Bumblebee vagy CBS

Segítség az ismeretlen garnélák beazonosításában

Bumblebee vagy CBS

HozzászólásSzerző: egedzs » 2010.09.13. 11:08

Fél éve vettem kereskedésben 4 db CRS-t és 2 db CBS-t. Ahogy nőttek egyre jobban előjöttek a szín hibáik. :( Miután elkezdtek szaporodni, a kicsik között voltak barna-fehér csíkosak is. Ekkor merült fel bennem a gyanú, hogy nagyon rossz példányokat vettem "olcsón". :oops:
Gyakori hogy a CBS-ek utódai között vannak minimálisan vagy semennyire fekete színűek is?
Lehet, hogy a CBS garnélák valójában Bumblebee-k?
A négy legbarnábbat már áttettem egy másik akváriumba. Kivegyem az összeset a CRS-ek közül? A CRS-eket is leronthatják? 2 fekete utód már újra petés.
Ezek voltak az apák:
Kép
Ezek pedig az utódok:
Kép
egedzs
CRS C
 
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2010.08.27. 13:25
Tartózkodási hely: Budapest IV.ker.

Re: Bumblebee vagy CBS

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.09.13. 12:38

Márpedig ezek CRS-ek, illetve CBS-ek. Persze, attól függ, minek vetted és mennyiért?
Egyébként semmi baj velük, csak éppen "B" és "C" grade garnélák. Az áruk olyan 800-1000 Ft körül van.
Ha szép piros-fehér illetve fekete fehér garnélákat szeretnél, akkor "S", "SS" vagy annál jobb osztályúakat kell venned, és kicsit mélyebben a zsebedbe nyúlnod. mondjuk legalább a duplájába kerül.
Ettől függetlenül érdekes, hogy felső képen szereplő állatok inkább gyenge "A" vagy akár "S" osztályúnak tűnnek a piros mintázatuk alapján - mondjuk a fehér szin minősége miatt inkább "A" vagy "B" lenne- de az utódok egyértelműen "B-C" osztályúak. Szerintem egy sima "C" osztályú tenyészetből vannak, csak a jobbakat megpróbálták "jobban" eladni.
Nekem egy szép piros Crystal red - mint az alsó kép jobb felső sarkában levő példány - sokkal jobban tetszik, mint egy színhibás "S" grade CRS (pl. ami a felső kép előterében van).

Amúgy jobban jársz, ha megbízható tenyésztőtől vásárolsz, 1-1,5 cm-s majdnem kifejlett példányokat.

A barna szín előjön vegyes szülőpárnál, nem minden esetben, de lesz az utódok között barna. Ez "elvileg" selejt, de pl. én szeretem őket. Amíg egyűtt voltak, nekem is lejött egy ilyen alom, szinte mind barna, én külön akváriumban nevelgetem őket. Kíváncsi vagyok a következő generációra.
És igen, lehetőleg tartsd külön a pirosakat a feketéktől. A barnákat meg ne keverd egyikkel sem.
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Bumblebee vagy CBS

HozzászólásSzerző: egedzs » 2010.09.13. 13:07

Köszönöm a választ! Tehát, ha jól értem azért vannak barna példányok, mert vegyes színű szülőktől származnak? Ha külön lennének nem lenne ilyen.
Sajnos még egy akváriumra nincs időm és helyem. Meg igazából úgy tetszenek, ha vegyesen vannak. :oops:
A B és C kategóriájúak kevésbé érzékenyek mint az A és S?
egedzs
CRS C
 
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2010.08.27. 13:25
Tartózkodási hely: Budapest IV.ker.

Re: Bumblebee vagy CBS

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.09.13. 13:30

Szia,

Amíg kicsik a garnélák, addig általában mindegyik sokkal fehérebb, mint amilyen lesz idősebb korában. A képen lévő garnélák közt nincs Bumblebee.

A barna szín nagyon kis arányban akkor szokott előjönni, ha együtt vannak a crs ek és a cbs ek, így egyes példányoknál, mintegy a két szín keverékeként előfordulhat a barna is, amit általában "Brownie" garnélának szoktak hívni. Korábban mikor együtt tartottam még a crs és a cbs garnélákat, akkor ez az arány kb 5% volt nálam, de lehet h kevesebb.

Amit el tudok képzelni az esetedben az, hogy ahonnan származnak a garnélák, ott nem foglalkoztak a szelektálással semmilyen módon, és minden garnéla együtt volt tartva. Valami miatt viszont ebben a vegyes társaságban egyre csak erősödött a barnák aránya, ez lehet a magyarázat arra, hogy ilyen nagy arányban lettek a kicsik közt barna garnélák.
Ha nem tetszik ez a szín, akkor azt teheted, hogy nekiállsz szétválogatni őket, de ehhez minimum kellene 3 akvárium: egy a pirosaknak, egy a feketéknek és egy a barnáknak. Szerintem már 1-2 generáció múlva is jelentősen le lehet csökkenteni a barna garnélák arányát.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Bumblebee vagy CBS

HozzászólásSzerző: egedzs » 2010.09.15. 08:39

Utolsó kérdés: Vegyes színű szülőknek mindég barna utódaik lesznek, vagy lesz piros, barna és fekete is?
egedzs
CRS C
 
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2010.08.27. 13:25
Tartózkodási hely: Budapest IV.ker.

Re: Bumblebee vagy CBS

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.09.15. 09:20

egedzs írta:Utolsó kérdés: Vegyes színű szülőknek mindég barna utódaik lesznek, vagy lesz piros, barna és fekete is?


Lesz mindenféle, a barnának kellene a legkisebb arányban lennie. Persze itt megint felvetődik a genetikai kérdések gyakorlatban történő megvalósulása... Elvileg a crs X cbs garnéláknál a fekete géneknek kellene dominánsnak lennie a pirosakkal szemben, viszont a gyakorlatban ez nem ennyire egyértelmű, minden bizonnyal nem csupán egy gén határozza meg a garnélák színét.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Bumblebee vagy CBS

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.09.15. 10:09

egedzs írta:Utolsó kérdés: Vegyes színű szülőknek mindég barna utódaik lesznek, vagy lesz piros, barna és fekete is?


Nem így fogalmaznék. Vegyes szülőpártól származó szaporulat esetében lehet ! benne piros (amennyiben a fekete szülő heterozigóta), és lesz benne fekete. És a feketék egy része barnás árnyalatú lehet! .
Ha már a legelső ilyen vegyes szaporulatnál megjelenik a piros szín, az azt jelenti, hogy ahonnan vetted, ott is együtt tartották őket, és a feketék nem homozigóták, tehát valamelyi szülő, nagyszülő vagy dédike piros volt , pár generációval korábban... Ilyenkor két fekete (heterozigóta !) garnélának is lesznek piros utódai, Mendel törvénye szerint 25 %.ban.
Amennyibencsak az egyik heterozigóta, akkor nem lesz piros utód, de hogy a barnás árnyalat megjelenése előfordulhat-e, azt nem tudom. Elvileg igen is meg nem is, attól függ, hogy a barnás színért felelős gén, illetve allél hogyan kapcsolódik a piros-fekete színeket meghatározó génekhez. Lehet, hogy csak a "recesszív homozigóta" x "heterozigóta" párosításnál tud kifejeződni, lehet, hogy nem......
Nekem még nincs a barnákból F2, ha lesz, többet fogok tudni..... Midenesetre ha valakinek van barna CBS, és nem szeretné tenyésztésben tartani, szívesen veszem és bevonom a genetikai kísérletembe. :D
Az is lehet, hogy a Barna x Barna szaporulat nem életképes, de lehet, hogy nem lesz elég erős a barna szín kifejeződése, és csak fekete és piros utódok lesznek. Esetleg csak feketék? Mert az is lehet, hogy a barnák homozigóták, nem????
Vagy csak barnák..... esetleg barnák és pirosak :?:
Szerencsére van a csapatban egy genetikus, majd ő megmondja a tutit ;)
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Bumblebee vagy CBS

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.09.15. 10:10

Hopp, Szentgyo megelőzőtt, amíg írtam :D
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Bumblebee vagy CBS

HozzászólásSzerző: egedzs » 2010.09.15. 10:15

Köszönöm a kimerítő válaszokat!
egedzs
CRS C
 
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2010.08.27. 13:25
Tartózkodási hely: Budapest IV.ker.

Re: Bumblebee vagy CBS

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.09.15. 13:50

Szerencsére van a csapatban egy genetikus, majd ő megmondja a tutit


Sziasztok!
Hát nem könnyű eset, mert egyenlőre kevés információ van. Tutit csak akkor lehet mondani (vagy még akkor sem), ha már megvannak az utódok. Úgy éertem a jelenséget könnyebb utólag megmagyarázni, mint előre jósolni, úgy hogy igazából az is kérdés, hogy hány gén felelős a három színért. Az viszont tuti, hogyha a szülők tiszta vonalúak voltak, tehát ugyan olyanok, mint ő szüleik és nagyszüleik, akkor az tuti, hogy minden utód ugyan olyan lesz, legalábbis genetikailag. Az más kérdés, hogy a gének kifejeződésének mértéke egyedről-egyedre változhat függetlenül a DNS-től. Lehet, hogy lesz kicsit pirosabb - kevésbbé pirosabb például.

Mindenesetre szívesen várom a tapasztalatokat, hátha valamire rájövünk!
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged


Vissza: Azonosítás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron