Postakürt és Planorbarius

Csigákkal kapcsolatos témák

Postakürt és Planorbarius

HozzászólásSzerző: caridina » 2011.02.18. 17:31

Sziasztok!
Planorbarius corneus és a postakürt csiga között mi a külömbség?
caridina
Yellow fire
 
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.10.04. 19:04

Re: Postakürt és Planorbarius

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.02.21. 20:00

Nagyon sokan keverik a két faj nevét, de magukat az állatokat nem is lehet összetéveszteni. Eleve a Planorbarius minimum akkorára nő, mint egy 200 Ft-os. Van egy tuti ismeretőjegye, az egyik oldalán fekve a közepe besüllyed, szabályos pici lyuk. Ilyen a postakürtnél (Helisoma nigricans) sosincs, és ez a faj amúgy is legfeljebb 5 Ft-os méretűre nő. Igazi Planorbariust még sosem láttam kereskedelmi forgalomban, de a neve gyakran szerepel postakürt csiga fölött.

Kép
(Gyengébbek kedvéért a képen a Planorbarius jellegzetes ismertetőjele látható :)
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Postakürt és Planorbarius

HozzászólásSzerző: caridina » 2011.02.21. 21:59

Köszi Moszat!
Akkor csak a tányércsigából létezik kék-rózsaszín változat?
caridina
Yellow fire
 
Hozzászólások: 34
Csatlakozott: 2010.10.04. 19:04

Re: Postakürt és Planorbarius

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.02.22. 00:20

Csak a Helisoma nigricansból létezik kék, rózsaszín és vörösesbarna változat. Egyébként mindkettő tányércsiga, a postakürtnek a brazil tányércsiga lehetne a szép magyar neve, de nem ezt kapta. A Planorbarius meg a nagy tányércsiga, egyáltalán nem tartják akváriumban, és semmiféle színváltozata nincs. A vöröses Helisoma nigricanst szokták szintén tévesen Planorbis rubrumnak is hívni, erről nem tudom biztosan, hogy egyáltalán létező faj-e.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Postakürt és Planorbarius

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.02.22. 18:15

Kép
Postakürt alias barna csigák - Helisoma nigricans
A jobb alsók már ritka nagy példányok, általában a bal oldaliak méretét érik csak el. Nyáron majd keresek döglött Planorbariust, és készítek összehasonlító képet is. Ha valakinek akad néhai rózsaszín vagy kék Helisomája, annak nagyon örülnék egy hasonló kép erejéig.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Postakürt és Planorbarius

HozzászólásSzerző: Moszat » 2011.03.29. 22:23

Kép
Gyűjtöttem pár igazi Planorbariust az anyatermészetből, hogy szemléletesebb legyen a különbség. A Planorbarius holta után egyáltalán nem áttetsző, és van egy fehéres beütése a házaknak. Életében a ház szénfekete, a csiga teste barnásfekete. A Helisomak háza áttetsző, vöröses barnás(a vad változatnál).
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Postakürt és Planorbarius

HozzászólásSzerző: izejj » 2013.12.11. 17:02

Sziasztok lenne egy kérdésem ezt a fajta csigat hogy lehet el tüntetni. 1 hónapja indítottam az akvariumot es azóta úgy el szaporodót hogy most kb 4000 darab van es ez nem vic de nem tudom hogyan szabadujak meg tőlük most egy garnelas akvarium van es ezelőtt halas akvarium volt meg akkor nem zavart hogy vannak mert a halak kordában tartottak az elszaporodása segítséget mert nem tudom mit csináljak .
izejj
Új tag
 
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013.11.13. 22:40
Tartózkodási hely: szatmárnémeti

Re: Postakürt és Planorbarius

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2013.12.11. 19:18

izejj írta:Sziasztok lenne egy kérdésem ezt a fajta csigat hogy lehet el tüntetni. 1 hónapja indítottam az akvariumot es azóta úgy el szaporodót hogy most kb 4000 darab van es ez nem vic de nem tudom hogyan szabadujak meg tőlük most egy garnelas akvarium van es ezelőtt halas akvarium volt meg akkor nem zavart hogy vannak mert a halak kordában tartottak az elszaporodása segítséget mert nem tudom mit csináljak .


Szia,

Talán a legegyszerűbb, ha beteszel pár Anatome helena-t, csigaevő csigát.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Postakürt és Planorbarius

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.12.11. 19:56

Előtte érdemes egy nagyobb zöldségdarabot betenni, amire rámásznak, így a nagyját ki lehet venni a zöldséggel, a csigaevőknek könnyebb dolga lesz.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Postakürt és Planorbarius

HozzászólásSzerző: izejj » 2013.12.13. 06:38

Köszi előre is a tipet
izejj
Új tag
 
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013.11.13. 22:40
Tartózkodási hely: szatmárnémeti

Következő

Vissza: Csigák

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron