Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

Nem kívánatos élőlények: planária, hidra...

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.02.26. 22:04

Moszat írta:
myk74 írta: Köszi!Milyen tápot érdemes venni amiben minden benne van és kicsike zsebpénzből :D kijön,és elkerülöm vele az algákat?Nemsokára váltok 24watt T5-re ,azzal is világítsak ennyit ,vagy kevesebbet és lehet nem lesz algám?Üdv!

Nem ismerek minden tápot, de az általam ismertek közül egyik se tartalmaz mikroelemeket és csak foszfort. Léteznek mindent egybe tápok a kertészetiek között, de azokban van nitrát is, ami a garnélásba nem ajánlott. Illetve vannak a mikroelemes tápok, de azokban nincs foszfor, lévén az egy makroelem. Tetszőleges mikroelemes táp mellé vegyél kálium-foszfátot, ha ezzel akarsz kísérletezni. Például por formában árulnak akváriumos webshopban, de vegyszerboltban is kapható. Nem tudom, mennyire működő csodaszer a foszfát a pontalga ellen. Nekem is van pontalgám, és én se adok foszfátot. Egyszer ki fogom próbálni én is.

Köszi az infót!Maradok a kézimunkánál :D kapargatom ,ha lesz sok alga akkor valamit beszerzek,egyenlőre akkor hanyagolom a csodaszereket ,nem kockáztatom a cimboráim egészségét! :lol:
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.03.03. 18:51

Moszat írta:
myk74 írta: Köszi!Milyen tápot érdemes venni amiben minden benne van és kicsike zsebpénzből :D kijön,és elkerülöm vele az algákat?Nemsokára váltok 24watt T5-re ,azzal is világítsak ennyit ,vagy kevesebbet és lehet nem lesz algám?Üdv!

Nem ismerek minden tápot, de az általam ismertek közül egyik se tartalmaz mikroelemeket és csak foszfort. Léteznek mindent egybe tápok a kertészetiek között, de azokban van nitrát is, ami a garnélásba nem ajánlott. Illetve vannak a mikroelemes tápok, de azokban nincs foszfor, lévén az egy makroelem. Tetszőleges mikroelemes táp mellé vegyél kálium-foszfátot, ha ezzel akarsz kísérletezni. Például por formában árulnak akváriumos webshopban, de vegyszerboltban is kapható. Nem tudom, mennyire működő csodaszer a foszfát a pontalga ellen. Nekem is van pontalgám, és én se adok foszfátot. Egyszer ki fogom próbálni én is.

Esteleg ez jó lehet a pontalga ellen?
Kép
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: cuko » 2012.12.17. 20:38

Sziasztok!
Megjelent az akváriumomban a barna alga, és nem akar elmúlni, inkább terjed.
Az anubias, és a cryptok levelei egyre foltosabbak, csúnyábbak, szeretnék megoldást találni.
Bruttó 30 literes az akvárium, és nettó 24 literre becsülöm. Az első hetekben 2-3 naponta 40-50%-os vízcsere volt, most 3-4 naponta 30-40%. A világítás 11W és 6500K-os halogén, napi 8,5 órát megy jelenleg.
Törpe szívóharcsák beszerzésére gondoltam, de nem tudom, hogy ekkora akváriumba szabad, illetve ajánlott-e. Ha igen, hány darabot vegyek? Én 3-4-re gondoltam.
Mivel 3 yellow fire is petés, ezért amanokat nem szeretnék, nehogy bántsák majd a kicsiket.
Avatar
cuko
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.10.15. 04:22
Tartózkodási hely: Budapest, XVII. kerület

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: safaro » 2012.12.17. 20:58

Szia!

Nálam együtt vannak az amanok a yellow-kal. Volt mostanában több szülés is, soha sem bántották a kicsiket, szépen felnőttek. De sajnos a barna algát sem tüntetik el az amanok, se a törpe szívóharcsák, legalábbis nálam. Inkább a világításon változtass szerintem, és persze le is lehet kapargatni az algát.
Akvarisztikai témájú blogom: http://safaroblog.wordpress.com/
Avatar
safaro
CRS C
 
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2012.01.21. 19:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: Keiron » 2012.12.17. 21:07

cuko írta:Sziasztok!
Megjelent az akváriumomban a barna alga, és nem akar elmúlni, inkább terjed.
Az anubias, és a cryptok levelei egyre foltosabbak, csúnyábbak, szeretnék megoldást találni.
Bruttó 30 literes az akvárium, és nettó 24 literre becsülöm. Az első hetekben 2-3 naponta 40-50%-os vízcsere volt, most 3-4 naponta 30-40%. A világítás 11W és 6500K-os halogén, napi 8,5 órát megy jelenleg.
Törpe szívóharcsák beszerzésére gondoltam, de nem tudom, hogy ekkora akváriumba szabad, illetve ajánlott-e. Ha igen, hány darabot vegyek? Én 3-4-re gondoltam.
Mivel 3 yellow fire is petés, ezért amanokat nem szeretnék, nehogy bántsák majd a kicsiket.

A barna alga akkor jelenik meg, amikor gyenge a világítást, ha javítassz rajta, gyorsan eltünik. Szerintem 3db. oto elfér ebben az akiban, bár nem ez a megoldás, hanem megkell szüntetni az algásodás okát, jelen esetben a gyenge világítás. Azt nem értem , hogy miért cserélsz ilyen gyakran, és ilyen mértékben vizet az akiban, amikor teljesen felesleges, söt folyamatosan felborítod a biológiai egyensúlyt, ha egyáltalán létre jött ilyen körülmények közőtt. 7-10 naponként bőven elég a 20-30 %-os vízcsere.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: cuko » 2012.12.18. 17:20

safaro írta:Nálam együtt vannak az amanok a yellow-kal. Volt mostanában több szülés is, soha sem bántották a kicsiket, szépen felnőttek. De sajnos a barna algát sem tüntetik el az amanok, se a törpe szívóharcsák, legalábbis nálam. Inkább a világításon változtass szerintem, és persze le is lehet kapargatni az algát.

Keiron írta:A barna alga akkor jelenik meg, amikor gyenge a világítást, ha javítassz rajta, gyorsan eltünik. Szerintem 3db. oto elfér ebben az akiban, bár nem ez a megoldás, hanem megkell szüntetni az algásodás okát, jelen esetben a gyenge világítás.

Köszi a válaszokat!
Hogyha megemelem a világított órák számát, attól várhatok javulást? Átállítottam most az időkapcsolót, hogy 10 órát menjen a világítás.
Most nincs új lámpára keret, és erősebb izzó sincs ebbe a típusba.

Egyébként azért is gondoltam algaevőkre, mert habár tüneti kezelés, tetszenének is, fel is pezsdíthetné az akváriumot.
De ha nem lenne hatásos, akkor lehet jobban járok, ha másra költöm/teszem félre a pénzt. :\


Keiron írta:Azt nem értem , hogy miért cserélsz ilyen gyakran, és ilyen mértékben vizet az akiban, amikor teljesen felesleges, söt folyamatosan felborítod a biológiai egyensúlyt, ha egyáltalán létre jött ilyen körülmények közőtt. 7-10 naponként bőven elég a 20-30 %-os vízcsere.

Első akváriumom, és nem rég indítottam, úgy gondoltam, hogy az üresjáratos gyakori nagyobb vízcseréről fokozatosan állok át a heti egyre; nem nagyon gondoltam bele, hogy ez rossz megoldás. (Az elején 10 litereket cseréltem, most 5 literes vödörnyit, de az ültetésnél többet szívtam le, hogy könnyebb legyen, azért írtam 30-40et, amúgy a 20-30 közelebb van.)
Akkor a tanácsodra ritkítom az alkalmakat, köszi.
Avatar
cuko
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.10.15. 04:22
Tartózkodási hely: Budapest, XVII. kerület

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: Keiron » 2012.12.18. 18:59

Hogyha megemelem a világított órák számát, attól várhatok javulást? Átállítottam most az időkapcsolót, hogy 10 órát menjen a világítás.
Most nincs új lámpára keret, és erősebb izzó sincs ebbe a típusba.
Szerintem nem, erősebb izzóra van szükség.



Első akváriumom, és nem rég indítottam, úgy gondoltam, hogy az üresjáratos gyakori nagyobb vízcseréről fokozatosan állok át a heti egyre; nem nagyon gondoltam bele, hogy ez rossz megoldás. (Az elején 10 litereket cseréltem, most 5 literes vödörnyit, de az ültetésnél többet szívtam le, hogy könnyebb legyen, azért írtam 30-40et, amúgy a 20-30 közelebb van.)
Ha az akváriumot nem aktív aljzattal indítod, akkor a bejáratás alatt teljesen feleslegesek a vízcserék, ahelyett, hogy hagynád a bacikat fejlődni, folyamatosan belenyulsz abba, amibe nem kellene, és gyakorlatilag Te gátolod az aki természetes fejlődését. Én ilyen esetben, a bejáratás alatt, max kétszer cserélek vizet, viszont néha dobok be garni eledelt, hogy legyen az akiban némi bomló anyag, mert a baciknak is enni kell ahhoz,hogy fejlődni, szaporodni tudjanak.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: cuko » 2013.01.02. 00:05

A vízcserét ritkítottam kb. heti 1 alkalomra (mióta írtam 1x cseréltem csak, és holnapra tervezem a következőt), és a múlt héten próbának növeltem a világítást egy 10W-os melegfényű neonnal asztali lámpában, ezt én kapcsoltam le-fel, kicsit kevesebbet ment, mint a gyári 11W-os.
Viszont:
    - a falon levő barna alga (az én szempontomból) nem javult, hanem tovább romlott, egyre sűrűbben/erősebben lepi el a falakat, és a növényeket is. Ez hogy lehet? Azt reméltem, hogy legalább leáll a terjedése az erősebb világítás miatt, mert az elsődleges okozója a fényhiány.
    - Megszült időközben az egyik garnélám, és látom az 1-2 napos kicsiket is legelészni az üvegen, szóval átértékelve az egészet, már nem is cél a teljes megsemmisítés. Viszont a növényeken még mindig zavar, és a kicsi cryptot nem tudom kivenni-visszarakni tisztogatni, és a nagyhoz sem férek hozzá rendesen, de nem szeretném, hogy bajuk legyen az algától.
    - Valamint a barna alga rendületlen terjedése mellett - gondolom az erősebb világításnak és a ritkább vízcseréknek is köszönhetően - elkezdte a mohákon a zöld fonálalga, és az anubiason pár pöttynyi fekete ecsetalga (vagy annak tűnő valami) is felütni a fejét.
    - A razbórák is egyre félősebbek, egyre ritkábban jönnek elő még kajáltatásnál is csak előcikáznak és vissza, úgy érzem, egyre rosszabbul érzik magukat.
A holnapi vízcserénél kiveszem az akváriumból az anubiast, és lepucolom, remélem az segít valamit, és a második lámpát is kiiktatom; és erősen gondolkozom a vízcserék visszasűrítésén az ecsetalga miatt.
A szülés miatt most új halat (algaevőt) nem fogok berakni, és tervezem egy algakaparó beszerzését a frontüveg takarításához.
Az amúgy sem túl nagy felületet fedő békatutajt megritkítottam már korábban, de most ki fogom dobni 1-2 kicsi kivételével az összeset, mert amiért akartam őket (a razbórák jobban érezzék magukat, tudjanak a gyökereiknél bújni-játszani), arra nem vált be, viszont a fényt fogja kicsit.
Nem hiszem, hogy túletetnék, továbbra is 1-2 naponta szórok be kaját, ami elfogy relatíve gyorsan.

Ötlet/tanács mindezekhez?
A szűrőt/berendezést máshogy kellene raknom esetleg? (Nagyjából minden szempontot lefedtem, ami eszembe jutott az alga-téma néhány helyen történő gyors átfutása után a vízparaméter-mérést kivéve.)
Avatar
cuko
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.10.15. 04:22
Tartózkodási hely: Budapest, XVII. kerület

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: Beni » 2013.01.02. 07:28

A barna algával nem kell foglalkozni, néhány hét alatt magától el kell tűnnie. A zöld pontalga foszforhiányt is jelezhet, nem biztos, hogy a fénnyel van gond. Ecsetalga legtöbbször az erős áramlás miatt alakul ki, nézd meg, hogy nem túl erős-e a flow, ha igen, változtass rajta.
A világításnál érdemes "daylight" fényforrást használni, 6500K színhőmérséklet körülit, mivel a növényeknek ez a legjobb, így az algáknak természetesen a legrosszabb. Minél jobban eltér a színhőmérséklet ettől, annál inkább satnyábbak lesznek a növények, és erősebb lesz az algásodás, még ha minden más paraméter tökéletes is! Egy meleg fényű neon 2700-3000 K körül van, tehát a konyhában még ok, de akváriumnál katasztrofálisan rossz világítás, mindenképp cserélném a helyedben azonnal.
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: Algák és eltüntetésük, a garnélákra tekintettel.

HozzászólásSzerző: cuko » 2013.01.02. 13:59

Beni írta:A barna algával nem kell foglalkozni, néhány hét alatt magától el kell tűnnie. A zöld pontalga foszforhiányt is jelezhet, nem biztos, hogy a fénnyel van gond. Ecsetalga legtöbbször az erős áramlás miatt alakul ki, nézd meg, hogy nem túl erős-e a flow, ha igen, változtass rajta.
A világításnál érdemes "daylight" fényforrást használni, 6500K színhőmérséklet körülit, mivel a növényeknek ez a legjobb, így az algáknak természetesen a legrosszabb. Minél jobban eltér a színhőmérséklet ettől, annál inkább satnyábbak lesznek a növények, és erősebb lesz az algásodás, még ha minden más paraméter tökéletes is! Egy meleg fényű neon 2700-3000 K körül van, tehát a konyhában még ok, de akváriumnál katasztrofálisan rossz világítás, mindenképp cserélném a helyedben azonnal.


A barna alga zavarna a legkevésbé, csak azt nem értem, hogy ha erősebb fényt kapott most, akkor miért terjed tovább.
Az áramlásra, mint problémaforrásra én is gondoltam, de én épp az ellenkezőjére, hogy azért nem megfelelő, mert túl kicsi. A szűrő szerintem megfelelő erősségű az akváriumhoz, a kifolyóját 45 fokban a felszín felé fordítva állítottam, hogy ne legyen túl erős az áramlat (amikor a közelebbi fal fele, vagy inkább lefele állítottam, akkor láthatóan erősebb volt a flow, és jobban küzdöttek a garnélák az átúszásokkor). Lehet, hogy még így is túl erős? Ezt hogyan vizsgálhatnám meg, mihez viszonyítsam?

Az elsődleges, 11W-os lámpám 6500K-s, tisztában vagyok vele, hogy a hidegebb fény az ideálisabb az akváriumnak, csak azért használtam meleg fényű izzót, mert ez volt itthon kéznél, gondoltam ha nő a világítás ereje így vegyesen, akkor azzal nem ártok, de láthatom, hogy visszaszorul-e a barna alga, és közben megpróbálhatok beszerezni másik lámpát/izzót. Ezt csak ideiglenes megoldásnak szántam, amúgy is zavarna az asztali lámpa az akvárium mellett, és még útban is van. De lehet, hogy a fény melegsége is közrejátszott az egyéb algák megjelenésében? Ezt a lámpát így mindenesetre nem fogom tovább égetni.
Avatar
cuko
CRS C
 
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2012.10.15. 04:22
Tartózkodási hely: Budapest, XVII. kerület

ElőzőKövetkező

Vissza: "Ellenségek"

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron