Biológiai óra

Egy kis biológia: rendszertan, anatómia, genetika, és minden más, nem csak szakértőknek

Moderátor: spuc

Biológiai óra

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.03.22. 14:35

Sziasztok.
Ez a rész talán a kezdőknek lesz hasznosabb.
Nem tudom, hogy más is csinálja, de én szoktam vezetni egy garnéla naplót, bár már annyira nem rendszeresen. Én elég kevés garnélával kezdtem, csak 2 nőstényem volt és beírtam a naplóba amikor a peték a "hasra" kerültek a "hátról", amikor a kicsik elúsztak a hasról és megint, amikor a peték a hasra kerültek, így tudtam, hogy mikor mire számíthatok, ki tudtam számolni, hogy mennyi nap telik el 2 "szülés" között, vagyis hogy milyen gyakran kelnek ki egy anyáról a kicsik. Nemrég az egyik nőstényem meg elengedte a petéket, és annyi volt :) , vagyis utána sehol nem volt petéje. Eléggé meglepődtem, bár gondolhattam volna, hogy nem petével mondjuk a hátukon halnak meg majd végelgyengülésben..
..szóval szerintem hasznos lenne, ha esetleg valaki ír magának ilyesféle adatokat, azt ide is felrakja, mondjuk általános tartási hőmérséklettel együtt, hogy hasznosabb legyen.
Mivel fajtánként, fajonként ezek az időintervallumok különbözhetnek, hasznos lehet annak is, aki egy számára új fajtát tart.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: stevo » 2012.03.22. 14:53

Én nemrég kóstoltam bele a garnitartásba, úgyhogy szívesen olvasnám kezdetnek a Te feljegyzéseid, hogy mégis mire számítsak. ;)

Az ötlet amúgy 5*.
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.03.22. 14:55

Rili garnéla:
22-23 fokon:
A peték hátról a hasra kerülése után 19 nappal keltek ki, majd az újabb peték a hátról 9 nap alatt kerültek a hasra, (19+9=)28 nap van 2 kelés között ami pontosan 4 hét.
Mivel nem nálam született ez az anya, az ivarérésig az időt nem tudom pontosan megmondani egyelőre, viszont az első petésedés előtt került hozzám, 4, vagy 5-ször voltak kicsinyei, aztán "terméketlen" lett.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.03.22. 15:03

Ami még hasznos lehet: február 2.án bepetésedett a crs-em, majd eldobta őket 1-2 nap után és egészen máig kellett várnom, hogy megint bepetésedjen, remélem most jobban érzi magát. Ha jól számolok, akkor most 49 nap volt a 2 petésedés, vagyis a peték hátról hasra való kerülése között.. Ez pontosan 7 db. hét. ;) :)
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.03.22. 15:04

Jah és a rilikkel együtt éldegélnek a crs-ek, kb. 22 fokon
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2012.03.22. 15:12

Ezt sajnos nem lehet ilyen konkrétan "kiszámolni". Ezer meg egy dologtól függ a kelési idő, amelyek közül tény, hogy a hőmérséklet a leginkább befolyásoló tényező.

Ami az újrapetésedést illeti, azt szerintem gyakorlatilag sehogy sem lehet előrejelezni. Vannak esetek, mikor valóban lehet látni a "nyerget" már akkor mikor a peték még bent vannak, de sok esetben akár hónapok is eltelhetnek 1-1 újrapetésedés közt.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.03.22. 20:19

Egyszerunick írta:Rili garnéla:
22-23 fokon:
A peték hátról a hasra kerülése után 19 nappal keltek ki, majd az újabb peték a hátról 9 nap alatt kerültek a hasra, (19+9=)28 nap van 2 kelés között ami pontosan 4 hét.
Mivel nem nálam született ez az anya, az ivarérésig az időt nem tudom pontosan megmondani egyelőre, viszont az első petésedés előtt került hozzám, 4, vagy 5-ször voltak kicsinyei, aztán "terméketlen" lett.


Hát ez számomra nagyon hihetetlen. Mi több kizárt. 19 nap alatt nem kelhetnek ki a peték. Nálam 24,5 fokon a legkorábbi kelés a 26. napra történt.
A riliknél is 27 nap volt.
Ez olyan mintha egy embergyerekgyerek 6 hónapra születne..... /183 napra/ .
Szóval szerintem elszámoltad. Vagy összetévesztettél két nőstényt.
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.03.22. 21:40

Heló Frettner.
A peték 28 nap alatt kelnek ki, nálad meg nem 27 nap alatt? Biztosan nem kevertem össze az anyákat, mások eléggé.
2 anyánál néztem, hogy mikor hova megy a pete és mindkettő napra pontosan ugyanabban a fázisban volt...
Nálad kb. 36 naponta "szül" egy anya? Az több mint 5 hét..
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.03.22. 22:53

Nem mindig petésedik be azonnal. De amikor lekerült a pete a potroha alá, onnantól mindig 28 nap. Majndem. Bár most van egy Taiwan mix mama, az már pénteken, tehát 26 napra elengedte a kicsik egy részét, de a taiwan bee petéket ma még cipelte. Azaz a 32. napon még nem engedte el. Tehát a 19 napot nem tudom elhinni. Kiárt, hogy 19 nap után elengedje. Lehet, hogy csak eldobta, de azt megtette volna előbb.
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Biológiai óra

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2012.03.22. 23:22

Frettner írta:De amikor lekerült a pete a potroha alá, onnantól mindig 28 nap.


Ez nem igaz! Ilyet nem lehet kijelenteni, hogy mindig x nap! Ezt sok tényező befolyásolja, a hőmérsékleten túl is. De 19 fokon és 28 fokon teljesen más lesz a kelési idő!
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Következő

Vissza: Biológia

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron