3 palackos artémia keltető, folyamatos keltetéshez, házilag.

Tippek, ötletek a házi készítésű felszerelésekhez, eszközök

3 palackos artémia keltető, folyamatos keltetéshez, házilag.

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.02.14. 11:02

Sziasztok.
Nem akartam az akvarista.hu -ra föltett blogomat linkelni, ezért átültetem ide is a leírásomat.
Közvetlenül garnélásokat nem túlságosan érinti az artémia keltetés, de újszülött rákok kezdő eleségeként is
szokták használni, aki meg garnélázik annak biztosan vannak halai is.
;)

Az utóbbi időben egyre több "gyermekáldásban" részesítenek az akváriumaim. Régóta használok egy korábban általam fabrikált, az akvárium belsejébe tapadó korongozható 2 literes artémia keltetőt és mellé egy kívülre akasztott hasonló életben tartó palackot.
Az utóbbi pár napig tárolhatóvá teszi a többlet artémiát addig, amíg ki nem kel az új adag. A probléma ezzel az, hogy 3-4-5 napig kell etessek ugyanabból a kelésből.
Ez frissen "született" pici halaknál több problémát is fölvet.
Az artémia 4-5 napos korára már dupla akkora, míg a tápértéke harmadára csökken. Az lenne a jó, ha folyamatosan a frissen kikelt rákocskákkal lehetne etetni.
Ehhez az kellene, hogy egyszerre 2-3 palackban keltessek.
Ráadásul a 48 órás kelési idő csak akkor igaz, ha 28-29 fokon keltetem őket. A lakás nálunk eleve hidegebb és az akvárium belsejébe akasztva is csak 26 C fok.
Így a 2. napon még csak 30% kel ki, a harmadik napon pedig az összes többi. :S
Ráadásul többet kell keltessek, hogy a többlet kitartson az új kelésig.
Aki nagyüzemi szinten etet halivadékokat, azoknak nem gond, ha több keltető is kotyog a háttérben.
Nekem erre sem helyem, sem nagy tűrő képességgel megáldott feleségem sincsen. :)
Szabad időm viszont van !
Fabrikáltam egy egyesített 3 palackos keltetőt házilag.

Hozzávalók:
- 3db fél literes CocaCola pet palack
- némi kb. 3mm vastagságú műanyag lap
- kb. 3 méter levegő cső és egy darab ujjnyi vastag PVC cső
- 3db mini csap
- 1 pillanat ragasztó
- 4db tapadó korong
- 4db kis kötegelő
- néhány nagyobb tűzőgép kapocs és pár gémkapocs

Összeállítás:
Először is a műanyag lapból le kell szabni a 3 palack összetartásához és rögzíthetőségéhez szükséges vázat.
Az alábbi kép remélem segít majd ebben, mert ennyire részletekbe menően nem tudom elmagyarázni.
Kép

A felső két elem tartja egyben a palackok nyakát.
Az alsó két elem a palackok karcsúsodó részét fogja egybe.
A jobb oldali két-két elem köti össze őket és tartja a tapadó korongokat.
Az értékek milliméterben vannak megadva.
A palacktartó elemeket a nagyobb tűzőgép kapcsok tartják össze, amelyeket érdemes előre lukasztani.
A távtartókat az előre kivágott stiftek tartják a helyükön.
Íme néz ki összeállítva:
Kép
Kép

A kialakításnak csak a fantázia szab határt.
Ezek után megkezdhetjük a csövek elhelyezését:
Kép

Én erre a célra átlátszó infúzió csövet használtam, de a célnak tökéletesen megfelelő a megszokott zöld levegőcső is. A csöveket a kupakba szorosan illesszük be és egy fél csepp pillanat ragasztóval rögzítsük is.
Ezt követően a kupak belselyében vágjuk nagyon rövidre.
A csapokat én így helyeztem el:
Kép
Kép
Kép

A csapokat én a gémkapcsok segítségével így rögzítettem:
Kép

Mivel nekem infúzió csövem is volt, ami nem passzolt a csapokra, de pont jó volt a szabvány levegő cső belsejébe, így pillanat ragasztóval illesztgettem össze.
Tökéletesen bevált.
A három cső vége egyesítésre került egy vastagabb csőben, mivel nem találtam megfelelő 4 villás levegő elosztót:
Kép

Természetesen a szoros illesztéseknél egy fél csepp pillanat ragasztó itt is megteszi a hatását.
Az egyik végét bekupakoltam és leragasztottam.
A másik végén vezetem bele a levegőt.
Ezek után fölszereltem rá a tapadó korongokat:
Kép

Kötegelővel így:
Kép

Így néz ki a végeredmény:
Kép

És így néz ki az akvárium külsejére tapasztva:
A képen jól láthatóak legfölül a flakonok talpain lévő kivágások.
Kép

És végül egy kép tesztüzemben:
Kép

A flakon tetejét egy forrasztó pákával vagy egy felhevített lemezlapkával vághatjuk méretre.
A design-olás mindenkinek szíve joga.
Használatakor előre bekeverek 5 liter keltető sós vizet (persze palackonként csak fél liter fér bele) és 1-1-1 nap eltéréssel üzembe helyezem őket.
Egyszerre csak annyi petét rakok palackonként, amennyit föl is tudok etetni és minden nap a legrégebbit cserélem frissre. Így a kelés állandó és ideális.
Nyáron vagy jó meleg lakásban az akváriumon kívül is elhelyezhető illetve télen vagy egy hidegebb lakásban az akvárium belső oldalán, a fűtött vízben is üzemeltethető.
Remélem másnak is tetszik az ötlet és használható a leírás.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: 3 palackos artémia keltető, folyamatos keltetéshez, házilag.

HozzászólásSzerző: dzsega » 2011.02.14. 18:13

Teljesen jó és érthető!
Bár nem tudtam mi lesz ez sosem foglalkoztam ilyennel (és valszeg nem is fogok). Azt, hogy hogyan szeded ki őket nem világos de egy tapasztalt ember ezt is biztos tudja. :roll:
Esetleg lehetne rakni porlasztó köveket a csövekre a hatékonyabb levegőztetés céljából.
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: 3 palackos artémia keltető, folyamatos keltetéshez, házilag.

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.02.14. 19:33

Üdv.
A palack alja kerül ugye jelen esetben fölülre. Arra van vágva egy kupak méretű luk.
Azon keresztül töltöm-ürítem-takarítom és szedem ki a kikelt artémiákat egy fecskendővel.
Az utolsó előtti képen látszik.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: 3 palackos artémia keltető, folyamatos keltetéshez, házilag.

HozzászólásSzerző: dzsega » 2011.02.14. 20:08

egy fecskendővel "vadászod" ki a kis rákokat? :o
Az nem lehet egyszerű.
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: 3 palackos artémia keltető, folyamatos keltetéshez, házilag.

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.02.14. 22:14

Egyszerűbb mint képzeled.
Leállítod a levegőztetést és vársz 5 percet.
A hömpölygő káoszból szép rend alakul ki.
Aki nem kelt még ki az az aljára süllyed.
A kikelésből megmaradt üres peteburkok a felszínre emelkednek.
A kikelt artémiák pedig a legerősebb fényforrás irányába egy csomóban nyüzsögnek.
Egy 50ml-es fecskendőre dugsz egy 10 centis levegőcsövet és óvatosan kiszippantod 2 pillanat alatt a kis rákok gyülekezetét. :P
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Re: 3 palackos artémia keltető, folyamatos keltetéshez, házilag.

HozzászólásSzerző: spuc » 2011.02.14. 22:56

vááá, ez nagyon állat. Gratulálok hozzá!
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: 3 palackos artémia keltető, folyamatos keltetéshez, házilag.

HozzászólásSzerző: dzsega » 2011.02.15. 10:47

nah akkor már mindent tudok! :D
Teljesen jó. Köszi a leírást :!:
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: 3 palackos artémia keltető, folyamatos keltetéshez, házilag.

HozzászólásSzerző: Ati » 2011.04.09. 17:47

Csak a rögzítéssel kell vigyázni. Én azért enyhén szólva nem lennék nyugodt a gumitapadók miatt. Már amennyiben, ha akváriumon kívülre tesszük, ahogy a képen. Az akváriumon belüli elhelyezésre viszont tökéletes lehet. Kívül viszont ha bármelyik tappanccsal is gond van, netalántán egyszerre többel, könnyen lehet zuhanás a vége. Ugye 3 pet palack tele vízzel + az egyéb dolgok, biztos van cirka 6kg a tömege. Nem kötözködésképp írom, valóban rendezett és mutatósabb így a 3 palack egymás mellett, de hosszú éves tapasztalat, hogy én inkább akasztok amit lehet. Valamilyen merev, hajlítható fém huzal, szál, esetleg műanyaggal bevont drót. A lényeg, hogy a súly ne tudja kinyitni a kampót se. Vagy fel is lehetne fúrni valahova ezt a tartót (nyilván akváriumra ne akarjuk). No szóval én a rögzítést valamely más megoldással csinálnám, még ha nincs is vele eddig rossz tapasztalat, én nem szeretnék azon aggódni, hogy mikor esik le. Szeretem a biztosabb dolgokat. Megjegyzem nem csináltam még ilyen "állványt" a keltetőknek, de nem is fogok :) . Egyébként tényleg esztétikus a rendszer, magához képest.
Még annyit, hogy én a palack tetején, ahol ki van vágva, le szoktam takarni valamivel (celofán, alufólia, ilyesmi jó), mert ahogy a vízfelszínre érnek a buborékok és kipukkannak, a sós víz szépen össze tud cseszni a közelben mindent.
Ati
Yellow fire
 
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2010.09.03. 00:22
Tartózkodási hely: Vác, Budapest

Re: 3 palackos artémia keltető, folyamatos keltetéshez, házilag.

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.04.09. 19:46

ezek csak fél kilós üvegek!
a keret ha jól látom habkartonból van, tehát az kb 0,001 kg... sztem simán elbírja!
de azért a tapadókorongoktól én is tartok.. ha nem tökéletes a felület amire kerül... idő kérdése és elengedi magát!
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: 3 palackos artémia keltető, folyamatos keltetéshez, házilag.

HozzászólásSzerző: Killer81 » 2011.04.10. 15:39

Néhány hetet ment az akváriumban és mint ne mondjak egy idő után mikor nyálkásodik az üveg mögötte, akkor mikor egy palackból kiszívod a vizet, akkor a felhajtó elő hajlamos elbillenteni valamelyest, míg vissza nem öntöd az egyensúly kiegyenlítése végett a vizet bele.
De így sem folyt ki soha. Akváriumon kívül ha megnedvesítve vannak feltapasztva a korongok, akkor bomba biztos. Erről a tapadó korongról tudok nyilatkozni. Ez szinte tejgumi lágyságú.
Most 4 hete van rajta. Meg sem moccant.
Aki ennek ellenére is aggódik az egyszerűen ha kívülre akarja akasztani akkor fűzzön középen végig egy szál vékony drótot és egy ponton rögzítse azt az akvárium széléhez.
Lehet kicsit túlzás az ötlet, de aki komolyan keltet, annak az is megfontolandó, hogy pár száz forintárt csináltasson egy pici akváriumot méretre direkt ennek a 3 palackos keltetőnek.
Tegyen bele egy 25W-os automata fűtőt (28-29fok, lerövidül a kelési idő) és egyetlen levegő csővel forgassa a kis aksiban is a vizet a meleg eloszlatása végett.
Killer81
Hinomaru
 
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2010.12.19. 19:09

Következő

Vissza: D.I.Y - Csináld magad

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég