Taksoft 16l-ese

A fórumtagok akváriumai

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.03.27. 10:32

Szóval szét lehet szortírozni a gyantát adagokra, és úgy használni? Úgy értem, hogy ha egy adag gyanta 100l vízhez elég, akkor tizedelve 10l-eket lágyíthatok vele, és aztán tegyem is az elhasználtba?

A lágyítás után is érdemes pihentetni? Úgy gondoltam, hogy eleve pihentetett vizet lágyítanék , és utána keverném szintén pihentetett csapvízzel. Most 1-2 napos állott csapvizet keverek bolti ioncserélttel, és megy is az akváriumba rögtön.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2013.03.27. 11:29

Elméletileg egy zacskó(kb.1liter és 600g) kevertágyas gyanta nagyjából 100liter víz nullázásához elegendő.

Nekem kb. 20liter kell egy vízcseréhez. Ezért én 5 alkalommal használom el, kis konyhai mérleggel lemérem az egészet az elején, aztán minden alkalommal ennek az ötödét mérem bele a belső szűrőbe helyezett harisnyába, a felénél kötök rá egy laza csomót és visszafordítom a harinya másik felébe. Így dupla harisnyában van, erre a célra egy rövidebb fajta (asszem bokaharisnya) megfelel, nem kell vagdosni, ez így egyébkén tőzeges áztatáshoz is tökéletes megoldás.

Pihentetett vízzel biztosan jobb, én lágyítom, összekeverem csapvízzel és utána pihentetem. Lágyítás és összekeverés után még áztathatsz benne egy adag tőzeget szintén a harisnyába téve amíg pihenteted 1-2 napot.

Ha 10litert csinálsz, akkor kb. 1dl gyanta kell hozzá, akkora belső szűrőt használj, amibe pont belefér, hogy kitöltse a helyet így szépen átjárja a víz az egészet. A motortértől szivaccsal védheted a harisnyát, ha kell. Levinen blogján találtam egy jól érthető leírást anno, ez adta nekem is a kezdő lökést, hogy megpróbáljam. Hajrá! :)

http://levinen.blogspot.hu/2008/12/barkcs-tippek-praktikus-megoldsok-diy.html

Üdv:)Gábor
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.03.27. 11:35

Köszönöm!
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: safaro » 2013.03.27. 12:12

Szia!

Csak annyit szólnék hozzá, hogy nem kell kitöltenie a gyantának a belső szűrő üres helyét. Én egy Eheim Pickup 2010-et használok, 1 deci gyantával megtöltve, hát az simán elveszik benne, mégis jól működik a dolog.
Akvarisztikai témájú blogom: http://safaroblog.wordpress.com/
Avatar
safaro
CRS C
 
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2012.01.21. 19:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.04.02. 15:57

Kicsit bután néztem az akváriumra most a hétvégén, mikor megláttam benne legelészni 2db ~1cm.-es, valamint 1db 1,5cm-es kis garnélát. :shock:
Ezek szerint mégis megmaradtak... Vagy a lágyítás miatt megélénkültek, és azért legelésznek már az előtérben nappal. Majd készítek fényképet az akváriumról, hogy lássátok, hogy milyen, nem nagy kunszt eltűnni benne egy garnélának. Lehet, hogy több is van benne. :)

Azért tovább folytatom a lágyítást, mert mintha elevenebbek lennének azóta. :!:
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.04.20. 10:20

A 6. lágyított vizes csere után majdnem 1 héttel a következők a vízadatok:
8nK, és pH7,5..8 között (emlékeim szerint ez nem változott). A keménység már jó, a pH nagyon magas. Persze lehet, hogy van némi mérési hiba is (tekintve, hogy a vízmű is kevesebbet ad meg a csapvízre). A keménység viszont szépen lement, ez már jó értéknek tűnik, ha sikerülne tartani.
A pH-érték miatt átgondoltam, hogy mi keményítheti a vizet esetleg az akváriumban. Aquatic Nature Shrimp Soil van benne (direkt telített), egy vasfa, egy óriási jávai moha és egy Cryptocorine. Légbuborékos szivacsos szűrő megy benne. Legjobb tudásom szerint sincs ezek között semmi, ami keményíthetne.

Egyelőre nem látok változást a viselkedésükben, egy elpusztult példány volt a lágyítás kezdete óta, de elég nagy volt, így lehet hogy a végelgyengülés végzett vele.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2013.04.20. 21:57

Ha ezeket a vízparamétereket tudod tartani, akár megpróbálkozhatnál C. dennerli tartásával is.
:)
Különben pedig tőzeglabdával szerintem lejjebb tudnád vinni valamennyivel a ph-t.
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.04.21. 14:23

Teljesen egy rugóra jár az agyunk. Pont ezekre gondoltam én is! :)
Azt hiszem, nézek valahol tőzeget, a másik akváriumba meg dennerliket. :)
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: Keiron » 2013.04.21. 21:57

taksoft írta:Teljesen egy rugóra jár az agyunk. Pont ezekre gondoltam én is! :)
Azt hiszem, nézek valahol tőzeget, a másik akváriumba meg dennerliket. :)

Tapasztalataim szerint, 7,5 feletti vizet tőzeggel nem tudsz savanyítani, ha esetleg mégis, ahhoz olyan mennyiségre van szükség, hogy akkor már nem fogsz az akváriumba belátni. :) És itt is az lehet a probléma, hogy szerintem a ph hirtelen fog zuhanni, és ennek az akváriumban senki sem fog örűlni.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Taksoft 16l-ese

HozzászólásSzerző: taksoft » 2013.04.22. 08:09

Nem próbáltam még tőzeggel savanyítani, legfeljebb teszek rá egy kísérletet, aztán meglátom. Kis mennyiséggel gondoltam kezdeni, mert kicsi az akvárium is, aztán ha okoz valami látható változást, akkor lesz értelme tovább gondolni a dolgot. Ha tényleg 8pH-s a víz, és 8nK-s, akkor azért még elég stabilnak kell lennie, hogy ne essen túl hamar a pH kis mennyiség adagolására.

Szerintem nem lehet 8pH-s a víz, mert a vízművek is alacsonyabb értéket ad meg, itt valami mérési hiba van. Vagy valami lúgosítja a vizet mégis az akváriumban. Lehet, hogy kellene szereznem legalább kölcsönbe egy elektromos pH mérőt, hátha azzal pontosabban meg lehetne határozni.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

ElőzőKövetkező

Vissza: Akváriumaink

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron