Mattenfilter

A szűrőkkel, szűréssel kapcsolatos témák

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: xman » 2010.10.18. 20:36

No hát az egy dolog,hogy szivacs mindkettő,csak a mattenfilter az egy kiszámított szűrőfajta amit egy adott mérethez,és levegőpumpára számolnak ki,így elméletileg egy teljesen jó szűrésrendszer alakítható ki.Mivel ez a sarokszivacs szűrő ez nem számolt,ezért lehet kevés is szűrési szempontból, de akár elég is lehet.
Mindkettő biológiai szűrő,ami a szűrőfelületenn megtelepedett baktériumokkal szűr.
Új akváriumok indításánál azért szoktak várni a betelepítésig minimum 4 hetet,hogy kialakuljon a megfelelő baktérium kultúra , ami bezabálj többekközt az élőlényekre veszélyes ammóniát.Érdemes használni,boltokban vásárolható baktérium kultúrát is.
Ezek a baktériumok aránylag lassan lesznek ideális mennyiségben a szűrőfelületen,de egy esetleges szűrőleállás esetén egy órán túl már esélyes,hogy elpusztulnak.


Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: xman » 2010.10.18. 21:11

Nem olyan vészes ez sőt megcsinálni sem nagy dolog.Csak ki kell számolni egy kalkulátorban.
http://diszkosz.hu/modules.php?name=New ... int&sid=72
Ezen a linken eltudsz olvasni a mattenről mindent,és van a cikkben egy link ahol a kalkulátor is elérhető.
Ha kivan számolva a kalkulátorral,hogy mekkora szivacs kell akkor csak szerzel egy akkora szivacsot, beleteszed, és a légpumpát rákötöd egy L alakban hajlított csőre,és már megy is az ügy!
Ehhez nem kell semmien barkács tudás.
És tényleg szinte bármien légpumpát vehetsz!Vegyél egy erősebbet ami mondjuk tud 3-400Liter/h levegőt nyomni és egy csappal lehet szabályozni.
És légpumpát akármeik akvarisztikai bolban tudsz venni sőt még válogatni is!

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Melinda » 2010.10.18. 21:23

Hát jó, már jártam itt meg néztem de nem értem hogy kell ezt a kalkulátort...
Az akváriumom nagyságát olvastad? egyik témába írtam de leírom megint:
29cm magas; 42cm hosszú; 20cm széles;
akkor ehhez tutira jó lesz a 3-400L/ óra légpumpa?
mert régen a halakal nagyon sok bajom volt a víz tisztaságát iletően, nem akarok ezzel is odajutni...
Melinda
Mosura
 
Hozzászólások: 173
Csatlakozott: 2010.10.17. 22:35

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: xman » 2010.10.18. 21:33

Ha megnézel egy halkakit:DÉs egy garnéla kakit akkor. gyakorlatileg 1/100ad része ha nem kisebb :D
A halak többet esznek és sokkal több koszt hagynak maguk után a garnik szinte állandóan takarítanak.

A te akváriumod nagyjából 25 Literes.Nálam a 20literesben sima Szivacszűrő van.Ami nagyjából 500 forint és csak rákötsz egy légpumpát és teljesen jól szűr!
A 25 literesben talajszűrővan.De amugy ha csinálsz egy ilyen sarokszűrőt mint amiet linkeltél és rákötöd egy erősebb pumpáára akkor semmi gondod nem lessz.
Nem azért írtam mert nem tartom jónak a sarokszűrőt,hanem hogy tisztázzam a kettőközti külömbséget.
Próbáld ki szerintem jólesz azis teljesen!
Amugy szerintem a titok abban van,hogy vagy e elég türelmes,hogy végigjárasd ganik nélkül 4-5 hétig az akváriumot.Ha a baktérumkultúra kialakult baj nemlehet.
Remélem tudtam segíteni.

Ha tévedtem az előző írásaimban javítsatok ki!

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Melinda » 2010.10.18. 21:39

Azt biztos hogy simán kivárjuk, csak ha már belefogok biztosan legyen jó, ezért aggódok a szűrő miatt.
de ara nem válaszoltál hogy akkor az én méretemhez tutira jó e a 3-400L/H légpumpa a szűrőbe normálisan, mert nem biztos hogy ojan kis csap izét tudok rá tenni, és állítólag a nagy áramlás se jó nekik.. szóval ezért kérdezem
Melinda
Mosura
 
Hozzászólások: 173
Csatlakozott: 2010.10.17. 22:35

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: xman » 2010.10.18. 21:56

Lehet, hogy sok is.
Ha mattent csinálsz akkor számít szerintem.
De számold ki a kalkulátorral.Vagy kérj meg valakit aki használta már!
Szerintem kicsit bonyolultam van leírva,főleg,hogy nemvagyok tul jó matekos.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.10.18. 23:43

??? Nem értem a problémádat! Nem kell ezt a dolgot túlmisztifikálni. Nekem egy 550l/h légpumpa 2x60liter és 1x120liter akváriumot visz. Igaz ez egy 4 kimenetes pumpa. Ezekben talajszűrőt használok. Minden kimeneten 1 talajszűrő. És atom módon szívnak ;) ! Ennek a pumpának a kistestvére 110l/h (nekem volt már sokféle légpumpám de ez eddig a favorit!(Kínai gagyit ne vegyél mert hamar meg fogod bánni a választást!)) kb 2.500ft. Ez bőven elviszi az akváriumodat és ha indítanál még több hasonló méretűt akkor azokat is bírni fogja. Veszel egy nagyobb méretű szivacsszűrőt ami 800ft körül van,hozzá a levegőcső 80ft/m és egy kis csapot ami vagy 30ft. Dúrván 3500ft-ból megvan az egész. Ha mattenfiltert akarsz csinálni akkor sem kell megilyedned. Csak ott a szivacs egy kicsit drágább lesz. Általában 500x500x30 vagy 50 mm-es szivacsot árulnak. A 30mm-es bőven jó én is azt használom. Levágod a magasságot akvárium méretre és a szélességet 20mm-el nagyobbra mint az akvárium szélessége és egyszerűen behajlítod az akváriumodba. Így jól befeszűl és feltöltéskor sem emelkedik fel a szivacs. A közepénél keletkezett ív mögé pedig betehetsz egy mini motort vagy egy légpumpával meghajtott szűrőt. Nekem 300l/h mini motorok hajtják a mattenfiltert a 40literes akváriumokban.

Szerintem kezdetnek a szivacsszűrő+légpumpa kombináció nagyon tökéletes lenne. De a választás a tiéd! És ne aggódj nem egy űrrepülőt kell összeraknod ;) !
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: taksoft » 2010.10.19. 15:01

A sarokszűrő is (lehet) matten. Sőt, valószínűleg az is.
A levegős hajtású szivacsszűrőknél amúgy sem lehet megmondani, hogy mennyi vizet fog szállítani, emiatt nem nagyon lehet méretezni.
Egy ilyen sarokszűrő teljesen elég lesz (de a sima szivacsszűrő is), meg a legkisebb légpumpa. Nekem a legkisebb E...m 2 szivacsszűrőt hajt, és még egyet elbírna (remélem!).

Szóval, ha ez tetszik, akkor nyugodtan csináld meg, teljesen jó lesz.
taksoft
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.08.24. 15:00
Tartózkodási hely: Bp. IX. ker.

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: xman » 2010.10.19. 18:13

Igazából te bonyolítod túl ez a kérdést!
Tökmindegy szinte majdnem!
Veszel egy légpumpát mindegymilyet csak jöjjön belőle a levegő, rákötöd egy csőre egy szivacson átvezeted aztán már megy isŰ!
De ha ennyire félsz a dologtól megcsinálom neked,ha megvszed a hozzávalókat!!....

norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Laci » 2010.11.14. 10:56

Valaki tud segíteni: TM 45-ös szivacs kb. mennyibe kerül?
Nagyjából 60 literes akviba 5 cm-es szivacsot tervezek. Jó, vagy elég a 3 cm-es? Szivattyúval fogom hajtani.
Avatar
Laci
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.08.22. 20:44
Tartózkodási hely: Tatabánya

ElőzőKövetkező

Vissza: Szűrés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég