Garni túlszaporulat

Minden más általános információ a garnélákról

Garni túlszaporulat

HozzászólásSzerző: dikki » 2013.01.13. 18:55

Sziasztok,

új tagként először is üdvözlök minden fórumtagot :) Örök kezdő vagyok az akvarisztikában. Lenne egy problémám, amelyben a véleményeteket szeretném kérni.

240L -es akvárium, 17 neon, és 3 otocinclus úszkál fél éve benne, +növények. Semmi extra, se co2, se fűtés, csak napi 3x3 óra világítás. Nincs ozmózisszűrés, napi 6x vízértékek mérése, semmi, egyszerűen csak élvezni szeretném kicsit a látványt. Ezért sem akartam 2-3 fajnál többet, és a darabszámot is a lehető legkisebb értéken tartani, és kerestem olyan halakat, amik békések, nem szaporodnak, és kicsik maradnak örökké.

És akkor a probléma. Vettem bele még szeptemberben 20 red cherry garnit, hogy egyék az algát. Azzal nem számoltam, hogy ezek a kis cukiságok átveszik az uralmat az akiban :) Először csak bújkáltak, keresni kellett őket. Mostanra legalább 200 darab úszkál benne, de ezek csak azok, amiket látok. Múlt hétvégén tisztítottam ki a külső szűrőmet,a tervezett 1-2 óra helyett 6 óra lett. Ugyanis 4 órán keresztül szedegettem ki a szűrőből a fürdőkádba öntött vízből a garnikat, vagy 50 darab 1-2 mm-es apróságot.

Nem merem összeszámolni, hogy hány terhes darabot látok most megint az akiban, de a 10 szerintem nagyon óvatos becslés. Ez újabb 2-300 garnit jelentene...

Szóval úgy döntöttem, feladom a garnikat, nekem erre nincs türelmem. Világ legédesebb teremtményei, de így be fog rohadni a talaj, mert már az eheim bot-porszívómmal sem tudok takarítani, tele van utána a "porzsák" pár millis garnikkal, akárhogy vigyázok. A halakat továbbra is szeretném, és ha ennek a garnik feladása az ára, akkor legyen.

Igazából tudom, hogy ez a megoldás, csak még nem akarom bevallani magamnak, ezért kérdeznélek titeket, hogy van-e valami ötlet, szerintetek mit csináljak velük? Triviális lehetőségeket persze tudok mondani:
- adjam el: oké, de mivel ezek nem bolti, szép pirosan vett garnik, ráadásul sokadik belterjesen szaporodott generáció, ezért már eléggé színtelen a legtöbbjük. Plusz nem tudom, melyik mennyi idős, lehet valakinek a szülőket adom el, ami már csak mittomén fél-egy évig él. Meg úgysem fog senki sem 200 garnit elvinni... amúgy ha elviszik mindet, 1-2 hét múlva megint tele leszek a most ivadékméretűek felnövése után :)
- lehúzni a wc-n, stb.: ezt nem szeretném. Számomra nagyon fontos minden kis élet, még egy 1 mm-es kis garni-ivadéké is. Hülyeség, de nem tudnék nekik ártani. Inkább túrom 4 órán keresztül a mulmot a fürdőkádban, mintsem akár csak egyet is leengedjek a vízzel. De ez így nem mehet tovább...
- vegyek valami halat ami bezabálja a kicsiket, stb.: lásd előző pont
- téglával összeütni a hímek tökeit: túl sokan vannak :)

Nincs valami módszer arra, hogy megállítsam a szaporodásukat? Olvastam egy másik topicban a feromonról, ami túlnépesedésnél lassítja a folyamatot, de már így is túl sok van, nincs időm ezt megvárni. A halaim hónapok óta alig esznek, ha bármi lekerül a talajra, az már a garniké. Az otik éheznek, de már a neonok miatt is aggódom.

Vagy adjak el amennyit tudok, a többit meg folyamatosan adományozzam oda valami kisállat-kereskedésnek, esetleg próbáljam becserélni őket amanora? (Úgy tudom, annak sós víz is kell a szaporodásához, az meg itt nincs.)

Hosszú lett, bocsi.

dikki
dikki
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2013.01.07. 14:59

Re: Garni túlszaporulat

HozzászólásSzerző: trewa » 2013.01.13. 20:01

a legjobb megoldás vmi ragadozó beszerzése lenne,az a legegyszerűbb.én 4-5 db ártatlan kéksügér (Badis badis) beszerzésével oldottam meg a problémát.bár én nem akartam. :( :(
Avatar
trewa
Yellow fire
 
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2012.04.08. 23:19
Tartózkodási hely: Ajka

Re: Garni túlszaporulat

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.01.13. 21:27

Én vennék 2 pár ramirezit, nagyon szépek és szerintem passzolnának a többi hal mellé. Békés, érdekes halak, ha nem tartottál még törpesügeret, vagy sügeret egyáltalán, akkor nagyon ajánlom.
Ha belegondolsz, ez az egyetlen megoldás, nem tűnnének el a garnélák (bár még nem próbáltam garnélákkal összerakni, szerintem a felnőtteket nem bántaná, viszonylag kis szájuk van), folyamatos kontrol alatt lenne a populáció, neked nem kellene egy garnélát sem elpusztítanod és az eladogatással, elajándékozással sem kellene foglalkoznod (rendszeresen).
A neonok eddig is eszegettek a a picikből biztos, csak kevesen vannak (ezek szerint), meg egybként elég félénkek, nem egy nagy ragadozók..
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Garni túlszaporulat

HozzászólásSzerző: Deeday » 2013.01.14. 01:31

Vagy 10 literenként adagolj a vízhez 1 teás kanálka asztali sót. Ezzel nem artasz a halaknak viszont a garnik nemzőkételenné válnak.

Tapatalk 2-vel küldve az én MB526-ről
Deeday
Új tag
 
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:26

Re: Garni túlszaporulat

HozzászólásSzerző: lazioforever » 2013.01.14. 18:47

Én még annyit tennék hozzá, hogy ha meghirdeted ilyen nagyobb akvarisztikai honlapokon, ahol van adok-veszek topic, biztos, hogy kelleni fog valakinek. Egy részét eladod/elajándékozod azon keresztül, egy másik részét pedig beviheted egy akvarisztikai boltba, ahol beveszik, esetleg becserélhető növényre, halra.
Ha nem akarsz szaporulatot, próbáld meg az összes Red Cherryt így odaadni másoknak, és vegyél helyettük Amano garnélákat. Ők édesvízben nem szaporodnak. Vagy esetleg Pinokkió garnélákat.
Avatar
lazioforever
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2012.11.19. 15:36
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Garni túlszaporulat

HozzászólásSzerző: hunya64 » 2013.01.16. 14:31

Deeday írta:Vagy 10 literenként adagolj a vízhez 1 teás kanálka asztali sót. Ezzel nem artasz a halaknak viszont a garnik nemzőkételenné válnak.

Tapatalk 2-vel küldve az én MB526-ről

Halaknál annó működött a jódmentes só, ezért kipróbáltam tavaly, sajnos több mint a fele Red Cherry elpusztult másnapra.
hunya64
Red cherry
 
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2012.11.29. 16:55
Tartózkodási hely: Pesterzsébet hunya.l@freemail.hu

Re: Garni túlszaporulat

HozzászólásSzerző: Deeday » 2013.01.17. 11:57

Én anno bele estem a hibába ,hogy sóztam mert endler guppik voltak az RC mellett de nem pusztúlt 1 sem csak nem szaporodtak. 10 literenként egy kv-s kanál nem ártott nekik.

Tapatalk 2-vel küldve az én MB526-ről
Deeday
Új tag
 
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:26

Re: Garni túlszaporulat

HozzászólásSzerző: Beni » 2013.01.17. 20:33

Nem mindegy hogy 10 literenként egy teás- vagy egy kávéskanállal adsz a vízhez sót! :D
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Garni túlszaporulat

HozzászólásSzerző: Deeday » 2013.01.18. 11:04

Teás kanál volt nálam ami nagyobb mint a kv-s de nemevőkanál. :)

Tapatalk 2-vel küldve az én MB526-ről
Deeday
Új tag
 
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.01.09. 22:26

Re: Garni túlszaporulat

HozzászólásSzerző: keytee » 2013.01.28. 14:24

Egy tenyésztő blogjában olvastam, hogy akinek van két külön aksija a fő tank melett, annak hasznos lehet: szétválogatni hím és nőstényre, nem lesz szaporulat a többit az idő megoldja (és remélhetőleg új gazdákra várnak).
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Következő

Vissza: Egyéb

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron