mit eszik a csigaevő, ha nem csigát?

Csigákkal kapcsolatos témák

mit eszik a csigaevő, ha nem csigát?

HozzászólásSzerző: farkas » 2010.11.30. 22:50

Sziasztok! Az a helyzet, hogy a csigaháború nálunk (meglehetősen kiszámítható módon) egyoldalúan végződött, vagyis a csigaevő csigák kivégezték az összes barnacsigát, ragadozás mellett pedig ész nélküli szaporodással múlatták az időt, így most rengetegen vannak (főleg kicsik: 3-6 mm-esek), viszont zsákmányállat 0. Az a kérdésem, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak hasonló helyzetből, aki tartott/tart ilyen csigát? Helyettesítik valami mással a táplálékukat (pl. mulm, hal/garnéla kaja, stb.), vagy adjak túl rajtuk, mielőtt még éhen vesznek?
Avatar
farkas
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.09.28. 22:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: mit eszik a csigaevő, ha nem csigát?

HozzászólásSzerző: dzsega » 2010.11.30. 23:36

farkas írta:Sziasztok! Az a helyzet, hogy a csigaháború nálunk (meglehetősen kiszámítható módon) egyoldalúan végződött, vagyis a csigaevő csigák kivégezték az összes barnacsigát, ragadozás mellett pedig ész nélküli szaporodással múlatták az időt, így most rengetegen vannak (főleg kicsik: 3-6 mm-esek), viszont zsákmányállat 0. Az a kérdésem, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak hasonló helyzetből, aki tartott/tart ilyen csigát? Helyettesítik valami mással a táplálékukat (pl. mulm, hal/garnéla kaja, stb.), vagy adjak túl rajtuk, mielőtt még éhen vesznek?


Nálam eszik a hal/garnéla kaját is. Nem zavartatják magukat.
Sajnos nálam elég sok az apró csiga 2-4mm-esek amik nem is lesznek nagyobbak. Nah azokat nem eszik :evil: (igaz csak 2 van és jó nagyok :) )
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: mit eszik a csigaevő, ha nem csigát?

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.12.01. 16:56

Halkaján elvannak. Pl nálam a Sera Vipachipset lerohanták, és 5en benyomtak egy tablettát elég hamar. Szerintem a garnikaja annyiból felejtős, hogy növényi eredetű.
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: mit eszik a csigaevő, ha nem csigát?

HozzászólásSzerző: farkas » 2010.12.02. 12:15

Köszi! Egyelőre akkor megpróbálom táplálni a csigahadsereget.
Avatar
farkas
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.09.28. 22:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: mit eszik a csigaevő, ha nem csigát?

HozzászólásSzerző: taksoft » 2010.12.02. 14:00

farkas írta:Köszi! Egyelőre akkor megpróbálom táplálni a csigahadsereget.

Gyere el, és szedegess maláj tornyosokat az akváriumból. Örömmel venném. Bár nekem is van benne csigaevõ, és még szaporodtak is, a malájok száma csak nagyon lassan szorul vissza. 20-30 közepes darabot szoktam hetente iktatni a nagy fehér "teleportba".
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: mit eszik a csigaevő, ha nem csigát?

HozzászólásSzerző: dzsega » 2010.12.02. 22:41

farkas írta:Sziasztok! Az a helyzet, hogy a csigaháború nálunk (meglehetősen kiszámítható módon) egyoldalúan végződött, vagyis a csigaevő csigák kivégezték az összes barnacsigát, ragadozás mellett pedig ész nélküli szaporodással múlatták az időt, így most rengetegen vannak (főleg kicsik: 3-6 mm-esek), viszont zsákmányállat 0. Az a kérdésem, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak hasonló helyzetből, aki tartott/tart ilyen csigát? Helyettesítik valami mással a táplálékukat (pl. mulm, hal/garnéla kaja, stb.), vagy adjak túl rajtuk, mielőtt még éhen vesznek?


Nah nemrég kipróbáltam a pritamin paprikát... A garnik szerették 4 felnőtt plusz 12-15 kicsi rácuppant rendesen 1 nap alatt ették meg (kicsit nagyobbat kaptak).
Nos a csiga mint vérszomjas csigavadász:Kép
(Kérném nem kritizálni az akváriumot, a szükség nagy úr a régiben közel 60 hullott el és csak ez a négy maradt, őket kellet sürgősen áthelyezni és csak ez volt mint egy karantén, még a régi időből származó kék kaviccsal, szégyenlem is magam miatta rendesen :oops: . A 7végén majd kipuccantom rendesen)
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: mit eszik a csigaevő, ha nem csigát?

HozzászólásSzerző: farkas » 2010.12.02. 22:54

taksoft írta:Gyere el, és szedegess maláj tornyosokat az akváriumból. Örömmel venném. Bár nekem is van benne csigaevõ, és még szaporodtak is, a malájok száma csak nagyon lassan szorul vissza. 20-30 közepes darabot szoktam hetente iktatni a nagy fehér "teleportba".


Kösz a felajánlást, de azt hiszem a helyzet már így is 1 ördögi kör: barnacsiga túlszaporodik > csigaevőcsigát beszerez > csigaevőcsiga nyom nélkül kiírtja a barnacsigát >csigaevőcsiga túlszaporodik...

A baj ráadásul az, hogy be kell valljam: bizony hiányoznak a jó öreg "kiirthatatlan" barnacsigák. Már nem érzelmileg, hanem a bomló növényi részek hasznosítása szempontjából. Eredetileg nem terveztem felszámolni a teljes puhatestű társbérlő-állományt, csak próbáltam kordában tartani őket -hát most sikerült. :) Ennél fogva inkább a csigaevők tömegétől szeretnék most megszabadulni és talán újraéleszteni a kis barna szarevőket is. A maláj tornyoscsigával inkább nem tetézném a bajt.
Avatar
farkas
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.09.28. 22:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: mit eszik a csigaevő, ha nem csigát?

HozzászólásSzerző: farkas » 2010.12.02. 22:58

dzsega írta:Nah nemrég kipróbáltam a pritamin paprikát... A garnik szerették 4 felnőtt plusz 12-15 kicsi rácuppant rendesen 1 nap alatt ették meg (kicsit nagyobbat kaptak).
Nos a csiga mint vérszomjas csigavadász:
(Kérném nem kritizálni az akváriumot, a szükség nagy úr a régiben közel 60 hullott el és csak ez a négy maradt, őket kellet sürgősen áthelyezni és csak ez volt mint egy karantén, még a régi időből származó kék kaviccsal, szégyenlem is magam miatta rendesen :oops: . A 7végén majd kipuccantom rendesen)


Hát ez érdekes. Én ha zöldség, akkor zöldborsóval, bébirépával, spenóttal etetek, ezekre eddig nem vetették rá magukat a helénák. Egyébként szerintem felesleges exkuzálnod magad, ez a kék kavics nem is olyan vészes, még mindig jobb mint egy aljzat nélküli üvegsivatag. :)
Avatar
farkas
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.09.28. 22:22
Tartózkodási hely: Budapest

Re: mit eszik a csigaevő, ha nem csigát?

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.05. 09:31

Nekem a garnélásba ajánlották, amolyan talajlazító, bomlástermék eltávolító gyanánt a maláj tornyos csigákat.
Kaptam is rögtön vagy 5 darabot.
Tetszhet nekik a szitu, mert kb. 300-an vannak azóta és maximálisan teljesítik feladataikat.
Kiváló előre jelzői a bajnak is, amilyen a szűrő lustulása. Ilyenkor igyekeznek az üvegen a felszín irányába tömegesen.
Növényeket nem bántják, de a garnéla kajákra azonnal rávetik magukat.
Kicsit a mennyiség terén átestek a ló túlsó oldalára. Mikor már majdnem több a csiga mint a kavics és nappal
is olyan látványt nyújt a talaj, mint ahol vakondinvázió van, az már kicsit bizarr.
Csak kíváncsiságból beszereztem egy kifejlett csigaevő csigát.
Abban az iramban, ahogyan táplálkozni kezdett, még kb. 15 év kellett volna a győzelemhez. :lol:
Szegény még az arányjavításhoz is kevéske volt.
Ha meg szegény elbújt valahova pihenni meg emészteni, az asszony rendszerint megjegyezte, hogy haldoklik a csigám. Végül is fő az optimizmus. Nők...
De nem adta föl. Cselhez folyamodott. Megsokszorozta magát. :mrgreen:
Azt nem tudom hogy csinálta, mert én párkapcsolatban élek, de összehozta.
Pár hét múlva kicsi gombostű fejnyi csiga evő csigák jelentek meg az akváriumban.
Mostanra már olyan babszem méretűek és 15-20-an vannak. Egymást egyáltalán nem bántják, de a tornyosok nincsenek jó passzban.
Mondjuk félteni sem kell őket.
Egy dolgot nem nagyon értek. Hova tűnnek a tornyos csigák házai ?
Mert ha megeszik belőle a csigát, akkor illene a kavics felszínén maradni az üres csigaházaknak.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: mit eszik a csigaevő, ha nem csigát?

HozzászólásSzerző: taksoft » 2011.04.05. 10:05

Én más dimenzibóna tettem ugyanezt.
190l-be kerültek be a malájok, tudtomon, és akaratomon kívül. Pár hónap múlva voltak néhány százan, késõbb már inkább sok százan.
A vízcserék elõtt kezdtek el a felszín irányába törni, illetve ha valamely oknál fogva kevés volt kaja nekik.

Aztán elkezdtem kiszedegetni õket, a felszínen is úszott jó pár kisebb (valamiért ott érezték jól magukat), azokat mindig lehalásztam, és a nagyobbakat kiszedegettem. Kezdett csökkenni a számuk, a kiinduló 1000-1200db-ból már csak 980-1180 db maradt, mikor feladtam a harcot.
Vettem 2 db csigaevõ csigát, hogy úgysincs akkora szerencsém, hogy egy pár, és így nem lesz szaporulat (mert ugye a helena nem hímnõs, hanem külön ivaros). Mondhatjuk, hogy szerencsém volt, és megtalálták azt a helyet is, ahol a sügérek nem ették meg a kis számú, védtelen petét, mert jelenleg több generáció is van már belõlük. Darabszámot nem tudok, mert nem jönnek úgy elõ, mint a malájok sötétedés és etetés idején, de 20-25-re becsülöm a számukat én is. Persze a rejtõzködés, és a kezdeti bõséges élelem miatt akár 30-40 is lehet, vagy még több. 3-4db-nál többet egyszerre nem szoktam látni.
A malájok száma elkezdett megcsappanni. Nagyobb példányt egyáltalán nem látok belõlük, a kisebbeket is csak néha, az üvegen mászkálva. A malájok háza csak mostanában kezdett feltûnni a felszínen, szerintem a homok alatt is van jó pár (száz), a talaj felszínén most biztos van 40-50 üres csigaház.
Szerintem a házak a talajban vannak nagyrészt, csak az kerül a felszínre, amit ott fogyasztanak/pusztítanak el.
A talajt átmozgatják, mert ezek is abban élnek, viszont a mulmot nem eszik meg, amióta kevesebb a maláj, azóta némi összegyûlik a sarokban.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Következő

Vissza: Csigák

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég