Mattenfilter

A szűrőkkel, szűréssel kapcsolatos témák

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: safaro » 2012.11.27. 19:01

Szia Doki!

Üdv a fórumon.

Nekem az az 500l/h kevésnek tűnik 160 literre, nem fogja átmozgatni a vizet.

Nekem ugyanilyen megoldás volt 112 literre egy at-103-sal, és ott sem volt túl nagy az áramlás. Én félnék, hogy meghajlik a szivacs, a 44 cm már elég széles, nem biztos, hogy az 5 cm vastag elbírja, de puding próbája az evés. Nekem a 3cm vastag szivacs 30 cm szélesen merevítés nélkül hajlott.

Az áramlási sebességed 5.1 cm/perc éppen az alsó határon van, ha nem tudja a pumpa a névleges teljesítményt leadni, akkor kevés lesz.

Én a 40 literes akváriumomban lévő matteneket hajtom at-102-el, bár ott fojtani kellett rajta. Ha rásegítesz az áramlásra a pickup-al, és nem egymás ellen dolgoznak, akkor lehet, hogy jó lesz, de én nagyobb vízpumpát tennék bele.
A szűrőanyagokat nem szoktak a háta mögé rakni, mivel nehéz megfelelő áramlást kialakítani a szivacs mögött, így nem lesz ideális hely a lebontóbaciknak. De a szivacs felülete önmagában is elég.
Akvarisztikai témájú blogom: http://safaroblog.wordpress.com/
Avatar
safaro
CRS C
 
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2012.01.21. 19:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: doki » 2012.11.27. 19:38

Beni írta:Én a külső szűrő szívó ágát tenném a matten mögé, a nyomó ágát pedig simán vissza az akváriumba, így nem kéne powerhead sem. Esetleg elromlott a külső szűrő, vagy miért nem erre gondoltál?

A külső szűrő menne a másik akváriumba, ezért szeretnék ebbe mattenszűrőt. Meddig kellene együtt üzemeltetnem a kettőt? Az új szivacsba belemosom majd a powerhead szivacsának tartalmát és szűrő indítót is használok.
Mindenképpen rásegítenék az áramlásra a Pickup-al, de majd meglátom. Ha kevés, akkor járható út egy ugyanilyen vízpumpa? Így kettőt használnék egyforma erősséggel, egymástól távolabb, + az Eheim Pickup.
Először mindenképpen megfigyelem, hogy mit tud az egy pumpa és a pickup.
A szűrőanygot akkor nem rakom mögé.
Köszönöm a tanácsokat, "próba cseresznye".
doki
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.11.25. 21:09
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: doki » 2012.11.27. 21:57

doki írta:
Beni írta:Én a külső szűrő szívó ágát tenném a matten mögé, a nyomó ágát pedig simán vissza az akváriumba, így nem kéne powerhead sem. Esetleg elromlott a külső szűrő, vagy miért nem erre gondoltál?

A külső szűrő menne a másik akváriumba, ezért szeretnék ebbe mattenszűrőt. Meddig kellene együtt üzemeltetnem a kettőt? Az új szivacsba belemosom majd a powerhead szivacsának tartalmát és szűrő indítót is használok.
Mindenképpen rásegítenék az áramlásra a Pickup-al, de majd meglátom. Ha kevés, akkor járható út egy ugyanilyen vízpumpa? Így kettőt használnék egyforma erősséggel, egymástól távolabb, + az Eheim Pickup.
Először mindenképpen megfigyelem, hogy mit tud az egy pumpa és a pickup.
A szűrőanygot akkor nem rakom mögé.
Köszönöm a tanácsokat, "próba cseresznye".

Mekkora vízpumpa kellene, amivel megfelelő lenne az áramlás? Az Atman nekem bevált, abból melyik lenne elég?
doki
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.11.25. 21:09
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: safaro » 2012.11.27. 22:13

Szia!

Ilyen szivacsméretekkel 500l/órás szűrőre 5 cm/perces átlagsebesség jön ki, ez nyugodtan emelhető a duplájáig is.
A mattenek nem célja a mechanikai szűrés, arra van a pickup, szóval többre nem kéne.

Viszont én annak idején próbálkoztam egy pickup+vízpumpa kombinációval, és az istennek sem sikerült jó beállítani az áramlást. A problémát a okozta, hogy mindkettő felül, a vízfelszínnel párhuzamosan tolja a vizet. Egy oldalra nem tudom őket rakni, mert a matten szivacs elviszi az üveget, ha meg másik oldalra rakom akkor a pickup elszúrja az olyan irányú áramlást, amit átfordulna a szemközti falon, és végigsöpörne az alján.
Nekem a megoldás végül egy olyan erős pumpa lett ami magában elvitte a 112 litert.

Egyébként az at-103 az is atman, csak nem powerhead csak vízpumpa.
Akvarisztikai témájú blogom: http://safaroblog.wordpress.com/
Avatar
safaro
CRS C
 
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2012.01.21. 19:16
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: doki » 2012.11.27. 22:19

safaro írta:Szia!

Ilyen szivacsméretekkel 500l/órás szűrőre 5 cm/perces átlagsebesség jön ki, ez nyugodtan emelhető a duplájáig is.
A mattenek nem célja a mechanikai szűrés, arra van a pickup, szóval többre nem kéne.

Viszont én annak idején próbálkoztam egy pickup+vízpumpa kombinációval, és az istennek sem sikerült jó beállítani az áramlást. A problémát a okozta, hogy mindkettő felül, a vízfelszínnel párhuzamosan tolja a vizet. Egy oldalra nem tudom őket rakni, mert a matten szivacs elviszi az üveget, ha meg másik oldalra rakom akkor a pickup elszúrja az olyan irányú áramlást, amit átfordulna a szemközti falon, és végigsöpörne az alján.
Nekem a megoldás végül egy olyan erős pumpa lett ami magában elvitte a 112 litert.

Egyébként az at-103 az is atman, csak nem powerhead csak vízpumpa.

Köszönöm a tanácsot, ha nem megy máshogy, akkor benevezek egy ilyen vízpumpára.
Már csak arra szeretnék választ kapni, hogy betehető-e ebbe az aksiba ez a méretű szivacs külön barkácsolás nélkül?
doki
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.11.25. 21:09
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: doki » 2012.12.05. 19:28

doki írta:
safaro írta:Szia!

Ilyen szivacsméretekkel 500l/órás szűrőre 5 cm/perces átlagsebesség jön ki, ez nyugodtan emelhető a duplájáig is.
A mattenek nem célja a mechanikai szűrés, arra van a pickup, szóval többre nem kéne.

Viszont én annak idején próbálkoztam egy pickup+vízpumpa kombinációval, és az istennek sem sikerült jó beállítani az áramlást. A problémát a okozta, hogy mindkettő felül, a vízfelszínnel párhuzamosan tolja a vizet. Egy oldalra nem tudom őket rakni, mert a matten szivacs elviszi az üveget, ha meg másik oldalra rakom akkor a pickup elszúrja az olyan irányú áramlást, amit átfordulna a szemközti falon, és végigsöpörne az alján.
Nekem a megoldás végül egy olyan erős pumpa lett ami magában elvitte a 112 litert.

Egyébként az at-103 az is atman, csak nem powerhead csak vízpumpa.

Köszönöm a tanácsot, ha nem megy máshogy, akkor benevezek egy ilyen vízpumpára.
Már csak arra szeretnék választ kapni, hogy betehető-e ebbe az aksiba ez a méretű szivacs külön barkácsolás nélkül?


Megcsináltam a mattenszűrést. Végül vettem egy Atman vízpumpát, mert beláttam, hogy a meglévő powerhead tényleg nem lesz elég. Így egymás mellett működik a powerhead fej, a vízpumpa valamint a belső hosszú falra tettem fel az Eheim-et úgy, hogy a kifúvó fejet a hosszanti oldalra irányítottam. Mindkét pumpa végére rátettem a gyári véget, így szabályozható a kifolyás iránya és az erőssége is, könnyebben tudom változtatni, ha kell. Ez azt jelenti, hogy 3 vonalon tolom a vizet a távolabbi rövid oldalra, mely megfordul és alul visszajön. (megfigyeltem). A matten mögé beraktam a fűtőt, így eddig készen van. 4. napja üzemel, s már látszik egy enyhe elszíneződés a felületén. Az ancik nagy kedvence lett, egyfolytában azon tanyáznak. Remélem összejön és kialakul a biológiai szűrés, persze tudom, hogy annak kell legalább 2-3 hét.
Az igazság az, hogy így már nem számoltam ki az áramlást, de az eredeti felálláshoz képest (5 cm/perc) megtoldottam még egy pumpával.
Mindkét pumpa szívócsonkját alulra tettem, így alul szívják be az aksiból a vizet, remélem így jó!
Került az aksiba közben SZAT Clearwater is, ami letisztította a vizet, csak azt nem tudom, hogy a matten mögé rakjam vagy közvetlenül az aksiba, hol lenne jobb helye?
Ha valakinek még van valami ötlete, szívesen venném, lehet, hogy nem jól csináltam valamit.
Köszönöm!
doki
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.11.25. 21:09
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: doki » 2012.12.08. 09:00

Sziasztok!
Valaki?
doki
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.11.25. 21:09
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: Garneland » 2012.12.09. 08:37

Most látom, hogy TM30-as szivacsot vettél... Nem szeretnélek elkeseríteni, de én az első garnélásomnál ezt a szivacsot használtam és az újszülött garnikból mindig pár a túloldalon kötött ki. Az újabb akváriumaimban már a legsűrűbb, TM45ös (ha jól rémlik) szivacsokat használom.
Az is igaz, hogy az a TM30as szivacsom csak 3 centi vastag volt..

Én azt ajánlanám, hogy 5-10 centinél az alját vágd el, rakd össze, majd rakj aljzatot a szivacs mögötti részre is olyan magasságban mint a szivacs előtt.
Így problémamentesen tisztíthatóvá válik a matten felső része a későbbiekben.

Milyen garnélákat, élőlényeket szeretnél tartani ebben az akváriumban?
"Be the change you want to see in the world."
Avatar
Garneland
Panda
 
Hozzászólások: 476
Csatlakozott: 2012.01.23. 00:51
Tartózkodási hely: akvarista.hu - Garneland, facebook.com - Garneland Akvarisztika

Re: Mattenfilter

HozzászólásSzerző: doki » 2012.12.10. 09:16

Egyszerunick írta:Most látom, hogy TM30-as szivacsot vettél... Nem szeretnélek elkeseríteni, de én az első garnélásomnál ezt a szivacsot használtam és az újszülött garnikból mindig pár a túloldalon kötött ki. Az újabb akváriumaimban már a legsűrűbb, TM45ös (ha jól rémlik) szivacsokat használom.
Az is igaz, hogy az a TM30as szivacsom csak 3 centi vastag volt..

Én azt ajánlanám, hogy 5-10 centinél az alját vágd el, rakd össze, majd rakj aljzatot a szivacs mögötti részre is olyan magasságban mint a szivacs előtt.
Így problémamentesen tisztíthatóvá válik a matten felső része a későbbiekben.

Milyen garnélákat, élőlényeket szeretnél tartani ebben az akváriumban?

Szia!
A mattent a 160 l-es társasban csináltam meg először, s ha működik, akkor fogom csak megcsinálni a kisebb garnélásban. Úgy tűnik, hogy jó lesz. Természetesen a garnélásba nem ilyen szivacsot fogok tenni, hanem olyant, amit mondtál Te is. Ez a szétvágás nagyon jó ötlet, ki fogom próbálni!
Köszönöm a segítséget!
doki
Új tag
 
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.11.25. 21:09
Tartózkodási hely: Zalaegerszeg

Előző

Vissza: Szűrés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron