Taxonómia

Egy kis biológia: rendszertan, anatómia, genetika, és minden más, nem csak szakértőknek

Moderátor: spuc

Taxonómia

HozzászólásSzerző: Fulton » 2012.08.16. 18:06

Sziasztok!
A "problémám" a következő lenne: http://www.shrimpnow.com/forums/showthread.php/10011-Fullajtar-s-yellow-rili
A kezdő lapon kép is van, a kis sárgákról. Eltudná magyarázni nekem valaki, hogy egy taxonómiai bejegyzés hogyan zajlik?
(próbálkozom megtudni, bár kevesen foglalkoznak vele Mo.-n.)
Fulton
Red cherry
 
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.08.14. 23:38
Tartózkodási hely: Strausberg

Re: Rili garnéla

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2012.08.17. 08:31

Fulton írta:Sziasztok!
A "problémám" a következő lenne: http://www.shrimpnow.com/forums/showthread.php/10011-Fullajtar-s-yellow-rili
A kezdő lapon kép is van, a kis sárgákról. Eltudná magyarázni nekem valaki, hogy egy taxonómiai bejegyzés hogyan zajlik?
(próbálkozom megtudni, bár kevesen foglalkoznak vele Mo.-n.)


Szia,

Spuc nevű kolléga foglalkozását tekintve is biológus, remélem hamarosan felbukkan és ő biztos tud adni valamilyen iránymutatást.

Szívesen olvasnék a garnéláidról, hogy hogyan tartod őket, hogy sikerült kiszelektálni, stb... Gratulálok hozzájuk
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Taxonómia

HozzászólásSzerző: Keiron » 2012.08.17. 11:41

Én is gratulálok, nagyon helyesek ezek a kis Rilik.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Taxonómia

HozzászólásSzerző: Fulton » 2012.08.17. 12:21

Köszönöm Szentgyo!

Akkor a kis sárgákról...(ha nem megfeleő a topik kérlek helyezd át belátásod szerint).
Tavaly augusztusban kezdtem garnélázni hagyományos yellow fire garnélákkal 120 literen, akik szépen gyarapodtak (pár száz db-ra), szelektáltam, vérfrissítettem stb...2012 februárjában született egy hím yellow rili köztük, akit külön választottam 6 db nagyon szép yellow neon fire nősténnyel együtt egy 54 literes csapvizes (24Nk-s !), szoba hőmérsékletű ~19-25C szivacsszűrős, bazalt zúzalékos akváriumba, pár növénnyel (moha és igénytelenebb stemek). Kaja szempontjából gyári tápok, néha fagyasztott, de leginkább főtt zöldségeket kapnak. Lassanként ők is szaporodtak, pokoli kevés rili utóddal, ha minden igaz intermedier öröklés menettel, tehát 3 fenoltípussal (sima sárga, "tejessárga", és rili színezettel). Első körben a sima sárgák kerültek kiszelektálásra, majd apránként a tejessárgák (bár még mindig van köztük) elvileg ők hordozzák a rili gént is F2 generációjukban megkéne jelenniük. Természetesen a szelektáció még zajlik, míg nem szinte kizárólag rili mintázatuak lesznek, közülük igyekszem a legszabályosabbakat megtartani. Mostanra kb. a 4. generációnál tartok és jelennek meg kis rilik (ugyan még mindig alacsony rili %-al), de talán stabilnak nevezhetem őket. Nemek megoszlásában a nőstények viszik a pálmát, hím kevés születik (talán a nyári hőmérséklet?!). Tömören így tudnám összefoglalni természetesen konkrét kérdésre válaszolok, ha tudok :).
A netet böngészve a yellow rili már felbukkant itt ott, és egyesek taiwanról eredeztetik, de én nem találtam konkrétumokat a szaporítás (több generáció) eredményeiről. Emiatt szeretném bejegyeztetni, pár köröm már volt (Magyar Természettudományi Múzeum, Szent István egyetem állatnemesítési kar gödöllő) eddig sikertelenül. Most a berlini term.tud. múzeummal próbálkozom. Ezenkívül még hátra van egy londoni székhelyű szervezet az ICZN... Remélem valaki járatosabb a témában, mert kívülállóként a legalapvetőbb infókat is nehéz megszerezni.
Fulton
Red cherry
 
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.08.14. 23:38
Tartózkodási hely: Strausberg

Re: Taxonómia

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2012.08.17. 13:09

Remélem majd tájékoztatsz a fejleményekről, illetve hátha jelentkezik a biológus kolléga...

Örülnék neki, ha nyitnál egy új témát ezeknek a szép kis garnéláknak és ott nekieshetnénk kivesézni őket ;)
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Taxonómia

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.08.17. 13:48

Én egyszer egy Németországi boltban láttam yellow riliket, bár nem láttam a kiírást, de riliknek tűntek. Már bánom, hogy nem kérdeztem rá, hogy valóban azok-e és h nem hoztam egy párat..
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Taxonómia

HozzászólásSzerző: Fulton » 2012.08.17. 14:09

Nyitottam új témát a rilikkel kapcsolatban, kérem fáradjanak át a kollégák, itt a száraz taxonómiai kérdés nyitott továbbra is.
Fulton
Red cherry
 
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.08.14. 23:38
Tartózkodási hely: Strausberg

Re: Taxonómia

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.08.19. 15:17

Mit szeretnél a taxonómia segítségével elérni?
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Taxonómia

HozzászólásSzerző: Fulton » 2012.08.19. 18:49

Amennyiben a felételeknek megfelel az állat, akkor névadással bejegyeztetni.
Fulton
Red cherry
 
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.08.14. 23:38
Tartózkodási hely: Strausberg

Re: Taxonómia

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.08.20. 10:24

Ez érdekes.. Az eddigi fajtákat is bejegyezték valahova? Nem hallottam még erről (sem).
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Következő

Vissza: Biológia

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron