Jód hatása a garnélákra

Egy kis biológia: rendszertan, anatómia, genetika, és minden más, nem csak szakértőknek

Moderátor: spuc

Re: Jód hatása a garnélákra

HozzászólásSzerző: xman » 2011.01.05. 18:46

Igazad van!
Lehet, hogy aakkor csak heti egy lesz.
Növény az sokvan meg jónéhány állat.
Mikor még elkezdtem az akvarisztikával foglalkozni, a helyi boltban azt mondták , hogy nagyon sok bajt, meglehet előzni, jódmentes só használatával.Akkor lehet, hogy tényleg vigyáznom kéne.
Köszi Brutalmonk.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Jód hatása a garnélákra

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.01.05. 20:56

xman írta:Úgy gondolom, hogy kétnaponta fogok hozzá adni a vizükhöz ennyit Ha első héten nem lesz semmi gond, akkor már talán kijelenthetem, hogy ártani nem árt.
Valamilyen formában biztosan mutatkozni fog a hatása.
Norbi


Kíváncsian várom a fejleményeket! Viszont arra kíváncsi vagyok, hogy milyen formában várod a hatást?
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Jód hatása a garnélákra

HozzászólásSzerző: xman » 2011.01.05. 21:18

Kicsit utána jártam, hogy mégis milyen hatással van a jód, mint előttem már leírta spuc, a növekedést elősegítheti (ezt cáfolja spuc azzal, hogy valami nincsmeg bennük ehhez).A növekedésükre való pozítív hatásra a volt biológia tanárom se tudott válaszolni,de azt mondta, hogy néhány ízeltlábóra hatással van.
Kizárólag azért próbálkozom meg vele,hogy hátha, egy kicsit a növekedésüket meg lehet gyorsítani.
Aztán ha valami pluszt is tapasztalok annak csak örülök.
Az ok amiért kipróbálom, hogy van egy csapat red cherry akik 30-an vannak kb. 3, vagy 4 hónapja engedte el őket a mama, de a növekedésük tempója, eszméletlen lassú nem is tapasztaltam ilyet seelőtte se utána.Jelenleg ők 5 és 8mm közötti méretet értékel 3-4hónap alatt.

Ezek az információk még mindig kevesek ahhoz, hogy tudományosan megtudjam magyarázni hogy mit miért.Eg
yszerűen kiváncsivá tett, hogy mi lesz.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Jód hatása a garnélákra

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.01.05. 22:49

xman írta:... egy csapat red cherry akik 30-an vannak kb. 3, vagy 4 hónapja engedte el őket a mama, de a növekedésük tempója, eszméletlen lassú nem is
Norbi



erre talán a tél beköszönte is válasz lehet. ha alacsonyabb a hőmérséklet a fejlődés is lelassul!

várom izgatottan az eredményeid! próbáld a körülményeket stabilan tartani, hogy még nagyobb legyen az esély a jód hatásának kimutatására!
sok sikert!
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Jód hatása a garnélákra

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.01.06. 21:53

Sziasztok!
Jelentem kicsit sikerült utánanéznem ennek a jódos dolognak. Mint azt multkor említettem a jód pl. az emberben hozzájárul a növekedéshez, anyagcsere működéséhez, mivel a pajzsmrigy egyik horminjában, a tirozinban jelen van, aminek ez a hatása. Ez a hormos azonban csak gerincesekben van. Néhány gerinctelenben is kimutattak jódtartalmú, hormon szerű molekulákat (pl tengerisün, gerinchúrosok), de rákokban és ízeltlábúakban nem. Az tehát biztos, hogy a jód nem úgy hat a növekedésre, mint a gerincesekben. Arra vonatkozóan, hogy a jód a vedléshez szükséges , semmiféle szakirodalmi adatot nem találtam. Azt azonban kimutatták még a '70-es években, hogy a rákokban és a rovarokban a jód a kültakaróban halmozódik fel. Ez alapján nem kizárt, hogy valóban szükséges a páncélképződéshez, vagy vedléshez.
Utánanéztem annak is, hogy a természetes vizekben milyen jódkoncetráció van jelen, ezt a következő ábrán láthatjátok. A ppb (parts per billion) 1/milliárd részt jelent,azaz 1ppb kb 1g vagy 1ml 1 millió liter vízben!!!
Kép
Megjegyzem azért azt is, hogy a vezetékes ivóvizekben általában egyáltalán nincsen jód, hacsak külön hozzá nem raknak.

A vizi gerinctelenek szervezetében a jód a környezethez képest több tíz-százszoros felhalmozódást mutat, bár az édesvízi rákok szervezetében úgy tűnik kevés van.
Kép
Ez arra enged következtetni, hogy azért a jód mégis csak kell valamire.

Tehát a lényeg, jód valószínűleg kell, de sokkal, sokkal kevesebb, mint amennyit xman használt. Ő mondjuk 20l-hez adott 1ml jódot, ami kb 50.000 ppb-nek felel meg. Ennek a tízezrede is elég lett volna. A jó hír az, hogy utánanéztem annak is, hogy a jód káros-e, de nem találtam semmit (mondjuk ez nem azt jelenti, hogy nem az!) Mindenesetre sűrű vízcserét javaslok, és a garnélák egy életre el lesznek látva jóddal.
Egyébként táplálékkal valószínűleg elegendő jód jut a rákok szervezetébe, hiszen pl. az algákban de a főleg a halakban jelentős mennyiségű jód halmozódik fel. És amennyire jól tudom, a halkaják/garnélakaják jelentős része hallisztet/algát tartalmaz. Ha valaki mindenképp jódot akar adni a garnéláknak, javaslom, csináljon egy legalább 1000x-es hígítású oldatot (kb 1 csepp jód fél decibe), és abból csöppentsen pár cseppet az aksiba. Elég lesz az is.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Jód hatása a garnélákra

HozzászólásSzerző: xman » 2011.01.06. 22:24

Köszi az infót spuc!
Az adatok alapján, akkor tényleg elég masszív adagot kaptak.
Gondolom, ha rosz hatással lenne, lassan már kiderülne.
Jelentem abszolút jól érzik magukat.
Most egy ideig, nem adok nekik jódot várok két vízcserét.
Egyenlőre 2 példány vedlett azóta, de ezt egyenlőre nem tudom be a jódnak.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Jód hatása a garnélákra

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.01.07. 00:04

Én úgy tudom, hogy a vezetékes ivóvízben is van valamennyi jód az ország legnagyobb részén, csak olyan kis mennyiségben, hogy nem szokták feltüntetni, vagy nehéz kimutatni. Anno, amikor a jódozott só még nem volt mindennapi divat, a kreténizmus a kis hegyi falvakban volt csak jellemző.

wikipédia írta:Egyes vidékeken a kretenizmus tájhoz kötötten fordul elő. Ezt hívják endémiás kretenizmusnak. Hazánkban ilyen terület volt a Csallóköz, a Mátra és a Börzsöny egyes részei. Az endémiás kretenizmus kialakulásának az oka az elégtelen jódbevitel, illetve egyes esetekben a jódfelszívódás és -beépülés zavara. A jód a pajzsmirigyhormon elengedhetetlen alkotórésze. Azokon a vidékeken, ahol az ivóvíz jódban szegény (ilyen a Csallóköz), könnyen kialakulhatott a megbetegedés. Mióta forgalomba hozták a jódozott konyhasót, azóta az endémiás kretenizmus megszűnőben van, mivel a szükséges napi jódmennyiség a sóval együtt bejut a szervezetbe.

Én ebből arra következtetek, hogy az átlagos csapvízben igenis van jód, csak éppen ez olyan minimális mennyiség, hogy a jelenlétével senki sem foglalkozik. Viszont ennél több nem is kell. Szerintem a rákoknak sem kellhet több.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Jód hatása a garnélákra

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.01.07. 13:15

Annak, hogy a tengeri rákokban sokkal több a jód, az az oka, hogy míg az édevsízi algákban alig van jód, a tengeri algák rengeteget tartalmaznak.
Megnyugtatásul közlöm, hogy a legtöbb garnélatáp tengeri algából készül, úgyhogy az akváriumi kedvenceinknak a jódbevitele valószínűleg sokszorosa a vadon élő társaikénak....
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Jód hatása a garnélákra

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.01.07. 15:00

ha valaki spenótot adagol a kis állatoknak, akkor is megfelelő jódmennyiséget juttat a kis állatoknak, szerintem!
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Előző

Vissza: Biológia

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron