Garnélák befogása

Minden más általános információ a garnélákról

Garnélák befogása

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.01.07. 17:40

Hülye kérdés, de hogy a rákban tudnak ekkora mennyiségben garnélát gyűjteni? Mármint technikailag nem tűnik egyszerűnek ilyen mennyiségben egy ilyen kis állatot összeszedni. Van valami tuti csapdázási módszer? És még úgy is viszonylag alacsony az áruk, hogy feltehetően sültkrumpliért dolgoztatott bennszülöttek szedik őket. Elhozzák ide a világ másik végéről, a begyűjtő, a nagyker meg a bolt haszna is rajta van, meg ki tudja még mi. A narancs garnéla meg semmivel sem drágább, mint egy puccosabb boltban a mezei RC.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Garnélák befogása

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.01.07. 19:41

Az Amano/Orange/Red Nose... garnélák esetében nem igazán van róla elképzelésem, hogy hogyan gyűjtik be őket, azonban a sulawesi garnélák esetében láttam már felvételt, hogy miként csinálják.

Az adott területen élő lakosok végzik természetesen a begyűjtést, gondolom ők ismernek minden olyan helyet, ahol nagy mennyiségben vannak jelen a garnik. A módszerük rendkívül egyszerű: ezek a garnélák jellemzően nagyobb kövek repedéseiben húzzák meg magukat, így nagyjából úgy működik a dolog, hogy óvatosan megemelnek egy nagyobb követ, alátesznek egy hálót és gyakorlatilag belerázzák a hálóba a garnélákat... És gondolom mindezt nagyságrendileg napi egy marék rizsért... Az más kérdés, hogy ezen aztán hányan fognak nyerészkedni mire eljut a "végfelhasználóhoz"...

Nem tudom láttátok-e, igaz nem garnélás, hanem halas vadon befogós videó, de érdemes megnézi, hogy fogják az Otocinclusokat...

http://www.youtube.com/watch?v=ilnitMs1LRk
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Garnélák befogása

HozzászólásSzerző: xman » 2011.01.07. 21:10

Garnéla befogós videót énis láttam már.
Nem lehet, hogy te linkelted még be valahova?
Mindenesetre énis a köves belerázósat láttam.
Azért továbbra is elszomorító ,ez a vadonbefogás.

Off:
Azért nem értem, nem specializáltak esetében, a vadonbefogást, mert tudtommal itt a fórumon is volt már akinek sikerült amanokat felnevelni.
Ha az embernek egyszer sikerül, többször is kell ugyanazzal a módszerrel.
Valószínű, hogy inkább azért nem pörög ez, mert idő és valószínü, hogy anyag igényes dolog a szaporítása a nem specializált fajoknak.

On
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Garnélák befogása

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.01.08. 19:43

Valaki tudna linkelni egy ilyen garnélagyűjtős videót? Láma vagyok és nem jöttem rá a helyes keresőszavakra.
Az Otocinclusos videót ismertem. Gyerekkoromban én is eljátszottam ezt ebihalakkal, egy több literes tésztaszűrő egyetlen merítéssel csurig lett velük. A nagyszüleim örültek nekem, amikor nyár végére tele lett az udvar meg a kert kisbékával :)
Érdekes módon erre a konkrét videóra nagy divat kígyót békát kiabálni, mert természetrombolás meg állatkínzás, miközben le van írva, hogy ezek időszakos tavak, és ha nem ők fognák ki a halakat, akkor a vízimadarak oldanák meg, vagy a kiszáradás. A valódi problémás esetek meg nem kapnak érdemleges közfigyelmet.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Garnélák befogása

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.01.11. 20:36

Moszat írta:Valaki tudna linkelni egy ilyen garnélagyűjtős videót?


Megtaláltam a linket: http://aquanet.tv/Video/186-garnelenfang-auf-sulawesi
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Garnélák befogása

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.11. 11:26

"Azért nem értem, nem specializáltak esetében, a vadonbefogást, mert tudtommal itt a fórumon is volt már akinek sikerült amanokat felnevelni.
Ha az embernek egyszer sikerül, többször is kell ugyanazzal a módszerrel.
"

Szerintem az amano garnéla a legrosszabb példa. Sokáig azt hittem létezik olyan, hogy tökéletes recept a lárvák fölnevelésére.
Egyre inkább az a benyomásom, hogy ilyen nem létezik. Akinek 1x sikerült, annak lehet hogy habár mindent ugyanúgy csinált 4x-5x is sikertelen lesz a további próbálkozás.
Azon az ominózus Német tenyésztői oldalon, ahol "piacra" tenyésztik őket a tenyésztő minden 4. csapata marad csak meg.
Pedig ott van tenyésztői tapasztalat ennél a fajnál. Minden körülmény átvizsgál.
-hőmérséklet 24-28: nincs számottevő jelentősége
-tengeri só minősége: nincs számottevő jelentősége
-vízcserék gyakorisága: nincs számottevő jelentősége
-sós vízhez szoktatás: nincs számottevő jelentősége
-édes vízhez való visszaszoktatás: nincs számottevő jelentősége
-porlasztott levegőztetés vagy direkt buborékok csupasz csővégből: nincs számottevő jelentősége
és még sorolhatnám.
100-nál is több generációs kísérlet után ez igen elgondolkodtató.
Vicces amúgy mert maga a kifejlett amano garnéla roppant szívós.
Ez igaz ehet egyébként a kényesebb fajokra is.
Ha a fejed tetejére állsz akkor is elpusztul, ha "úgy dönt" ! Egyszerűen a kémia átállással járó stressz öli meg.
Csak idő kérdése.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: Garnélák befogása

HozzászólásSzerző: keytee » 2013.10.25. 20:40

Sziasztok,

Most nem a vadon történő befogásról, hanem az akváriumban történő befogásról szeretnélek kérdezni benneteket (és nem akartam új topicot nyitni).
Tehát, adott pár akvárium, melyből a lakókat egy másik helyre költöztetném, mivel új vendégek jönnek a helyükre. Van ahol a vendég olyan lesz, ami a régi lakó (legalábbis összeívnának) így kényes az is, hogy ha marad 1-2 ivadék az akváriumban.
(pl red rilik helyére blue/black rili, stb...)

Van-e valami módszer arra, hogy humánusan összefogjam az összeset? Az akvárium viszonyai miatt nem tudok mindenkit kihálózni, mivel fák, bokrok, stb... búvóhelyek vannak.

Láttam valahol egy fél literes petpalack elvágva, feje visszarakva lefelé és az aljára kaja (2-3 nap kajamentesség után) és befele bemennek de kifele nem.

Tud valaki erre valami jó(jobb) megoldást?

Kösz szépen

Tibor
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Garnélák befogása

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.10.29. 23:54

Szerintem a csapdás módszer alkalmas arra, hogy sokat egyszerre befogjunk, de a teljes kiürítésre nem, tehát ez az eszköz nem jó a célra.

Én nemrég csináltam egy kiürítést, mert más garnélák kerültek a régi lakók helyére. Sok felnőtt és kicsi volt az akváriumban. Kiszedtem a technikát, növényeket, dekorokat, óvatosan leszívtam egy csővel az aljzatot, majd a maradék vizet, csak egy kicsi maradt az alján és végül kiöntöttem a garnélákat egy tálba és kezdtem a beszoktatást az új helyükre. Az új helyükön 2 db döglött garnéla volt, aki nem viselte jól a megpróbáltatásokat, de akik boldogan kaparásztak tovább 200 garnéla volt, ha csak a felnőtt hímeket számoljuk. ;)

Ez egyébként egy kb. 90 literes akvárium volt, amit kiürítettem. A művelet után nemsokkal feltöltöttem új vízzel az akváriumot és beüzemeltem a szűrőt, fűtőt.
Valahogy így is sikerült 2 garnélának ellenállnia a kilakoltatásnak, amit csak restart után pár héttel vettem észre. Mivel szerencsére mindkettő hím, bentmaradnak ...kabalagarnéláknak (mivel az új lakók más fajba tartoznak).
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika


Vissza: Egyéb

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég