Planária

Nem kívánatos élőlények: planária, hidra...

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Norman » 2013.08.01. 17:47

Sziasztok!

Néhány hete vagyok túl csak Fenbendazolos kezelésen amit hidrák ellen hajtottam végre(ellenük sikeresen),viszont van egy érdekes jelenség,ezután elszaporodtak a planáriák.Elviekben őket is el kellett volna pusztítania a szernek,de nem így történt,sőt....
Véleményetek szerint ismételjem meg a kezelést vagy más módszert alkalmazzak?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Üdv: Norman
Kép
Avatar
Norman
CRS C
 
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2011.10.11. 12:19

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Keiron » 2013.08.02. 07:43

Norman írta:Sziasztok!

Néhány hete vagyok túl csak Fenbendazolos kezelésen amit hidrák ellen hajtottam végre(ellenük sikeresen),viszont van egy érdekes jelenség,ezután elszaporodtak a planáriák.Elviekben őket is el kellett volna pusztítania a szernek,de nem így történt,sőt....
Véleményetek szerint ismételjem meg a kezelést vagy más módszert alkalmazzak?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Üdv: Norman

Próbálkozhatsz csapdával is, nem hoz gyors megoldást, de kis kitartással sikerrel járhatsz.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Planária

HozzászólásSzerző: arobert » 2013.08.09. 15:44

"Van még pár ilyen állat, mint a nematoda, mint pl. a kagylósrák, daphnia és cyclops, amik nem ártalmasak, ők is alsóbbrendű gerinctelen állatkák, mint a garnélák, csak kissebbek. Halas akváriumokban azért nem szoktak lenni, mert ott megeszik a tápláléklánc magasabb fokán álló állatok, míg egy garnélás akváriumban együtt éldegélnek, mint egy boldog gerinctelen család. ;)[/quote]"
Sziasztok!
Én ezekkel a kagylósrák, cyclops, diaptomusokkal kapcsolatban érdeklődnék, tudtok-e valami "eltüntetési" lehetőséget? Halak ugyebár a kis garnélák miatt nem jöhetnek szóba, a fenbendazol szépen kiirtotta a Nematodákat, planária más fajait, de ezeket nem bántotta. A szer koncentrációját emelni nem merem, lehet, hogy a garnélákat nem zavarja a sok kis mászkáló,ugráló rákocska, de engem igen. Mit tudnátok ajánlani?
arobert
Új tag
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.08.09. 10:25

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Keiron » 2013.08.09. 23:40

Én azt tudnám ajánlani, hogy légy türemes, ezeket a kis lényeket csak a garnikkal együt tudod likvidálni, de,ha kivárod, hogy a garnik szaporodni kezdjenek, akkor drasztikusan csökkenni fog a számuk. A táplálék igényük nagyjából megegyezik , de mint tudjuk az erősebb kutya eszik. Többnyire nem szoktak teljesen eltünni, de egy idő után nem lesznek zavaró tényezők. Szerintem egy akváriumot, csak szinesebbé tesz a jelenlétük.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Moszat » 2013.08.21. 12:00

arobert írta: Én ezekkel a kagylósrák, cyclops, diaptomusokkal kapcsolatban érdeklődnék, tudtok-e valami "eltüntetési" lehetőséget? Halak ugyebár a kis garnélák miatt nem jöhetnek szóba, a fenbendazol szépen kiirtotta a Nematodákat, planária más fajait, de ezeket nem bántotta. A szer koncentrációját emelni nem merem, lehet, hogy a garnélákat nem zavarja a sok kis mászkáló,ugráló rákocska, de engem igen. Mit tudnátok ajánlani?


Mivel ezek rendszertanilag alsóbbrendű rákok, nem létezik olyan szer, ami szelektíven csak ezeket irtaná, de a garnélákat nem. A gyro-kill kiirtja őket, de halálos a garnélákra is.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Moszat » 2013.08.21. 12:02

Norman írta:Sziasztok!

Néhány hete vagyok túl csak Fenbendazolos kezelésen amit hidrák ellen hajtottam végre(ellenük sikeresen),viszont van egy érdekes jelenség,ezután elszaporodtak a planáriák.Elviekben őket is el kellett volna pusztítania a szernek,de nem így történt,sőt....
Véleményetek szerint ismételjem meg a kezelést vagy más módszert alkalmazzak?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Üdv: Norman

Szerintem a koncentrációval lehetett a baj. Planária ellen töményebb és hosszabb fenbebdazolos fürdő kell, mint hidra ellen. Ha tudsz szerezni, akkor érdemes a praziquantel hatóanyagú cuccokat is kipróbálni.
Avatar
Moszat
Panda
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.11.16. 14:04
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Planária

HozzászólásSzerző: Magam » 2013.10.08. 11:20

Kedves Mindenki!

Szeretnék beszámolni a planáriákkal vívott eredményes(nek tűnő) küzdelmemről.
Valami növénnyel szereztem be őket tudtomon kívül. Egyenkénti kiszippantással reménytelennek tűnt a kiirtásuk, ezért egy korábbi itteni tanácsot megfogadva vettem Fenbendazol nevű állatgyógyászati készítményt, és abból mintegy 0,5 g-ot mértem be egy kb. 30 literes akváriumba. A szer láthatóan NEM hatott a dögökre közvetlenül, de mintegy 10 nap után eltűntek. Akkor az akvárium vizének felét lecseréltem friss vízre. A garnélák és a csigák elhullás nélkül túlélték a kezelést. Sajnos a velük együtt tartott vízibolhák nem. :D
Magam
Új tag
 
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2011.12.07. 15:33

Re: Planária

HozzászólásSzerző: zsof » 2014.01.12. 17:13

Sziasztok!

Gondoltam én is megosztom a planáriáim sikeres kiirtásáról szóló történetemet.
Nálunk (Németország) lehet már kapni egy új szert, aminek NO Planaria a neve és gyakorlatilag nem más, mint tiszta Bétel dió kivonat por alakban. A kezelés maga három napig tart, ezalatt naponta kell adagolni egyre csökkenő mennyiségben a port, majd a végén 50 %-os vízcsere szükséges.
Persze a csigákra nézve nem veszélytelen a szer, de azt olvastam, hogy a tornyos csigák ezekre a napokra visszahúzódnak a házukba, és a vízcsere után mászkálnak tovább, mint elötte. Hát nekem egy darab tylo csigám volt, de ő sajna nem élte túl az esetet... Ez valószínűleg annak tudható be, hogy volt a házán egy kb. egy centis repedés, ahol mint kiderült, a planáriák vidáman járkáltak ki-be :?
A planáriák már az első napon eltűntek, gondolom beásták magukat a talajba, de a színüket azóta se láttam. A harmadik napon az összes hitvány jövevény csiga elpusztult, csak a házaik maradtak meg a földön.
A jó hír viszont, hogy a garnéláknak és a halaknak ezalatt a bajszuk sem görbült és a szűrőbacikra sem volt a szernek látszólag semmi hatása.
A szer sajnos relativ drága, asszem 15 euroért vettem, de csak kb. huszadát kellett felhasználni (80 literes az akvárium).
Nem tudom, hogy otthon kapható-e ilyesmi, de ha nem, gondolom hamarosan megjelenik a piacon, mert tényleg nagyon hatékony. Mindenkinek csak ajánlani tudom!
mfg
zsof
zsof
Red cherry
 
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2011.04.10. 09:53

Re: Planária

HozzászólásSzerző: keytee » 2014.01.12. 20:15

Szia,

Arra figyelj, ha sok planáriád van, akkor ne NO planaria-val vagy bármi hasonló szerrel (van azért még más gyártónak is hasonló szere) kezdj. Először próbáld meg planária csapdával kiírtani javarészüket (az összeset nem fogod ezzel tudni) és a maradéknak menj neki "vegyszerrel". Ellenkező esetben tömeges planária pusztulás esetén nagy bomlástermék lesz a vízben, ammónia problémáid léphetnek fel, stb... Ezt az 50%-os vízcsere sem oldja meg, mert a bomlás hosszabb, mint 3 nap.

Tibor
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Planária

HozzászólásSzerző: zsof » 2014.01.15. 21:00

Köszi szépen a tippet, de én szerencsére nem ecsetalgásodtam el utána, úgy néz ki elég jó a biológiai szűrésem (pedig a döglött csigámat is bennehagytam, hogy a háza megmaradjon dekorációnak) ;)
mfg
zsof
zsof
Red cherry
 
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2011.04.10. 09:53

ElőzőKövetkező

Vissza: "Ellenségek"

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron