a peték mesterséges keltetése

Tippek, ötletek a házi készítésű felszerelésekhez, eszközök

a peték mesterséges keltetése

HozzászólásSzerző: petersimpf » 2013.05.04. 11:54

sziasztok, mar tobb mint egy hete elkezdtem egy "projektet" ugyerzem ma beszamolot kell tartsak,

A "mese" ugy kezdodik hogy egy elpusztult, petés CRS nostenyt talaltam az akvariumban :(
sajnaltam a nostenyt is es a petéket is, de nagy bonyodakmat nem akartam,
egy fecskendővel "lecuppantottam" a petéket, amit a kovetkezo muanyag talba helyeztem el kb fél cm vizben,
vizet minden nap csak egyszer csereltem de az kb 90% volt, ez 50% oszmozviz es 50% csapviz, semmi mast nem kevertem a vizbe amit mostmar megbantam mert egy par petét kihorgasztam mert bolyhosodtak, legalabb metil kéket tehettem volna bele vagy valami mas gombagatlot, na de mind egy...
kovekezik par kep es egy video, a tobbit nem kell magyaraznom :D

Kép

a talban a par megmaradt petek:
Kép

Kép

Es egy video aminek nagyon orultem :D


Click here to learn how to add YouTube Videos to your phpBB forum
Avatar
petersimpf
Red cherry
 
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.12.29. 15:41
Tartózkodási hely: Romania - Szatmárnémeti

Re: a peték mesterséges keltetése

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2013.05.04. 17:56

Hány petét sikerült kimenteni? Kíváncsi vagyok, hogy milyen arányban sikerül kikeltetni őket! Majd számolj be mindenképp!
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: a peték mesterséges keltetése

HozzászólásSzerző: Galagonya » 2013.05.04. 21:51

Ez nagyon király! Gratulálok! :)

Nem tudom mesterséges garnéla keltetésről vannak-e más(nemzetközi) fórumokon beszámolók.

Én is kíváncsian várom a folytatást és az eredményeket.
"Tiszteld a természetet és tanulj meg szeretni!"
Avatar
Galagonya
Panda
 
Hozzászólások: 385
Csatlakozott: 2011.10.26. 09:46
Tartózkodási hely: Dunakeszi kacsagabor@gmail.com

Re: a peték mesterséges keltetése

HozzászólásSzerző: Beni » 2013.05.05. 04:56

Nálam volt olyan, hogy az eldobott peték az akasztós szűrő szivacsán landoltak, ami egyébként is össze szokott szedni ezt-azt. Úgy voltam vele, hogy áramlás van ott, O2 is van a vízben, legfeljebb ha bomlásnak indul, vagy olyan kedve van a többinek majd megeszik. De nem így történt, hanem gyönyörűen kikelt mind!
Beni
Mosura
 
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2012.08.19. 07:21
Tartózkodási hely: Tatabánya mail: beni_p@vipmail.hu

Re: a peték mesterséges keltetése

HozzászólásSzerző: petersimpf » 2013.05.06. 14:25

szentgyo írta:Hány petét sikerült kimenteni? Kíváncsi vagyok, hogy milyen arányban sikerül kikeltetni őket! Majd számolj be mindenképp!


sajnos ugy alltam neki hogy " lesz ami lesz"... pontos valaszt nem tudok adni,
nem volt tobb 10-13 peténel, azokat a petéket amit ugynéztem hogy már nem lesz belole semmi kiszedtem,
most 7 darab van, mikor mikroszkopal figyeltem minden petében mozgolodás volt,
Szerintem ha elso perctol ugy allok neki ahogy kell, akkor legalabb 90% megmarad es kikell,
Ha még lesz ilyen szitu akkor valami gombásodás gátlot mindenféleképen fogok használni.

Sanja nem tudom hany naposok a peték, nem vettem észre azt sem hogy van egy petés CRS-em,
minden érdekesebb dolgot ami az aksiban torténik beirom egy kis fuzetbe, ez kimaradt :)
Avatar
petersimpf
Red cherry
 
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.12.29. 15:41
Tartózkodási hely: Romania - Szatmárnémeti

Re: a peték mesterséges keltetése

HozzászólásSzerző: Dominiks » 2013.05.06. 16:19

Szereintem levegõztetés segítene az ügyben! Kíváncsi vagyok mi lesz a végeredmény!
Dominiks
Hinomaru
 
Hozzászólások: 127
Csatlakozott: 2011.10.02. 11:07

Re: a peték mesterséges keltetése

HozzászólásSzerző: petersimpf » 2013.05.09. 16:24

ma mar csak 3 darab pete maradt a talban, a tobbit kiszedtem mert mar bomlasnak indultak, mar nem sok jot latok az egeszben de egy probat megert,
valoszinu eredmenyesebb lenne az egesz ha ugyanugy kelltettem volna mint az artemiat, egy palackban levegoztetovel.
remelem a jovoben nem szorulok hasonlokra de ha megis akkor biztos maskep fogom csinalni az egeszet.
Avatar
petersimpf
Red cherry
 
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2012.12.29. 15:41
Tartózkodási hely: Romania - Szatmárnémeti

Re: a peték mesterséges keltetése

HozzászólásSzerző: xman » 2013.07.14. 18:45

Sziasztok!

Nekem régebbről van tapasztalatom ilyen jellegű mesterséges keltetésről.
Ahogy megfigyeltem igazán eredményesen olyan petéknél járhatunk amiknek maximum egy hét van hátra a kikelésükig, azaz már elértek egy bizonyos fejletséget.
Ami nagyon fontos a peték számára a megfelelő oxigén ellátás és a mozgatás.

Én úgy csináltam, hogy az elpusztult nőstény garnélából kiszedtem a petéket és a petéket külön külön választottam ami nagyon fontos abból a szempontból, ha egy pete elpusztul ne terjedjen a többire. Szintén fontosnak tartom, hogy ne vegyük külön őket abból a vízből amiben voltak.
Én a forgatásukat és oxigénellátásukat elég egyszerűen oldottam meg, a petéket egy kis halhálóba tettem és a levegőztetés (szivacsszűrő) kivezetése fölé tettem így folyamatosan volt oxigén ellátás és mozgatta is a petéket, ennek ellenére napi 4-5 alkalommal kézzel is kicsit megrázogattam a hálót.

Én ezzel egészen eredményesen jártam 11 és egy másik alkalommal pedig 8 kis garnélát sikerült megmentenem.

Amit a te módszeredben nem látok jó ötletnek, a peték kiszedése az akváriumból és a jövőbeni terv miszerint metilénkéket vagy egyébb más "gyógyszert" raknál a vizükbe, nem ajánlanám. Garnélák alapból érzékenyek mindenféle változásra a vízben, főleg a teljesen idegen csodaszerekre. Ajánlanám, hogy valami kis füzetkében irogasd magadnak, hogy melyik garnélád mikor lett petés stb., mert az elég nagy segítséget nyújthat akár egy ilyen vészhelyzetben is.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: a peték mesterséges keltetése

HozzászólásSzerző: Palgab » 2016.06.23. 20:23

Hello mindenki,

Pár hónapja, hogy garnelara tartok. A kezdeti nehézségek után, rc , red rilly és blue rilly- k vannak egy 54 literesben. Nagy meglepetés volt, amikor egy sárga petékből álló fűzéri, mint valami szöllő fürt, jelent meg az akváriumban. Kicsit utánna járva sikerült kideríteni ezek biza garni peték. Nem maradt más, mint valahogy segíteni rajtuk.
Készítettem egy keltetőt, ami igen nagy hatékonysággal működött, mai napig is használom, mert éppen tegnap új peték kerültek bele.
Tapasztalat:
Az összes anyagi ráfordítást tekintve talán 200 Ft- ból megvan a szerkezet.
Könnyen kezelhető, kizárt a peték penészesedése.

A szerkezet:
1; végy egy fél literes cappy-s palackot
2; a kupaktól mérve szemre 5-7 cm magasan vágd el
3; a kupak közepét vágd ki, a menetes részre lesz szükségünk
4; egy darab halhálót feszítés az üveg szájára, majd a kifaragott kupakkal rögzítsd
5; a kupak alatti peremre egy muanyagba burkolt drótból csinálj hurkot, majd ennek számait úgy alakitsd ki, hogy az aksi oldalára fel tudd akasztani, az Akasztónál figyelj, hogy az üveg csak annyira tudjon a vízbe süllyedni, hogy a felszín felett maradjon ki két centi

Működés:
Mivel a garni petéknek folyamatosan friss víz és oxigén kell, már csak azt kell megoldani, hogy egyfajta keringés alakuljon ki a szerkezetben. Én ezt úgy oldottam meg, hogy a külső ráakasztós szűrő bevezetője alá tettem az üveget, így mozgatás, friss víz, oxigén kipipálva.

Eredmény:
Első alkalommal 10-12 petét sikerült bele tennem, majdnem egy hónap után a ki engedett kisrákok száma 9.

Ha valakit érdekel a dolog,akkor teszek fel pár képet róla.
Palgab
Új tag
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2016.06.23. 02:51


Vissza: D.I.Y - Csináld magad

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég