Mattenfilter

A szűrőkkel, szűréssel kapcsolatos témák

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.01.24. 21:36

Sziasztok.
Lenne egy problémám: Itt mindenki mindent túlbonyolít. :) ;)
De tényleg, ez nem egy olyan bonyolult dolog, nagy a felület, biztos jó lehet..
Pár ötlet ami talán valakinek segíthet:
Az én mattenjeim egyszerűen faltól falig érnek az akvárium egyik oldalán, nagyságuk: a szélességét úgy vágom le, hogy rárakom az akváriumot megfelelő lappal lefelé, leveszek a méretből egy üvegvastagságot, akkor marad egy a belső mérethez képest, és az akvárium mentén vágom el, a magasságát is így vágom le, csak ott nem hagyok el semmit, ez pl azért jó, ha nem eléggé stabil a matten, tehát nem eléggé egyenes, akkor az akvárium tetejére rakunk egy üvegtetőt, üvegcsíkot és ez lenyomja, helyéntartja a szivacsot.
Előszöris, szerintem a legjobb, ha egy pici vízpumpát, vagy egy használaton kívüli belsőszűrő fejét használjuk a szűrő meghajtására, mert ez a leghalkabb megoldás, és ez sztem fontos szempont, főleg, ha a hálószobánkban van az akvárium. Én egy kis vízpumpára ráhúztam egy kis darab hajlékony, átlátszó csövet, a végét ferdén vágtam le, átlyukasztottam a szivacsot és átdugtam rajta, úgy hogy a pumpa majdnem hozzáér a szivacshoz, így a felfüggesztésére csak akkor van szükség, ha pl túlságosan fodrozza a vízet, csobog. Ilyen esetben én egy "fogókás" tapadókoronggal támasztom alá. A másik, amire én gondoltam a mattenem elkészítésekor, hogy ha esetleg tísztítani szeretném a szűrőt, akkor ne kelljen az aljzatot felkavarni, tereprendezni: Eredetileg üvegkeretet szerettem volna a falakra, aljzatra ragasztani, ami helyéntartja a szivacsot, és a tisztításnál is megtarta az aljzatot. Szerencsére nem ment az üvegvágás :) , ezért egy másik megoldást kellett kitalálnom. Ez pedig az, hogy a szivacs aljától 5 centire egyenesen elvágtam a szivacsot, összeraktam a 2 darabot, és igy szoritottam be a helyére, igy ha kivenném a szivacsot, akkor sincsen gond az aljzattal, és sztem ha tisztítás válna szükségessé, akkor nem lenne gond, hogy az a kis szivacsrészt tisztítatlan marad. Ezt a megoldást először egy 15 literes akváriumban alkalmaztam, majd egy 60 literesban. A 15-ösben nem volt gond a 3 cm vastag szivacs stabilitásával, a 60-asban viszont annyit kellett még megcsinálni, hogy a szivacs mögé is kell tölteni az akváriumban lévő aljzat magasságával megegyező magasságú aljzatot, mert egyébként ilyen nagyméretű akváriumnál az aljzatot nem bírná el ez a 6 cm magas(a nagyobb akváriumban ekkora, mivel itt vastagabb az aljzat) szivacsszakasz. A nagy akváriumnál még volt egy furcsa jelenség: a szivacsok furcsán viselkedtek, úgymond, mivel a frissen betöltött aljzat még elég sok levegőt tartalmazott, ami a szívóerő miatt a szivacsban kötött ki. Ilyenkor szét kell szedni a bonyolult konstrukciót :) és ki kell nyomkodni víz alatt tartva a szivacsokat. Nálam az alsó részből olyan kis buborékok gyűltek össze az aljzatból, hogy szinte tejszerű felhő jött ki belőle, ami nem kosz, hanem mikrobuborékok voltak. Ebből pl az is látszik, hogy egy ilyen matten-szűrő még az aljzatban is mozgatja valamennyire a vízet, ezért a baktériumok hatalmas felületen telepedhetnek meg és szaporodhatnak. Még egy talán hasznos megfigyelés az áramlásról: Én a vízpumpára ráhúrott csövet fent hátul, vagyis az akvárium hátuljához közel dugtam át a szivacson. Így a sodrás a kimenő ággal szemben lévő oldalon, a sarokban a legnagyobb és a legkissebb, ahol szinte egy forgóáramlat van, az a cső után, pontosan az alatt van, ahol a vízfelszínt fodrozza a vízpumpa keltette áramlat, nálam ide gyűlik az összes tápanyag előbb, vagy utóbb, etetésnél ezért a legtöbb garnéla is itt található. A legnagyobb áramlás a szivacsban pedig a kimenő ággal ellentétes oldalán van a szivacsnak, vagyis a vízpumpa környékén megy át a szivacson a legkevesebb víz, ezért nem kell attól félni, hogy a szivacsban vízmozgás csak leginkább a vízpumpa környékén van, éppen ellenkezőleg. Erre akkor jöttem rá, amikor akváriumkezdésnél, miután az akvárium 2-3 napig üzemelt szűréssel, hogy kimenjen belőle a klór, ami káros a hasznos baktériumoknak, belenyomkodtam, egyenesen jól belemostam egy használatban lévű belsőszűrő szivacsját, és miután a vízet letisztította a matten, a legtöbb szennyeződés a szűrő kifolyó ágával ellentétes oldalán volt a szivacsnak. ...Én 7 centi helyet hagyok a szivacs mögött, hogyha esetleg a fűtőn kívül más technikát is beakarnék rakni, meg főleg, hogy betudjak nyúlni, ez a méret nekem alkalas erre.
Most ennyi jutott eszembe a mattenről.. Lényeg: Fogsz egy szivacsot, pízpumpát, csődarabot, cső rámegy a pumpára, ezt átdugod a szivacson és kész.
Remélem azért valakinek tudtam segíteni és főleg, hogy kedvet csináltam valakinek ennek az egyszerű és tényleg nagyszerű szűrő elkészítéséhez.
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Laci » 2012.02.12. 20:11

Eljött az idő, hogy a Mattenfilter szűrőszivacsát kitakarítsam. Probléma nélkül üzemel 10 hónapja, a vízcserekor leszívott víz "színtelen, szagtalan", tehát, mondhatni tökéletes! A megoldásom nagyobb méretet eredményezett, mivel légpumpát nem akartam (hangos, az akváriumok a nagyszobában vannak), ezért maradt a szivattyú. Így viszont meg kellett növelnem az akvárium méretét, a legkisebb szivattyú is akkora teljesítményű, hogy egy 20 literes akváriumban cunamit okozott volna! :D
Ezért 70 literes akváriumokat készíttettem az üvegesnél (katasztrófa egyébként amit csinált, napokig javítgattam az eresztő akváriumokat!!!) :evil:
Műanyag kábelcsatornákat vágtam szét L alakú profillá, és ezeket ragasztottam fel oldalra és alulra is! Elől is és hátul is, a réseket kitöltöttem ragasztóval, így a víz csak és kizárólag a szivacson keresztül jut át a hátsó részhez! Ott helyeztem el a szivattyút és a fűtést is. A víz műanyag kábelvető csőből kialakított úton jut át a szivacson fúrt lyukon keresztül előre, ott pedig elhelyeztem egy diffúzort, így a levegő befúvás is folyamatos. Ezen felül egy porlasztókő is van benn, azt nappal használom, valamint, ha nem vagyunk otthon.
A képeken jól látszik a kialakítás:

Kép

Kép

Kép
Avatar
Laci
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.08.22. 20:44
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: myk74 » 2012.02.12. 22:28

Imádom az ilyen képeket!Nagyon hasznosak azok számára akik ilyen szűrést akarnak,mert láthatják hogy mi lesz később és mire számíthatnak karbantartásnál.Köszi
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.03.23. 11:19

Egyszerunick írta:Sziasztok.
Lenne egy problémám: Itt mindenki mindent túlbonyolít. :) ;)


elképesztően köszönöm a leírást, pont egy ilyen megoldáson gondolkodtam, egy kiszuperált belsőszűrő feje fogja hajtani a rendszert
a szivacs vízszintes elvágása nagyon elgondolkodtatott, így tényleg nincs baj az aljzattal

a kivezetésen még gondolkodom, ha egy csővel a felszín fölé vezetem, és egy esőztetőt kötök rá, akkor szinte nem is lesz áramlás az akiban, csak a felszín fodrozódik, az pedig látszik, hogy amióta kiemeltem a belsőszűrő kivezető csövét a vízszint fölé, és fél centiről csordogál a víz az akiba, a garnijaim, különösen a pinokkiók, előmerészkedtek eddigi önként vállalt száműzetésükből...
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: myk74 » 2012.03.23. 13:53

Bennem nagyon érik a gondolat ,hogy a következő átrendezésnél (ami sakura vonalon fog menni)matten szűrést csinálok,csak én a külső szűrőmet fogom rákötni,esőztetővel .Azt hiszem volt itt akinek így volt,várnám tőle a tapasztalatokat,illetve buktatóit ha vannak.Köszi :D
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.03.23. 14:22

Prix örülök, ha tudtam segíteni.
Egyébként ezzel a levágással, hogy alul elvágod a szivacsot az aljától kb 5 centire, vagy kicsit magasabbra, ezzel simán tisztíthatóvá válik a matten felső része. Erre én is csak nemrég jöttem rá. Tehát mondjuk 3 centi vastag az aljzat, 5 centi magas az alsó szivacsdarab, így mondjuk 4,5 centire leszívod a vízszintet mondjuk egy műanyag kádba, nagy vödörbe, egy részében kimosod a mattent, addig a garnélák a maradék kb 2 centis vízben elvannak és nem mennek a matten másik oldalára, majd visszarakod a matten felső részét, vissza az eredeti vízet, meg frisset, kész is a szűrőtisztítás, a garnélák a helyükön maradnak..

A másik, hogy én is csináltam egy esőztetős mattent, nemsokára képekkel leírom kicsit.
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.03.23. 23:28

Én vettem aqael esőztetőt, és teljesen véletlenül az összes alkatrészét fel tudtam használni a 60 centi hosszú akváriumomban. Pont olyan alkatrészek voltak benne, amik nekem kellettek és pont annyi. 2 könyök, 2 sima cső, sok esőzetetős alkatrész (kb. 5) és 3 tapadókorong amivel az üveghez fogatom. Ezek a cső alkatrészek egymásba tolhatók, én a végére raktam az összes esőztetős csövet. A vízpumpára egy rövid hajlékony csövet húztam, az aquael cső mérete pont egyezett a vízpumpáméval, csak a kezdetnél le kellett vágnom a vastagabb részét, mivel ott nem egy beleillő cső jött, hanem a pumpán lévő cső másik végét húztam rá. Ez az aquael esőztető kb 1000 Ft., gondoltam megveszem, biztosan jó lesz valamire, nem kell hajlítgatnom csövet, esőzetőt fúrnom, és pont jó lett ehhez az akváriumhoz..
Képek:
Kép
Kép
Kép
Kép
Kép

Ez az akvárium még érik, meg költözésre vár, nincsen berendezve, csak áztatom már a gyökeret...
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Pirx » 2012.03.27. 13:17

bocsánat, nem értem, miért nem látszanak a képek, ha ráklikkelek a kis ikonokra, és megnyitom őket új ablakban minden OK...:(
kétféle nap van: amikor bogár vagy, meg amikor szélvédő...
Pirx
CRS C
 
Hozzászólások: 50
Csatlakozott: 2011.02.10. 14:57

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: myk74 » 2012.06.30. 12:11

Csináltam egy matten -es akit,a leendő sakuráknak.https://picasaweb.google.com/107737291977762233119/Mattenfilter#Még nincsen feltöltve.40x30x30-as,5mm üveg,dög nehéz :lol: ,így maradt egy 30x30x30-as kocka.TM30 van beépítve(azt hiszem)Az oldalára a front felől megy öntapadós fólia,meghajtani vagy egy aqual fan mini fogja,vagy ha feldühödöm akkor az 54literesből(küzdök vele) kiveszem az eheim 2224-et és azzal lesz meghajtva,így szerintem kb egy 1 évig nem nyúlnék hozzá.A fehér kábelcsatornára rakok műanyag hálót amiből anno a mohafalam volt,és mehet bele moha,így takarva lesz a nagy fehérség.Raktam alulra is egy csíkot,hogy takarításnál a talaj ne nyomuljun be hátra.Az elválasztott részre még találtam itthon egy kis kerámia gyűrütt,jobb helye van ott mint zacsiban a polcon.Nem a legszebb,de nekem nagyon tetszik :D
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: LGA » 2012.06.30. 20:10

Jó a szerelőállvány... ;)
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

ElőzőKövetkező

Vissza: Szűrés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég