nanoakvárium minimális költsége

Tippek, ötletek a házi készítésű felszerelésekhez, eszközök

nanoakvárium minimális költsége

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.11.14. 14:27

Sziasztok!
Ebben a témában arra lennék kíváncsi, hogy minimum mennyi pénzből lehet lehet kihozni egy kb. 25l akváriumot. Itt most csak a technikai felszerelést értem az lakóit nem.
Szempontok legyenek a következők: Lakók RC-k, nanohalak (törpe szivóharcsa/törperazbóra). Növények: Cryptocoryne, Hemianthus, Jávai moha, stb, (nem extrém igényűek)
És kezdeti feltétel, hogy semmi sem adott hozzá, tehát mindent be kell szerezni ! És persze fontos, hogy az élőlények jól érezzék magukat benne.

Én a következő dolgokra jutottam:
Akvárium üvegtetővel: kb 1500-2000 Ft
Szűrés: Atman légpumpa 1400Ft +szivacsszűrő 500 Ft
Világítás: E27 (normál izzó) foglalatú reflektorház 3000Ft (obivan kenobiban) + egy jó energiatakarékos izzó (6500K, min 500 Lumen): 1000-2000 Ft
Aljzat: homok (elhanyagolható költség)
Dekoráció: faágak, kövek (természetből beszerzett)
Hőmérő: 500Ft
Tokkal vonóval: 7900-9400

Ha valakinek van ötlete még a költségcsökkentésre, vagy olyasmire ami feltétlenül szükséges, várom javaslatait. Gondolom a világítás olcsóbban is kihozható...
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: nanoakvárium minimális költsége

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.11.14. 15:09

Ja és persze itt meglehet említeni mindenféle házi készítésű dolgot is, amik kiváltják a bolti cuccokat.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: nanoakvárium minimális költsége

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.11.14. 17:48

Nem teljesen értem, hogyan gondolod a világítást, de szerintem azon sokat lehetne spórolni egy házilag összerakott fénycsöves armatúrával. Az aksi hosszától is függ, de szerintem 2-3 fénycsővel már elég jó fény lenne, és ezek a csövek párszáz forintból megvannak (a T8 legalábbis).
Nekem irreálisnak tűnik a világításra felszámolt 5000 forint, de lehet hogy hosszútávon jobban megéri az energiatakarékos izzó...
Nekem két DIY armatúra üzemel, én meg vagyok velük elégedve. Reflektornak megteszi az alufólia, csak jól ki kell simítani.
Annyira nem értek hozzá, de majd jönnek az okosok, és megmondják a tutit :)
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: nanoakvárium minimális költsége

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.11.14. 18:45

Gondoltam, hogy a fénycsöves megoldás olcsóbb. Én is gondolkoztam házilag készített fénycsöves világításon, de ahhoz nem árt egy kis technikai háttér. Mármint az armatúra összerakásához. Nálad miből van?
Nem azt mondom, hogy totál béna vagyok a barkácsoláshoz, de mondjuk fémlemezből hajlígatni, vagy falemezből összerakni nem olyan egyszerű. Meg az is lehet, hogy a költsége ugyanott van. Meg aztán amit én összegányolok az lehet, hogy úgy is néz majd ki :D :oops:
Amúgy most a 23l-es aksimon szintén egy energiatakarékos reflektor van, amit 2700ért vettem, csak azzal meg az a baj, hogy az izzója 2700K-es (sárgásfehér), és ilyen izzóból nem létezik 6500K-es. Amúgy a növények úgy néz ki csippantják, csak hát nem olyan szép a fénye. Azért gondoltam normál foglalatos reflektorra, mert elég sok féle izzót lehet kapni, még direkt akváriumhoz növényeset is. És még nem is olyan ordenáré.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: nanoakvárium minimális költsége

HozzászólásSzerző: Arsa » 2010.11.14. 21:01

Szerintem is járd körbe a világítás témakörét meg1x. Ha spórolni akarsz ott szerintem tudsz. Pl a minap láttam egy komplett "armatúrát" 9W, 4000K T4es fénycsővel 1700HUFért. Csak bedugod és világít, nem is néz ki bután. Magamnak vettem is, csak az egyel nagyobbat.
Arsa
CRS C
 
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.10.26. 20:07

Re: nanoakvárium minimális költsége

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.11.14. 23:07

minap láttam egy komplett "armatúrát" 9W, 4000K T4es fénycsővel 1700HUFért.

Na az ilyen érdekelne. hol láttad? Milyen volt?
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: nanoakvárium minimális költsége

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.11.15. 16:24

Nekem a 70 literes fölötti armatúra háza pl OSB lapból van, szerintem bármilyen fa lapból ki lehet vágni. Lehet, hogy nem a legdekoratívabb, de engem személy szerint nem zavar jobban mint egy műanyag tető... A kicsi 9 W-s fémlemezből van, valahol a 'kacatok' közt találtam az alapot, tehát azzal sem kellett bajlódni. :)
Az a része nekem még mindig homály, hogy egy hagyományos izzó hogyan fogja bevilágítani az egész akit... meg az nem melegszik nagyon?

Arsa írta:Pl a minap láttam egy komplett "armatúrát" 9W, 4000K T4es fénycsővel 1700HUFért. Csak bedugod és világít, nem is néz ki bután. Magamnak vettem is, csak az egyel nagyobbat.

Ez engem is érdekelne! Cserélhető a cső benne, igaz?
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: nanoakvárium minimális költsége

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.11.15. 16:58

Az a része nekem még mindig homály, hogy egy hagyományos izzó hogyan fogja bevilágítani az egész akit... meg az nem melegszik nagyon?

Természetesen energiatakarékosra gondoltam. Ebből is kapni mindenfélét. A gagyi néhány száz forintostól, a profi 2000Ft-osig. Még direkt növényes is van (asszem sylvania, de nem biztos) Egy icipicit még a neoncsöveknél is hatékonyabbak fényleadás tekintetében, és nem is nagyon melegszenek. Nálam a 9W-os reflektor egésznapos üzemelés után maximum langyos.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: nanoakvárium minimális költsége

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2010.11.15. 17:05

sztem az ikeás armatúráról van szó..

de lehet venni 2 foglalatot, bekötni 2, kapcsolóval előregyártott dugaszos kábelt. A két foglalatot felszerelni egy házi armatúrába. 2 energiatakarékos izzó, mögé alufólia. ezt befüggeszteni az aksi fölé.
védelem: plexi fedlap vagy az aksin üvegtető
hűtés: pc ventilátor.

Kép
a rajz alulnézet (az akvárium szemszögéből) persze a kábeleket egy lukon érdemes kivezetni a foglalat mögött..
a ventilátort érdemes az izzók mögé(azaz fölé) behelyezni, mögöttük kis lukat vágni a "dobozba"

én balsa fából csináltam, szép, könnyű, könnyű megmunkálni. jól festhető, lakkozható.
lehet akasztós és állványos változatot is gyártani, vagy csak rátenni az üvegtetőre.

nekem nagyon olcsón kijött a foglalat párszáz kategória, az izzó se olyan vészes, érdemes 2 kisebbet venni mint 1 nagyot, fám volt, pc ventilátort guberáltam a kacatok között, adaptert: meg régi telefontöltőből is lehet csinálni hozzá.. még led moon lightot is lehet bele szerkeszteni középre.. :]
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: nanoakvárium minimális költsége

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.11.15. 17:53

Na ez már király, Köszi! Majd megpróbálom én is, ha lesz rá egy kis késztetésem.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Következő

Vissza: D.I.Y - Csináld magad

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron