Pirx Mattenfilter

Tippek, ötletek a házi készítésű felszerelésekhez, eszközök

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.03.27. 13:25

no, nekiálltam, és összeraktam egy kvázi-mattenfiltert (nem álltam neki számítgatni, megnézegettem a fórumon lévőket, és úgy néz ki, ez úgy nagyjából OK lesz...)
az egész projekt elég költséghatékony, így egy használt akival indítottam, amit tegnap találtam az egyik akvarista bolt honlapján, ahol pár régi akit leselejteztek, pont az én helyemre passzolt, 43x30x30 cm, kb 30 liter nettó

elmotoroztam Zuglóba az akiért, betömtem egy csővázas hátitatyóba, és hazavarázsoltam:
Kép

miután a több milliméternyi vízkövet eltávolítottam, meg az alkoholos filces feliratokat is (ez nehezebb volt, a szent házipáleszből kellett rá áldozni pár cseppet), kijelöltem a sarkában a filter helyét, és beragasztottam két darab kábelcsatorna-felet az általatok javasolt FBS-sel (a méret úgy lett kitalálva, hogy beférjen a belsőszűrő és a fűtés):
Kép

ezután kollégánk tanácsait megfogadva vágtam egy alsó, 5 cm magas "küszöböt" a szivacsból (TM 45), másik kollégánk javaslata alapján a kétharmadáig V-alakban bevágtam, és bepróbáltam, majd némi faragással finomítottam, ez a darab esetleges szűrőtisztításkor is bent fog maradni, így nem folyik be az aljzat a szűrő területére:
Kép

a kikísérletezett geometriájú küszöb alapján levágtam és bevágtam a nagy szűrőszivacsot, és beillesztettem:
Kép

ezek után összeállítottam a gépészetet, az AquaEl Fan-ra vettem egy AquaEl esőztető szettet, és az egészet bepróbáltam a fűtővel együtt:
Kép

végül átfúrtam a szivacsot a szükséges helyen, és felállítottam a végleges rendszert:
Kép

ha kell, az esőztető függőleges csövéből még ki tudok vágni, így tudok játszani, hogy az esőztető a vízszint fölé vagy alá kerüljön, előbb megpróbálom fölötte, ha túl hangos, megy a víz alá:
Kép

most figyel az aki az erkélyen, várja, hogy megszáradjon az FBS (24 óra), meg hogy beszerkesszek a polc alá vagy két szál Dexion Salgót, mert az IKEA szerint a halas akit meg az új garnélást már nem fogja elbírni a rendszer...

adatok:
AKI: 40x30x30 cm, kb. nettó 30 liter
SZŰRŐ: 16x10 cm alapterület (kívül), 30 cm magasság, 3 cm vastagság, TM 45 szivacs, 5 cm magasan elvágva
GÉPÉSZET: egyelőre AquaEl Fan Mikro, 250 l/h, majd kiderül, elég-e, és hogy rajta marad-e az eredi kosár a szivacscsíkkal
SZEGÉLY: 30x17 mm kábelcsatorna belső
RAGASZTÁS: FBS
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.03.27. 18:44

Na, ezt nevezem!
Szép, profi, fotókkal dokumentálva.
Azért ha egy tanácsot elfogadsz: az aqualel fan beszívónyílására farigcsálj valami szűrőt, rácsoot, hálót, szivacsot, bármit, mert a garnéláknak nem akadály a matten szivacsa. Átmásznak, átbújnak.... a rotor meg ledarálja....
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Pirx Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.03.27. 20:40

Frettner írta: farigcsálj valami szűrőt, rácsoot, hálót, szivacsot, bármit, mert a garnéláknak nem akadály a matten szivacsa


köszönöm, az aquael gyári rácsát mindenképp ráteszem akkor, talán még a szivacsot is, bár azzal csak a gond van, hamar telemegy mulmmal, és akkor boríthatom szét a szisztémát...
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: myk74 » 2012.03.27. 21:25

Pirx írta:no, nekiálltam, és összeraktam egy kvázi-mattenfiltert (nem álltam neki számítgatni, megnézegettem a fórumon lévőket, és úgy néz ki, ez úgy nagyjából OK lesz...)
az egész projekt elég költséghatékony, így egy használt akival indítottam, amit tegnap találtam az egyik akvarista bolt honlapján, ahol pár régi akit leselejteztek, pont az én helyemre passzolt, 43x30x30 cm, kb 30 liter nettó

elmotoroztam Zuglóba az akiért, betömtem egy csővázas hátitatyóba, és hazavarázsoltam:

miután a több milliméternyi vízkövet eltávolítottam, meg az alkoholos filces feliratokat is (ez nehezebb volt, a szent házipáleszből kellett rá áldozni pár cseppet), kijelöltem a sarkában a filter helyét, és beragasztottam két darab kábelcsatorna-felet az általatok javasolt FBS-sel (a méret úgy lett kitalálva, hogy beférjen a belsőszűrő és a fűtés):


ezután kollégánk tanácsait megfogadva vágtam egy alsó, 5 cm magas "küszöböt" a szivacsból (TM 45), másik kollégánk javaslata alapján a kétharmadáig V-alakban bevágtam, és bepróbáltam, majd némi faragással finomítottam, ez a darab esetleges szűrőtisztításkor is bent fog maradni, így nem folyik be az aljzat a szűrő területére:


a kikísérletezett geometriájú küszöb alapján levágtam és bevágtam a nagy szűrőszivacsot, és beillesztettem:


ezek után összeállítottam a gépészetet, az AquaEl Fan-ra vettem egy AquaEl esőztető szettet, és az egészet bepróbáltam a fűtővel együtt:

végül átfúrtam a szivacsot a szükséges helyen, és felállítottam a végleges rendszert:


ha kell, az esőztető függőleges csövéből még ki tudok vágni, így tudok játszani, hogy az esőztető a vízszint fölé vagy alá kerüljön, előbb megpróbálom fölötte, ha túl hangos, megy a víz alá:

most figyel az aki az erkélyen, várja, hogy megszáradjon az FBS (24 óra), meg hogy beszerkesszek a polc alá vagy két szál Dexion Salgót, mert az IKEA szerint a halas akit meg az új garnélást már nem fogja elbírni a rendszer...

adatok:
AKI: 40x30x30 cm, kb. nettó 30 liter
SZŰRŐ: 16x10 cm alapterület (kívül), 30 cm magasság, 3 cm vastagság, TM 45 szivacs, 5 cm magasan elvágva
GÉPÉSZET: egyelőre AquaEl Fan Mikro, 250 l/h, majd kiderül, elég-e, és hogy rajta marad-e az eredi kosár a szivacscsíkkal
SZEGÉLY: 30x17 mm kábelcsatorna belső
RAGASZTÁS: FBS

Egy építésztől nem is vártam volna mást.Profi munka, ;) nem gyengén volt koszos az aki,és milyen szép lett!Nézni kell majd az áramlást,és lehet nem is kell az esőztető csak elég a sima kifolyó cső,ha szépen megfordul az akiban a víz!Grat!
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.03.27. 21:27

Ippeg azér köll kivehetősre csinyálni a motrot is :lol:
Szóval beteheted fejjel lefele is a pumpát, ennek nem árt a gravitáció, és akkor csak lehúzod róla a szivacsot, kimosod és visszateszed.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.03.27. 21:54

a motor végül is kivehető, le lehet húzni a szivacson átvezetett csövet a fütyköséről, aztán csak kiemelem, már régóta az akasztót használom az aquaelekhez, mert a tapadókorongok fél év alatt meghalnak...

myk: azért vettem az esőztetőt, mert a mostaniban túl nagy volt az áramlás, és amióta kiemeltem a kivezetőcsövet a vízszint fölé, és onnan csurog be a víz, a pinokkiók összehasonlíthatatlanul aktívabbak; persze lehet, hogy egy 30 literesben nagyon más lesz a dinamika... kösz a tanácsot!
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Pirx Mattenfilter

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2012.03.28. 09:18

Szuper leírás, köszönjük! Ha nem gond áthelyeztem egy kicsit, legyen külön ez a szép részletes bemutató, így könnyebb megtalálni.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Pirx Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.03.28. 10:08

OK, köszi!
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Pirx Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.03.31. 22:52

Heló.
Szerintem is nagyon jól néz ki, nagyon profi lett, dekorációs elemnek is elmegy a szűrő. :)
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Pirx Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.04.01. 10:07

Egyszerunick írta:Heló.
Szerintem is nagyon jól néz ki, nagyon profi lett, dekorációs elemnek is elmegy a szűrő. :)


köszi, sokat tanultam a hozzászólásaidból!
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Következő

Vissza: D.I.Y - Csináld magad

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég