JBL Mandao

Az akvárium talajával kapcsolatos témák

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: lazioforever » 2013.01.01. 13:24

Sziasztok.

Tudnátok nekem segíteni ezzel a talajjal kapcsolatban?
Azt tudom, hogy alaposan át kell mosni akváriumba helyezés előtt, jó sokszor. (németül rá van írva, magyarul ezt elfelejtették :/) Mosás után, az akváriumba helyezve arra gondoltam, hogy félig feltöltöm vízzel, és úgy hagyom, hogy a barnás por ülepedjen le. Azért félig vízzel, mert a növényeket csak utána ültetném be.
Szerintetek ez jó ötlet? Vagy ha elkezdek mondjuk másnap ültetni, újra fel fog keveredni a por? Azt még megemlíteném, hogy jávai mohát gyökérre kötözök, microsorium pteropus-t szintén, egyedül egy Cryptocorine-t ültetnék magába a talajba.
És még egy fontos kérdés. A szűrő menjen már a talaj behelyezése után, amikor még csak az került bele az akváriumba? Olyat olvastam egy oldalon, hogy járatni kell már akkor a szűrőt, szívja csak a port, így előbb kitisztul a kép. De én nem szívesen terhelném meg ezzel a poros vízzel. Várni tudok, nem hajt a tatár. Így csak ültetés, berendezés és teljes feltöltés után indítanám a szűrőt.
Mit gondoltok erről?

Válaszaitokat előre is köszönöm.
Avatar
lazioforever
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2012.11.19. 15:36
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: boomo » 2013.01.02. 22:13

Szerintem a Manadonak különféle minősége lehet ,hogy mitől a gyártás vagy tárolás miatt nem tudom. Ha sok zsák van egymáson több lehet a por vagy a gyakori átpakolások régebbi kiszerelés vagy a gyártás körülményei. .Amit én tapasztaltam 2-3x át mostam bő vízzel (kevés talaj sok víz)por utána nem volt ,lebegő szemcse minimális mondjuk 2 kg nál 20-30 szemcse .Nagyon könnyen felkavarodik de le is ülepszik .A vizet keményíti és lúgosítja. Nekem mint talaj tetszik szép .Én nem ültetem bele növényt . Sokak szerint ez nehézkes mert könnyen felkavarodik . Ha a behelyezett talajra ráöntöd a vizet egy nap alatt szerintem letisztul a víz.

Ha a zacskóba van por ne rakd az akváriumba mosd ki belőle inkább .A szűrő felületre valószínűleg rátud rakodni eldugítja .És a szűrőből szedheted ki amit bele raktál az akváriumba. Vízcserénél mindig lesz egy kavargás amíg van por az akváriumba . Vagy nagyon lassan öntheted a vizet.
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: lazioforever » 2013.01.03. 12:52

Kösz szépen, sokat segítettél. :)
Avatar
lazioforever
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2012.11.19. 15:36
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: kukkerdzso » 2013.01.29. 20:45

Igazad van én sem vagyok nagyon kibékülve vele, elég nehézkes kezelni a talajt...... De azért egy kicsi domboldalt kibírtam belőle hozni! :)
Szalai Laci
kukkerdzso
Új tag
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2013.01.28. 21:06
Tartózkodási hely: Szűcsi

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: BreeGee » 2015.02.18. 11:29

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni, talán ide illik...

Két szép legyezőm van, lassacskán fél éve, két vedlésen túl, most kb 4 centisek. Tegnap költöztek át yellow fire barátaikkal, és LiuKeng-gel, a felügyelő half sun bettával egyetemben új élőhelyükre. Eddig aljzatként 5-15mm átmérőjű kavics volt alattuk, de mivel a három tő anubias nanán kívul más növényeket is szeretnék, bejárattam egy medencét JBL manadoval.

Na és itt a gond... Mindenki jól van, és virgonc, de ezek a majmok ahelyett, hogy a jól megszokott helyükön szűrögetnének a fűzfaágon, álló nap a talajt tömik befelé.

A bejáratási időt kivártam, a régi akvárium vizét átmentettem, a szűrőt is visszakapták.

Szerintem csak felfedeznek, meg valszeg ilyet még sose láttak-fogtak, mert amúgy majd kicsattannak. Meg hát a többi lény is rendben van, úgy tesznek, mint szoktak azelőtt.

Mikor kezdjek megijedni, ha kezdjek egyáltalán?

Válaszaitokat köszönöm!

Üdv: BreeGee
BreeGee
Új tag

Hozzászólások: 2
Csatlakozott: Tegnap, 22:11
My name is Gee. Bree Gee.
BreeGee
Új tag
 
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.02.17. 22:11

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: lacee13 » 2015.02.18. 23:49

No para!
A manado ha jól beállt (bacikultúra kialakult) akkor legelgetnek a bacikból a legyezöid mint csemegèböl.
Aggódni akkor kell,ha nem esznek, nem szürnek kaját. (Betegen mi se eszünk olyan jól)
Visszatèrve a manadora, optimáls választás.
Avatar
lacee13
CRS C
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.11.08. 18:55

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: BreeGee » 2015.02.19. 08:24

Köszönöm szépen! :)
Beigazolódott a sejtésem, csak tetszett nekik az újdonság, na meg a kaját is jobban megtartja, mint a kavics. Az egyik este óta már fel is ült a fára.
Hogy kicsit ON is legyek: még nem volt dolgom aktív talajjal, de a Manado valami álom. Feltöltve ültettem bele Micranthemum umbrosum szálakat, amiket nyírásból szereztem, és csak 5-10% jött fel, az is a legyezők buldózerkedése miatt. Rendesen, mint a rossz kutya, aki tudja, hogy nem szabad a veteményesbe menni, de ha senki se látja, csakazértis ott hempereg :lol:
My name is Gee. Bree Gee.
BreeGee
Új tag
 
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.02.17. 22:11

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: lacee13 » 2015.02.21. 22:09

Bree. A manado ugy tudom nem aktívtalaj.
A manado semleges ègetettagyag.
Az aktívtalaj több komponensènek köszönhetöen segít az optimális ph èrtèkt tartani. (Van ph 5.5 ph 6.5 stb stb kinek mi az elvárt èrtèk)
A manadoban az a jó hogy nem aktív, a szerkezete miatt a bacik jól megtelepedbek rajta.
(A jbl cègnek is van aktívtalaja, de annak más a neve.)
Avatar
lacee13
CRS C
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.11.08. 18:55

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: BreeGee » 2015.02.21. 23:16

Uhh, tényleg, igazad van. Az elmúlt fél évben annyit olvastam és tanultam, hogy simán keverem a fogalmakat néha. A borarasok miatt most elmélyedtem a vízkémiában, úgy érzem, kell pár nap szünet, mert már jojózik a szemem, és ezzel álmodom :geek:
Viszonylag önnfenntartó rendszert szeretnék "énfenntartani", perpillanat heti 15% vizet cserélek fele ioncserélt vízzel ( a csapvizem 15-16nk), és kéthetente pingpong-teniszlaszti közti méretű novobalt tőzeget lógatok harisnyában facsipesszel.
Húde rádsóztam, namostmár ON: ugye arra jól emlékszem, hogy pufferként viselkedik a tápanyagokkal? 53x24 cm területre osztottam el két JBL kuglit, elvagdosva, persze csak a növényes területek alá. Szóval ami ebből kioldódik, és nem kerül azonnali elfogyasztásra, az a manado-spájzba jut, ami... ejha. :o Igény szerint bocsátja rendelkezésre, vagy csak ha megtelt? :roll:
De jó, hogy jöttél, vannak itt még lyukak.
My name is Gee. Bree Gee.
BreeGee
Új tag
 
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2015.02.17. 22:11

Re: JBL Mandao

HozzászólásSzerző: lacee13 » 2015.02.22. 11:22

Igen a manado puferrkènt viselkedik. Ám a kugli az az a jbl tápgolyói is pufferelik a tápot mert agyagból vannak. Ezek azèrt gyökèrtápok, mert a gyökerek tudják belöllük kivenni a N-P-K ill. egyèb anyagokat. (Itt jegyeznèm meg a puffer hatás nem óriási, ès nem mèreg mentesitö. Csak vizcsere után tart egy tápanyag szintet a gyökereknek, meg persze a baciban gazdag talaj segit asszimilálni a tápokat az az felvehetö formába alkitja. (Nitrifikálás... stb stb) )
Remèlem mèg kapcsolható a tèma a manadohoz, nem akartam ennyire elvitorlázni... :)
Avatar
lacee13
CRS C
 
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.11.08. 18:55

Előző

Vissza: Talaj

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron