Planária

Nem kívánatos élőlények: planária, hidra...

Planária

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.08.15. 17:00

Planária is megjelent az akváriumba a telepítés után nem sokkal. Gondolom a növényekkel hurcoltam be.
Persze nem volt olyan sok, kiszedtem párat, és kicsit kísérleteztem velük. Na, a sima Neptun gyorsfürdető volt a hatásos, abban pillanatok alatt elpusztultak. Javaslatom a megelőzés, a növényeket 25- 30 percre beáztatni , az ajánlott mennyiség a használati utasítással ellentétben 10 ml 1 liter vízhez. Utána lemosni, és kész.
Amúgy a telepített akváriumban hasznos lehet még a planária csapda, vagy a Fenbendazol, ezt a hydrák elleni küzdelemben már bemutattam.
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Planária

HozzászólásSzerző: GICE » 2010.08.28. 06:03

A planáriák miért károsak a garnélákra? Nálam is vannak, de eddig nem láttam, hogy bármi galibát is okoztak volna.
GICE
Új tag
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2010.08.16. 18:35

Re: Planária

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.08.28. 06:36

GICE írta:A planáriák miért károsak a garnélákra? Nálam is vannak, de eddig nem láttam, hogy bármi galibát is okoztak volna.


Kicsit azt hiszem túl van ez a planária dolog lihegve a garnélás világban. Pesze valóban nem a legjobb, ha az akváriumban jelen vannak, de amíg csak néhány darab van belőle, addig nem okoznak nagy kárt. A baj ott kezdődik, hogy képesek nagyon elszaporodni, hallani olyanokról, hogy éjszakánként planária "felhők" alakulnak ki.

Különben állítólag hajlamosak a planáriák arra, hogy megtámadják a garnélákat, illetve olyan vegyi anyagokat bocsátanak ki a vízbe, ami nincs pozitív hatással a garnélákkal: valamiféle méreg, ami gátolja a szaporodásukat, és a akár a halálukat is okozhatja.

Azt viszont nem tudom, hogy ebből mennyi a mítosz, és mennyi a valóság, ha épp látsz az akváriumban 1-1 darabot, akkor azt szedegesd ki kézzel, vagy valahogy, de amíg nem szaporodnak el nagyon, nem hiszem hogy különösebb gondot okoznának.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.09.28. 13:10

Én is pont tegnap vettem észre, hogy vannak planáriáim. Néhány mm-es, fehér kis férgek. Sajnos dupla csapásként ért, mert a csigák is iszonyatosan elszaporodtak: a 30l-esben van vagy ezer. Egyenlőre a csapdázós módszert alkalmazom. Egy kb 10cm átmérőjű üveg petri-csészébe rakom a garnélakaját, amire szépen odagyűlik, ami él és mozog. Naponta kétszer cserélem: garnélákat elhessegetem, a petri-csészére óvatosan ráteszem a fedőt, kiveszem, kiürítem, kimosom. A módszer hátránya, hogy napi kétszer könyékig meg kell merítkezni az akváriumban. A csigáknál jól beválik, a planáriákból is megfogok néhányat. Szerintem még egy-két hétig csinálom rendszeresen visszaszorul mindkét állat egyedszáma.
A planária probláma elhárítására még egy kis ancit is betettem, de eddig nem vetette rá magát a témára.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Planária

HozzászólásSzerző: smokie » 2010.09.28. 13:45

A csiga problémádra tudom ajánlani a csigaevő csigát (Anentome helena). Bámulatos pusztítást tud végezni az elszaporodott csigaállományban. Nálam hetek alatt megtizedelte az elszaporodott csigákat. Itt találsz egy jó leírást: http://www.akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=22&t=467.

Zoli
smokie
Hinomaru
 
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2010.08.26. 02:08
Tartózkodási hely: Üllő

Re: Planária

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.09.28. 17:58

Szerző: smokie » Ma, 13:45

A csiga problémádra tudom ajánlani a csigaevő csigát (Anentome helena). Bámulatos pusztítást tud végezni az elszaporodott csigaállományban. Nálam hetek alatt megtizedelte az elszaporodott csigákat. Itt találsz egy jó leírást: http://www.akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=22&t=467.

Zoli


Ma azt is vettem. Biztos, ami biztos. Remélem beválik, csak nem tudom mit fog szolni az aprószemű bazalt aljzathoz....
Egyébként köszi a tippet.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Planária

HozzászólásSzerző: imi » 2010.10.04. 09:51

Hali

Nálam is megjelent 1-2 ilyen kis dög az aksiban, valamint az RC-k között mintha valami bolhaféle ugrálna a talajon.
Fehér, 0,2mm nagyságú lehet.
Van ötletetek, hogy mi ez, és árthat-e a garnéláknak?
imi
Hinomaru
 
Hozzászólások: 144
Csatlakozott: 2010.08.31. 10:19

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Dzsolo » 2010.10.04. 13:41

cyclops? nem etettél élőeleséggel?
Avatar
Dzsolo
Mosura
 
Hozzászólások: 181
Csatlakozott: 2010.08.23. 14:44
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: imi » 2010.10.04. 14:38

Dzsolo írta:cyclops? nem etettél élőeleséggel?


Elsőre annak néz ki.
Nem kaptak élő kaját, csak forrázott zöldséget és garnéla eledelt granulátum formában.

Azt írják, hogy neonokkal meg lehet etetni, de sajna az aksiban vannak pár hetes RC-k, gondolom azokat is megennék.

Egyébként problémát jelentenek a garnélákra?
imi
Hinomaru
 
Hozzászólások: 144
Csatlakozott: 2010.08.31. 10:19

Re: Planária

HozzászólásSzerző: smokie » 2010.10.04. 14:48

Egy pár napja én is figyelmes lettem a vízben ugráló kis lényekre és az üvegen csúszkáló planáriára is. Nálam csak garnik vannak az aksiban úgyhogy kizárt az élő eleséggel való behurcolás. Inkább arra gyanakszom, hogy az akvárium indításánál használt baktériumkultúrával kerülhetett be.

Azt írják, hogy neonokkal meg lehet etetni, de sajna az aksiban vannak pár hetes RC-k, gondolom azokat is megennék.


Ha van elég búvóhely a kis garniknak, akkor sok esély van rá, hogy nem kapkodják össze a neonok.

Zoli
smokie
Hinomaru
 
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2010.08.26. 02:08
Tartózkodási hely: Üllő

Következő

Vissza: "Ellenségek"

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég

cron