Kertészeti égetett agyaggranulátum

Az akvárium talajával kapcsolatos témák

Kertészeti égetett agyaggranulátum

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.10.31. 16:36

Sziasztok!
Nem igazán találtam sokatmondó infokat erről a témáról. JBL Manadoban gondolkozom, és felmerült bennem az a kérdés vajon mi különbség van a 'márka' és a sima agyaggranulátum között?
Van valami, amit a Manado tud és a kertészek nem? Vagy valami, ami miatt ez nem ajánlott?
Ha jól tudom van belőle kisebb szemcseméretű is, ami jó lenne talajnak.
Valakinek van tapasztalata etéren?
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: kertészeti égetett agyaggranulátum

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.10.31. 17:24

Minden kivánság ilyen gyorsan teljesüljön... édasapám épp kertészetbe indult mondtam nézze meg, és hazaállított két liter agyaggranulátummal... 4-8 mm szemcseméretű, potompénzért hozzá lehet jutni.

Kép
Kép

A kérdés viszont még mindig fennáll, jó-e ez? Kiváncsi vagyok, de nem ezen akarok elbukni.
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: kertészeti égetett agyaggranulátum

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.10.31. 18:27

Én már kipróbáltam ezt az egyik aksimban ez is van, igaz csak alsó rétegben Leírom hát, amit tudok:

Előnyére válik, hogy olcsó. Kertészetekben 300 Ft/l-től lehet beszerzni. De van 5 l-es 600ért. Mindenképpen érdemes a kisebb szeműt venni. Úgy néztem a vízparamétereket sehogyan sem befolyásolja. Sem a pH-t, sem a keménységet. Egy probléma van vele: az hogy nagyon könnyű. Nekem eleinte nem akart a víz alá merülni sem, még néhány napnyi áztatás után is a nagyrésze fenn maradt. Véletlenül jöttem rá, hogy ezen forralással lehet segíteni. Forraláskor még ugyan nem, de hűlés közben a bogyók nagy része lemerül.
Aljzatnak való használata azért lehet problémás, mert ültetni bele szinte lehetetlen (olyan, mintha lufik közé próbálnám). A növényeket rögzíteni kell valamihez, vagy néhány cm nehezebb fedőréteget rátenni. Nálam pl vörös gránitzúzalék van. Így már lehet ültetni bele. Amúgy a növényeim nagyon élvezik. Sokkal szebben nőnek mint a bazaltban, vagy az apró kavicsba. Gondolom jót tesz a gyökereknek, hogy a talajban is van áramlás.

A manado valószínűleg azért jobb, mert kisebb a szemcsemérete és nehezebb. Meg egységesebb méretű.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: kertészeti égetett agyaggranulátum

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.11.01. 16:18

Próbaképp betettem egy aksiba. Hát tényleg, mint a lufi. Próbáltam némi 'domborzatot' kialakítani erre elkezdtek röpködni a bogyók... :) képzelem mekkora forgószelet okozna egy-egy elrobogó garnéla. :lol:
Pedig dekoratív, jól néz ki, bár valamivel lehetne kisebb.
Nekem forralás után is elég sok lebeg még, próbálom áztatni őket hátha jobb belátásra térnek.
Még az ültetést nem próbáltam, de tényleg elég lehetetlennek tűnik :)
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: kertészeti égetett agyaggranulátum

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.11.01. 17:57

Nekem az áztatás nem sokat segített, de lehet, hogy más fajta agyaggranulátumnál beválik. nem vagyok nagy fizikás de azt hiszem, a forralás azért jött be mert az agyag kolloidszemcséi körüli vízburok melegítés-hűtés hatására átrendeződőtt, így a golyók belsejébe is bejutott a víz. Persze lehet, hogy nem így van.
képzelem mekkora forgószelet okozna egy-egy elrobogó garnéla
:lol: Legalább át tudják rendezni az aksit saját ízlésük szerint :D
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: kertészeti égetett agyaggranulátum

HozzászólásSzerző: Laci » 2010.11.09. 19:45

Ha lesz több tapasztalatod, kérlek oszd meg velünk! Engem érdekel ez a talaj, főleg az ára miatt...
Avatar
Laci
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.08.22. 20:44
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: kertészeti égetett agyaggranulátum

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.11.10. 16:25

Laci! Ha bármilyen olyan növényt akarsz, amit ültetni kell, csak úgy használható ez a talaj ha valamivel takarod, aminek súlya van, és elég nagyszemű ahoz hogy ne csak beessen a bogyók közé.
A legkisebb áramlatra is elkezdenek úszkálni, és nehezen ülepednek le. A Manado ehhez képest vasgolyó. :)
Egyébként szerintem benn fogom hagyni a kísérleti akiban, jól néz ki, bár elég nagy szemű. Sztem lesz benn valamilyen tereptárgy, és főként mohák, így az ültetést is el tudom kerülni. Nem hiszem, hogy a garnélák megsértődnek ha ezen tartod őket, de pl egy-egy vízcserénél sok bosszúságot okozhat...
Mindenesetre mielőtt nagyobb mennyiségre ruházol be, először vegyél egy kis zacskónyit, tedd vízbe, és úgy majd el tudod dönteni kell-e ez neked :D
De ahogy Spuc is írta, jót tesz a növények gyönereinek, hogy nem olyan tömör az aljzat.
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: Kertészeti égetett agyaggranulátum

HozzászólásSzerző: Laci » 2010.11.10. 21:44

Köszi!
De azért az vicces nem, hogy: jó a növények gyökereinek, de nem lehet bele ültetni! :lol:
Avatar
Laci
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.08.22. 20:44
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Kertészeti égetett agyaggranulátum

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.11.10. 23:16

Khm hát igen :lol: de megoldható, ha valahogy tudod rögzíteni a talajban... csak arra ne számíts, hogy a kis pehely bogyók lenntartják x cm mélyen, ahová te szántad :)
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: Kertészeti égetett agyaggranulátum

HozzászólásSzerző: Laci » 2010.11.11. 17:41

Ha jól számolom, lassan két hete használod "élesben". Nem tömörödött/sűrűsödött kicsit össze?
Avatar
Laci
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.08.22. 20:44
Tartózkodási hely: Tatabánya

Következő

Vissza: Talaj

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron