2 palackos, élesztős CO2 adagolás, zselatinnal.

Tippek, ötletek a házi készítésű felszerelésekhez, eszközök

2 palackos, élesztős CO2 adagolás, zselatinnal.

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.03.10. 08:38

Ismét átemelek egy korábbi leírásomat.
Nálam bevált. Sajnos a képek a kephost.hu jóvoltából az enyészet részeivé lettek
Ezeket már nincs kedvem újra rajzolni, de a készített videó még megvan.
Azt tanácsolom akit komolyan érdekel az kezdje a videó megtekintésével.
Ha alaposan végignézitek, akkor jól látszik az összeállítás elve is.


CO2 adagolás élesztős módszerrel, zselatinnal, üveg porlasztó használatával.

Első növényes akváriumom készítésénél, ami mindössze 30 literes lesz ill. lett számos egyéb szükséglet mellett gondoskodnom kellett a CO2 adagolásáról is.
Mint hogy ez egy kis költségvetésű projekt, nem szaladhatott el a csikó ennek megvalósítása kapcsán sem.
Nagynyomású "félautomata" szettek úgy 25eFt-tól kezdődnek és ez akkor még a Junior kategória.
Én nem szántam ennyit az egészre üvegestől, növényestől, talajostól, tápoldatostól együttvéve sem.
Sajnos bizonyos összetevőkön nem lehet túl sokat spórolni, már csak esztétikai okokból sem.
Az általam választott megoldás a PET palackos, élesztős módszer lett, zselatin használatával. Azért a zselatinos, mert bár kisebb nyomást hoz létre és szolidabb a gázfejlődés is, de tovább működik és egyenletesebben is adagolja a CO2-t. A folyamat pontos biológiáját sajnos nem ismerem, de a lényege, hogy a sütésnél használatos élesztő gomba a zselében föloldott cukrot föntről lefelé haladva lassan elkezdi "felélni" életfolyamata során. E közben jelentős széndioxid (CO2) képződik, amolyan melléktermékként és ezt a keletkező gázt próbáljuk az akváriumunk vizébe úgy bejuttatni, hogy abból megfelelő mennyiség "oldódjon" a vizbe.
Mire is lesz szükségünk ?
-2db 2L-es PET palackra, kupakkal (pl.Coca Cola 2L-es lehetőleg visszaváltható mert az erősebb)
-1db mini PET palackra kupakkal (3decis vagy fél literes)
-kb. 3 méter levegő csőre
-1db Y vagy T elágazó műanyagra, ami a levegőcsőhöz passzol.
-1db levegő cső csapra (minél jobb minőségű csapot szerezzünk be, amit tudunk
-2x2dl-es pohár kristálycukor
-1 kocka sütő élesztő (ne por alapú)
-2 tasak zselatin por(általában 1 tasak 20grammos)
-1db visszafolyás gátló szelep(nem kötelező de ajánlott)
-1db merev falú műanyag cső, ami szorosan passzol a levegő csövünk belselyébe (pl. lufi pálcika)
-1db porlasztó kő, de én mindenkinek azt ajánlom, hogy kicsit nyúljon a zsebébe és vegyen egy üveg CO2 porlasztót, mert az sokkal jobb hatásfokkal oldja be a CO2-t a vízbe. (Én a Wave gyártó egyik üveg porlasztóját vettem meg 2300Ft-ért. nyilván nem olyan, mint egy profi és drága porlasztó, de sokkal jobb mint egy sima 100Ft-os porlasztókő)

A kotyvalék elkészítése:
-Egy főzésre alkalmas edénybe fél liter langyos vízbe öntsük bele a 4dl kristálycukrot és a 2 tasak zselatin port. Gyújtsunk alá és kevergessük intenzíven addig, amíg meg nem látjuk rajta hogy kezden forrni.
-Ekkor tegyük félre és annyira hagyjuk lehűlni, hogy már ne legyen túl forró.
-Ezután vegyük elő a 2db 2L-es flakkonunkat és fele-fele arányban öntsük bele a kotyvalékunkat, majd tegyük a hűtőbe 3 órára.(állítva !!! nem fektetve)
-Az élesztő kockánk 1 negyedét morzsoljuk bele fél liter langyos vízbe és szórjun rá egy csapott kávés kanál cukrot, kedvcsinálónak.(ne melegbe mert az "megöli" az élesztőt és nem ér az egész semmit)
-Kevergessük addig, míg el nem olvad teljesen a vízben.
-Öntsük bele a zselatinos palackjainkba fele-fele arányban. A zselé tetején fog úszni szép szappanlé színű folyadék formájában.
EZZEL A RÉSSZEL KÉSZEN IS VAGYUNK.
A CO2 termelődési folyamat 3-4 órán belül meg is indul majd.

Tippek a csövek szereléséhez:
A levegőcső kupakba húzása:
A kupakon a lyukat valamivel szűkebbre fúrjuk, mint a levegőcső átmérője. Ha a levegő csövet átlósan megvágjuk egy tapétavágóval vagy ollóval, akkor a végét könnyebb átdugni a kupakra fúrt lyukon és az átlógó részt egy fogóval könnyedén behúzhatjuk a lyukba.
A lényeg hogy nagyon szoros legyen.
A behúzott csövet egyenesbe vágjuk majd ugyan nem kötelező, de dughatunk bele egy 2 centis kis csövet, hogy az így megbővült levegőcső ezáltal már semmiképpen ne férjen ki újra a kupak lyukján.
A cső és lyuk illeszkedésénél 1 csepp pillanatragasztó jó szolgálatot tehet a tömítés javításánál.
Itt az élesztős palackoktól érkező csövet hosszabbítsuk meg annyira, hogy ha a kis flakont félig töltjük csapvízzel, akkor a cső vége a víz alá érjen.
Így az érkező széndioxid részlegesen megszűrésre kerül és nyomon követhető a képződő buborékok mennyiségéből a CO2 termelődés is. (bubiszámláló)

Természetesen az akváriumba kerülő CO2 mennyiségét pontosan nem tudjuk mérni. Lehet hogy túl kevés de az is lehet hogy túl sok. Így mindenképpen azt ajánlom, hogy mindenki szerezzen be egy úgynevezett állandó CO2 tesztet. Ez egy üveg termék. 3000-3500Ft-ért már van. De ez már egy másik téma...
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: 2 palackos, élesztős CO2 adagolás, zselatinnal.

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.03.10. 08:39

Minden príma csak a videót felejtettem el. :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=pu76ODcUHEs
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: 2 palackos, élesztős CO2 adagolás, zselatinnal.

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.03.12. 14:27

Nagyon tuti megoldás. Én is élesztővel nyomatom a CO2-t, igaz csak simán cukros víz + élesztő, ami egyből a DiY diffúzorba megy. Csak egy kis vattacsomó tudja meggátolni az élesztő bejutását az akváriumba. Szerencsére eddig nem volt baj. A videón láttam a zöld-piros kis csapot. Nekem az a tapasztalatom vele, hogy nem zár rendesen, szelel. Lehet, hogy csak én fogtam ki egy rosszat, de tény hogy elég gyenge kivitelek. Mondjuk ellenben olcsók :D
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: 2 palackos, élesztős CO2 adagolás, zselatinnal.

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.03.27. 10:26

Ennek a csapnak pont ez a lényege.
Sokan aggódnak, hogy ha éjjelre elzárják a csapot, akkor "fölrobban" a palack vagy lerúgja a csövet.
Ez több szempontból sem elképzelhető.
1. Egy ilyen palack mielőtt fölrobban, akkorára dagad mint egy lopótök. :D Ezen a nyomáson az élesztő gomba nem produkál több CO2-t, így leáll a termelés.
2. Ez a kis gagyi csap magasra nőtt nyomáson lassanként elereszti a fölösleget.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: 2 palackos, élesztős CO2 adagolás, zselatinnal.

HozzászólásSzerző: Hupika » 2011.03.28. 14:54

Sajnos nálam is túlzottan eleresztette a gázt a csap - igaz, 3-at vettem és abból csak az egyik volt ilyen.
Avatar
Hupika
Red cherry
 
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.01.12. 12:39

Re: 2 palackos, élesztős CO2 adagolás, zselatinnal.

HozzászólásSzerző: andrew » 2011.05.17. 05:46

Ezt nekem is ki kellett próbáljam, már csak a barkácskedv miatt is és azt kell mondjam, kellemes csalódás ért: elsőre beindult a folyamat, kb. 20 perc után és szép folyamatos (gondolom és remélem) viszonylag egyenletes a nyomás benne. Ragasztót nem használtam, viszont a max 5-ös furaton áttépett levegőcső kellően tömít, a gagyi csap meg teszi a dolgát (nyomáscsökkentőnek is jó). Diffúzorom még nincs (ahogy drop checkerem sem), így egy használt porlasztókő került előbb a végére, de az elég nagy bubikat keltett, mivel azonban épp cigit készített az egyik ismerős, kénytelen voltam lecsapni rá és az egyik fórumon említett diy módszert alkalmaztam (bár magam sem hittem benne): cigifiltert :!: tuszkoltam a légcsőbe (csak egy fél hosszúságút) és láss csodát: gyönyörűen porlaszt! (persze esztétikai okokból :oops: sokáig nem fog díszelegni az aksiban így, de működik!)
Jelentem még a halak is megvannak, nem mérgeztem le őket, pedig éjszakára is megy a cucc.
Mindig két lehetőség van. Vagy nincs...
Avatar
andrew
CRS C
 
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2011.03.02. 21:52
Tartózkodási hely: Budapest VIII. ker.


Vissza: D.I.Y - Csináld magad

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron