Talajszűrő

A szűrőkkel, szűréssel kapcsolatos témák

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: LGA » 2011.09.11. 14:40

Van egy kisebb aki a fiam szobájában, de elég küzdelmes. Már csak azért is, mert nem csak vagy 150 - igaz még nem teljes méretű - RC van benne, hanem 6db neonhal is. Meg min. 6 liter moha és 3 szép darab Anubias nana. Az egész kb. olyan, hogy gyengébb menzákon hígabb levest adnak. :mrgreen:

Ebbe hetente 2x cserélek 40% vizet, igyekezve jól átporszívózni a talajt, hogy a mulm kijöjjön. Ja igen, egy Aquael mini kavargatja a levest, szóval kell a csere, a porszívózás és a leszívott vízből a garnélák visszahalászása. :roll:

Arra gondoltam, hogy kicsit átépítem a helyet, mégpedig egy matten-talaj kombóval. Csinálnék egy rácsot, amin lenne egészen finom szúnyogháló - láttam most 1x1mm-nél sűrűbbet, de ha valamiért nem kapok, akkor mondjuk 5 rétegben lerakva a normál is jó lehet. Azon meg az elmaradhatatlan kavics vagy bazalt. A matten csak a rácsig menne le, kicsit felhajtom majd rá a hálót. A matten mögé bekerül az Aquael, arra kíváló lesz, hogy előállítsa a szükséges nyomáskülönbséget.

Mi a véleményetek, működhet ez így, jó lehet 25L-ben? A cél az lenne, hogy le lehessen csökkenteni a vízcserék számát, mondjuk két hetes periódusra. Lehet, hogy pár hét múlva kiveszem a neonokat és berakok mondjuk 3 endlert - ez kétféle módon is segítené az egyensúlyt...
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.09.11. 18:56

Szerintem ne bajlódj a mattennel meg a talajszűrővel.
25 liternek bőven elég egy böszme szivacsszűrő. Vedd ki a halakat, akkor alacsonyabb lesz a nitrátszint, ritkítsd meg a növényeket, hogy legyen egy kis áramlás. Csak a szép egészséges zöld részeket kagyd meg, ne rothadjon feleslegesen. Kavics helyett apró bazalt lenne a jó. Nem kell túl vastagon, 2 cm elég. Vagy valami... Sok maláj tornyos, esetleg pár harcsa......
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: LGA » 2011.09.12. 18:42

A kavics csak a színe miatt nem jó, amúgy kíválóan mozog (vagy mozoghatna? :) ) benne a víz.

A növények nőnek szépen, alga csak pontalga van, de azt nem bántom, tápkieg az RC-knek. ;)

A szivacsszűrő szerintem hangosabb lenne, mint a mostani - márpedig felváltva alszik mellette a fiam meg én. (Attól függően, hogy ki kit túr ki éppen az ágyából :lol: )

A halak egyelőre nem tudnak sehova menni, ez egy átmeneti akvárium. (Lásd orosz katonák állomásozása hazánk területén.) :?

Csigát nem szeretnék, lassan így is elfogy a víz a garnélák közül. És mivel gyerekakvárium, csak színes, látványos dolog kerül bele. Sajnos az aranyhörcsög kimászott, így marad valami színes apróhal... 8-)

És a legfontosabb, akkor nincs barkácsolás!!! :mrgreen:
LGA
Mosura
 
Hozzászólások: 199
Csatlakozott: 2011.06.05. 13:55

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: stevo » 2011.11.02. 15:09

Sosem használtam még talajszűrőt, ezért egy elég laikus/naív kérdésem lenne... :D Ha működik a talajszűrő, ahogy a függőleges csövön visszatér a víz, az "aksiba", akkor nem csobog nagyon? Hálószobában lenne, és nem szeretnék lepedőt mosni naponta... :mrgreen:

A másik kérdésem, hogy légpumpa tekintetében melyiket válasszam Schego vagy inkább Tetratec? Szintén hálószobában lenne, legfőbb szempont a zaj/zúgás/morajlás nélküli üzem. Ha tudtok ennél jobbat, azt is szívesen meghallgatom :P

Köszi a válaszokat.
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: myk74 » 2011.11.02. 16:11

stevo írta:Sosem használtam még talajszűrőt, ezért egy elég laikus/naív kérdésem lenne... :D Ha működik a talajszűrő, ahogy a függőleges csövön visszatér a víz, az "aksiba", akkor nem csobog nagyon? Hálószobában lenne, és nem szeretnék lepedőt mosni naponta... :mrgreen:

A másik kérdésem, hogy légpumpa tekintetében melyiket válasszam Schego vagy inkább Tetratec? Szintén hálószobában lenne, legfőbb szempont a zaj/zúgás/morajlás nélküli üzem. Ha tudtok ennél jobbat, azt is szívesen meghallgatom :P

Köszi a válaszokat.

Én egyben biztos vagyok!A tetratec légpumpa baromi halk,kis gumi lábakon áll, az is elnyeli a hangot!Nekem Aps 100 volt és nagyon csendesen működött.
ÖRÖK HAJTÁS,ÖRÖK ÉLET!
myk74
Panda
 
Hozzászólások: 445
Csatlakozott: 2011.01.23. 15:10
Tartózkodási hely: Nyíregyháza

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: Frettner » 2011.11.02. 17:59

stevo írta:Sosem használtam még talajszűrőt, ezért egy elég laikus/naív kérdésem lenne... :D Ha működik a talajszűrő, ahogy a függőleges csövön visszatér a víz, az "aksiba", akkor nem csobog nagyon?

Köszi a válaszokat.


Ha feltöltöd az akit a cső nyílásának a feléig, akkor sem csobogás sem buborékozás nem lesz hallható.


Nálam a hálóban van pár darab, és még egyszer sem ébredtem tócsában.... Persze ami késik, nem múlik. :lol:
Szerencsére, ahogy öregszik az ember, úgy romlik a hallása....bepisil csobogás nélkül is......
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: stevo » 2011.11.02. 20:07

Frettner írta:Ha feltöltöd az akit a cső nyílásának a feléig, akkor sem csobogás sem buborékozás nem lesz hallható.

Szuper! Ez jó hír! :)
Frettner írta:Nálam a hálóban van pár darab, és még egyszer sem ébredtem tócsában.... Persze ami késik, nem múlik. :lol:
Szerencsére, ahogy öregszik az ember, úgy romlik a hallása....bepisil csobogás nélkül is......

Ez már kevésbé jó hír! Köszi szépen, akkor a kilátások nem derűsek! :D

Esetleg pumpaválasztás ügyben vkinek tapasztalata?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára stevo 2011.11.02. 20:11-kor.
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: stevo » 2011.11.02. 20:08

myk74 írta:Én egyben biztos vagyok!A tetratec légpumpa baromi halk,kis gumi lábakon áll, az is elnyeli a hangot!Nekem Aps 100 volt és nagyon csendesen működött.

Köszi az infót! Én speciel az APS 300-at néztem ki, de remélem hogy az is ilyen ;)
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2011.11.03. 10:07

Schego-ból az optimál tipus sebességét tudod állítani.
Visszont a Tetra 300-hoz adnak kulon elosztót és szabályzót.

Szóval ha csak 1 kis akváriumot akarsz meghajtani pumpával, akkor elég egy 100-150lphs pumpa. Ha 2 pipa van, akkor érdemesebb a Tetra 300-ast választani. Kicsit több benne a tartalék és a csövezésre sem kell költened.

Mindkettő búg egy kicsit, de nem vészes.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: stevo » 2011.11.03. 19:46

viktorlantos írta:Schego-ból az optimál tipus sebességét tudod állítani.
Visszont a Tetra 300-hoz adnak kulon elosztót és szabályzót.

Szóval ha csak 1 kis akváriumot akarsz meghajtani pumpával, akkor elég egy 100-150lphs pumpa. Ha 2 pipa van, akkor érdemesebb a Tetra 300-ast választani. Kicsit több benne a tartalék és a csövezésre sem kell költened.

Mindkettő búg egy kicsit, de nem vészes.

Köszi a választ! Két akváriumról lenne szó, ezért néztem ki az APS 300-ast, akkor bőven lenne elég kraft mindkettő szűrésére (~150-150). Mindkettő szimpatikus volt, de akkor a Tetratec "győzőtt" még az ára is picit szimpibb ;)
Egy nagyon figyelő,olvasó,tanuló garnéla addikt. :D
stevo
Mosura
 
Hozzászólások: 268
Csatlakozott: 2011.03.16. 15:58
Tartózkodási hely: Budapest, email: putyeee@gmail.com

ElőzőKövetkező

Vissza: Szűrés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég