Az akvárium mérete

Tippek, tanácsok a garnélák világával ismerkedők számára

Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.08.28. 00:00

Sziasztok,

Biztos sokan töprengtek azon, hogy milyen is lenne a legjobb akvárium a garnéláinknak. Természetesen ez egy hosszú folyamat, mire összeáll a végső a kép, de első körben talán az a legfontosabb eldöntendő kérdés, hogy mekkora legyen az akvárium mérete. Ki mit javasol? Ki mit használ?
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: xman » 2010.08.28. 00:31

Valóban nem egyszerű kérdés.
Sok dilemmát okozhat.
Valjuk be,hogy nem nagy helyet foglalnak ezek a kis lények.
A kérdésesebb az,hogy a biológiai egyensújt miben egyszerűbb fent trtani.
Én 20Litereseket használok,eddig beváltak de a messzi jövőbe beszerzendő Crs-eknek már beszereztem egy 54literes aksit.
Azt hogy miért és hogy mér ekkorát,az a válasz,hogy minél nagyobb egy aksi annál künnyebb fent tartani az egyensújt.
Azt,hogy mért kezdtem ilyen korán beszerezni a dolgokat pedig az, hogy nem egy olcsó mulatság az akvarisztika így csak apránként tudom össze szedni hozzá a tartozákokat.
Hozzájuk már dukál a red bee sand:D

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.08.28. 09:36

Hát szerintem ez sok mindentől függ.
Először is attól, hogy mennyi helye van az emberfiának. Ha csak 30 cm hely van a polc szélén, akkor oda egy 30 x 20 x 30 cm-s 18 literes akvárium kerül. :D
De ha lehetőség van bármekkora akvárium telepítésére, akkor azt kell mérlegelni, hogy milyen lesz a szűrés, mattenfilternél hosszab illetve mélyebb kell, talajszűrőnél magasabb akvárium kell, mert illik beletenni legalább 6-8-10 cm aljzatot.
Függ attól is, hogy mit akarunk tartani benne.
Tapasztalatom szerint a Neocaridinák , amik jól elvannak csapvízben is, és nem olyan kényesek a vízminőségre, nyugodtan tarthatók kisebb 15-25 literes akváriumban is. Persze csak bizonyos egyedszámig.
A pontosan beállított savas-lágy vizben tartott caridinafélék már igényesebbek, 25-45 literben valóban könnyebb fenntartani az egyensúlyt. Ezekben már kényelmesen és stresszmentesen elfér 50-60 kifejlett garnéla.
Sulawesi és paracaridina fajokról nincs tapasztalatom. De azt tudom, hogy üveggarnélákat nem érdemes összezsúfolni egy kis helyre, mert hajlamosak a kannibalizmusra, és elég agresszív népség. És jó nagyra nő.
Szerintem azért 1/2 liter víz "élettér" illene egy felnőtt garnélának...én így számolok.
Arányaiban pedig legalább 20-25 cm magas vízoszlop, 30 x 30 cm alapterület lenne az ideális illetve minimális.
Szerintem.
A szűréssel is érdemes számolni, mielőtt garnélás akváriumot indítunk be. 15-25 Literig elég nekik egy sima szivacsszűrő, 25-50 literig már ajánlott valamilyen nagyobb szűrőfelület, esetleg szivacs plusz egy kis belső szűrő rásegítésnek, de jobb egy levegős matten- vagy bodenfilter-
50 liter fölött is lehet ez uttóbbiak valamelyike, de már motoros szivattyú kell a megfelelő vizmennyiség forgatásához.
100 litertől csak külső szűrő jöhet számításba.
És ezeknek komoly anyagi vonatkozásuk van - hogy finoman fogalmazzak.
Nekem a neocaridinák /Yellow, Sakura, RC/ 15 literben vannak, a Tigrisek és Bumblebeek 25 literben, a CRS-CBS-Taiwan mix 32 literben.
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.08.28. 12:21

Na akkor megint én különcködöm?
Én a CRS vonalat egy 115literes akváriumban tartom amit ketté osztottam a szelektálás miatt. Ezt az akváriumot talajszűrővel szűröm ami végigéri az akváriumot. A talajszűrőt légpumpa hajtja. Hónapok óta tökéletessen működik. Szóval lehet így is szűrni ;) . A kisebb akváriumokat amik 60literessek egyszerű szivacsszűrő és átalakított mini motoros szűrő szűri. Igaz az egyikbe be van kötve egy JBL Cristalprofi e700-as külső szűrő. Ezt csak azért működtetem,hogy a benne lévő szivacsot havonta belemossam a garnélás akváriumokba. Így mindig van baktérium utánpótlás :) . De ez hamarossan meg fog változni és ide is talajszűrő kerül. A még kisebb 40literes akváriumok jelenleg egy darab szivacsszűrővel üzemelnek. Itt is változni fog a dolog. A Pistitől ellesett :) mattenfilteres megoldás lesz beépítve.
Az biztos,hogy az akváriumok méretét az ember a lehetőségeihez méretezi. De szerintem a garnélák is jobban érzik magukat ha van elég szabad tér ahová félrevonulhatnak. Főleg vedléskor és párosodás után. De hát ez csak az én véleményem. ;)
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: Dzsolo » 2010.08.28. 12:30

ha jól érzékelem itt mindenki a talajszűrőt preferálja, az én akim 30x30x25 ös ebbe is érdemes ilyet tenni? Elvileg megfelel a kritériumoknak, viszont az aljzatom nem homok hanem bazalt, nem tudom ez mennyire lenne gond, valamelyik nap megtaláltam a miskolci gyártó oldalát de azóta nem lelem :(
Avatar
Dzsolo
Mosura
 
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2010.08.23. 14:44
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.08.28. 12:40

Az én véleményem,hogy mit veszíthetsz! :) Én kipróbáltam és bejött. Ja és nekem sem homok a talaj.
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.08.28. 12:49

Dzsolo írta:ha jól érzékelem itt mindenki a talajszűrőt preferálja, az én akim 30x30x25 ös ebbe is érdemes ilyet tenni? Elvileg megfelel a kritériumoknak, viszont az aljzatom nem homok hanem bazalt, nem tudom ez mennyire lenne gond, valamelyik nap megtaláltam a miskolci gyártó oldalát de azóta nem lelem :(


Szia,

Én még soha nem próbáltam a talajszűrőt, de valószínűleg ha újabb rendszert alakítok ki, akkor teszek egy próbát, ha más nem legalább 1-2 akváriumban. Viszont amennyire ismerem a talajszűrőket, akkor homok vagy bazalt mellé semmi értelme az egésznek: egyrészt nincs meg a megfelelő nagyságú felület a baktériumok megtelepedésére, másrészt pedig mind a homok, mind a bazalt erősen betömörödik, így nem tudja kellően átjárni a víz. Szerintem az általad írt akváriumban nyugodtan használj szivacsszűrőt, vagy nagyon kísérletezni akarsz, akkor ott a mattenfilter.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: Dzsolo » 2010.08.28. 13:20

szentgyo írta:Szia,

Én még soha nem próbáltam a talajszűrőt, de valószínűleg ha újabb rendszert alakítok ki, akkor teszek egy próbát, ha más nem legalább 1-2 akváriumban. Viszont amennyire ismerem a talajszűrőket, akkor homok vagy bazalt mellé semmi értelme az egésznek: egyrészt nincs meg a megfelelő nagyságú felület a baktériumok megtelepedésére, másrészt pedig mind a homok, mind a bazalt erősen betömörödik, így nem tudja kellően átjárni a víz. Szerintem az általad írt akváriumban nyugodtan használj szivacsszűrőt, vagy nagyon kísérletezni akarsz, akkor ott a mattenfilter.


Akkor lehet nekifutok ennek a mattenfilteres megoldásnak úgyis van otthon egy aquael fan1 belsőszűrőm :D
Ahogy nézem a képeket elvileg az is elég ha berakom a szűrőt, es veszek egy szivacsot és körbekerítem vele, a nyomoágat meg átvezetem az aki másiksarkába, nem?
nemsokára végzek a melóban lehet beugrok a Pólusba és megnézem a halas boltot milyen szivacsokat árulnak :)
Avatar
Dzsolo
Mosura
 
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2010.08.23. 14:44
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.08.28. 16:11

warrior71 írta:Na akkor megint én különcködöm?
Én a CRS vonalat egy 115literes akváriumban tartom amit ketté osztottam a szelektálás miatt. Ezt az akváriumot talajszűrővel szűröm ami végigéri az akváriumot. A talajszűrőt légpumpa hajtja. Hónapok óta tökéletessen működik. Szóval lehet így is szűrni ;) . A kisebb akváriumokat amik 60literessek egyszerű szivacsszűrő és átalakított mini motoros szűrő szűri. Igaz az egyikbe be van kötve egy JBL Cristalprofi e700-as külső szűrő. Ezt csak azért működtetem,hogy a benne lévő szivacsot havonta belemossam a garnélás akváriumokba. Így mindig van baktérium utánpótlás :) . De ez hamarossan meg fog változni és ide is talajszűrő kerül. A még kisebb 40literes akváriumok jelenleg egy darab szivacsszűrővel üzemelnek. Itt is változni fog a dolog. A Pistitől ellesett :) mattenfilteres megoldás lesz beépítve.
Az biztos,hogy az akváriumok méretét az ember a lehetőségeihez méretezi. De szerintem a garnélák is jobban érzik magukat ha van elég szabad tér ahová félrevonulhatnak. Főleg vedléskor és párosodás után. De hát ez csak az én véleményem. ;)


Azt azért említsd meg, hogy a 115 literes talajszűrőd 2 sarokból is keringet!!!
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Az akvárium mérete

HozzászólásSzerző: TRK » 2010.08.28. 16:30

Nekem jelenleg 40x30x30-as akváriumokban vannak a garnéláim. Hallottam olyant is, hogy a sikeres tenyésztéshez nagyobb akvárium szükséges. Ugy látom azonban, hogy van,akinek kisebbekben is sikerül, érzékenyebb fajokat is. Tapasztalatok?
Avatar
TRK
CRS C
 
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2010.08.19. 14:48

Következő

Vissza: Első lépések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég