EGY KIS GENETIKA - alapok, egy génes öröklés

Egy kis biológia: rendszertan, anatómia, genetika, és minden más, nem csak szakértőknek

Moderátor: spuc

Re: EGY KIS GENETIKA

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.08.31. 14:00

Na ezt már egy kicsit tovább kell emészteni :) .Köszönet az újabb tanóráért!A megfejtést pedig meghagynám a fiatalabb nemzedéknek :lol:
Jöhet a folytatás van még hely a vinyómon :lol: Amint megtelt azonnal szólok :lol:
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: EGY KIS GENETIKA

HozzászólásSzerző: taksoft » 2010.08.31. 14:22

Egy tipp a színek öröklésére:
Szerintem domináns-recesszív, a piros szín a domináns. De miután a heterozigóta szülõk miatt lehetnek nem piros homozigóta utódok is, azok színtelenek. Bioszból nagyon gyenge voltam, szóljon mentségemre.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: EGY KIS GENETIKA

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.08.31. 14:39

Az egy génes öröklésmenet folytatása.

A helyes megfejtés a domináns-recesszív öröklésmenet. Miszerint (bár saját tapasztalataim még nincsenek e téren) ha tiszta vonalú piros és vad (barnás) garnélákat keresztezünk, akkor az utódok vad színűek lesznek, mert a vad szín kialakulásáért felelős a2 allél dominál a piros szín okozó a1 felett.

A tiszta vonal, a genetikában egyébként azt jelenti, hogy biztosan két ugyanolyan allélja van egy génnek jelen. Ez akkor biztosan így van, ha egy beltenyésztett populációban sok generációra visszamenően csak egyféle fenotípus volt jelen (pl.: piros szín).

Ha már itt vagyunk, ezennel bevezetném a fenotípus és genotípus fogalmakat.
Fenotípus alatt az egyed megjelenését, ábrázatát, a tulajdonságainak megnyilvánulását értjük.
Genotípus alatt pedig azt, ami a génekben, allélokban kódolva van. A kettő nem feltétlenül ugyan az. Egyrészt, mert a fenotípusra hatással lehet a környezet (ld. Bevezetés neonhalas példája), másrészt a fenotípus eltérhet a genotípustól, mint jelen esetben is:
Hiszen az utódok genotípusuk szerint a1/a2-k, míg fenotípusuk alapján csak a2-k. A szülők illetve utódok fenotípusa és genotípusa ezen a képen:
Kép

Példánkban láttuk, hogy az első utódnemzedék (F1) genotípusukat és fenotípusukat tekintve egységes (mindenki a1/a2, vad színű).
Mi történik akkor, ha ezeket az egységes utódokat hagyjuk egymással kereszteződni?
A helyzet az előzőhöz képest kicsit bonyolódik, hiszen itt már minden garnéla kétféle ivarsejtet fog produkálni 1:1 arányban: olyat ami az a1 allélt hordozza és olyat ami, az a2-t. Ezek négyféleképpen párosulhatnak megtermékenyítéskor, a zigótában:
Kép

Amiből kettő igazából ugyan az (a1/a2=a2/a1). A korábbi tapasztalatok alapján tudjuk, hogy ez a háromféle genotípus igazából kétféle fenotípust (piros és vad színt) jelent.
Az a1/a1 genotípusú garnélák piros színűek lesznek (1/4 arányban)
Az a1/a1, a1/a2 és a2/a1 genotípusúak pedig vad (barnás) színűek (3/4 arányban).
F1 generáció beltenyésztéséből tehát 3:1 arányban kapunk barna, illetve piros garnélákat a második utódnemzedékben.

Megjegyzések:
Mégegyszer hangsúlyozom, hogy a cseresznyegarnélák piros színének öröklődése egyáltalán nem biztos, hogy így öröklődik, de leírások alapján én erre következtetek.
Ha pedig elfogadjuk, hogy így öröklődik, akkor ennek a keresztezésmenetnek fontos kritériuma az, hogy a kiindulási szülők tisztavonalúak legyenek, azaz homozigótál a1, vagy a2 allélre. El lehet gondolkodni pl. azon, hogy egy a1/a1 x a1/a2 keresztezésből milyen színű utódok jöhetnek létre... :?:
Jól tudjuk, hogy red cherryknél elsősorban a nőstények pirosak. Ennek valőszínüleg a nemi hormonokhoz van köze. Itt én erre most nem voltam tekintettel.

Hát, gondolom, ez kicsit sok(k) volt. Legközelebb egy könnyedebb témával jelentkezem. Addig is, ha van kérdés, hajrá!
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: EGY KIS GENETIKA

HozzászólásSzerző: xman » 2010.08.31. 15:54

Izgalommal várom a következőt!
Ez az a1/a1Xa1/a2 kérdés azért már elég gondolkodós!
Matekból nemvoltam túl jó ...kombinatórika..:D

NORBI
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: EGY KIS GENETIKA

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.08.31. 17:16

Szia Norbi!
Nem olyan nehéz az, kicsit segítek:
az egyik szülű a1/a2: az kétféle ivarsejtet tud: a1-et vagy a2-t
a másik szülő a1/a1 ezért csak egyfélét: a1-et. Már csak azt kell megnézni, ezeknek milyen kombinációi lehetnek.
csak két féle kombináció lehetséges: a1/a1, illetve a1/a2. Az előző "táblázatban látod, hogy ezek milyen színűek lesznek.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: EGY KIS GENETIKA

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.08.31. 17:48

Nekem is lenne egy kérdésem bár a genetikához semmi köze!
Ezt a szemléltető garnélát hol szerezted? Ha lehetséges elküldenéd pü-ben? ;)
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: EGY KIS GENETIKA

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.08.31. 18:28

Ja ezt a netről szereztem vonalrajzként, és ppt-ben kiszineztem, meg összeraktam a képeket. Elpöszmötöltem vele egy darabig :)
Elküldjem?
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: EGY KIS GENETIKA

HozzászólásSzerző: Levinen » 2010.08.31. 18:43

warrior71 írta:Nekem is lenne egy kérdésem bár a genetikához semmi köze!
Ezt a szemléltető garnélát hol szerezted? Ha lehetséges elküldenéd pü-ben? ;)


Beírod a gugliba és nem győzöl válogatni ;) Segítek: shrimp :lol:
Avatar
Levinen
Moderátor
 
Hozzászólások: 438
Csatlakozott: 2010.08.16. 22:00
Tartózkodási hely: Budapest XII. ker.

Re: EGY KIS GENETIKA

HozzászólásSzerző: spuc » 2010.08.31. 23:08

taksoft írta:Egy tipp a színek öröklésére:
Szerintem domináns-recesszív, a piros szín a domináns. De miután a heterozigóta szülõk miatt lehetnek nem piros homozigóta utódok is, azok színtelenek. Bioszból nagyon gyenge voltam, szóljon mentségemre.

Félig azért jó volt: tényleg domináns-recesszív, de a piros a recesszív, vad a domináns.
Avatar
spuc
Panda
 
Hozzászólások: 323
Csatlakozott: 2010.08.28. 13:39
Tartózkodási hely: Szeged

Re: EGY KIS GENETIKA

HozzászólásSzerző: artegor » 2010.09.01. 00:43

Ez nagyon jó ! ;)
Várjuk a folytatást :P
artegor
Red cherry
 
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.08.27. 01:19

ElőzőKövetkező

Vissza: Biológia

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég