Hűtés

Akváriummal, világítással, akvárium technikájával kapcsolatos témák

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: ilyesimre » 2013.04.17. 15:30

taksoft írta:Ki kell próbálni, mert mennek ezek a ventilátorok a névlegesnél kisebb feszültséggel is, akkor kevesebbet pörögnek, és kevesebbet is vesznek fel. Halkabbak is. Néha meg elég ha csak picit mozgatja a levegőt, nem kell orkán.


A ventinek tényleg nem olyan nagy gáz, ha a névlegesnél kisebb feszültségre akasztod rá. Ezzel inkább a tápegységedet terheled.
Avatar
ilyesimre
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2013.03.18. 14:38
Tartózkodási hely: Iszkaszentgyörgy mail: ilyes77imre@gmail.com

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: Dominiks » 2013.04.17. 15:40

taksoft írta:Ki kell próbálni, mert mennek ezek a ventilátorok a névlegesnél kisebb feszültséggel is, akkor kevesebbet pörögnek, és kevesebbet is vesznek fel. Halkabbak is. Néha meg elég ha csak picit mozgatja a levegőt, nem kell orkán.



Ha már azt akarod ,hogy kevesebbet pörögjön és halkabb legyen akkor azt ajánlom ,hogy köss sorba egy potenciómétert és akkor fen áll a lehetőség ,hogy szabályozd a vetilátor fordulatszámát és ha egyszer valamilyen oknál fogva nagyobb fordulatszámon kell járatnod akkor nincs para .
Dominiks
Hinomaru
 
Hozzászólások: 127
Csatlakozott: 2011.10.02. 11:07

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: Ricsi » 2013.05.02. 09:03

ilyesimre írta:
spuc írta:ha-ha. Én is kipróbáltam ezt a pc ventilátoros dolgot. Azért leírom, azt is, hogy mennyiből sikerült kihoznom az egészet. Akinek van ideje rá érdemes kipróbálni!
Szóval, bementem egy pc bontóba, ott százasért adtak ventilátort, aztán elmentem a helyi ócskapiacra, ott sikerült beszerezni 400 Ft-ért egy 12V-os, 300mA-es tápot (Philips), és még, hogy adjak az igényességnek, (bár szerintem ez már tékozlás volt a részemről) 300 Ft-ért vettem egy kapcsolót is. Szóval 800 Ft-ból összeraktam a prototípust, rátettem két műanyag lécen a 23l-es akvárium tetejére.
Az eredmények: 28,5C-ról kb 15 perc alatt 26,5-re csökkent a hőmérséklet. Ezután sajnos el kellet mennem otthonról, de mire pár óra múlva visszatértem 22 ,5 C-os volt a víz. Azért nem gyenge!, 6 C-ot vitt le néhány óra alatt!
Szóval, aki akar ezzel játszani hajrá!!! Ha esetleg van a villamossághoz értő szaki köztünk, akár írhatna a technikai háttérről is:
-tőbb ventilátor összekötése, ilyenkor mekkora táp, soros, vagy párhuzamos kapcsolás, meg ilyenek. Én sajnos nem vagyok szakember, de ma kiokítottak. Sajnos a tudásom még így is labilis, ezért nem merem nektek továbbadni!


Nem olyan nagy ördöngösség. A ventiket párhuzamosan kösd össze. Mind a tápegységen, mind a ventiken fel van tüntetve a leadott/felvett feszültség és áramerősség. A tápokon esetleg a teljesítmény is, de ha nem akkor sem gond, mert a P = U x I (feszültség szorozva áramerősséggel) képlettel ki tudod számolni a teljesítményt. Tápegység leadott, venti felvett teljesítményét. Az összekötött ventik felvett teljesítménye összeadódik. A lényeg az, hogy az összes felvett teljesítmény ne legyen több, mint a tápegység által leadott teljesítmény. A PC-s ventiknek 5 V a névleges feszültsége. Nyilván az a legjobb, ha a tápegység kimenő feszültsége is ez. Persze van +/- tűréshatár (én 10%-ot mondanék), de már ezen belül is jobban terheled a fogyasztódat és a tápegységedet. Ahogy láttam 4.5 V-os (-10%) táppal is hajt valaki PC ventit. Itt annyi lesz, hogy ezzel az értékkel kell számolni a kimenő teljesítményt, a venti nem fog tudni maximális fordulatszámon pörögni és terheled rendesen a tápegységet, amitől hamarabb tönkremegy. Persze így is elmehet évekig is és nem drága dolgokról beszélünk. Hát ennyi!


Elég hatékony ez a fajta hűtés, éppen ezért ha valaki az ezer forintos hűtés mellett hajlandó még 11 ezret költeni rá, én javaslom a termosztátos aljzat használatát amivel tized C°pontossággal lehet beállítani a víz hőmérsékletét. Így azért nyugodtabban hagyom ott az akváriumot akár hosszabb időre is.
Avatar
Ricsi
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.01.10. 15:17
Tartózkodási hely: Budapest XIV. ker.

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.05.03. 12:55

Erről a termosztátos aljzatról írnál kicsit bővebben, kérlek!
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: Ricsi » 2013.05.03. 19:59

Én a Conrad alábbi termékét használom, mert ennek a vízálló hőmérő részét diszkréten el lehet rejteni az akváriumban.

http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=615910

A ki-, és bekapcsolási hőmérsékleteket tized C° pontossággal be lehet állítani. Attól függően, hogy melyiket állítod nagyobra a fűtést és a hűtést is lehet szabályozni. A tengeri akváriumomnál a fűtés szabályzására is ezt használom, ahol nagyobb pontosságra van szükség mint amit az olcsóbb fűtők termosztátjai tudnak.

Ezzel a megoldással nyáron folyamatosan 24-25 fok között tudom tartani az akváriumot.
Avatar
Ricsi
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.01.10. 15:17
Tartózkodási hely: Budapest XIV. ker.

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.05.03. 23:18

Köszi!

Nem olcsó... De tényleg jó lehet.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: tomcsy » 2014.12.30. 01:28

Én is bevettetem a ventilátoros hütést .tapasztalat: nemvolt hirtelen kéznél 12 voltos táp egységem egy ventilátoros 4,5 voltos áramelátásal indult a 12 voltos ventilátor kiváncsiság képen kötötem rá még egy 4,5 voltos tápot és a kettő táp egység energiája össze adódik minél töbet kötünk rá annál hatékonyabb :)
tomcsy
Red cherry
 
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2014.12.25. 21:09
Tartózkodási hely: Debrecen

Re: Hűtés

HozzászólásSzerző: tomcsy » 2015.01.02. 20:56

hütök én is anyi bajom van az egésszel hogy a légtérben levő port szépen belehuza az akváriumba még kisérletezgetek sajnos még csak idéglenes kezdeti állapotba üzemel a venti de amint lesz optimalizált megvalósitót ötletem a hátrányok ki küszöbölésére megsoztom veletek keresem azt az anyagot ami fogja a port és nem csökenti a ventilátoron áthaladó levegő menyiségét .
tomcsy
Red cherry
 
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2014.12.25. 21:09
Tartózkodási hely: Debrecen

Előző

Vissza: Az akvárium

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron