Mattenfilter

A szűrőkkel, szűréssel kapcsolatos témák

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.11.14. 12:03

Laci én 3cm-es szivacsot használok. Szerintem bőven elég. Az volt 1300ft körül 500x500x30mm méretű.
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2010.11.14. 12:25

Laci írta:Valaki tud segíteni: TM 45-ös szivacs kb. mennyibe kerül?
Nagyjából 60 literes akviba 5 cm-es szivacsot tervezek. Jó, vagy elég a 3 cm-es? Szivattyúval fogom hajtani.


Nálam 3 cm vastag, TM30 as szivacsok vannak, de persze az 5cm vastag csak jobb, mivel nagyobb felület jut a baciknak.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Laci » 2010.11.14. 13:59

Köszönöm!
Avatar
Laci
CRS S
 
Hozzászólások: 86
Csatlakozott: 2010.08.22. 20:44
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: frigos » 2010.12.07. 21:04

Sziasztok!
Tervezem 2 db 25 literes aksi hadrendbe állítását. Nagyon színpatikusnak tűnik a Mattenfilter-es megoldás. Felmerültek bennem néhány kérdés. A szívó csonk ami a szivacsba kerül. Mennyire számít hogy a légpumpát hova csatlakoztatom, tehát a hajaltba vagy az aljára?
A másik a takarítása: az egyik oldalon olvastam erről:

" A szűrő hagyományos, azaz megszokott értelemben vett tisztítása nem szükséges. Sokkal több kárt, okozhat, mint hasznot! Vízcserekor a szűrő frontoldaláról óvatosan eltávolíthatjuk a durva szennyeződéseket. Idővel üledék képződik a szűrő mögött. Ehhez az üledékhez semmiképpen ne nyúljunk, mivel jórész nitrifikáló baktériumokból áll. A fenti kialakítás és gondoskodás mellett egy szivacsszűrő évekig működik. Csak akkor kell kiszednünk és átmosnunk, ha a szűrő mögötti vízszint - hosszú idő elteltével - erősen lecsökken. Ehhez azonban éveknek kell eltelnie."

Az itt leírtakhoz mit szóltok?
A harmadik egy 275l/h-es két kimenetes légpumpát gondoltam a két aksi meghajtására de nagyobb is szóba jöhet ha szükséges.???

Feri!
Avatar
frigos
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.09.29. 14:51
Tartózkodási hely: Győr, Püspökladány,

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: xman » 2010.12.07. 21:53

Szerintem, ennél nagyobb pumpára nincs szükség.
Valóban ígyvan, a matten filternek, többet ártasz, ha kimosod.Ezért, szerintem elég egy évben egyszer kimosni.
Szeintem érdemes, beragasztani, egy műanyag L szegélylécet az aksi aljára, ez megakadályozza, amikor kiveszed a szivacsot,hogy a helyére ömöljön a talaj.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: frigos » 2010.12.07. 21:58

Köszönöm!
Megelőztél egy hozászolást :lol: . A következő kérdésem a hogyan lett volna, a talaj elmozdulása nélkül. :D
Avatar
frigos
CRS S
 
Hozzászólások: 89
Csatlakozott: 2010.09.29. 14:51
Tartózkodási hely: Győr, Püspökladány,

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: belaba » 2011.01.07. 20:15

Sziasztok "mattenek"! Én is ezt tervezek az új medencébe, kb. 30l. Az egyik keskeny oldalt fognám be teljesen, ez 20X25cm.
30-as sűrűségű szivacsot szereztem, 2-cm és 1.5-cm vastagságút.Milyen vastag legyen szerintetek, 2 vagy 3.5 cm? A vizet HETO qd-1900-as pumpával hajtanám. Ha van ehhez hozzáfűzni valótok ötletetek azt szívesen venném!
belaba
CRS C
 
Hozzászólások: 74
Csatlakozott: 2011.01.04. 19:51
Tartózkodási hely: óbuda

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: szentgyo » 2011.01.09. 09:48

belaba írta:Sziasztok "mattenek"! Én is ezt tervezek az új medencébe, kb. 30l. Az egyik keskeny oldalt fognám be teljesen, ez 20X25cm.
30-as sűrűségű szivacsot szereztem, 2-cm és 1.5-cm vastagságút.Milyen vastag legyen szerintetek, 2 vagy 3.5 cm? A vizet HETO qd-1900-as pumpával hajtanám. Ha van ehhez hozzáfűzni valótok ötletetek azt szívesen venném!


Minél vastagabb a szivacs, annál nagyobb felület jut a baciknak, én inkább a vastagabb megoldást választanám.
Avatar
szentgyo
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 1483
Csatlakozott: 2010.08.09. 22:12
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.01.10. 15:01

halihali!

nos, úgy döntöttem az új akváriumban Motoros Mattenfilter lesz, halksága és hatékonysága miatt. A pumpa már megvan, aztán a szivacsot is kinéztem. Egyenlőre még akvárium sincs, de úgy gondolom biztos elegendő ha a legkisebb oldal lesz a mattenfilter. szerintetek is elég? 3 centis 45ös szivacsra gondoltam.
A legújabb elmélkedésem hogy szivacs mögöt lévő területet ( a pumpa elég távol tartja a szivacsot az üvegtől) érdemes-e kitölteni valami szűrőanyaggal? Nekem lesz fincsin bebakterizálódott lávakövem a régi szűrőmből, azt ráönthetem a pumpára? vagy sok értelme nincs és inkább felejtsem el.

az aksi 30-40 liter közti lesz. még nem tudom hogy hol érdemes megvenni, vagy csináltatni, mert mindenhol komplett szettet akarnak az emberre rásózni, az meg nem jó semmire.

másik kérdésem meg hogy ha légpumpával van meghajtva egy ilyen szűrő, az ugye átemelő csővel szippantja ki a vizet. Ez mennyire hangos? így is megy a bugyborékolás? Esetleg van valakinek videója átemelős szűrőről miközben duruzsol? az a megoldás sokkal helytakarékosabb lenne hisz csak egy cső lenne az szivacs mögött nem egy egész pumpa..
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: TZoli » 2011.01.13. 21:53

Sziasztok!

Én az 50l-es medencémben úgy oldottam meg, hogy a szivacs mögött elhelyeztem a levegős csövet is és egy kis teljesítményű szivattyút is egy darabka csővel. A két cső egymás mellett jön át a szivacsból. A szivattyú megy éjjel-nappal, míg a légpumpa csak nappal, így nem zavar senkit. A szivacs nálam is 30-as, és bőven elég, talán a 45-ös még jobb lenne, bár nálam még nem akartak átjutni rajta a kicsikék. A szivacs egyébként 5cm-es, ez a vastagság szerintem nagyon jó.
Ezzel a megoldással kristálytiszta a víz. ;)
Avatar
TZoli
Red cherry
 
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.01.07. 21:32
Tartózkodási hely: Miskolc

ElőzőKövetkező

Vissza: Szűrés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron