Talaj nélkül?????

Az akvárium talajával kapcsolatos témák

Talaj nélkül?????

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.06. 12:22

Új tartási mód hódit a garnélatartóknál, páran a tenyészakváriumokban talaj nélkül tartják a garnélákat. Talán ti is láttatok már olyan képeket a neten, ahol a garnik a csupasz üvegen mászkálnak.
Ez az un. " NO SUBSTRATE SYSTEM", ami nem egészen igaz. Az alábbi blogbejegyzésből is kiderül, ők is használnak aljzatot, de szűrőközegként. Egy műanyag tartályba betesznek egy szivacsszűrőt, majd feltöltik valamilyen aktiv talajjal, jelen cikkben ADA amazóniát használtak, hogy kihasználják a talaj pH stabilizáló, baktériummegtartó és szűrőképességét. Persze tetszés szerint alkalmazható más aljzat is. Mellé betesznek egy sima szivacsszűrőt is, hogy legyen min legelni a garnéláknak.
Néhány fára kötözött növény és kerámiacsőre rögzített moha pedig megfelelő mászó és bújóhely nekik. Mellesleg könnyen elmozdítható és takarítható is.
Előnyként említik, hogy akár 1-2 naponta ki lehet porszívózni az akvárium alját, eltávolítani a bomló kajamaradékot, tetemeket, elhalt növényi részeket, és nem lesz gond a planáriával és egyéb élősködőkkel sem. Valamint egyértelműen figyelemmel lehet kísérni az állomány állapotát, létszámát.
Nem tudom az állatok hogy érzik magukat, hiszen lételemük az aljzatban való kapirgálás, kutatás, de elképzelhető, hogy életük első pár hónapját különösebb megrázkódtatás és lelki deffektus nélkül is eltöltik ebben a kissé ingerszegény környezetben.
http://crystalredshrimp-yoyo.blogspot.c ... ystem.html
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Talaj nélkül?????

HozzászólásSzerző: xman » 2010.10.06. 12:33

Hát aki tenyésztő nem pedig hobbiból csinálja,annak biztos jobb így!
De szerintem amugy ha csak tart az ember garnikat akkor azért jobban néz ki,ha van talaj,meg nekik is biztos jobb.

A képek alapján amugy nem is olyan nagyon ingerszegény ez a környezet.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Talaj nélkül?????

HozzászólásSzerző: imi » 2010.10.06. 12:44

Nálam a yellowok kb 1 hónapja így vannak, mert még nem készült el a helyük.
Elhullás nem volt, tisztítani tényleg sokkal egyszerűbb (a szűrő összehordja egy helyre a trutyit, onnan meg fél perc alatt fel lehet szívni), ellenben baromira rossz nézni, ahogy szerencsétlen garnélák csoszognak az üvegen:)
imi
Hinomaru
 
Hozzászólások: 144
Csatlakozott: 2010.08.31. 10:19

Re: Talaj nélkül?????

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.06. 12:46

Persze gondolom garnélája válogatja. Nálam az RC-k, Mandarinok, Sakurák csak akkor jönnek le a moháról, ha valami kaja van, a Bumblebeek és a Yellowk meg egész nap a talajon turkálnak. A CRS-ek, amig egész kicsik, a mohán legelnek, vagy az üvegről eszegetik az algát, 2-3 hetesen viszont már az aljzatot túrják, néha a farkuk sem látszik ki az Akadamából. A felnőttek már inkább a fákon vagy a szűrőn molyolnak, esetleg a leveleken rágcsálnak.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Talaj nélkül?????

HozzászólásSzerző: taksoft » 2010.10.06. 13:13

Nekem is talaj nélkül megy az ideiglenes (és még 3 hétig muszáj lesz neki).
Eleinte rengeteg mulm képzõdött, leszívogattam, de mostanában nem sok van. Pedig kapnak enni. :lol:
Szivacsszûrõ, és az RC állomány miatt nincs pH és Gh stabilizálás, a csapvíz adja mindezt.
PVC csõ bújkáló, jávai moha, és némi cserepes növény.

Tapasztalatom más nincs. Vízcsere ugyanúgy megy, a garnélák elvannak - de átlátszók. Az egyetlen megmaradt régi nõstény viszont nagyon szép piros, csak az új állomány maradt átlátszó. De az elõzõ telepítésnél is 3-4 hét kellett, mire bepirosodtak (vagy még több is).

Tenyészteni, karanténozni szerintem is megfelelõ, a talaj ott csak zavar. De díszakváriumnak, nézegetni kell valami alájuk, már csak a tükrözõdés miatt is. Mondjuk tenyészteni is jópofább, ha van alattuk valami, csak talán kicsit karbantartás-igényesebb.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Talaj nélkül?????

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.10.06. 17:31

Az azért elég erős túlzás, hogy új tartási mód hódít...

Ezt a talaj nélküli módszert elsősorban a haltenyésztők, illetve szaporítók használják, a garnélákhoz nem igazán szokták ajánlani ezt. Tessék pl megnézni azt a videót, ahol Mr. Yeh tenyészetét mutatják be, aki kb 1000 akváriumban, 250 m3 vízben tenyészt, mindezt talajjal...
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Talaj nélkül?????

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.06. 19:37

Persze nem favorizálni akarom ezt a módit, hiszen a teremészetest minnél jobban megközelítő közeget szeretnénk berendezni, hogy a drága kedvenceink minnél otthonosabban érezzék magukat. Csak mint érdekesség, és lehetőség merült föl.
És nem tartóakváriumként, hanem tenyészakváriumként említettem. Amibe kiteszi az ember a bepetésedett nőstényeket, és 2 hónapos korukig neveli a kikelt kicsiket.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Talaj nélkül?????

HozzászólásSzerző: Balazs » 2010.10.17. 15:29

A tisztítást illetően, találtam egy számomra új dolgot, ti nem tudom mennyire ismeritek, de így egészen jól kilehet "porszívózni"
az ajzatot, kavicsot, stb.
Persze lehet addíg érdemes kivenni az állatokat :D nehogy beszívja őket is.

http://www.youtube.com/watch?v=SC6BhvjUWts (olyan 1 perctől lehet igazán jól látni működőképesen)

Így teljesen átforgatja a kavicsokat és kijön közülük a piszok.
Balazs
Új tag
 
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.17. 00:23

Re: Talaj nélkül?????

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.10.17. 15:51

Balazs írta:A tisztítást illetően, találtam egy számomra új dolgot, ti nem tudom mennyire ismeritek, de így egészen jól kilehet "porszívózni"
az ajzatot, kavicsot, stb.
Persze lehet addíg érdemes kivenni az állatokat :D nehogy beszívja őket is.

http://www.youtube.com/watch?v=SC6BhvjUWts (olyan 1 perctől lehet igazán jól látni működőképesen)

Így teljesen átforgatja a kavicsokat és kijön közülük a piszok.


Szia Balázs,

Ez a megoldás már régen ismert az akvarisztikában. Egy általános halas akváriumban, ahol mondjuk valóban kavics van, ott ez egy jól működő megoldás lehet. Sajnos a garnélás akváriumokban, ahol gyakran frissen született egyedek is vannak, nem igazán ajánlott. Könnyen összeporszívózhatod a szemmel nem látható állatkákat és hát az nem annyira szerencsés. A másik probléma, hogy a garnélás akváriumokban gyakran olyan talajt használunk, melynek jóval kisebb a fajsúlya a kavicsnál, így azt könnyen felszívja a cső, az átmosás helyett . Bár nem teljesen ehhez a fórumhoz tartozik, de manapság nagyon közkedveltek a növénnyel sűrűn, esetleg az aljzatot befuttatott növényes akváriumok, ahol már eléggé megbonyolódhat ez a megoldás és a hatékonysága is igen csak lecsökken.
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: Talaj nélkül?????

HozzászólásSzerző: Balazs » 2010.10.17. 16:23

Ja igen
Balazs
Új tag
 
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.17. 00:23

Következő

Vissza: Talaj

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég