Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

Minden egyéb, a fentiek közt nem szereplő garnéla

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: Melinda » 2010.10.18. 12:12

Dehogy!
Ezt csak viccből írtam. :lol:
és ezt a témát is csak kiváncsiságból nyitottam
Melinda
Mosura
 
Hozzászólások: 173
Csatlakozott: 2010.10.17. 22:35

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.10.18. 12:49

Azért remélem nem az lesz a célotok, hogy világító garnélákat csináljatok... Azoktól a pink/neon meg nem tudom milyen dánióktól is kiver a víz. Véleményem szerint ezek a dolgok mélységesen elítélendők...

Ne aggódj, szerintem is gáz szétmutáltatni egy állatot, hogy nekünk jobban tetsszen. A genetikában a (tudomány céljait szolgáva) természetesen ezeknek az eszközöknek fontos szerepe van a kísérletekben. A genetika eszköztárában ezek eléggé "alap"-nak számítanak, és vannak sokkal rafináltabb, bonyolultabb "eszközök" is... Etikailag én is elítélem az ilyesmit...

Ha valami foszforeszkáló anyagot tudsz bejutatni a szervezetükbe, ami a söttébe világít, ilyen már folyékony is van, akkor ha nem öli meg őket valószínű világítanának egy darabig

Általában nem a foszforeszkáló anyagot juttatják be, hanem egy zöld fluoreszcens fehérje (green fluorescent protein=GFP) génjét. Ami ha beépül a muslica DNS-be, ugyanúgy fog működni, mintha a sajátja lenne, öröklődik is. A GFP-t azonban csak akkor világít, ha UV-fénnyel gerjesztik.
Na itt egy ilyen GFP-s muslica UV fény alatt
Kép
Persze van olyan fehérje is ami gerjesztés nélkül is képes világítást előidézni (szentjánosbogarak luciferáz enzime) :D
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.18. 15:22

Hát ez elég kísértetiesen néz ki. Mindenesetre el tudom képzelni, hogy egy diszkóban ilyen muslincág döngicséljenek a fröccsöm körül. :lol:
Komolyra fordítva a szót, ha a muslica kibírja, szerintem egy garnéla is ... Nem?
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.10.18. 15:30

Hát ez elég kísértetiesen néz ki. Mindenesetre el tudom képzelni, hogy egy diszkóban ilyen muslincág döngicséljenek a fröccsöm körül.

:P

Komolyra fordítva a szót, ha a muslica kibírja, szerintem egy garnéla is ... Nem?

Valószínüleg igen, csak ott még nincs kidolgozva az módszer (az idegen DNS bejuttatása) tudtommal.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.10.18. 17:59

És ha ez a muslica kiszabadul a laborból, képes szaporodni és továbbörökíteni a gént a vadon élő állományban?
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.10.18. 18:06

És ha ez a muslica kiszabadul a laborból, képes szaporodni és továbbörökíteni a gént a vadon élő állományban?

Elméletileg igen, de az ilyen ún. transzgenikus (idegen génekkel rendelkező) állatoknak az életképessége sokkal gyengébb, mint a vadon élő társaiknak, ezért ezek a tulajdonságok hamar kiszelektálódnának, mégha öröklődnének is. Egyébként aki ilyennel foglalkozik, igyekszik mindent megtenni, hogy ez ne történjen meg. Pl. a felesleges muslicákat nem elengedjük, hanem megsemmisítjük... :( de azért néha sikerül meglógniuk..
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: dobti » 2010.10.19. 06:35

Nekem nem tetszik ez a génmanipulációs dolog, meg egyébként sincs szükségünk se világítós muslicára, se világítós garnikra. Minden úgy jó ahogy van. :)
"the grand nature in a glass"
Avatar
dobti
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.10.10. 22:45
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.10.19. 11:00

Nekem nem tetszik ez a génmanipulációs dolog, meg egyébként sincs szükségünk se világítós muslicára, se világítós garnikra. Minden úgy jó ahogy van.

Igazad van abban, hogy világítós, vagy más génmanipulált állatokra/növényekre általában semmi szükség, hacsak nem szigorúan tudományos célt szolgálnak. Génmanipulációs technikák nélkül a genetika most kb. 40 évvel ezelőtti szinten lenne....
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: keytee » 2013.01.14. 13:39

elég régi a topik, de nem tudom hol megkérdezni: ha valakinek van több aksija hasonló célból, akkor ott a vége az, hogy marad egy csomó garni, akit nem akarsz tovább tenyészteni vagy túlszaporodott. ha ezt nem tudod-akarod értékesíteni, mit csináltok vele?
a bedarálom kutyatápnak kicsit drasztikus megoldás :)

Kösz
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Hogyan lehet új fajta garnélát kifejleszteni?

HozzászólásSzerző: Garneland » 2013.01.14. 16:05

Van itt egy olyan gomb, hogy "aktív témák". Remélem tudtam segíteni.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

ElőzőKövetkező

Vissza: Minden más garnéla

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég

cron