Gh Kh (Ph) összefüggések

Vízparaméterekkel, vízértékekkel kapcsolatos témák

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: xman » 2011.01.17. 15:57

Hello!

Az átszámolásban, nem tudok segíteni.
De a neptun csepegtetős tesztjei, tökéletesen megfelelnek a célnak.
Nagyjából bármelyik üzletben tudsz venni Neptun Gh-Kh tesztet és a Ph tesztet is külön.
Tudtommal elég sokan használják ezt és olcsó Kb 800Ft-ből megvan a kettő.
A nitrát teszt pedig kb bármelyik jó, de azoknak borsosabb az áruk.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.01.18. 11:22

dzsida72 írta:Sziasztok!

Adott egy összkeménységmérő műszer, ami mikroszimensz/cm(μS) méri a víz vezetőképességét, csapvíz esetében 780-820 μS, esővíznél 30-60 μS, meg tudná valaki mondani, hogy kell átváltani úgy, hogy német keménységi fokot kapjak, ha egyáltalán át lehet?


Egyértelműen nem lehet átváltani, mert alapvetően más tulajdonságokra vonatkozik ez a két vízparaméter, de gyakran szokták azt mondani, hogy 1 TDS kb 30-35 uS/cm-nek felel meg, gondolom ez tekinthető ilyen viszonyítási alapnak.

dzsida72 írta:
Még nincs semmiféle mérőműszerem a víz PH, keménység, és nitrát szintjének a megmérésére, ti mit használtok 3 fő paraméter megmérésére?
Minden olcsó megoldás érdekel, csak pontos legyen (és az olcsótól nem lehet elvárni a pontosságot, akkor mit javasoltok?)

Segítségeteket előre is köszönöm.


Legjobban a csepegtetős tesztekkel jársz, a Neptunnak van olcsó keménység és PH mérésre alkalmas tesztje. A PH mérésnél 0.5 a különbség a két egymást követő érték közt, de vannak olyan csepegtetős tesztek is, amelyeknél 0.2.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: dzsida72 » 2011.01.18. 22:24

Köszi xman és szentgyo,

a link szerint 20-al kell osztani és az minden tartományban igaz, de szerintem hülyeség - szerintetek???

mi a neve annak a ph tesztnek ami 0,2 tud? ára?

nitrát szint mérés??? Frettner mi a típusa, beszerzési forrás???

köszi
dzsida72
Új tag
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.01.17. 10:35

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.01.18. 22:31

dzsida72 írta:a link szerint 20-al kell osztani és az minden tartományban igaz, de szerintem hülyeség - szerintetek???


Nem hiszem, hogy ennyire egyszerű lenne azért, de ilyen kiindulási pont nagyjából...

dzsida72 írta:mi a neve annak a ph tesztnek ami 0,2 tud? ára?


Azt hiszem a JBL gyárt ilyet, pontos árat nem tudok, szerintem 2000 ft körül van.
http://www.zooprofi.de/images/product_images/popup_images/5817_0.jpg


dzsida72 írta:nitrát szint mérés???


Sera, tetra, jbl nitrát teszt is van, gyakorlatilag minden nagyobb boltban lehet kapni, ez is sztem olyan 2-3000 ft körül van.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.02.28. 23:41

Sziasztok!
Egy kis segítség kellene. Vettem egy TDS mérőt. A vízlabor lapján talált táblázat szerint úgy gondoltam, hogy a ppm-et tízzel osztva nagyjából megkapom német keménységi fokban számolva a vízkeménységet. Csakhogy a műszer 320-as ppm értéket mért arra a csapvízre, amit JBL csepegtetős teszttel ellenőrizve kb. 14-15, Red Sea teszttel mérve 17-18-as összkeménység jött ki. (A kalibrálást a mellékelt kalibráló folyadékkal ellenőriztem, pontos volt.) A neten bogarászva ezt találtam a keménységi mértékegységek átszámítására:
http://www.inaqua.hu/Content/Vizkemia/h ... _units.htm
Ezek szerint lehet, hogy ez a kütyü ezt a CaCO3-at méri és 17,8-al kell osztanom? Az mondjuk pont kiadná a Red Sea eredményét. És az hogy lehet, hogy két teszt ennyire mást mér? És vajon melyik érték a jó?
Valaki nagyon okos segíccsön má' néköm plíííz...
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.03.01. 11:29

Nem válaszolt nekem senki :cry: így kénytelen voltam tovább kotorászni a neten. Valószínű, hogy a műszerem francia keménységhez méri a ppm értéket (persze ezt sehol sem találtam feltüntetve). 1 NK° keménységű az a víz, mely 10 mg/l kalcium-oxiddal (CaO) egyenértékű kalcium- vagy magnéziumvegyületet tartalmaz. 1 FK° keménységű az a víz, mely 10 mg/l kalcium-karbonátnak (CaCO3) megfelelő mennyiségű kálcium- és magnéziumvegyületet tart oldatban. Na már most a CaCO3 molekulasúlya 100, a CaO molekulasúlya 56 - a kettő hányadosa 1,78.
Ha rosszul gondolom,akkor javítsatok ki, ha jól, akkor erősítsetek meg benne pls. :geek:
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.03.01. 12:12

gordiusz írta:Nem válaszolt nekem senki :cry: így kénytelen voltam tovább kotorászni a neten. Valószínű, hogy a műszerem francia keménységhez méri a ppm értéket (persze ezt sehol sem találtam feltüntetve). 1 NK° keménységű az a víz, mely 10 mg/l kalcium-oxiddal (CaO) egyenértékű kalcium- vagy magnéziumvegyületet tartalmaz. 1 FK° keménységű az a víz, mely 10 mg/l kalcium-karbonátnak (CaCO3) megfelelő mennyiségű kálcium- és magnéziumvegyületet tart oldatban. Na már most a CaCO3 molekulasúlya 100, a CaO molekulasúlya 56 - a kettő hányadosa 1,78.
Ha rosszul gondolom,akkor javítsatok ki, ha jól, akkor erősítsetek meg benne pls. :geek:


Szia Gordiusz,

Azaz igazság, hogy a hobbi akvaristák nem nagyon használnak ilyen fajta mérőeszközöket. Sokan a különböző csepegtetős vízteszteket is feleslegesnek tartják, hát még az ilyen jellegű ketyeréket. Nekem is az a véleményem, hogy igazán nincs rá szükség. Haltenyészetekben, kifejezetten kényes halaknál mérik általában a mikrosiemenset, de tényleg csak kényes halak esetében. Én egyébként szeretem a csepegtetős teszteket és a pontosságuk/pontatlanságuk untig elegendőek az egészséges akvárium fenntartásához. A mondanivalóm lényege, hogy nem azért nem kaptál választ a kérdésedre, mert senki nem akart válaszolni, inkább az a helyzet, hogy nem nagyon van tapasztalat ilyen eszközökkel. De ha ez irányú információdat megosztod, biztos sokakat érdekelni fog. ;)
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: gordiusz » 2011.03.01. 13:44

Na ja, én sem arra gondoltam, hogy nem akar senki válaszolni. :?
Mondtam, hogy nálam genetikai hiba, hogy érdekel a víz keménysége. :evil: A csepegtetős tesztekből elegem van, mert pontatlanok és kicsit macerásak is, és nem is olcsók.
Üdv: Gordiusz

A garnélát szeretem ezért meg nem eszem.
Avatar
gordiusz
Hinomaru
 
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2011.01.31. 17:46
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: Dzsolo » 2011.06.06. 15:26

Érdekes vizem van....

GH:8
KH:6
pH: 6,7 ha megy a CO2 akkor 6.9.... pedig csökkennie kellene.....
Avatar
Dzsolo
Mosura
 
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2010.08.23. 14:44
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Gh Kh (Ph) összefüggések

HozzászólásSzerző: Levinen » 2011.06.06. 16:00

Dzsolo írta:Érdekes vizem van....

GH:8
KH:6
pH: 6,7 ha megy a CO2 akkor 6.9.... pedig csökkennie kellene.....


Nem annyira szokatlan a dolog. Van az akváriumban bármiféle olyan kőzet, vagy garnéla élettani kiegészítő, mely meszet tartalmaz? Mert a co2 adagolása ugye szénsavat hoz létre, mely a magnéziumot és a kalciumot oldott állapotba hozza, mely eredményeként víz keményedés jön létre.
Egyébként nagyon jó vized van még növényes akváriumhoz is. ;)
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

ElőzőKövetkező

Vissza: Az akvárium vize

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég