Talajszűrő

A szűrőkkel, szűréssel kapcsolatos témák

Talajszűrő

HozzászólásSzerző: xman » 2010.11.15. 01:09

Sziasztok!

Úgy látom egyre több embert érdekel ez a szűrési mód,ezért érdemes néhány szót említeni róla.A víz forgatását első sorban, a buborék lift elvén működik,de akár egy Powerhead motorral is megoldható.(Ez utóbbit nem ajánlanám garnélákhoz)
Ez a szűrő, a matten,és egyéb szivacsszűrőkhöz hasonlóan szintén biológiai szűrést végez.
Esetünkben, a szűrő közeget, a szivacs helyett a talaj végzi.A talajban megtelepülő baktériumok szűrnek.Érdemes, talajszűrő használatához olyan talajt választani, amit viszonylag jól át tud járni a víz és nem tömörödik be.A talajréteg vastagsága, egy igen fontos szempont,érdemes, minimum 5,de gond nélkül tehetünk akár 8-9cm-es (ezesetben, az áramlás sebessége csökkenhet,ezért érdemes egy szabályozható légpumpát használni) réteget is, mivel minél több a talaj, annál több a nekünk hasznos baktérium.
Megfigyelésem szerint, ez a fajta szűrés, igencsak kristálytiszta vizet ad,és a mulm felgyülemlésétől sem kell félni.

A találkozó alkalmával szót ejtettünk, hogy a kis garnélák, a talaj átjárhatósága miatt, könnyen lent találhatják magukat a "szűrőházban".
Warrior ezen probléma kiküszöböléséről már ismertetett egy módszert,mégpedig a rácsok kivágását, így a garnélák idővel szépen visszaliftezhetnek.
Én ezt nem tettem meg, ennek valószínű később tapasztalni fogom a negatív oldalát.
Az interneten kutakodva, találtam egy igen ötletes módszert, a kis garnélák védelmére,mégpedig, hogy a talaj és a szűrőrács közé, valamilyen perlonvatta féleséget
helyez.
Erről a módszerről, és egy talajszűrő beüzemeléséről a következő videót ajánlanám nektek.:

http://www.youtube.com/watch?v=97mV3HvR ... r_embedded


Egészítsetek ki, ha valami hiányzik, vagy nagy hülyeséget írtam.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.11.15. 21:17

Jó kis összefoglaló! Tényleg egyre többen használják, írhatnátok róla tapasztalatokat többen.
Hasznos videó! Így jelentős szerepe van a szűrésben a perlonnak is.. Kész bacimenyország :)
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.11.15. 21:21

Én ezt a perlonvattát mellőzném. Nekem a belső szűrőkben mindig az tömődik el. Kéthetente kidob, csere.
Akkor már inkább egy szúnyogháló....az a nagyon apró lukú...
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: dzsega » 2010.11.16. 11:52

Biztos bennem van a hiba de még mindig nem értem, hogy ez hogyan képes jól működni... :?
Tehát van egy talajom amin keresztül szívom a vizet, így a benne lévő mulm szépen lassan halad lefele majd átér a rácson és a liftezés miatt szépen fent megjelenik újra és mint egy eső záporozik majd?!
Ezt úgy tudnám elképzelni, hogy egy külső szűrőre kötöm és az szívja ki a vizet egy újabb szűrőközegen át. Így a mulm is ki van iktatva (elvileg).
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: xman » 2010.11.16. 11:58

Szia!

Semmilyen koszt nem hoz vissza!
A talaj mennyisége miatt olyan sok baktérium van a talajban, hogy szinte bármi ami lekerül oda, azt képes lebontani.
Egyszer se láttam, hogy vissza hozott volna bármit.
Külsőszűrőre ha kötöd, akkor az gyorsabban szív,mint ahogy a bacik bírják, így semmi értelme nem lenne a talajszűrőnek.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: MissMuss » 2010.11.16. 12:00

A mulm nem liftezik vissza, hanem a talajban élő baktériumok megeszik, így effektíve megszűnik, nincs mulm, és csak a tiszta víz megy vissza.
Javítsatok ki, ha tévedek.
Állatoktól emberséget, növényektől türelmet tanulunk.
Avatar
MissMuss
Találkozó résztvevő
 
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2010.10.03. 22:37
Tartózkodási hely: Budapest, IX

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: dzsega » 2010.11.16. 12:08

Asszem értem.
Ha nem használok talajszőrőt akkor is elszaporodnak a talajban a megfelelő bacik, csak nem annyira? Csak egy külső szűrő esetén teljesen felesleges a talajt mit szűrő közeget figyelembe venni?
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: xman » 2010.11.16. 12:21

Igen valószínüleg, akkor is elszaporodnak a talajba, de inkább a felső rétegekben,ahol van még vízmozgás.
Külsőszűrőben, meg amugy is van biológiai szűrőközeg.
Egyébként egy garnélás akváriumban elenyésző a keletkező mulm.
Én azért szerettem meg, mert a szivacszűrők hiába szűrnek jól, ég és föld, amit visszadob.
Láttam valahol házilag készítette talajszűrőt, biolabdákkal rajta ki az aljzatot.
és az még pluszba is szűr.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: dzsega » 2010.11.16. 12:24

Köszönöm a gyors válaszokat!
Így már kezd kialakulni a kép a jövőbeli akváriumi szűrésemről. :D
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Talajszűrő

HozzászólásSzerző: csiguc » 2010.11.16. 17:34

xman írta:Egyébként egy garnélás akváriumban elenyésző a keletkező mulm.



Ezzel igazán nem értek egyet, a Bumble bee gariknál világos kisszemcsés talajom van, botrányos ahogy 1 hét után kinéz....
Avatar
csiguc
Red cherry
 
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2010.08.15. 12:16

Következő

Vissza: Szűrés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron