Élet 20 literben

A fórumtagok akváriumai

Élet 20 literben

HozzászólásSzerző: sztrapacs » 2013.12.30. 09:32

Üdvözlök mindenkit!
Akvarizálással már pár éve foglalkozom, de most jött el az ideje a garnizásnak :)
Egy hónapon belül szeretném elindítani a kis 20literest, ehhez kérném segítségeteket.
Ami adott: -21x26x38cm medence , ami már a polcon porosodik,
-11w-os Prodac világítás ami az üvegre rakható,
-és egy 40w-os fűtő.
Ami még terv:- Eheim sarokszűrője. Szerintetek ez megfelelő lehet?
A berendezésről: terveim szerint- mivel főképpen moháim lesznek-, a táptalajt elhagyom. Elsősorban marosi homokra gondoltam, mint általános talaj, illetve az aki egyharmad részén fekete bazaltzúzalékra. Anno a legelső akváriumaim is ezekkel üzemeltek és emlékeim szerint nem volt különösebb gondom. Ha jól sejtem se a pH-t, se a kh-t nem befolyásolják. Van itthon talajba szórható bacikultúra, az indítást biztos elősegíti.
Felénk a csapvíz 12-13as, ezt gondoltam ioncserélt vízzel felesben használni. A dekoráció egy régóta használatban lévő szőlőtőke lesz. Mohák itt-ott, esetleg egy pamacs parvula. Se tápozni , se co-t használni nem igazán szeretnék, bár a 20literhez a 11watt, lehet megkívánja. Valakinek esetleg tapasztalata erről?
Na és a lényeg a garnik. A nagyban most is rohangálnak amanok és rc leszármazottak, akik mára már szinte teljesen kifakultak. Ezért is elsősorban sakurárkat szeretnék és persze a nagy álom a crs-cbs csapat. :)
Pár kérdés a végére: a garnik gondolom, megvannak az átlag 24 fokos vízben, de, hogy viselik a kánikulát a mikor a víz 30fok körül van? Vízcsere hetente szükséges? Átlagosan mennyit kell cserélni? Csigát, halat érdemes melléjük rakni?
Hirtelen ennyi. :) Válaszaitokat, észrevételeiteket előre is köszönöm!
sztrapacs
Red cherry
 
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.29. 22:14
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun; e-mail: sztrapacs@gmail.com

Re: Élet 20 literben

HozzászólásSzerző: sztrapacs » 2014.01.02. 12:51

BUÉK mindenkinek!

Egy kis frissítés: olvasgattam a fórumot és méregettem az akváriumot. Lehet akasztós szűrő jobb választás lenne, mint egy belső? (A külső szűrő nem igazán fér el, a szivacs pedig a hangja végett nem jöhet számításba.) AQUAEL FZN-1 vagy FZN-2 es tipusút nézegettem. Mit szóltok hozzá?
sztrapacs
Red cherry
 
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.29. 22:14
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun; e-mail: sztrapacs@gmail.com

Re: Élet 20 literben

HozzászólásSzerző: Keiron » 2014.01.02. 23:03

sztrapacs írta:BUÉK mindenkinek!

Egy kis frissítés: olvasgattam a fórumot és méregettem az akváriumot. Lehet akasztós szűrő jobb választás lenne, mint egy belső? (A külső szűrő nem igazán fér el, a szivacs pedig a hangja végett nem jöhet számításba.) AQUAEL FZN-1 vagy FZN-2 es tipusút nézegettem. Mit szóltok hozzá?

Jó választás lehet, bár én inkább egy Eheim liberty-t választanék. Nálam van néhány 6-8 éves, és rendesen végzik a dolgukat. Ez az aquael-ről nem mondható el.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Élet 20 literben

HozzászólásSzerző: keytee » 2014.01.03. 12:39

Szia,

Én használok Aquacornert az EHEIMtől, nagyon jól végzik a dolgukat a 18L-esekben egy plusz szivacsszűréssel együtt. Nekem ott 11w-os világítás van és nem algásodik, nincs gond vele. Halk szűrő és EHEIM minőség, nem lesz vele gondod évekig. Az akasztós szűrője is biztosan kiváló, ha kell a hely az akváriumban, jobb megoldás és nagyobb a szűrőkapacitása is.
Az RC-khez és amanokhoz jó így ahogy leírtad, 22-24 fok megfelelő a 30fokot már elég nehezen tolerálja minden a sulawesieken kívül. A CRS/CBS-nél ott már elhullás lesz. Az ilyen kis akváriumokban nehezebb fenntartani a biológiai rendet, fontosabb a heti 15-20%-os vízcsere, esetleg valami baktérium kultúrával (Mosura BT9 vagy hasonló) megspékelheted. Az RC-knek és az amanoknak nem lesz annyira fontos, de a párolgás jelentős PH ingadozást okoz, így lehet, hogy egy tető nem lenne hátrány az aksira, mert hamar felborul a belső "rend".

Jó garnélázást!

Tibor
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Élet 20 literben

HozzászólásSzerző: sztrapacs » 2014.01.03. 15:33

Keiron írta:
sztrapacs írta:BUÉK mindenkinek!

Egy kis frissítés: olvasgattam a fórumot és méregettem az akváriumot. Lehet akasztós szűrő jobb választás lenne, mint egy belső? (A külső szűrő nem igazán fér el, a szivacs pedig a hangja végett nem jöhet számításba.) AQUAEL FZN-1 vagy FZN-2 es tipusút nézegettem. Mit szóltok hozzá?

Jó választás lehet, bár én inkább egy Eheim liberty-t választanék. Nálam van néhány 6-8 éves, és rendesen végzik a dolgukat. Ez az aquael-ről nem mondható el.


És véleményed szerint lehet az Eheim akasztósa mellett aludni? (sajnos fontos tényező)

keytee írta:Szia,

Én használok Aquacornert az EHEIMtől, nagyon jól végzik a dolgukat a 18L-esekben egy plusz szivacsszűréssel együtt. Nekem ott 11w-os világítás van és nem algásodik, nincs gond vele. Halk szűrő és EHEIM minőség, nem lesz vele gondod évekig. Az akasztós szűrője is biztosan kiváló, ha kell a hely az akváriumban, jobb megoldás és nagyobb a szűrőkapacitása is.
Az RC-khez és amanokhoz jó így ahogy leírtad, 22-24 fok megfelelő a 30fokot már elég nehezen tolerálja minden a sulawesieken kívül. A CRS/CBS-nél ott már elhullás lesz. Az ilyen kis akváriumokban nehezebb fenntartani a biológiai rendet, fontosabb a heti 15-20%-os vízcsere, esetleg valami baktérium kultúrával (Mosura BT9 vagy hasonló) megspékelheted. Az RC-knek és az amanoknak nem lesz annyira fontos, de a párolgás jelentős PH ingadozást okoz, így lehet, hogy egy tető nem lenne hátrány az aksira, mert hamar felborul a belső "rend".

Jó garnélázást!

Tibor


Értem. Amanót nem szándékszok ebben a kicsiben tartani, esetleg sakurát és/vagy CRS-t. A CRS-CBS vonalon maradva, nekik a 22fok körül az ideális? Aki ezeket tart, mit csinál nyáron, ezt a klímával sem lehet (azaz nem ésszerű) tartani. A ventis hűtés , ha jól gondolom max. olyan 3-4 fokot hűt le párologtatással. Ha nyári 30 fokos lakást veszek alapul az is 26 fokos vizet jelent. Ezt már lehet nem bírnák ki?
A felesben kevert vizem elméletileg ph 6.5 körüli, kh 6-7 körüli lesz. Ez alkalmas lehet a tartásukra? Bízok benne, hogy a különböző ingadozások elmaradnak, mert amikkel berendeztem (mert már berendeztem 1 napja :) ) azok közül talán semmi nem befolyásolja a paramétereit a víznek. Legalábbis remélem.
A sulawesieket még nem néztem, de át fogom tanulmányozni őket is. Köszi a tippet :)

sztrapacs
sztrapacs
Red cherry
 
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.29. 22:14
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun; e-mail: sztrapacs@gmail.com

Re: Élet 20 literben

HozzászólásSzerző: sztrapacs » 2014.01.04. 16:53

Sziasztok!
Gondoltam feldobom kicsit a fórumot :) és felteszek pár képet az akvárium alakulásáról:

Itt még egy kis legózás az alapanyagokkal:
Kép

a legózás folytatása: ( a tőke már egy több éve akváriumi szolgálatban lévő darab)
Kép

Itt már a feltöltés folyamata. Az akvárium aljára több soron kimosott marosi homok, majd rászórva por alakú bacikultúra, akik, ha víz éri őket , 8 óra múlva aktiválódnak :) . A jobb felső sarkot-mivel domb lesz-egy kevés lávakővel megemeltem, nehogy esetleg befülledjen a vastag talaj. Előre pedig fekete bazaltzúzalék van szórva, hogy az látszódjon, ne a marosi homok:
Kép

feltöltés után:
Kép

és pár naposan:
Kép
és pár szó a végére: a technika annyiban fog változni, hogy a szűrő hamarosan nagyobbra cserélődik, akasztós vagy külső lesz. A növények: jobbra fent ahol most a gömbmoha van ott staurogyne repens lesz, márcsak azért is, hogy a gyökereivel behálózza és megtartsa a dombot. A fán valamilyen mohát képzeltem el, majd amihez hozzá sikerül jutnom. Balra pedig a zöld rácsra gömbmohát gondoltam damillal rávarrni... kicsit időigényes, mire feldarabolom és rávarrom, de idő van :) Régebben egyszer csináltam ilyet egy hétliteres medencébe és ott egészen jól sikerült ;)
Egyenlőre itt tartok. Szerintetek?

sztrapacs
sztrapacs
Red cherry
 
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.29. 22:14
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun; e-mail: sztrapacs@gmail.com

Re: Élet 20 literben

HozzászólásSzerző: Keiron » 2014.01.04. 19:08

[quote="sztrapacs"][quote="Keiron"][quote="sztrapacs"]BUÉK mindenkinek!



És véleményed szerint lehet az Eheim akasztósa mellett aludni? (sajnos fontos tényező)

Igen lehet, ha a befolyó a vízszint alatt van, akkor szinte semmi hangja sincs, de, ha csökken a vízszint (ezt azonban illik pótólni), akkor bizony csobog. :)
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Élet 20 literben

HozzászólásSzerző: Keiron » 2014.01.04. 19:26

sztrapacs írta:
Keiron írta:
sztrapacs írta:BUÉK mindenkinek!

Egy kis frissítés: olvasgattam a fórumot és méregettem az akváriumot. Lehet akasztós szűrő jobb választás lenne, mint egy belső? (A külső szűrő nem igazán fér el, a szivacs pedig a hangja végett nem jöhet számításba.) AQUAEL FZN-1 vagy FZN-2 es tipusút nézegettem. Mit szóltok hozzá?

Jó választás lehet, bár én inkább egy Eheim liberty-t választanék. Nálam van néhány 6-8 éves, és rendesen végzik a dolgukat. Ez az aquael-ről nem mondható el.


És véleményed szerint lehet az Eheim akasztósa mellett aludni? (sajnos fontos tényező)

keytee írta:Szia,

Én használok Aquacornert az EHEIMtől, nagyon jól végzik a dolgukat a 18L-esekben egy plusz szivacsszűréssel együtt. Nekem ott 11w-os világítás van és nem algásodik, nincs gond vele. Halk szűrő és EHEIM minőség, nem lesz vele gondod évekig. Az akasztós szűrője is biztosan kiváló, ha kell a hely az akváriumban, jobb megoldás és nagyobb a szűrőkapacitása is.
Az RC-khez és amanokhoz jó így ahogy leírtad, 22-24 fok megfelelő a 30fokot már elég nehezen tolerálja minden a sulawesieken kívül. A CRS/CBS-nél ott már elhullás lesz. Az ilyen kis akváriumokban nehezebb fenntartani a biológiai rendet, fontosabb a heti 15-20%-os vízcsere, esetleg valami baktérium kultúrával (Mosura BT9 vagy hasonló) megspékelheted. Az RC-knek és az amanoknak nem lesz annyira fontos, de a párolgás jelentős PH ingadozást okoz, így lehet, hogy egy tető nem lenne hátrány az aksira, mert hamar felborul a belső "rend".

Jó garnélázást!

Tibor


Értem. Amanót nem szándékszok ebben a kicsiben tartani, esetleg sakurát és/vagy CRS-t. A CRS-CBS vonalon maradva, nekik a 22fok körül az ideális? Aki ezeket tart, mit csinál nyáron, ezt a klímával sem lehet (azaz nem ésszerű) tartani. A ventis hűtés , ha jól gondolom max. olyan 3-4 fokot hűt le párologtatással. Ha nyári 30 fokos lakást veszek alapul az is 26 fokos vizet jelent. Ezt már lehet nem bírnák ki?
A felesben kevert vizem elméletileg ph 6.5 körüli, kh 6-7 körüli lesz. Ez alkalmas lehet a tartásukra? Bízok benne, hogy a különböző ingadozások elmaradnak, mert amikkel berendeztem (mert már berendeztem 1 napja :) ) azok közül talán semmi nem befolyásolja a paramétereit a víznek. Legalábbis remélem.
A sulawesieket még nem néztem, de át fogom tanulmányozni őket is. Köszi a tippet :)

sztrapacs

Mit értessz felesben kevert víz alatt? Csapvíz+ro,vagy csapvíz+gyantázott víz?
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Élet 20 literben

HozzászólásSzerző: sztrapacs » 2014.01.04. 22:23

Mit értessz felesben kevert víz alatt? Csapvíz+ro,vagy csapvíz+gyantázott víz?

A 12kh csapvizet szeretném keverni a bolti ioncserélt vízzel. Szerinted járható út?
sztrapacs
Red cherry
 
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.29. 22:14
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun; e-mail: sztrapacs@gmail.com

Re: Élet 20 literben

HozzászólásSzerző: Keiron » 2014.01.05. 09:55

sztrapacs írta:
Mit értessz felesben kevert víz alatt? Csapvíz+ro,vagy csapvíz+gyantázott víz?

A 12kh csapvizet szeretném keverni a bolti ioncserélt vízzel. Szerinted járható út?

Igen, járható út, én is sokáig használtam, néha még most is, ha gyorsan kell valahol vizet cserélni. Ha felesben kevered csapvízzel, a gh valóban feleződik (6-7 körűl lesz), de a ph sajnos nem így működik, ezért ki kell kisérletezni a megfelelő keverési arányt. Viszonyítás képpen: a csapvizem gh 14, ph 8, 10 l ioncserélt vízhez 5-8 dl csapvizet adok, és így kapok kapok 6.5 körüli ph értéket. Így a gh nagyon alacsony lesz, de ezzel könnyen betudod állítani:SaltyShrimp Mineral
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Következő

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron