Szűrés trendek

A szűrőkkel, szűréssel kapcsolatos témák

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: TZoli » 2011.01.24. 21:55

Nem mondhatom magam nagy szakembernek a témában, de mielőtt megcsináltam az 50 l-es akváriumot a garnéláknak rengeteg kutatást végeztem szűrő témában. Én németes vagyok, így számomra a német garnélás oldalak játszanak. Náluk is a legelterjedtebb a mattenfilter+talajszűrő és ezek kombinációja. Bár hozzáteszem, hogy ezt max. 60 l-ig ajánlották felette már mindenképpen szükség van a külső szűrőre. A legjobb megoldást a kettő kombinációja adja. Én csak a mattent csináltam meg, de tökéletesen elégedett vagyok vele. Nálam 5cm vastag szivacs lett beépítve 40x35cm mérettel. Amint látjátok ez már jelentős méretű szivacsfelület, és nagyon jó szűrést biztosít. A matten kialakításánál is rengeteg apró praktika van, amit órákig lehetne ecsetelni. (bár a legtöbb egyéni elképzelés, talán semmi értelme, de vannak logikusnak tűnő gondolatok is) Amit én is alkalmaztam, hogy a szivacs és akvárium fala közé kerámiagyűrűket szórtam és már gyönyörűen szaporodnak a kis baktériumok. Valaki vegyesen lávaködarabkákat, biball-okat és kerámiagyűrűket helyezett el. Ha nagyobb medencéről van szó, akkor célszerűbb 2- esetleg 3 pvc csövet beépíteni, melyek szívóoldali vége különböző magasságokban vannak elhelyezve. A másik nagy előnye a mattennek, hogy az óriási szivacsfelület is felszaporodik baktériumokkal és a garnik imádnak rajta csemegézni. A talajszűrőt én is fontolgattam, egyenlőre még nem csináltam meg, de ha végre eljutok a költözésig (3 éve építkezem), akkor kipróbálom. Ami nekem személy szerint a legjobban tetszett az a bioball rétegre fektetett szúnyogháló tökéletesen lezárt oldalakkal, majd aljzat. Az egyik sarokban a szívócső, amely szintén a szivacs mögött jön fel és a "matten"-es cső mellett,tolja be a szűrt vizet.
Persze amiket leírtam, azok szinte mind hobbi tartóknál voltak, de néhány tenyésztő is esküszik a matten+talajszűrő kombinációra.
Avatar
TZoli
Red cherry
 
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.01.07. 21:32
Tartózkodási hely: Miskolc

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: LGA » 2011.11.22. 22:54

Tegnap beszéltem egy biológussal, aki többek között mesélt az akvarizálásról illetve például a Tropicáriumról (meg japán tengeri akváriumokról).

Na, előljáróban annyit, hogy egy ilyet szeretnék a nappaliba... ;) http://www.youtube.com/watch?v=u7deClndzQw :mrgreen:
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.11.22. 23:04

LGA írta:Tegnap beszéltem egy biológussal, aki többek között mesélt az akvarizálásról illetve például a Tropicáriumról (meg japán tengeri akváriumokról).

Na, előljáróban annyit, hogy egy ilyet szeretnék a nappaliba... ;) http://www.youtube.com/watch?v=u7deClndzQw :mrgreen:



:lol: :lol: :lol:
Asszem az első vízcserére rámenne inged-gatyád.... A villanyszámláról ne is beszéljünk.
Viszont pazar látvány, az tény.
Szerintem a vízcserét közvetlenül a tengerből oldják meg.... ;)
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: LGA » 2011.11.23. 11:58

Igen, 350m-re van a tengertől és folyamatosan szivattyúzzák. Ezt hívják vízszál megszakítás nélküli "szűrésnek". Régen idehaza is így működtek a strandok - de ma már ez tilos (ideértve a gyógyfürdőket is, de ez messzire vezető kérdés).

Visszatérve, a Tropicáriumban lebegtett homokszűrők vannak, több tucat köbméteresek. Lelkesen magyarázta a srác, hogy és az a jó, hogy a folyamatos mozgás miatt a homok szépen lassan felér a szűrő tetejére, addigra le is dörzsöli a bacikat és lesüllyed, a bacik meg jól kijönnek és a lehabolóban kigyűlnek. Sajnos nem tudtam hosszasan beszélni vele, de szerettem volna megtudni, hogy ez miért jó. Arra, hogy a Nitrosmonas 17-28 óra osztódási idővel bír ideális esetben, de ez akár napok is lehetnek, azt felelte, hogy ez nem szokott probléma lenni. Mivel mutatott műanyag labdákat is (kis akváriumokban), megkérdeztem, hogy miért nem használnak valami jobbat, elég sok modern anyag van. Az volt a válasz, hogy a lávakövön kívül minden drága.

Volt szó azonban még egy érdekes szűrésről - azt hittem ilyen az országban csak Annának van... mégpedig a moszat szűrésről. ;)

Egy szűrő akváriumban a kiállító akvárium alatt Caulerpa taxifolia-t tartanak, ez nagyon gyorsan nő, gyakran aratják is emiatt. Jó hatásfokú, hátránya, hogy világítást is igényel - illetve nyilván ammóniát nem köt meg csak nitrátot. A másik hátránya, hogy kiszabadult a Földközi tengerbe és veszélyezteti az őshonos tengeri fű életközösségeket.

Ez kicsit emlékeztet a régebben olvasott alga szűrőre, ott egy hosszú-hosszú megvilágított csőben áramlik lassan a víz. Nagy édesvizi akváriumoknál alkalmazzák, nyilván nem otthoni használatra, évi(!) 10%-os vízcsere mellett lehet fenntartani vele állítólag az egyensúlyt.
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: taksoft » 2011.11.23. 12:33

A lebegtetett homokszûrõknél nem az összes baktérium "kopik" le a homokszemekrõl, csak a túltermelõdés.
A baktériumok folyamatosan szaporodnak, ezzel fogyasztják el a vízbõl a szennyezõanyagokat, emiatt nõ a térfogatuk. A túlnövekedett baktériumréteg leválik, és ezt küldik a lehabzóba.

Az édesívzi akváriumokban is ugyanez van, csak ott nincs lehabzó, ott marad a szûrõtisztítás, hogy a felesleges baktériumokat eltávolítsuk. :roll:

A növényes szûrés pedig jó, hiszen a Földön is így mûködik minden. ;)

A növények pedig hasznosítják az ammóniát is, egyes vizsgálatok szerint jobban, mint a nitrátot.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: Dominiks » 2012.06.28. 13:20

Szentgyo anyit kifogásolnék ,hogy ismerek garnéla tenyésztőt aki 100l-es akvákal dolgozik :D tehát van Magyarországon :D
Dominiks
Hinomaru
 
Hozzászólások: 127
Csatlakozott: 2011.10.02. 11:07

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.09.10. 17:44

Tudom ez rég nem aktív topic ,de engem is nagyon sokat foglalkoztat a miértek és a hogyan-ok a szúrésél kapcsolatban . És sajnos még nincsen garnélás tapasztalatom .

Szerintem (de ha nem így van úgyis kiderül):

Szűrés a szállítót menyiségtől és a szűrő felülettől függ. És persze menyi pénzt tudunk áldozni rá.

Víz szállítás regében az volt a fáma egy jól belőtt szűrőnél 1 liter levegő 3 liter vizet tud megmozgatni ideális esetben vagy még többet. Igaz én soha nem mértem meg pontosan mindig a levegő buborék és az utána húzott vízből próbáltam belőni a szűrőt. Ugyanaz a gyártó levegő pumpája 2x 180 l/h szállít 2-3 w fogyasztással 2500 Ft . Vízszivattyúja 1200 l/h szállít 25 w fogyasztással 4000 FT. A szivattyú valószínűleg előbb mondja be az unalmast . Ha meg olyan emberke aki még a szünetmentesre is hajlandó áldozni akkor megint csak a levegőpumpa a jobb. Hátránya egy bizonyos távolságból már nem tudja hatékonyan beszűrni a koszt . A garnélás akváriumok viszont az otthoni hobby tartóknál inkább kicsik. Egyértelműen a levegős megoldás a jobb és olcsóbb nekem. Egy levegő pumpával több akváriumot is szűrhetünk míg egy szivattyúval költségesebb ezt megtenni.

Szivacs szűrő a legkényelmesebb megvesszük a kész gyárit ami remélhetőleg jól van méretezve a levegő felszállócső vagy porlasztókő szivacs kombó.

Matten ez jobb szűrést biztosít nagyobb felületű mint a szivacs szűrő de nehezebb belőni és ezt nem kapni készen szóval barkácsolós de lehet tuningolni szűrőanyagokkal.

Talajszűrő ez a legjobb hatásfokú szerintem . Alulról szívja a koszt nagy a szűrő felület felül nyomja ki a tiszta vizet az akvárium egész alját egyenletesen szűri .Ezt is lehet tuningolni a talajba rakott szűrő anyagokkal pl. kerámia .Garnélás akváriumokban magas talajréteget használnak pl. a víz stabilitása miatt. Szóval kB talaj és szűrő anyag egyben. Ár érték arányban ez a legjobb szűrés ,de ezt a legnehezebb jól belőni szerintem. Ezt is könnyű barkácsolni. Egy kisebb akváriumban meg kevés látszik belőle

Ha nagyobb akváriumot víztömeget kell szűrni akkor meg az áramlás és nyomás miatt motoros szivattyús megoldás a jobb. A szűrést jobbá szeretnénk tenni akkor nagyobb szivattyúra van szükségünk ez elég drága vagy nagyobb több szűrő anyagra .Akár külső akár belső szűrő a szűrőház miatt korlátozva van a szűrőanyag kapacitás emiatt minőségi szűrőanyagot kell bele venni ami elég drága. Itt szerintem gazdaságosabb ha nagyobb szűrőt több kevésbé drága szűrő anyagot használunk mint erősebb szivattyút vagy drága szűrő közeget. Ha gyengébb szivattyút használunk akkor az emelő magasság is kisebb .Sok gyártó a szivattyú lapátozás kialakításánál inkább a szállított menyiségre koncentrál mint az emelő magasságra ha nagy az emelő magasság nagyobb a nyomás könnyebb áramoltatni a vizet . Ezért van hogy sokan akik barkácsolnak a hordós szűrésre esküsznek biztonságos nagy méretű olcsó zárt van szívó oldali nyomás emiatt a szivattyú nagyobb nyomáson üzemel de karbantartani jól tömíteni nem egyszerű :((.

Persze aki megteheti a legjobb egy minél nagyobb gyári szűrő.
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.09.11. 10:47

Az emelőmagasság csak az alsópolcos külsőszűrőknél fontos, az meg h milyen teljesítményűnek kell lennie, minden szűrőnél meg lehet elvileg határozni, hogy mi az ideális. Persze ha kiszámolunk valamit, abban biztosak lehetünk, hogy az nem a valós érték, mivel idővel változik az áramlási sebesség a szűrőanyagon keresztül, betelepítik a hasznos baktériumok, így a víznek szűkebb helye van áthaladnia az anyagon, ilyenkor nő az áramlási sebesség, a pumpa csöveiben is összeszűkül a víz útja a biofilm, baktériumréteg miatt, így csökken valamennyivel a vízpumpa teljesítménye, stb... A pumpa, vagy vízhozam mennyiségét tehát meg kell próbálni egy ideális értékre belőni, nem attől jó egy szűrő, mert nagy áramlást csinál, vagy gyorsan halad át a szűrőn a víz. A vízpumpa halk, sok akvárium esetében is, viszont a légpumpa egy-két akváriumnál is hangosabb, többnél pedig egyre hangosabb. Egy kedvtelésből garnélázónál, szerintem megéri ennyivel többet költeni a szűrésre, amennyivel a vízpumpák drágábbak, de biztos léteznek halkabb levegőpumpák, meg mindenki másképp tolerálja a zajt az akváriumai körül.. Az akváriumok méretének a megválasztása előtt jó szerintem eldönteni, hogy víz-, vagy légpumpa legyen, mert talán a vízpumpa nagyobb akváriumokhoz jobb, mert annyira kicsi teljesítményűeket ritkán lehet kapni és az alacsony teljesítményűeknél a szintek között nincsen olyan nagy árkülönbség... Kis akváriumoknál persze jobb levegővel szűrni, a kicsiből arányosan több kell(het), sok vízpumpa kellene és a boltokban nem mindig lehet találni kelően kis teljesítményűt. Na túl van ragozva. :)
Szóóval, nekem azért nem kis akváriumaim vannak, mert túl hangos lett volna őket légpumpával szűrni, nekem legalábbis.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: boomo » 2012.09.11. 19:15

Kíváncsi voltam arra hogy menyi levegővel menyi vizet lehet szállítani . A cseh típusú átemelővel akár 40 liter levegő 183 liter vizet is tud szállítani .Egy német oldalon találtam pontos méreteket számokat http://www.tlh-info.de/start/start.html.Illetve egy magyar cikk :http://www.akvariummagazin.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=459&Itemid=242
boomo
Mosura
 
Hozzászólások: 177
Csatlakozott: 2012.08.17. 18:10
Tartózkodási hely: Budapest xyfono@gmail.com

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: Frettner » 2012.09.11. 21:18

Nálam 4 akváriumban van talajszűrő ( 31,5 l), kettőben belső szűrő( 40 és 20 l), 1 akasztós (10 l), és a többi (10 db 10-15-20 l-es) levegős szivacsszűrő.
A legjobb a vizminőség a 10 literes akasztósban (100-litert forgat óránként) kristálytiszta, de mérsékelt szaporulattal, a garnik nem szeretik ezt a nagy flow-t.
Utána jönnek a Kisebb 10 literes szivacsszűrős akváriumok. Tiszta víz, mérsékelt szaporulat.
Következnek a 15 literes szivacsszűrős akváriumok, ezekben nagyon jól érzik magukat a garnik, szaporodnak is rendesen.
A 20-22 liter körüliekben is szivacs van, de már korántsem olyan szép a víz, és a garnik is csak tengenek-lengenek benne, gyakrabban kell vizet cserélni, hamar elkoszolódik, szerintem ide már kevés a szivacsszűrő.....
A belső szűrőkkel nincs gond, a 20 literesben nincs most garni, oda kicsit nagy a szűrő, de a 40-esben minden oké. Oda pont jó, a hosszú akváriumban éppen hogy mozog a víz, és meg van támogatva egy szivacsossal is. Ez a max méret a belső szűrőknél - szerintem.
A talajszűrők működnek, de nem igazán vagyok velük elégedett. Figyelni kell a párolgást, állandóan utánatölteni, és nehéz újraindítani is.... ugyan ez a baj a mattennel is..
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

ElőzőKövetkező

Vissza: Szűrés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron