Együtt, többen...

Egy kis biológia: rendszertan, anatómia, genetika, és minden más, nem csak szakértőknek

Moderátor: spuc

Együtt, többen...

HozzászólásSzerző: keytee » 2013.07.30. 21:54

Sziasztok,

Az a helyzet, hogy most, hogy az 5. garnélás akváriumom is megvan, elgondolkodtam azon, hogy ez így nem lesz jó :) Mármint vannak fajok, melyeket még szeretnék, de egyszerűen nem tudok annyi akváriummal foglalkozni, vízcsere, stb... (amúgy a 60L RO tartály is most érte el a maximumát és nem akarok nagyobbat...).

Ezért elgondolkodtam azon, hogy több fajt tartanék egy-egy akváriumban. És itt kezdődnek a bibik. Oké, hogy vannak táblázatok, hogy ki kivel ívnak össze, kit nem lehet ki mellé rakni, mert "elkorcsosul", stb... de engem most nem a része érdekelne, hisz ez a táblázat egyszerűen leolvasható. Viszont az nem, hogy ki kivel fér össze. Pl RC + CRS nem túl jó páros, az RC-k elnyomják a CRS-eket és nem nagyon lesznek petések, stb...

Arra szeretném kérni a garnélás társaimat, hogy írjátok le nekem, hogy kinek van pozitív tapasztalata, konkrét fajokkal. Ki tart több félét egy víztérben úgy, hogy azok nem csak hogy nem ívnak össze, de jól érzik magukat, szaporodnak, nem agresszívak és szaporulatot is produkálnak.

Nagyon köszönöm előre is,

Tibor
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Együtt, többen...

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2013.07.31. 10:01

Én próbálkoztam 1-2 társítással, de igazából egyik sem működött hosszútávon, úgyhogy emiatt döntöttem úgy, hogy 1 akvárium 1 faj/változat...
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Együtt, többen...

HozzászólásSzerző: keytee » 2013.09.29. 22:29

István, az lenne a kérdés - amatőr -, hogy miért van az, hogy ha heteropoda davidiket társítod, összeívnak és a vad lesz a domináns, vagyis a barnás, áttetszős változat. én most taiwan beekel szeretnék foglalkozni (teljes akváriumfelújítások, szűrés és egyéb átszervezés kellős közepén vagyok, ha befejeződött, jöhetnek...) és ahogy a blogodban olvasgattam és láttam a képeken, sok félét tartasz együtt (legalábbis a képek szerint). írtad, hogy érdekes végeredmények lesznek, de a fekete szín a domináns. vagyis ezeket a garnikat azért jobban lehet "együtt" tartani, mint pl davidi fajokat? itt a feketés az eredeti vad szín, de gyakoribb lesz a mutáció/színkavalkád? érdekes, hogy pl rili, rc, yellow fajok együtt nekem f2,f3,f4-ben sem hoztak érdekes színeket. itt lehetséges ez?

kösz

Tibor
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Együtt, többen...

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2013.09.30. 11:33

Nem vagyok biológus, úgyhogy sajnos a miértjét nem igazán tudom pontosan megírni, hogy a davidi garnélák esetében mi az oka annak, hogy nem pl piros sárga csíkos garnik jönnek elő. Hülyeséget nem akarok írni, de gondolom nem 1 gén határozza meg a garnéla színét, hanem többgénes öröklődés és a különböző kereszteződésekből végül az eredeti színváltozat jön ki (atavizmus???). De tényleg nem akarok hülyeségeket írni, olvasd el spuc írásait: viewtopic.php?f=55&t=121

Az különben nem annyira meglepő, hogy ha együtt vannak a különböző davidi változatok, akkor nem lesz érdekes a későbbi generációkban sem. Akkor kaphatsz belőle érdekes dolgokat, ha csinálsz egy keresztezést (pl carbon rili x sakura) és külön szeded a kicsiket, akiket visszakeresztezel mondjuk az anyukkal, és a kicsiket ismét külön teszed. Ha megjelenik köztük 1-2 érdekes szín akkor őket szintén külön teszed és elkezded keresztezni stb, stb...

A taiwan bee garniknál sztem azért más a helyzet, mert ezeknél a garnéláknál ez nem az eredeti színváltozat. A fekete az egyértelműen domináns szín, tehát ha feketét és pirosat keresztezel egymással, akkor nagy többségben fekete kicsik lesznek (de lehet panda, king kong is), illetve előfordulhat, hogy kijön kékes-zöldes változat is...

Különben nemrég átszerveztem egy kicsit a taiwanokat, és nagyjából külön vannak, tehát van egy akvárium a feketéknek, egy a pirosaknak, egy a shadow mosuráknak, egy a pintoknak, egy mixeknek és egy a pinto mixeknek...

Mostanában csak annyi keveredést csinálok, hogy 1-1 nőstényt teszek át ide oda, de a kicsiket aztán megint tovább szedegetem a saját helyükre.



keytee írta:István, az lenne a kérdés - amatőr -, hogy miért van az, hogy ha heteropoda davidiket társítod, összeívnak és a vad lesz a domináns, vagyis a barnás, áttetszős változat. én most taiwan beekel szeretnék foglalkozni (teljes akváriumfelújítások, szűrés és egyéb átszervezés kellős közepén vagyok, ha befejeződött, jöhetnek...) és ahogy a blogodban olvasgattam és láttam a képeken, sok félét tartasz együtt (legalábbis a képek szerint). írtad, hogy érdekes végeredmények lesznek, de a fekete szín a domináns. vagyis ezeket a garnikat azért jobban lehet "együtt" tartani, mint pl davidi fajokat? itt a feketés az eredeti vad szín, de gyakoribb lesz a mutáció/színkavalkád? érdekes, hogy pl rili, rc, yellow fajok együtt nekem f2,f3,f4-ben sem hoztak érdekes színeket. itt lehetséges ez?

kösz

Tibor
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Együtt, többen...

HozzászólásSzerző: keytee » 2013.10.03. 21:15

Igen, spuc jól leírta, olvastam még régen az írását, sokat olvastam Mendel és egyéb genetikai öröklődésekről és mikéntjükről, rendeltem is pár könyvet erről anno. Itt a tapasztalataidra lettem volna kiváncsi inkább, mint a biológiai részre.

Akkor egy témábba vágó kérdés (nagyon elméleti), ha van mondjuk két pár garnéla, melyeket szeretnél keresztbe keresztezni, és fogsz két akváriumot, melynek 1 külső szűrővel szűröd a vízét (a kiömlőn természetesen szivacs van, nem csak rács), tehát a víz közös (hisz a paramétereinek meg kell egyezniük), akkor a vízben van-e vagy lehet-e olyan anyag, mely ilyen módon kereszt szaporodást okoz?

tényleg elméleti, de gondolkodtam egy 100x20x25-as akváriumon, melyben 20cm-enként elválasztó fal van, de mögöttük egy közös szűrő és az 5 10 literes kis akvárium vízét együtt szűrném. A 10 literekbe mindössze 1-1, 2-2 garnit raknél, így vissza lehetne keresztezni és jól nyomon lehetne követni.

teljesen nem gondoltam át, csak ötlet, nem tudom, mennyire "embertelen" 10 liter nekik, de úgy érzem, hogy itt inkább van szó 50 liter vízről, mint 10-ről, így lehet, hogy azért a víz paraméterei állandóak lesznek.

Ötletnek rossz?
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Együtt, többen...

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2013.10.04. 09:06

Ha a garnélák fizikailag el vannak választva, tehát csak a víz közös, akkor nem fognak kereszteződni egymással. "Fizikai kontaktus" szükséges, hogy szépen fogalmazzak...

Különben szokták ezt az elválasztást használni, anno nekem is volt egy ilyen akváriumom, ami félbe volt szedve, de a víz át tudott járni.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Együtt, többen...

HozzászólásSzerző: keytee » 2013.10.04. 20:04

OK, nagyon köszi!
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Együtt, többen...

HozzászólásSzerző: Keiron » 2013.10.04. 23:07

keytee írta:OK, nagyon köszi!

Szerintem a 10l, még a garnéláknak is egy börtön, én nem tartanám őket így, egészen másként viselkednek 50-100l-ben.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Re: Együtt, többen...

HozzászólásSzerző: keytee » 2013.10.06. 15:39

Akkor is börtön, ha csupán 2-3 darab van 10 literben?
Avatar
keytee
Hinomaru
 
Hozzászólások: 143
Csatlakozott: 2012.10.16. 19:42
Tartózkodási hely: Veszprém, Kaposvár, e-mail: kt kukac esh pont hu

Re: Együtt, többen...

HozzászólásSzerző: Keiron » 2013.10.06. 16:10

keytee írta:Akkor is börtön, ha csupán 2-3 darab van 10 literben?

2-3 db kevés ahhoz, hogy biztonságban érezzek magukat, lévén, hogy a táplálkozási lánc legalján helyezkednek el, számukra a nagy csapat jelenti a (viszonylagos) biztonságot.
Keiron
Panda
 
Hozzászólások: 381
Csatlakozott: 2011.10.19. 07:07
Tartózkodási hely: Budapest, e-mail:fzseni@gmail.com

Következő

Vissza: Biológia

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron