Shirakura Red Bee Sand

Az akvárium talajával kapcsolatos témák

Shirakura Red Bee Sand

HozzászólásSzerző: dobti » 2011.02.02. 19:44

Sziasztok!

Kinek mi a véleménye erről a talajról. CRS-eknek szeretnék aksit indítani, lehet hogy még CBS-eknek is. Olvastam István blogján, hogy használta, nem tudom most használja e. Ami kérdés még, hogy egy 4 kg-os kiszerelés mekkora akváriumba elég. Vegyünk egy kb 30 literes 30x30-as alapterületű akváriumot.
Várom a véleményeket.

Köszi!
"the grand nature in a glass"
Avatar
dobti
Mosura
 
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2010.10.10. 22:45
Tartózkodási hely: Hódmezővásárhely

Re: Shirakura Red Bee Sand

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2011.02.02. 23:21

Erre az akvárium méretre bőségesen elég.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Shirakura Red Bee Sand

HozzászólásSzerző: dzsega » 2011.02.06. 20:18

dobti írta:Sziasztok!

Kinek mi a véleménye erről a talajról. CRS-eknek szeretnék aksit indítani, lehet hogy még CBS-eknek is. Olvastam István blogján, hogy használta, nem tudom most használja e. Ami kérdés még, hogy egy 4 kg-os kiszerelés mekkora akváriumba elég. Vegyünk egy kb 30 literes 30x30-as alapterületű akváriumot.
Várom a véleményeket.

Köszi!

Nálam egy 60l-esben (kb 55*35 alap) van most 8kg. Kinézetre nagyon dekoratív ugyanakkor a növényeket viszonylag nehezen tudom elültetni (az is lehet, hogy még nagyon tapasztalatlan vagyok).
A mosását én ajánlom bár a gyártó szerint csak be kell rakni az aksiba. KH-t erőteljesen csökkenti jelenleg 3,5-ös pedig 6-os vizet rakok bele mindig (5-öst szeretnék).
Ami nagyon furcsa, ha széttörök egy "kavicsot" akkor nem olyan a színe van, hanem sokkal világosabb, olyan mintha színezve lenne :?
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Shirakura Red Bee Sand

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2011.02.08. 00:27

Égetett agyag. Ezeket a talajokat alacsony hőmérsékleten égetik. A belső megőrzi az agyagkeverék színét amit széttörés után látsz.
Teljesen felesleges kimosni a talajokat. Ez nagyjából az összes japán talajra igaz.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Shirakura Red Bee Sand

HozzászólásSzerző: dzsega » 2011.02.08. 19:42

viktorlantos írta:Égetett agyag. Ezeket a talajokat alacsony hőmérsékleten égetik. A belső megőrzi az agyagkeverék színét amit széttörés után látsz.
Teljesen felesleges kimosni a talajokat. Ez nagyjából az összes japán talajra igaz.

Így már értem miért más kintről. :)
A második résszel nem értek egyet. A kimosás abból a szempontból tényleg felesleges, hogy nincs benne káros anyag, én viszont azért javasoltam a kimosását, mert elég sok törmelék (nem találok rá jobb szót, lényegében az utaztatás során összetört szemcsék maradványai, valamit én találtam benne bambuszra hasonlító kb 2cm-es fát is). Ha 1-2x átöblítettem volna, akkor ezek nem kerültek volna be az új akváriumomba...
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Shirakura Red Bee Sand

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2011.02.09. 00:57

Erre azt szoktuk csinálni, hogy a talaj beöntésénél egyszerűen kézzel átsöpörjük a talajt. Ha van benne csíra stb akkor ezt pillanatok alatt ki lehet venni.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Shirakura Red Bee Sand

HozzászólásSzerző: dzsega » 2011.02.09. 11:54

Az sem rossz megoldás.
Egyébként ha már talaj meg behelyezés: a száraz ültetés amiket láttam már több helyen is (pl tropica videók) hogyan kell csinálni rendesen? A bajom vele az, hogy mikor kész és be van öntve a száraz talaj szépen el tudom rendezgetni meg az ültetés is nagyon egyszerű, viszont mikor elkezdem feltölteni vízzel "megrokkan" a talaj és elég rendesen átformálódik a táj amit alkottam. Sőt volt olyan is, hogy a növény egyszerűen kijött a földből. Én csinálok valamit rosszul vagy ez ilyen? A másik elég sok levegő marad ami nagyon sokáig ott tud maradni...
Ennek elkerülése végett legutóbb úgy csináltam, hogy a táptalaj elhelyezését követően minimális általános talajt öntöttem rá (épp hogy eltakarta) majd felöntöttem vízzel ami 3-4 cm volt magasabb mint a talajszint, majd erre öntöttem a többi talajt, így nem rokkant meg bár a formálása lényegesen nehezebb volt (nem is sikerült jól).
Valami jó kis trükk, javaslat nincs a tarsolyodban?
Előre is köszi! ;)
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Shirakura Red Bee Sand

HozzászólásSzerző: viktorlantos » 2011.02.10. 01:02

Pontosan nem tudom mit értesz megrokkanás alatt. ;)

Ha arra gondolsz, hogy a szemek legördülnek pl. a dombokról az simán lehetséges. Egészen addig amíg meg nem támasztod valami kártyával leszúrva, vagy kis kövekkel beásva az emelkedőkbe.

A talaj is tömörödik az első időben, de mindig teljes feltöltés előtt ültetünk.

Agyagos talajoknál úgy kell ültetni, hogy egy kézi spriccelővel lepermetezed a talajt és feltöltöd de csak addig, hogy még kicsivel a talajszint alatt legyen. Így már jól tudod bele ültetni a kis előtéri növényeket. Ha hátrafele emelkedik a talajod, akkor fokozatosan kell feltölteni az ültetés alatt, hogy mindig kicsivel alatta legyen az ültető résznek. Különben a vizes növény és a száraz agyag kezelhetetlen az ültetés alatt. A végén amikor minden ültetéssel megvagy, már fel lehet tölteni óvatosan. Mélyvízben nem ültetünk friss talajnál. Később pótolgatni már lehet amikor kicsit betömörödött, de ez pár hét esetleg hónap.

Feltöltés lehet újságpapíros, nejlonos módszerrel, vagy tálkás módszerrel. Ha ügyes voltál nem jön fel egy növény sem. De ha pár szál megadja magát, az sem tragédia.

És a történethez hozzájön még az, hogy ahány féle agyagtalaj annyira eltérő a szemcse súly. Valami nagyon könnyű, valami nehéz és így könnyebb bele ültetni.
viktorlantos
Hinomaru
 
Hozzászólások: 147
Csatlakozott: 2010.08.21. 18:09
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Shirakura Red Bee Sand

HozzászólásSzerző: dzsega » 2011.02.11. 09:57

A rokkanás alatt a tömörödést értem (csak nem találtam rá jó szót). A lényeg, hogy teljesen szárazon beültettem és mikor elkezdtem feltölteni fokozatosan tömörödött a talaj és mire végeztem 2-3 cm-el lett alacsonyabb az ajzat. Ezáltal rendesen megváltozott a domborzat (ami nem lett volna baj) csak a növények nem maradtak bent hanem kijöttek.

Így ahogy írtad teljesen jónak hangzik! :D Következő alkalommal ki is fogom próbálni! Köszi! ;)
Még egy hülye kérdés: a frissen elkészített aksiba hetekig miért nem szabad ültetni új növényt?
dzsega
Hinomaru
 
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2010.08.19. 12:08
Tartózkodási hely: Pécs

Re: Shirakura Red Bee Sand

HozzászólásSzerző: brutalmonk » 2011.02.11. 15:41

mert a talaj nem tömörödik be, és képtelenség rendesen ültetni :]
én így gondolom aztán lehet hogy más.
pukk
Kép
Avatar
brutalmonk
Panda
 
Hozzászólások: 360
Csatlakozott: 2010.09.08. 15:44

Következő

Vissza: Talaj

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég