Segítség a talajválasztáshoz

Az akvárium talajával kapcsolatos témák

Re: Segítség a talajválasztáshoz

HozzászólásSzerző: keytee » 2013.11.25. 22:29

A kérdés, hogy mennyire szánsz rá sokat és mi a végcél. Látom, hogy most ismerkedsz ezzel a világgal. A sima bazalt talajtól a bármelyik "profi" aktív talajig bármi jó. Ha nem lesz CO2, nem lesznek high-tech cuccokat igénylő növények, tápozás, erős szűrés, 1w/liter fénymennyiség, akkor én a helyedben nem lihegném túl. Bazalt/nem aktív talaj (lehet az kvarchomok, vagy a JBL-nek vannak szép talajai, sansibar river sand, stb..., ami még elviselhető árú) kiváló.
A nővényeknek pedig vagy veszel egy réteg táptalajt (ez is van "olcsóbb" kategória, JBL Aqua Basis Plus) vagy vannak tápgolyók/táptabletták, melyeket a gyökerek alá kell elhelyezni és pár havonta újra megtenni ezt. Esetleg vannak folyékony növénytápok, ezekből is vannak heti adagolásúak, elfogadható árakon. Én akkor is használom ezeket, ha "csak" jávai mohákról, gömbmoháról, anubiasról vagy cryptókról van szó.

szóval csak egyszerűen.
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Segítség a talajválasztáshoz

HozzászólásSzerző: Pandion » 2013.11.26. 10:32

Kicsit utánaolvastam ennek a témának az éjszaka: low-tech high-tech stb. Azthiszem egyenlőre szigorúan low-tech akváriumot rendezek be, főleg mohával és néhány úszó növénnyel, vagyis az aljzat kérdés is eldől. Megfogadom a tanácsod, és nem pörgöm túl a kérdést. Az Up Aqua Shrimp Sand nekem egy kicsit sötét, ezért nézek valami hasonló szemcseméretű sima akváriumi talajt ami dekoratív is.
Biztos sokan föltették már ezt a kérdést, de a 35l-es aksiba elég lesz 4 liter talaj (olyan kevésnek érzem, de nemtudom, hogy a garnéláknak van-e spec igénye vagy ellenkezőleg)?

Köszönöm a jótanácsokat!

keytee írta:A kérdés, hogy mennyire szánsz rá sokat és mi a végcél. Látom, hogy most ismerkedsz ezzel a világgal. A sima bazalt talajtól a bármelyik "profi" aktív talajig bármi jó. Ha nem lesz CO2, nem lesznek high-tech cuccokat igénylő növények, tápozás, erős szűrés, 1w/liter fénymennyiség, akkor én a helyedben nem lihegném túl. Bazalt/nem aktív talaj (lehet az kvarchomok, vagy a JBL-nek vannak szép talajai, sansibar river sand, stb..., ami még elviselhető árú) kiváló.
A nővényeknek pedig vagy veszel egy réteg táptalajt (ez is van "olcsóbb" kategória, JBL Aqua Basis Plus) vagy vannak tápgolyók/táptabletták, melyeket a gyökerek alá kell elhelyezni és pár havonta újra megtenni ezt. Esetleg vannak folyékony növénytápok, ezekből is vannak heti adagolásúak, elfogadható árakon. Én akkor is használom ezeket, ha "csak" jávai mohákról, gömbmoháról, anubiasról vagy cryptókról van szó.

szóval csak egyszerűen.
Pandion
Red cherry
 
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2013.11.22. 16:34
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Segítség a talajválasztáshoz

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2013.11.26. 11:04

Ha nem ültetsz növényt a talajba, akkor 1-2cm talaj bőven elég, egy fára/gyökérre kötözhetsz többféle mohát, microsoriumot, anubiast.

Talaj mindenképpen sötét legyen, mert azon jobban fognak mutatni a színes garnik, főleg a Yellow fire. Aktív talajból tehetsz be akár 4litert is, segít a szűrésben is, de pl. bazaltból szerintem elég a fele. Aktív talajt csak berakod és mehet bele a víz, a bazaltot jól át kell mosni, de mindkét esetben várj 3-4 hetet. Használj indítóbaktériumot és ha nem késlekedsz, még idén gyönyörködhetsz az első garnélás akváriumodban!

Egy kis élővizet és szivacsbacit, meg némi növényt adok szívesen, ha érte jössz.

Üdv:)Gábor
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: Segítség a talajválasztáshoz

HozzászólásSzerző: Pandion » 2013.11.26. 11:20

Köszönöm szépen a felajánlást, meg is ragadom a lehetőséget :)
Remélhetőleg hamarosan megérkezik az akvárium, és akkor jelentkeznék priviben, hogy megbeszéljük a részleteket.

Galagonya írta:Ha nem ültetsz növényt a talajba, akkor 1-2cm talaj bőven elég, egy fára/gyökérre kötözhetsz többféle mohát, microsoriumot, anubiast.

Talaj mindenképpen sötét legyen, mert azon jobban fognak mutatni a színes garnik, főleg a Yellow fire. Aktív talajból tehetsz be akár 4litert is, segít a szűrésben is, de pl. bazaltból szerintem elég a fele. Aktív talajt csak berakod és mehet bele a víz, a bazaltot jól át kell mosni, de mindkét esetben várj 3-4 hetet. Használj indítóbaktériumot és ha nem késlekedsz, még idén gyönyörködhetsz az első garnélás akváriumodban!

Egy kis élővizet és szivacsbacit, meg némi növényt adok szívesen, ha érte jössz.

Üdv:)Gábor
Pandion
Red cherry
 
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2013.11.22. 16:34
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Segítség a talajválasztáshoz

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2013.11.26. 11:57

Rendben, emailben tudsz keresni.

Ha bazalt mellett döntesz, van 3-4kg feleslegem, meg hozzá egy marék maláj tornyos csiga.

Üdv:)Gábor
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: Segítség a talajválasztáshoz

HozzászólásSzerző: Pandion » 2013.11.26. 12:15

Köszönöm, szépen, érdekel a bazalt!
Hú de jó, hogy felhoztad a csigát, ezzel kapcsolatban is akartam kérdezni, de azhiszem azt egy másik topikban teszem meg inkább :)

Mégegyszer köszi, keresni foglak!

Galagonya írta:Rendben, emailben tudsz keresni.

Ha bazalt mellett döntesz, van 3-4kg feleslegem, meg hozzá egy marék maláj tornyos csiga.

Üdv:)Gábor
Pandion
Red cherry
 
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2013.11.22. 16:34
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Segítség a talajválasztáshoz

HozzászólásSzerző: Pandion » 2013.11.29. 12:39

Sziasztok!

Találtam ezt a talajt: Ista pH 5.5 akváriumi növény táptalaj, ezt írja:
Apró szemcséjű táptalaj növényekkel telepített garnélás akváriumba.
- a pH értéket 5.5 szinten tartja
- a KH értéket 2 alatt tartja

Jó az nekem (mármint a garnéláknak:) ), ha 5,5 a pH?
Pandion
Red cherry
 
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2013.11.22. 16:34
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Segítség a talajválasztáshoz

HozzászólásSzerző: Keiron » 2013.11.29. 19:18

Pandion írta:Sziasztok!

Találtam ezt a talajt: Ista pH 5.5 akváriumi növény táptalaj, ezt írja:
Apró szemcséjű táptalaj növényekkel telepített garnélás akváriumba.
- a pH értéket 5.5 szinten tartja
- a KH értéket 2 alatt tartja

Jó az nekem (mármint a garnéláknak:) ), ha 5,5 a pH?

Én kipróbáltam, tényleg 5,5-nél stabilizál (kérdés, hogy meddig), de szerintem a Yellow-k ezt nem szeretnék. Itt , szerintem már a Taiwanok is prüszkőlnének. :)
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Segítség a talajválasztáshoz

HozzászólásSzerző: Pandion » 2013.11.29. 21:25

Keiron írta:Én kipróbáltam, tényleg 5,5-nél stabilizál (kérdés, hogy meddig), de szerintem a Yellow-k ezt nem szeretnék. Itt , szerintem már a Taiwanok is prüszkőlnének. :)


Már megvettem... :roll: Lehet, hogy kis mennyiségben keverve sima aljzathoz???
Pandion
Red cherry
 
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2013.11.22. 16:34
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Segítség a talajválasztáshoz

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2013.11.29. 21:48

Egyébként miért gyártanak ph 6 alatti talajt, milyen célra, kinek ajánlható?

Ha az A.D.-ban vetted, esetleg próbáld meg becserélni az A.N. Shrimp vagy Pro soil-ra, azokat sokan használják megelégedéssel. Persze lehet, hogy tolerálják a Yellow-k az alacsonyabb ph-t.
Illetve nem tudo, hogy csapvízzel feltöltve mit adhat?
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

ElőzőKövetkező

Vissza: Talaj

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég