Vízcsere gondok

Tippek, tanácsok a garnélák világával ismerkedők számára

Vízcsere gondok

HozzászólásSzerző: christiaan » 2012.05.29. 20:55

Üdv Mindenkinek!
Új vagyok itt és szeretnék garnélákat tartani. Egy ideje olvasgatom a fórumot ami szerintem nagyon jó!
Teljesen kezdőként valami egyszerü fajal szeretnék megismerkedni.
Azt szeretném kérdezni, hogy mekkora az a legkisebb akvárium amiben nem muszáj hetente vizet cserélni ugyanis minden évben előfordul párszor, hogy kb 2 hetet nem vagyok otthon ezért a vizcsere nem megoldott.Na és ott van még az etetés is. Vagy inkább felejtsem el a garnélázást?
christiaan
Új tag
 
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2012.05.28. 17:56

Re: Vízcsere gondok

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.05.29. 21:20

Szia.
Hát nekem sem mindig jön össze a heti vízcsere, néha csak 2 hetente cserélek. Jó szűrővel nem gond. 30-40 liter lenne az ideális, egy nagy szivacsszűrővel, plusz egy belső szűrővel a flow miatt. Vagy a legkisebb külső szűrő. Árban majdnem ugyanott vagy.
Semmi esetre sem talajszűrő, ott állandóan figyelni kell a vízoszlop magasságát. Amúgy is figyelni kell a párolgást, mindenképpen fedett akvárium kell, mert nyitottnál akár napi fél litert is utána kell tölteni.
Amúgy a vízcserén kívül lehet ezer más dolog, ami bezavarhat egy 2 hetes távollétnél. Élősködők, ragadozók ( pl szitakötőlárva) , betegségek, a víz felmelegedése - 26 fok fölött annyi nekik - áramszünet, elromolhat a szűrő.....
Kaja nélkül szerintem megvannak hetekig is. De ha valaki pár naponta ránéz, az azért egészségesebb.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Vízcsere gondok

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.05.30. 07:54

Nem értek teljesen egyet Frettnerrel. Szerintem egy kis garnélás akvárium, mondjuk RCvel kis igényû.

Elôször is, minél nagyobb az akvárium, annál stabilabb - igaz, fokozatosan egyre nagyobb technikát követel. Egy 20-30 literes akvárium elmegy szivacsszûrôvel vagy belsô szûrôvel is, a garnélák kevéssé terhelik a vizet. Mielôtt bekerül bármilyen állat, célszerû járatni pár hétig az akváriumot. Az elsô idôkben (pár hónap), fontos a rendszeres vízcsere, de nem tragédia, ha egy-egy ritkán elmarad. Késôbb, pláne, ha beállt az akvárium nem kell hetente cserélni. Ha nem párolog drasztikusan, akkor a vízpótlás sem gond. A lefedéssel vigyáznék, mert brutálisan el tud szállni a hômérséklet - simán szoba +3-4 fok, az pedig komoly rizikó.

Két hetet kibírnak nagyobb zökkenô nélkül, pláne ha van egy kis alga. Addig kapcsold ki a világítást, ne fûtsön feleslegesen. Ja igen, legyen aránylag sok növény - pl. Jávai moha, Anubias, Microsorum. Ezek szépek, védenek, etetnek, vizet tisztítanak, CO2-bôl kis mennyiségben O2-t csinálnak (szûrôkrach esetén - bár ez nem gyakori, inkább amolyan "soha nem zárható ki").

A fentiek az igénytelenebb Neocaridina fajokra biztos igaz.
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Vízcsere gondok

HozzászólásSzerző: christiaan » 2012.05.30. 21:58

Hello!
Köszi az infokat! Jobban belegondolva lehet tényleg kicsit vad ötletnek tünik 2 hétre felügyelet nélkül hagyni az akváriumot. És az hogy lessz e valaki aki ránéz sajnos elörre nem tudom.
Igazából RC-re vagy yelow fire-ra gondoltam de egyelőre csak gyüjtöm az infokat.
Én is 40-50 literre gondoltam csak azt sem tudom, hogy csináltassak vagy készen vegyek.
christiaan
Új tag
 
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2012.05.28. 17:56

Re: Vízcsere gondok

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.05.30. 23:37

1- vegyél egy használtata a vaterán vagy az akvaristán. Az Akvaristán néha van ingyen elvihető is. 25-40 literben gondolkodj.
2- Kezdésnek jó a Red Cherry, és az mindent kibír. Meleget, hideget, még a 2 hetet felügyelet nélkül - azt is. Géza barátom kiöntötte őket tavasszal a kerti esővízgyűjtő hordóba, mert nem akarta lehúzni a wc-n. Ősszel vagy 1000 darabos állomány lett belőle, szűrés, etetés és vízcsere nélkül. Csak a természet cserélt benne vizet, és ették az algát, meg a belehullott faleveleket.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Vízcsere gondok

HozzászólásSzerző: christiaan » 2012.06.02. 19:16

Okés, akkor rákoncetrálok az RC re:) Találtam egy akváriumot 35x35x35 ez kb 40l igaz még nincs meg de ez már támpont és ha jól értem akkor megy bele egy szivacsszürő légpumpával hajtva plusz valami nagyon kicsi belsőszürő?
Milyen aljzat legyen és a világitásal mit csináljak ha nincs kedvem barkácsolni (legalábbis sokat nincs)? :)
Láttam a neten sok akváriumot tetőbeépitett világitással de ugye az kilöve mivel nekem nem lessz tető.
Vagy ezek a kérdések itt már OFF topic?

Üdv Chris!
christiaan
Új tag
 
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2012.05.28. 17:56

Re: Vízcsere gondok

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.06.03. 10:37

Aljzatnak minden jó, aprószemű bazalt kisavazva, sóder jól átmosva, gyöngykavics.... bármi, amit akvarisztikai boltban kapsz. Vagy nézd meg az akvaristán. Csak ne legyen valamilyen festett sz*r, mert az is előfordul. Az meg simán lehet mérgező. Lámpát is találsz, ha nem akarsz barkácsolni. De a legjobban jársz, ha olyan akváriumot veszel, aminek van teteje meg világítása. Én annak idején 3000-ért vettem 25 litereset, újat.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Vízcsere gondok

HozzászólásSzerző: Molroth » 2012.06.03. 11:23

Nekem aylz rc-k aquatic nature shrimp soil-on vannak. Ez aktív aljzat ami növényes akiba kicsit jobb,mint a sima bazalt, csak drágább. Mondjuk ekkora akiba lehet jobban megéri az aquatic nature pro soil (nagyobb szemcsenagyság,mint a shrimp soilnál). Esetleg ada amazonia, utána kell számolni. Ezeket nm kell mosni és elvileg egybõl telepíthetõ, de persze érdemes vele várni, hogy beálljon.


Küldve az én IDEOS S7 Slim-emről Tapatalk használatával.
Avatar
Molroth
Yellow fire
 
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.04.09. 18:25

Re: Vízcsere gondok

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.06.03. 15:44

Ja, ez igaz, csak felesleges az RC-nek ilyen drága aljzat. Tökéletesen megfelel a fekete bazalt. Nem kell aktív talaj.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Vízcsere gondok

HozzászólásSzerző: christiaan » 2012.06.03. 16:49

Rendben marad a bazalt, fontos savazni vagy jó ha sokszor vödörben kimosom?
Találtam egy csomo akváriumot tetövel viszont mind 15W os neonal van szerelve nem kevés az?
christiaan
Új tag
 
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2012.05.28. 17:56

Következő

Vissza: Első lépések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég