Akadama talaj

Az akvárium talajával kapcsolatos témák

Akadama talaj

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.08.20. 09:50

4 hónapja használom ezt a nem kimondottan gernélás csélra kifejlesztett talaj típust. Eredetileg a bonsai kedvelők táborát vették célba vele de a szemfüles akvaristák hamar felismerték,hogy ez nekik is jó lehet. A neten pedig hamar terjed a hír! A talaj egy égetett agyag alapú vörös színű és dúrva szemcsézetű anyag. Az mellett,hogy dekoratív egy kis segítséget is nyújt ph ügyben. Leviszi és stabilan tartja a ph értéket. Nálam ez az érték (ro vízről van szó) 7ph-ról 6,4-6,5ph-ra módosul és teljessen stabil. Én talajszűrővel használom 4-5cm vastagságban. A 4 hónap alatt 1 garnélám pusztult el ebben az akváriumban valószinű,hogy öregségben mert már eléggé le volt pukkanva.
Az eddigi eredmények alapján nagyon bevállt a talaj. Mosurák,CRS és CBS gyerekek valamint Taiwan mixek vannak rajta és élvezik,fejlődnek,szaporodnak.
Egy kicsit ijesztő azért amikor a talajszűrőből előmásznak és a felszínre törnek az apróságok :) . De a dúrva szemcsék között nyugodtan sétálnak le-fel és szedegetik össze a letelepedett baktériumokat.

Kép

ez egy 1,5cm nagyságú serdülő és 1-2cm mélyen van a felszin alatt,hogy mit találhatott? ;)

Szóval nekem bevált és hamarossan lecserélem az összes akváriumban az aljzatot erre az akadama+talajszűrő kombinációra.
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Akadama talaj

HozzászólásSzerző: xman » 2010.08.20. 13:18

Hello!

Tervezem,énis hogy kipróbálom ezt a kombinációt.
De talajszűrővel gondba vagyok.Kicsit drágálom azt ahol én tudok..
Te hol szerezted be?
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Akadama talaj

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.08.20. 15:54

Szia!

Erről Frettnert (Dezső)-t kérdezd inkább mert nekem is ő vette meg valahol Bpesten. 3-4ezer forint körül van egy dobozzal ami kb. egy 60literes akvárium aljára elegendő. Szerintem nagyon jó dolog érdemes kipróbálni.
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Akadama talaj

HozzászólásSzerző: xman » 2010.08.20. 16:28

Igen multkor mikor találkoztunk mondta ezt nekem is mondta azt is,hogy enyiért vette amit mondtál tudom is,hogy hol van ez az üzlet már jópárszor jártam is ott de most írtam nekik erre azt írták,hogy 6 forint plusz két vízpumpát kell még hozzá venni ami akciósan most 1600.
És hogy olyat nem tartanak ami levegőpumpával működik.

Na mindegy lehet Frettner szimpatikusabb nekik:D .



Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Akadama talaj

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.08.21. 10:18

Hozzátennék annyit, hogy együtt csináltuk, és eddig nekem is bevált.
Nálam 30 x 30 x 35 cm-s Aquatic nature Cocoon akváriumokba került be a taljszűrő és az Akadama. talaj. Egyetlen hátránya, hogy viszonylag magas akvárium kell, mivel a talajszűrő rács magassága olyan 1,5 cm, és illik rátenni legalább 6-8 centi talajt.
Amúgy nagyon egyszerű volt a használata, Beáztattam egy 15 literes Ikeás tárolódobozba, és szelíd kevergetéssel lemostam, párszor leönve róla a vizet.
Majd egy 2 mm lyukméretű szűrőn átmostam zuhanyfejjel.
A rácsot és a csövet beraktam az akváriumba, és egyszerűen rászórtam. majd lejtősen eligazítottam, elől kb. 6 cm hátul olyan 9-10 cm a vastagsága.
Feltöltöttem 50% RO - 50% használt akváriumvízzel, amit a nagy garnélásból szívtam le, beletettem pár fára kötözött mohát, és meglocsoltam némi bacikultúrával, meg belecsavartam egy szűrőszivacsot....
3-4 nap után mentek bele a CRS-ek. Köszönik, jól vannak :P .
Azóta az összes lágyvizes akváriumomban ez van, csak a Neocaridinák vannak bazalton, valakogy jobban mutatnak a piros és sárga rákocskák a fekete aljzaton.
A Bumblebeek is Akadamán voltak, de tisztán esztétikai megfontolásból bazalt került alájuk, egyszerűen nem látszottak a barnásszürke talajon. Meg ez volt itthon.
Ha lenne kvarchomokom, azon lennének.
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Akadama talaj

HozzászólásSzerző: TRK » 2010.08.28. 09:11

Tetszene ez a talaj dolog, főleg a vízparaméter módosítás miatt, de azért van pár aggodalmam.
Az ára kb fele annyi, mint az amazonia vagy a red bee sand, de jelenleg 1 akváriumba szeretném csak és kicsit sok lenne a 16l-t megvenni. Lehet valahogy kimérve beszerezni vagy esetleg valakivel közösen lehetne venni?
Kb mennyi kell egy 40*30*30-as akváriumba, hogy a CRS-eknek megfelelőre állítsa be a ph-t?
A Red bee sand-ről azt olvastam fixen beállítja a PH-t, akármilyen vízbe teszem (svasabb, lugosabb). Ez a talaj lehet "csak" savanyítja a vizet és gondolom ennek mértéke függ a mennyiségétől.
A szemcsenagyság kicsit nagynak tünik nekem. Ez esztétikailag sem biztos, hogy bejön, de nem okoz problémát pl etetésnél, hogy esetleg a szemcsék közé esne az ennivaló?
A vöröses színén jól mutatnak a crs-ek? Tudna valaki képet mutatni róluk ezen a talajon?
Köszi, TRK
Avatar
TRK
CRS C
 
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2010.08.19. 14:48

Re: Akadama talaj

HozzászólásSzerző: xman » 2010.08.28. 10:35

TRK írta:Tetszene ez a talaj dolog, főleg a vízparaméter módosítás miatt, de azért van pár aggodalmam.
Az ára kb fele annyi, mint az amazonia vagy a red bee sand, de jelenleg 1 akváriumba szeretném csak és kicsit sok lenne a 16l-t megvenni. Lehet valahogy kimérve beszerezni vagy esetleg valakivel közösen lehetne venni?
Kb mennyi kell egy 40*30*30-as akváriumba, hogy a CRS-eknek megfelelőre állítsa be a ph-t?
A Red bee sand-ről azt olvastam fixen beállítja a PH-t, akármilyen vízbe teszem (svasabb, lugosabb). Ez a talaj lehet "csak" savanyítja a vizet és gondolom ennek mértéke függ a mennyiségétől.
A szemcsenagyság kicsit nagynak tünik nekem. Ez esztétikailag sem biztos, hogy bejön, de nem okoz problémát pl etetésnél, hogy esetleg a szemcsék közé esne az ennivaló?
A vöröses színén jól mutatnak a crs-ek? Tudna valaki képet mutatni róluk ezen a talajon?
Köszi, TRK


Szia!

Nos az első problémádat nem értem,hogy fele annyi mint a többi.Ez csak jó, nem?Ha soknak tartod a 16Litert akkor betudod szerezni kimérve is kb 600ft/L.
Ahogy kivettem szavaidból CRS- alá szeretnéd.Egy másik topikban már írtam,hogy talán alájuk már érdemes befektetni a red bee sand-be.
Amugy szerintem sokan tartják akadamán őket is.Tudomásom szerint savanyítja a vizet és jobban tarja azt mintmondjuk egy átlag talaj.
Tudomásom szerint két féle szemcseméretben lehet kapni.A CRS-ek jólmutatnak rajta!Szerintem egy 5cm magasságba érdemes rakni, ha nem magasabban.

Norbi
xman
Panda
 
Hozzászólások: 429
Csatlakozott: 2010.08.15. 11:06
Tartózkodási hely: Budapest XII.

Re: Akadama talaj

HozzászólásSzerző: Frettner » 2010.08.28. 11:08

Egyik említett talaj sem állítja be a pH-t hanem stabilizálja, pontosabban nem módosítja.
Tehát a talaj pH értéke 6-6,5 közötti. Ez nem azt jelenti, hogy beleöntöd a 7,5 ös csapvizet, és 6,5öt csinál belőle, mert erre nem képes. A vízlágyítást nem úszod meg ;) De valamennyi pufferkapacitása azért van.Természetesen egy idő után minden "aktív " talaj kimerül, és akkor cserélni kell. Ez olyan másfél-két év.
Ellenpélda lehet a JBL Manado, ami lúgos, tehát a vizet is lúgosítja.
A mennyiség - szerintem 5 cm vastagon bőven elég tenni. Tehát neked 5-6 liter kellene.
Esztétikailag szerintem szép, természetes hatása van.
CRS CBS jól mutat rajta, tigris és bumblebee kevésbé....
Dezső
Avatar
Frettner
King kong
 
Hozzászólások: 1208
Csatlakozott: 2010.08.14. 21:20
Tartózkodási hely: Budapest/immonette@freemail.hu/

Re: Akadama talaj

HozzászólásSzerző: warrior71 » 2010.08.28. 12:35

Norbi!
"Ahogy kivettem szavaidból CRS- alá szeretnéd.Egy másik topikban már írtam,hogy talán alájuk már érdemes befektetni a red bee sand-be"

Ezen az állításodon azért kicsit vitatkoznék ;) . Én tartottam Red Bee Sand-on CRS-eket. Bevallom a Shirakura termékek nagyon szimpatikussak számomra de ez a talaj nem akkora nagy durranás és nem nyerte meg a tetszésemet. Egyre több fórumon lehet olvasni az ellenvéleményeket a SRBS talajjal kapcsolatban. Nekem speciel az összes felnőtt CRS-em elment rajta. Naponta-kétnaponta egy hulla. Szerencsére a gyerekeik már ivarérettek így most már nem búslakodom. De én az összes talajomat lecserélem-lecseréltem Akadamára.
Azt is hozzá kell tennem,hogy a SRBS már 2éves az Akadama pedig pár hónapos az akváriumaimban.
Nekem tetszik az Akadama kinézetre is,árban is sokkal jobb és ugyan azt tudja mint a SRBS. És nem kell több hétig járatni az akváriumot vele ;) . A mohák és a többi futó növény is imád rákapaszkodni. :)
Avatar
warrior71
Hinomaru
 
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2010.08.15. 14:41
Tartózkodási hely: Oroszlány

Re: Akadama talaj

HozzászólásSzerző: TRK » 2010.08.28. 12:38

Hol lehet venni kimérve ilyen talajt?
Tudna valaki képet mutatni róla CRS-ekkel?
Az Amazonia II-es talaj nekem levitte rendesen a PH-t, de csak 3l-t vettem és kb fél év mulva megszünt a hatása.. :?
Avatar
TRK
CRS C
 
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2010.08.19. 14:48

Következő

Vissza: Talaj

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég