Szűrés trendek

A szűrőkkel, szűréssel kapcsolatos témák

Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2011.01.24. 15:19

Bocsi, de nem tudtam jobb topik nevet kitalálni, ha gondoljátok nevezzétek át.

A téma amin egy ideje agyalok, hogy miért vannak különböző "megoldások" trendek erre a témára, és miért van hogy egy-egy technika dominánsabb egy régióban.
Gondolok itt arra, hogy jellemzően matten, talaj és külső szűrőket látok használni garnélás akvárumokhoz.

Nálunk erősen tombol a matten láz. Németeknél viszonylag sok talajszűrést látni. Viszont elég sok távolkeleti garnis helyen látom, hogy külső szűrővel nyomják, természetesen szivacs végekkel.
Beszéltem is tenyésztővel, azt mondta az érzékeny garnikat nagyobb medencében és erősen szűrt akváriumokban tartják és lebeszélt a talaj és a matten szűrésről is.

Látom, hogy szuper eredménnyel tartotok mindenféle tecnikával, csak érdekelne mit gondoltok erről.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: ata7 » 2011.01.24. 17:05

viktorlantos írta:Bocsi, de nem tudtam jobb topik nevet kitalálni, ha gondoljátok nevezzétek át.

A téma amin egy ideje agyalok, hogy miért vannak különböző "megoldások" trendek erre a témára, és miért van hogy egy-egy technika dominánsabb egy régióban.
Gondolok itt arra, hogy jellemzően matten, talaj és külső szűrőket látok használni garnélás akvárumokhoz.

Nálunk erősen tombol a matten láz. Németeknél viszonylag sok talajszűrést látni. Viszont elég sok távolkeleti garnis helyen látom, hogy külső szűrővel nyomják, természetesen szivacs végekkel.
Beszéltem is tenyésztővel, azt mondta az érzékeny garnikat nagyobb medencében és erősen szűrt akváriumokban tartják és lebeszélt a talaj és a matten szűrésről is.

Látom, hogy szuper eredménnyel tartotok mindenféle tecnikával, csak érdekelne mit gondoltok erről.


Véleményem szerint ez talán leginkább árfüggő,ugyan nekem nincs matten-em de talán azt lehet kihozni a legolcsóbban,és a jó külső szűrő,garnéla védelemmel a legdrágább megoldás.És mint tudjuk hazánkban az akvaristák többsége nincs anyagilag eleresztve.
ata7
CRS S
 
Hozzászólások: 94
Csatlakozott: 2010.08.15. 20:37

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: xman » 2011.01.24. 17:25

Hello!

Szerintem, elég sok oka van ennek!
Mivel többnyire kis akváriumokban tartanak az emberek garnélákat, elég egy kisebb teljesítményű szűrő is pl.:Matten vagy talajszűrő.
Másik tényező, hogy a külső szűrők általában nagy teljesítményűek, és egy kisebb garnélás akváriumban a bejövő víz elég nagy áramlást kelthet, egy 25-literes akváriumban.Ezt tudtommal annyira nem szeretik
Valószínű az árak is erősen befolyásolják azt, hogy ki milyen szűrést választ.

Más a helyzet, a növényes akvarisztikánál, ott fontos az erős szűrés, és nem elsősorban a díszítő elemként szolgáló garnélák miatt.De ezt te tudod legjobban.

Én nekem nagyon tetszik a talajszűrő, kristály tiszta vizet forgat vissza, viszonylag olcsón meg lehet úszni, és a mul is elhanyagolható mennyiségű.
Sokaktól hallottam már azt, hogy a talajszűrő esetében, könnyen a szűrőben végezhetik a kis garnélák.
Na ettől előre félek, majd kiderül.
De a sima szivacsszűrőkkel is meg vagyok elégedve.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2011.01.24. 17:34

Említetted a kis akváriumokat. Talán ez lehet az egyik igazi magyarázat rá. Természetesen a pénz is, bár itt meg kell említenem, hogy olyan harcedzett garnélás is mattenezik, aki a garnélákra megszámlálhatatlan mennyiségű pénzt költött már. ;) Lehet egyszerűen csak működik a technika és nincs ok más után nézni.

Ez egyébként a másik érdekes dolog. Hogy nálunk ezerrel megy a nano garnélázás. Itt a fórumon is túlnyomó részben ilyen akváriumokat látni. Miközben van egy másik elmélet, hogy ezekkel a kis akváriumokkal van a legtöbb gond. Talán a gyakori elhullások is részben ennek köszönhetőek, ha bármi megborul a garnik azonnal reagálnak. Hideg, meleg, vízparaméterek stb stb.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2011.01.24. 17:50

xman írta:Más a helyzet, a növényes akvarisztikánál, ott fontos az erős szűrés, és nem elsősorban a díszítő elemként szolgáló garnélák miatt.De ezt te tudod legjobban.


Persze, de most garnélásként érdekelne a dolog. A növényes "ruhámat" odaát hagytam. :lol:
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.01.24. 18:05

Hát szerintem Magyarországon a garnélás akváriumok nagy részét szivacsszűrővel szűrik. Ez a legegyszerűbb, legolcsóbb megoldás, és hát valljuk be, működőképes. A mattenfilter szerintem egyáltalán nincs elterjedve, kb fél évvel ezelőtt még szinte hallani sem lehetett róla. Inkább Németoban jellemző mind a matten, mind pedig a talajszűrő. Mondjuk ez a talajszűrő is elég érdekes dolog, rettentő régi technológia, azonban nagyon sokáig semmit nem lehetett hallani róla, csak az elmúlt 2 évben kezdett el ismét szárnyalni.

A nagy, sőt akár esetenként több külső szűrő pedig Ázsiában jellemző, de ezekben a medencékben gyakran hihetetlen mennyiségű garnéla van, amit másképp nem is lehet kezelni.

Én mikor gondolkodtam a szűrés kialakításán, akkor a külső szűrő szóba sem jött: egyrészt rettentő drága lenne 30 akváriumot így megszűrni (mind a szűrők, mind pedig a későbbi áramfogyasztás), másrészt pedig egy olyan állványnál mint ami nálam van, ez gyakorlatilag kivitelezhetetlen, mivel nem tudnám hova elhelyezni a szűrőket. Nálam korábban a szivacsszűrő tökéletesen bevált, a mattenfilter gyakorlatilag pontosan ugyanazon az elven működik, csak nagyobb felületet biztosít, és hát sajnos egyáltalán nem volt mindegy a kialakítás költsége sem... Ez tűnt a legköltséghatékonyabb megoldásnak.

Természetesen az teljesen igaz, hogy minél kisebb az akvárium, annál nehezebb megtartani benne az egyensúlyt, az állandó értékeket. Annak, hogy miért vannak kis akváriumok szerintem elég egyszerű az oka, mivel ezeket a legegyszerűbb megcsinálni, nem foglalnak sok helyet, könnyen el lehet helyezni a lakásban, és természetesen elég kis költségvetésből is össze lehet hozni. Magyarországon nincs garnéla tenyésztő, itt az emberek hobbiból, önszórakoztatásra tartanak garnélákat, és nagyon gyakran történik az, hogy a sikerélmény hatására ki akarnak próbálni új fajokat/típusokat. Ennek pedig a legegyszerűbb módja, egy újabb kicsi akvárium összeállítása.

Különben tervezem, hogy nyáron/ősszel összerakok egy picivel nagyobb akváriumot, amit egy erősebb külső szűrővel fogok megszűrni, kíváncsi vagyok mennyivel lesz más.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2011.01.24. 19:18

Köszi a visszajelzéseket ;)

szentgyo írta:Különben tervezem, hogy nyáron/ősszel összerakok egy picivel nagyobb akváriumot, amit egy erősebb külső szűrővel fogok megszűrni, kíváncsi vagyok mennyivel lesz más.


Jól hangzik. Kívácsi leszek nálad hogyan válik majd be. Én a 60-as akváriumomba kísérlet jelleggel garnizok már egy ideje, lényegesen kevesebb a nyűg mint a kicsinél.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2011.01.24. 19:23

Másik dolog pl. ez az akasztós mizéria:
http://ameblo.jp/aquatailors3/image-107 ... 78469.html

Egyébként állványrendszerből egy szimpit az AquaTailors-nál láttam:
http://ameblo.jp/aquatailors3/image-106 ... 86132.html

Ezek talán ilyen 45 literes akik lehetnek.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.01.24. 20:07

A nagyobb akvárium nekem is kb 50-60 literes lesz, szóval azért nem egy óriás :)

viktorlantos írta:Egyébként állványrendszerből egy szimpit az AquaTailors-nál láttam:
http://ameblo.jp/aquatailors3/image-106 ... 86132.html
Ezek talán ilyen 45 literes akik lehetnek.


Tényleg pofás kis állvány, de itt sem külső szűrők vannak, hanem talajszűrők.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Szűrés trendek

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2011.01.24. 21:33

szentgyo írta:Tényleg pofás kis állvány, de itt sem külső szűrők vannak, hanem talajszűrők.


Itt igen, de egy rakat classic stb. szűrőt látni mindenfelé.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Következő

Vissza: Szűrés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég