násztánc.

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.03.04. 18:53

Sziasztok!
Lehet, hogy badar kérdést teszek fel, :oops: de lehet-e hatással kis (egy hónapos) garnélákra a nőstény által kibocsátott feromon? Éjjel megvedlett az egyik nőstény, délutánra be is petésedett és a kis garnélák nagy része izgatottan úszkál - nem szoktak így. Nem tudom mire vélni a dolgot: valami bajuk van, vagy csak simán izgatottak. Vélemény? :?:
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Násztánc.

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.03.04. 19:49

gordiusz írta:Sziasztok!
Lehet, hogy badar kérdést teszek fel, :oops: de lehet-e hatással kis (egy hónapos) garnélákra a nőstény által kibocsátott feromon? Éjjel megvedlett az egyik nőstény, délutánra be is petésedett és a kis garnélák nagy része izgatottan úszkál - nem szoktak így. Nem tudom mire vélni a dolgot: valami bajuk van, vagy csak simán izgatottak. Vélemény? :?:

Tapasztalatom szerint a 7-8 mm-es 3-4 hónapos hímek már ivarérettek. A nőstények olyan 1,2-1,5 cm korban petésednek be először, viszont miután gyorsabban nőnek, ez a 4-5 hónapra tehető.
Ha van ivarzó nöstény az akváriumban, akkor minden hím 5-6 mm felett izgatott lesz.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Násztánc.

HozzászólásSzerző: feca101 » 2011.03.04. 21:19

Meg tudjátok, illetve meg lehet e különböztetni a násztáncot az időjárás-változás előtti "rohangászástól"? Nálam teljesen egyforma a kettő, de lehet csak nekem? Van különbség?
feca101
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.08.25. 00:52
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Násztánc.

HozzászólásSzerző: Ati » 2011.06.19. 14:09

feca101 írta:Meg tudjátok, illetve meg lehet e különböztetni a násztáncot az időjárás-változás előtti "rohangászástól"? Nálam teljesen egyforma a kettő, de lehet csak nekem? Van különbség?


Talán úgy lehetne kis különbséget is felfedezni, hogy csak cikázásról, felélénkülésről van-e szó, vagy felélénkülésről és megtermékenyítésről is, hogy sokáig figyeljük a garnélákat. Ha látjuk, hogy a hímek "elkapják" a nőstényeket, akkor nyilvánvaló a helyzet, de ha hosszasan csak cikázás van akkor talán elmarad az aktus/aktusok... és más miatt kezdték el.
Először bevallom azt akartam írni válasznak, hogy kicsit hülye kérdés, mert kizárt, hogy bárki meg tudná ezt mondani, van-e különbség. Azonban nem írok biztosra ilyet, ki tudja, lehet hogy megfigyelhető. Egy biztos, nagyon sok időt kellene a megfigyeléssel tölteni és nagyon nehéz lenne erre választ adni. Biztos választ meg szerintem nem is nagyon lehetne. Van egy sanda gyanúm, hogy nem a garnélák a legjobb időjósok...
Nálam pl. vízcsere után, vagy akár már közben is elkezdenek néha cikázni. Valószínűleg akkor inkább csak felélénkülnek kicsit. Bár ez is fajfüggő, mint ahogy sok minden más. A már beakvarizáltabb fajok kíváncsibbak, kevésbé félénkek, aktívabbak is.
Ati
Yellow fire
 
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2010.09.03. 00:22
Tartózkodási hely: Vác, Budapest


Vissza: Biológia

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég